V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů, spolu s několika dalšími rukojmími včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, jeho přátelství s Jamesem, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu. Klíčovou osobou celé události je vyjednávač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění. (Film Europe)

Rozjimatel

Základom je veľmi silný skutočný príbeh, ktorý sa podarilo pretaviť do napínavej rukojemníckej drámy s poriadne hustou atmosférou. Film pôsobí veľmi autenticky, s prirodzenými hereckými prejavmi, s Danielom (Esben Smed) som prežíval jeho strach, hrozivé oči Johna z džihádistických Beatles (Amir El-Masry) ma doslova mrazili, možno len tá Danielova sestra Anita (Sofie Torp) bola trochu otravná. ()

mira007

Únos dánského fotoreportéra Daniela Rye zajatého islámským státem a boj jeho rodiny s časem sehnat poloilegálně výkupné, protože dánský stát oficiálně s teroristy nevyjednává v dánsko-švédsko-norském filmu čili poctivá severská filmařina v autentickém, tísnivém, syrovém balení.  Trochu mi to připomnělo podobný film Únos (2012) se somálskými piráty, kde taky byla perfektně ukázaná práce vyjednavačů, ale tento film je za trochu větší peníze a ten vizuál blízkého východu je přesvědčivější. Něco mezi čtyřmi a pěti, ale protože mám rád story dle skutečnosti... ()

MatyM

“S teroristy nevyjednáváme.” Co zní racionálně v globálním a obecném měřítku je ale jen těžké přijmout, když je v sázce život milované osoby. Danielův příběh je tak ilustrací velice obtížné ambivalence tohoto postoje. Chladně logický přístup za účelem zachování většího dobra stojí v kontrastu s osobní touhou přežít, popř. vidět znovu své milované. Danielova touha zachytit život obyčejných lidí chycených uprostřed války stojí v kontrastu s určitou nezodpovědností jeho počínání. Jeho počáteční nechuť žít obyčejný, stereotypní západní život stojí v kontrastu s nelidským mučením fanatiky na Dávném východě a osudem některých spoluvězňů, kteří příležitost vrátit se do blaha stereotypu nedostali. Danielův příběh je ve filmu zpracován obrovsky silně, ne ale pateticky. I proto tolik rezonuje ještě několik dní i týdnů po zhlédnutí. ()

petikacka

DO PRDELE!!!...To jsem si zase jednou dala emocionální dardu...Řvala jsem jak kráva a z očí se mi kutálely slzy jak hrachy...Mám ještě pořád v živé paměti tu veřejnou popravu Jamese Foleyho a díky filmu jsme ho mohli aspoň trochu poznat...Jasně, že nikdo nechápe proč tam všichni vlastně lezli, ale to už je asi úděl válečných novinářů...Aspoň se tady zcela jasně ukázalo co je ten IS za totální zmrdy, kteří nenávidí všechno a všechny kdo nejsou jako oni a využívají své muslimské bratry co už žijou civilizovaným životem na západě nebo v Americe...Vymyjou jim mozek a připraví je na cestu do ráje se stovkami panen...Pak, když už mají na sobě sebevražednou vestu je pozdě bycha honit...Proto je pro mě víc pochopitelnější chování reportérů, než idiotů kteří se už mají líp, ne-li dobře a přesto se do toho pravěku zase vrátí...To mi prostě hlava nebere...Film byl pro mě naprosto vysilující, ale o to více se jednomu vryje do paměti...Za mě 95% ()

TheSpearCZ

Můj poslední velký rest z loňského roku mě velice potěšil. Seveřané narukovali se syrovým příběhem podle skutečné události, který potěší především dobře zahranými postavami (ať už sympatický Anders W. Berthelsen nebo otravná Sofie Torp) a celkově emocemi, kterými tenhle snímek přímo srší, a to především ke konci. To se na mě nezlobte, ale tyhle dramata prostě ti lidé ze severu umí nejlépe. Velký příběh. 5* ()

