První půle 9/10, druhá 5/10. Úvodní exkurze do postapokalypticky nasáklých zákopů a kráterů je přesně to, v co jsem dlouhá léta doufal - tedy sugestivní trip napříč peklem První světové války, která dlouhodobě zůstává filmově nevyužitá. Jednozáběrová, atmosférou notně prosáklá cesta blátíčkem v končinách, kde jsou jedinými kamarády ostnatý drát a hnijící mrtvoly koní i lidí, je pro smysly fenomenální pastvou (speciální dík patří i ambientní hudbě). Dialog dvou mladých vojáků vše dle potřeby podtrhuje / odlehčuje / zaobaluje. Je fajn, že do válečných dekorací někdo napumpoval pořádnou porci peněz i zájmu, aby věrohodně oživil kolosálnost a hrůzy konfliktu, na nějž je lepší nezapomínat. No. Od havárie skopčáka se bohužel začne chleba lámat a všechno se rozmělní do čehosi... ničeho. Sice pořád ještě zaujme malebnost nočních záběrů hořících ruin a závěrečný "bombing run" dokonce přinese náznak vzruchu, jinak se ovšem odehrává rutinní survival, neschopný kamkoliv posunout své ambice. Což je u daného tématu (a v rukou daných tvůrců) strašná škoda. Btw, němečtí vojáci byli zjevně předkové stormtrooperů.(12.2.2020)

Som veľmi spokojný s filmom, ktorý som práve dopozeral. Nie je to samozrejme spokojnosť absolútna. Divák, ktorý chce vyhľadávať nepodarené, nepravdepodobné a prehnané situácie, ich určite nájde. Lenže ja sa najradšej nechávam strhnúť dejom, atmosférou, napätím namiesto toho, aby som číhal na prípadné kiksy. Veľmi ma zaujala prvá tretina filmu, najmä realisticky stvárnené bojisko, zákopy, mŕtvoly, krátery, bahno a predovšetkým ticho alebo nevýrazná hudba, ktoré potencovali napätie pri putovaní dvojice vojakov neznámym a nebezpečným priestorom. Naopak záverečná tretina už obsahovala scény, pri ktorých som dvíhal obočie. Nič však nie je dokonalé a preto si myslím, že okrem kamery si tento film ďalších Oscarov zaslúži najmä v technických disciplínach.(27.1.2020)

Roger Deakins patrí nepochybne k tým najlepším kameramanom na svete, čo je v tomto prípade jasné ako facka. Myslím, že aj tento rok by mal získať oskara za kameru. Predovšetkým vďaka nemu je tento snímok tam kde je. Úchvatné obrazové predstavenie, dlhé zábery akoby z pohľadu tých nešťastníkov.... vďaka tomu sa divák cíti ako súčasť deja - veľmi rýchlo a veľmi ľahko. Dejová linka síce toho veľa neponúkne, je to v podstate o jednom prerozprávanom príbehu z fronty 1. sv. vojny - dvaja kamoši, samovražedná misia, veľká obeta za záchranu.... No myšlienka tu je pekná a milo prekvapili aj herci, aj keď niektorým mojim obľúbencom patrilo iba krátke cameo. Nadpriemer. 75/100(21.1.2020)

Dokonalá ukážka prečo sa filmy netočia na jeden záber. Skratka preto, aby to malo tempo, jednoducho to treba prestrihať. Presne tým trpí Mendesov vojnový film natočený na jeden záber. Keď som sa dopočul o tom, že Mendes plánuje natočiť filmy na jeden zaber a ešte k tomu vojnový, veľmi ma to potešilo. Vojnu mám rád a dlhé zábery obdivujem vo filmoch stále. Toto je v podstate splnený sen, že som niečo takéto mohol vidieť. Aj keď film trpí tým, čo som písal v úvode, je takmer bezchybný, v akciách vyráža dych a určite si zaslúžil byť nominovaný v toľkých kategóriach. Príbeh je len o tom, že treba priniesť správu s bodu A do bodu B, ale vojnové filmy nikdy neboli o zložitých príbehoch. Tu ide o to ako to je natočene a Mendes s Deakisom priniesli niečo, čo tu naozaj ešte nebolo. Aj keď film neobsahuje toľko akčných scén, kamera je stále s hlavnými hrdinami, prechádzame s nimi cez blato, vodu, krv, zákopy, frontu plnú živých alebo mŕtvych vojakov a to všetko a detailne kamera zachytáva. Pár roli si strihli aj väčšie ryby (Strong, Firth, Cumberbatch), čo vždy poteší a veľké plus patrí aj skvelej hudbe, ktorá perfektne navodí atmosféru alebo emócie. Rozhodne skvelý zážitok. Obľúbený soundtrack: Sixteen Hundred Men, Come Back to Us. 85% - 4*(15.2.2020)

Do kina vyrazím tak 2x do roka, dobre si rozmyslím, na čo idem a voľba padla jednoznačne na 1917. Počul som samé chvály o výnimočnom prístupe kamery a môžem to potvrdiť. Keď niečo podobné predviedol B. DePalma vo filme Hadie oči, asi 8-minútová úvodná scéna s N. Cageom, tak sa chvála od kritikov len tak hrnula. Odvtedy sme to videli viackrát, ale až Sam Mendes takto prerozprával takmer celý film. Sledujeme len dvojicu hrdinov a to po celý čas, bez prestrihov, kde by nám ukazovali, čo plánuje druhá strana, ich veliteľ..., jednoducho ktokoľvek. Kameru majú pred sebou, alebo za chrbtom , sme stále s nimi a putujeme vizuálne úžasne zničenou, blatistou a nebezpečnou krajinou, zničeným mestom, zákopom...Zásadný zvrat v prvej tretine filmu mi dosť vadil, mohol si ho nechať na neskôr, bol by o dosť emocionálne silnejší. Tento film však nieje o silných emóciách. Je to prehliadka zničenej krajiny a osudov ľudí, ktorí v nej uviazli. Toto Mendes preniesol na plátno dokonale. Čo chýbalo k dokonalosti? Scéna s guľomentným hniezdom, prípadne plyn...90%.(18.2.2020)

• - Nad plánovaným natáčením na Salisbury Plain byli znepokojení ochránci přírody, kteří se domnívali, že by průběh natáčení a terénní úpravy s tím spojené mohly nenávratně poškodit okolí. Proto byl nejdříve proveden řádný geologický a archeologický průzkum oblasti. [Zdroj: armyweb.cz] (Duoscop)

• - Do role vojáka Blaka (Dean-Charles Chapman) byl zvažovaný také Tom Holland, nicméně nabídku musel odmítnout kvůli nabitému harmonogramu. (NiWi)

• - Pre potreby natáčania bolo vykopaných cez 1500 m zákopov. (winetach)