Reklama

Reklama

Epizody(5)

Obsahy(1)

Prima sezóna - pět povídek o láskách studenta Dannyho Smiřického - to je v scenáristické adaptaci K. Čabrádka a K. Kachyni pět televizních příběhů nazvaných Zimní příhoda, Májová kouzelnice, Zamřížovaný charleston, Hotel pro sourozence a Smutné podzimní blues. Jak řekl sám autor, v každé povídce je zrnko pravdy a tuny imaginace... (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

Michelle_S 

všechny recenze uživatele

Velmi povedená adaptace mého nejoblíbenějšího díla od Josefa Škvoreckého. Hlavní postava je perfektně obsazena, a i když se v každém díle honí za jinou sukní (a skoro vždy marně), nemůžete ho jen tak lehce odsoudit jako holkaře, ale naopak v něm vidíte v nepochopeného romantika:-) Zajímavým faktem také je, že se zde objevuje řada později významných českých hereckých hvězd a hvězdiček. Čeho si obzvláště cením je, že si seriál zachoval ducha románu. Jsem s touhle podobou Škvoreckého díla velmi spokojena a vždy se na ni ráda podívám. ()

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jiná doba, divná doba...milý seriál...který nejspíš ještě než umru zhlédnu...:-) Píseň kterou složil Smiřický (Petr Kroutil), tedy  "Dannyho blues" ve skutečnosti zkomponoval Petr Hapka a scenáristé Karel Čabrádek a Jan Mimra napsali text. Hudbu k písni i seriálu nahrálo hudební těleso Classic Jazz Collegium. Příběh který z velké míry odráží zkušenosti autora Škvoreckého z jeho mládí v Náchodě,  zde se ale odehrává ve fiktivním a blíže neurčeném Kostelci i ves Pivodov kam kapela chodí hrát nenajdete mezi českými obcemi. Povídek, je v knize která sloužila předlohou šest, povídku Vyhlídka z věže seriál neobsahuje. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Takové Prcičky po česku v době minulé. Když nehraje zrovna v kapele, snaží se hlavní hrdina zasunout. Kachyňa si k tomu vybral jemu oblíbené mladé herečky, aby z toho i on, starý nemrava, něco měl, a aby se neřeklo, je zde ten swing a blues a charleston a ta doba a ta poetika, jak se tomu říká, když starej kaňour vzpomíná na svý první lásky. Víc mi to ale nedalo. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Josef Škvorecký je nesporně velký spisovatel, který navíc skvěle zachytil v jakési pseudoživitopisné sáze v osobě Dannyho Smiřického období svého života od gymnaziálních let. Prima sezona není první z hlediska jeho tvorby (Zbabělci, kteří se odehrávají časově po ní, jsou podstatně staršího data), nicméně jeho spisovatelské specifikum spočívá v jeho povídkářském založení - povídkami jsou Prima sezóna třeba stejně jako Tankový prapor. Zde došlo k přesnému přepisu knihy na obrazovku s celkem dobře zvládnutými reálemi a tak kromě příjemného pocitu, které sledování jednotlivých epizod přinese, je nesporně zajímavé sledovat vývoj mladé herecké generace - především její ženské části. Aňa Geislerová mně ještě tak za srdce nechytla, ale trio Wilhelmová, Elsnerová a Černá rozhodně ano, škoda že poslední dvě těch příležitostí dostaly poněkud méně a díky bohu ty první dvě dost. Mladí herci jsou přece jenom ve srovnání se svými ženskými protějšky dost toporní (to platí hlavně pro Petra Kroutila), s ženské sestavy totéž platí i pro ona dvojčata z druhého dílu, jenže najít dvočata v daném věku asi nebylo jednoduché...Ve vedlejších rolích bych zmínil taky skvělého Michala Pavlatu v roli místního gauleitera, který bohužel svůj herecký potenciál v předlistopadové éře nemohl rozvinout na rozdíl od těch, kteří hráli, co po nich "páni"chtěli a přitom jim tento fakt dneska nebrání, aby se prohlašovali za svědomí národa a mluvčí kultury. Ale zpět k Prima sezóně - zázrak nikolv, na Bylo nás pět to rozhodně nemá, ale na to, co nám veřejnoprávní televize nabízí v seriálové tvorbě dneska poctivé tři hvězdičky. ()

PeterJon 

všechny recenze uživatele

Bol som tým okúzlený, keď som to pozeral cez prázdniny roku 1994 ako 14-ročný. Vtedy mi to aj pomáhalo dostať sa z introvertného sveta bližšie k dievčatám. Po 22 rokoch mi to príde obsahovo plytké, nemotorné a nepáči sa mi, že prekrúcajú/berú na ľahkú váhu kresťanské hodnoty. Po druhej časti som už nemal chuť pozerať ďalšie, pociťoval som nudu a stratu času, je to len o tom ako Danny balí sukničky. Slabý priemer. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Přestože si objednávali mladí na taneční zábavě u číšníka kávu, mohl jim ve válečných časech donést jen její náhradu, buď z melty (směs kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita) nebo cikorky (pražený drcený kořen čekanky). V samém závěru války, když už nebylo z čeho vařit, se objevila káva z pampeliškového kořene. (sator)
  • Některé scény seriálu se natáčely v budové kladenského gymnázia. (ČSFD)
  • Sám autor literární předlohy Josef Škvorecký musel po zhlédnutí seriálu uznat, že hlavní hrdina (Petr Kroutil) je svou podobou opravdu věrnou kopií jeho samotného. (artcha)

Reklama

Reklama