Vesecký

Už moc recenzí nepíšu, ale k tomuto filmu napsat musím, viděl jsem ho dnes potřetí nebo počtvrté, ale závěrečných deset minut vždycky hlasitě probrečím. Je to silná výpověď člověka, který přežil hrůzy Islámského státu, zároveň je to film o lidské solidaritě. Přátelé zde diskutují o tom, zda bylo smysluplné v těchletech vůbec odjíždět do Sýrie, a mají pravdu. Byl to hazard se životem, zvlášť když si uvědomíme, že film byl skutečně natočen podle skutečného příběhu. Je rozhodně je správné, když jsou takové filmy točeny, žádná hollyoodská fantasmagorie tohle nemůže předčít. ()

petokucho

Vynikajuco natoceny pribeh unosu a zajatia danskeho fotografa Daniela v Syrii. Do filmov s touto tematikou pravidelne vkladam velke nadeje, ktore sa nie vzdy naplnia. Toto ale ocakavania mozno aj predcilo. Velmi citlivo spracovane otazky suvisiace s teroristickymi hrozbami, dilemy (ne)vyjednavania s teroristami a osobne dramy clenov jednej obycajnej danskej rodiny. Skvele herecke vykony a posobiva kamera robia tento film dramatickym, faktografickym aj dojimavym. Paradna postava vyjednavaca Arthura. Cistych 5 hviezd. ()

Rockerman

K tomu není moc co dodávat, to se musí vidět a nenávidět! Jen by mě zajímalo, kolik podobných zkurvysynů, kteří unesli a mučili Daniela jsme si napouštěli do Evropy. Tady už také dávno není nikdo v bezpečí. ()

Ombak▼Penari

I bez přehnané explicitnosti velmi těžký reálný příběh, který autenticky přenese tragický úděl všech postav na diváka a donutí ho o tématu uvažovat i po skončení snímku. Žádná samoúčelnost, jen dokonalý prožitek toho, co ve skutečnosti znamená únos osoby, jeho věznění a strach a snaha rodiny dostat ho ven. Velmi zaujal Tobey Kebbell, v závěsu ale i všichni ostatní. ()

mourinho

No, asi takhle. Tato novinářská činnost je jistě velmi záslužná práce, v souvislosti s tímto filmem je ale také zcela na místě položit si otázku, zda ta míra rizika v konečném důsledku za to skutečně stojí. Opravdu si myslíte, že západní svět docení, když mu zprostředkujete život obyčejných lidí ve válkou zmítané Sýrii? Nechápejte mě špatně, je určitě dobře, když se o těchto věcech ví, když jsou lidé informováni, jakmile se ale něco posere, všichni od toho dají ruce pryč, protože "s teroristy se přece nevyjednává" a braň se jak umíš. Výsledkem takového dobrodružství je pak v lepším případě naprostá finanční likvidace rodiny, v tom horším možná nějaké ocenění in memoriam. To je ale jen taková malá polemika, která snímek nijak neshazuje. Má to sílu, emoce, zkrátka drámo jako prase! Jen pak člověk přemítá, když při závěrečných titulcích čtě "Daniel Rye i nadále pracuje jako fotoreportér a cestuje po světě", jestli tenhle job opravdu vynáší tolik, aby vám při tom všem umožnil také podílet se na doživotním splátkovém kalendáři... ()

desade

Názov filmu je odkazom na úryvok z denníka Danielovej matky. Počas jeho zajatia sa upokojovala pohľadom na nočnú oblohu s vedomím, že jej syn sa nachádza kdesi pod rovnakým nebom, ako ona. Počas týchto úvah si zapísala myšlienku: "Dúfam, že vidíš mesiac, Daniel." A ešte jedna zaujímavosť: Vo filme majú všetky postavy svoje pravé mená. ()

