Oběť

• Velká Británie The Victim

Epizody(4)

Samotný zločin je pouhý začátek... Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent, jehož jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů Muž z vysokého zámku (2015) či Inspektor Banks (2010). Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová, na jejímž zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý Craig Myers, řidič autobusu a otec šestileté dcerky. Na internetu se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni. Výborně napsaná série kromě napínavého soudního dramatu nabízí řadu dilemat, ať už jde o otázku oběti, viny, trestu či odpuštění. V hlavní roli podává životní výkon Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla Trainspotting), která byla za svůj výkon oceněna skotskou cenou BAFTA. (Česká televize)

RumbleFish

Z pocitu, že svět je pouze skvělé místo, člověk časem vyroste a do jisté míry se smíří i s tím, že jej musí obývat s lidmi, kteří si svůj pobyt zde nezaslouží. Nad systémovou absurditou a špatnými zákony, jež chrání právě ony lidské zrůdy, však nelze než cítit marnost... Aneb jak pravil Morgan Freeman v Seven: "The world is a fine place and worth fighting for. I agree with the second part." ()

Vajonek

Ukázka toho, že abyste si mohli užít mimořádné herecké výkony, nejsou k tomu potřeba hvězdná hollywoodská jména. A výborné herecké výkony jsou něčím, co tuhle minisérii dosti charakterizuje, rozhodně to ale není to jediné, co si zaslouží vyzdvihnout. Nejen díky skvělým hercům, ale určitě i díky chytrému scénáři, režijnímu vedení, skvělé práci s časovými rovinami a střihu či vhodné doprovodné hudbě se tomuhle dílu daří držet diváka v napětí, přimět ho, aby cítil s jednotlivými postavami, aby mu byly sympatické, protivné, aby jich litoval nebo cítil směsici všeho uvedeného, aby přemýšlel nad tím, co je a není správné, kdo je oběť, kdo je zločinec. Všechno je to přitom velmi uvěřitelné, nenásilné (ač o násilí vyprávějící). Několikrát už si myslíte, že víte, kdo je oním Eddiem J. Turnerem, abyste vzápětí zjistili, že to zase nebude tak jednoduché a napínali se dál. Celé to výborně graduje od možná trochu pomalejšího ale zajímavý další vývoj slibujícího začátku až do drásavého finále, při kterém vám možná i ukápne slza. A asi nebudete ani v tom finále vědět, kdo je zde vlastně obětí a kdo viníkem, protože to prostě není tak černobílé. Ale budete mít pocit, že jste si to s těmi lidmi prožili a že vás to obohatilo. Moje vůbec nejoblíbenější scéna (k onomu procítění i přemýšlení nad tím, co jak má správně být) - rozhovor Anny a Lennyho v jejich domě na téma odpuštění. 85 %. ()

Chmur

Absolutní majstrštyk. Ano, najdou se zde drobné kazy. Jak je vůbec možné, že hlavní hrdinka dokázala, vzhledem ke svému postoji k tragédii, založit novou rodinu? Proč jsme se trochu víc nedozvěděli o Dannym a Christianovi? Možná by série ještě jeden díl snesla. To jsou ale v podstatě drobnosti na tomhle skvěle napsaném a zrežírovaném skvostu filmových minisérií. Vynikající kamera, hudba a samozřejmě vtahující herecké výkony, kterým dle mě nevévodí opěvovaná Kelly Macdonaldová, ale celkem neznámý James Harkness. Poslední díl série je absolutní rozstřel, tomu se prostě říká zdrcující finiš na divákovy emoce. Nezbývá než zatleskat. ()