junxi91

Drsné drama o obyčejném dánském gymnastovi, který se vydal fotografovat do Sýrie, aby poznal pohostinnost místních islámských bojovníků z řad ISIS. Mladý gymnasta, který se zranil a rodina na něj tlačí, aby se něčemu věnoval. Dostane nabídku od svého přítele, aby se stal válečným fotoreportérem. Opustí své rodné Dánsko, své rodiče, dvě sestry a přítelkyni, a vydává se nejprve do Mogadiša, kde to zvládne v pohodě. Další destinací je Sýrie a zde má být pod ochranou Syrské demokratické armády. Vidí válkou zpustošenou zemi, bordel, odpadky a bídu. Jednoho dne ho však společně s jednou Syřankou zadrží podivní týpci se samopaly a kuklami a odvezou si jej do špinavého sklepa. Myslí si, že se jedná o agenta CIA a chtějí z něj vymlátit přiznání. Následně se sejdou s vyjednavačem Arthurem a chtějí 900 000 dolarů a jednu sanitku. Dánský stát ovšem s teroristy nevyjednává, a tak musí rodina sehnat peníze sama. Seženou však jen 250 000. To islamisty urazí a tak pověsí Daniela za ruce na řetěz. On si jako gymnasta přitáhne nohami stůl a chce se na řetězu oběsit. Islamisté jej však zastaví a požadují nyní 2 000 000 dolarů. Arthur jezdí na turecko-syrskou hranici a snaží se ze všech sil vyjednat propuštění. Dozví se, že Daniel je vězněn s hledaným americkým novinářem Jamesem Foleym, a tak sežene nějaké vrtulníky a vydávají se je osvobodit. Islamisté to však prokouknou a odvezou je pryč. Daniel se spřátelí se svými spoluvězni, především s již zmiňovaným americkým novinářem Jamesem Foleym, na kterého jsou islamističtí sadisté vysazení úplně nejvíce. Nechybí bití, kopání, hladovění, ponižování. Daniela nazývají oslem a chtějí, aby se choval jako osel. Takže na jedné straně trpící Daniel, jeho kamarád a optimistický spoluvězeň Foley, který hraje šachy, na druhé straně sadisti z ISIS a na třetí bezradná rodina, na kterou se stát úplně vysere. Tak snad to dobře dopadne, pomůže nějaká ta sbírka v gymnastickém klubu a povede Daniela a také jeho spoluvězně osvobodit ze spárů středověké islamistické lůzy. ()

tlesk

Vidíš měsíc, Danieli je velice silný film, který však neprodává falešné emoce a bez patosu se silnou mírou autenticity podává dosti uvěřitelné zpracování neustále aktuálního příběhu o Sýrii, v níž není vítězem nikdo. Přestože nechápu lidi, jako Daniel a James, že jsou schopni nasadit svůj život, chápu jejich motivaci. Že jejich cílem krom vypadnutí ze stereotypu byla snaha ukázat světu, co se v oněch místech děje. A tato odvaha se prostě chtě nechtě musí obdivovat. O to víc, že nejen James Foley, ale řada dalších novinářů a humanistů tam zkrátka zemřela. Nejsilnějšími momenty filmu pak nejsou záběry z trýzně, kterou postavy podstupují, ale naopak ony vzácné hřejivě lidské momenty, prosycené nadějí. Právě do těch se s postupem času nejlépe vžíváte. Stejně jako do nezkrášleného charakteru Daniela Rye, který po většinu času působí oproti ostatním upozaděně, ale o to víc je uvěřitelný. Závěr filmu je pak už jen příjemnou třešničkou na hořkém dortu. Tento snímek ve vás bezprostředně po zhlédnutí velmi silně rezonuje a rozhodně si zaslouží divákovu pozornost. Jedná se o velmi silný příběh o víře a naději, jejíž dva hlavní hrdinové necítí žádnou zášť vůči věznitelům, což je dle tvůrců i jeho hlavním motivem... ()

mac000

Emotivně působivé. Od počátku jsem ale měl pocit beznaděje, když divák sleduje naivitu mladého Daniela, když se bez jakýchkoliv větších zkušeností rozhoduje jet fotografovat život obyvatel ve válkou zmítané Syrii. Na pozadí mediálně mnohem známějšího příběhu Jamese Foleyho sledujeme Danielovy osudy a především máme možnost se zamýšlet nad argumenty obou stran - rodiny a oficiálních dánských představitelů při rozhodování o výkupném za uneseného Daniela. Velmi sympatická je postava Arthura (Anders Berthelsen) coby vyjednavače a mediátora při propouštění rukojmích ()

CaladanChmur

příběh v reálu je víc než drsný a po dohledání faktů jsem to opravdu rozdýchaval.Bohužel film sám o sobě je děsně černobílý....a prvoplánovitý.Nicméně kdo neví nic o Johnovi a tom co se stalo...nejdřív se na ten film podívejte..a vašich ***** nebudu ani náznakem zpochybňovat.Poctivá práce.Za mě ale jen *** ()

iz67

Kdykoli se Jensen mihne v tvurcim tymu, tak je to udalost. Tahle vec je hodne emotovni, asi nicim extra neprekvapi. Ale stejne je to sila, a pritom stale v ramci dobreho vkusu. Hezky. Silny. ()

SCANDI 2020 se blíží

SCANDI 2020 se blíží

04.01.2020

Šestý ročník Scandi nabízí to nejlepší ze současné severské kinematografie napříč žánry – od temného noiru přes melancholické drama až po provokativní dokument. Úspěšná právnička zamilovaná do… (více)