Hanys_

Parádní drama o jednom obvinění a následném soudním procesu, kdy je postupem času jasné, že tady budou obě strany spíš ty poražené. Silné a nepříjemné. 8.5/10 ()

kolemjdouc

všichni se tam tváří já ne ,já muzikant.Má to čtyři epizodky tak snad to přežiju ve zdraví.Chtělo by to trochu svižnější scénář a kombinovat prášky s alkoholem to je fak sviňa.To pak člověk není schopen rozlišit paranoiu od skutečnosti ()

santiamén

8/10 Rozvíjí se jako průměrné televizní krimi, kterých jsou natočené tisíce, ale s každým dílem vtahuje hlouběji a končí špičkovým scenáristickým koncertem. Pár výtek bych měla (zbytečné postavy a neuzavřené vedlejší linie, o které se minisérie klidně mohla osekat a děj by nijak neutrpěl), ale jako celek je tohle nadstandardní psychologické drama výborně napsané, zahrané a netypicky taky od diváka vyžaduje víc než jen tupě zírat a pasivně přijímat, co se mu servíruje. Emoční ždímačka, která pokládá důležité a nepříjemné otázky o podstatě lidství a civilizované společnosti. ()

mclenin

Nič nie je čiernobiele, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Odhaľovanie poľa medzi správnym a nesprávnym v mnohých odtieňoch sivej zločinu, trestu, viny, neviny, morálky, spravodlivosti a odpustenia. Veľmi intenzívne a skutočne podarené bádanie. ()

bidja

Po čertu dobré v té záplavě sraček. Tak, že mi ani nevadilo vidět utrpění druhých. Hoď kamenem kdo nejsi obětí a nemanipuluješ druhými.. ()

petikacka

FUCK!... FUCK!...a ještě jednou FUCK! Toto mě doslova rozebralo na molekuly a teď se budu dávat pár dnů dohromady. Miniseroš o vině a trestu...pravdě a spravedlnosti...ale hlavně o nenávisti a pomstě, která jednoho užírá zaživa. Člověk si tu neustále dělá nějaké závěry, které se nakonec ukážou být liché. A o tom to je "Nikdy si nevytvářet falešné předpoklady", protože to může hodně blbě dopadnout. Neskutečně niterné herecké výkony hlavně Kelly Macdonald to vše ještě víc umocňují. Pokud se do díla opravdu ponoříte, dostane se k vám neuvěřitelná směsice pocitů a emocí, které prostě prožíváte spolu s hlavními hrdiny. A 4.díl ten mě totálně rozsekal, díky bohu, že následovala katarze, protože jinak bych se z toho všeho napětí dostávala hodně špatně. Za mě 100% ()

honelnik

Solídna úvaha nad vinou, trestom a tým, čo to vlastne znamená byť obeťou. Dramatické BBC mini-série sú tradične výborné a nemá cenu komentovať réžiu, hercov alebo scenár. Finále je jedným slovom brutálne a verím, že niektorí ľudia budú mať nad čím rozmýšľať. ()

barteca

Tady není co řešit, plná palba, za všechno, za všechno, scénář je brilantní, střih, kamera..... to nemá hluché místo , charaktery postav jsou vykresleny do nejmenšího detailu a herci dali víc než maximum, je vidět beze slov každý myšlenkový pochod, každá pochybnost, emoce.... v závěru katarze rozsahu antické tragédie. Skončí to a týden přemýšlíte... Briti prostě umíííí. Souhlas rinnovka. Must see !! ()

warrenur

Velmi hutny, dost depresivny britsky pocin. Kellyin smutok, nenavist, zial posobil autenticky a i ostatni zucastneni nerusili. Paci sa mi, ze sa tvorcovia nebranili byt nejednozcnacni a neboli cierno-biely. Boj zakona, moralky a pochybnosti boli hmatatelne. Odporucam. Vyborny "kratas". ()

yvona

Je to opravdu v druhé polovině strašně ufňukané a rozvleklé. Ale když pominu řešení otázky, zda to je on nebo ne, prosím vás, tu matku nakonec odsoudili? Parádní paradox. ()

deLaFere

Výborná záležitost na téma viny a neviny. Musím přiznat, že jsem věřil v nevinu hlavního hrdiny a Kelly MacDonald už mi lezla na nervy, ale! Scénář je prostě výborně napsaný a závěr maže naprostou většinu záležitostí, které mě vedly k nespokojenosti. Perfektně vykreslené postavy, úspornost, uvěřitelnost, to jsou výrazné devizy snímku. Hrozně mi leze na nervy skotský přízvuk, připadá mi naprosto dementní, ale to je pochopitelně subjektivní záležitost. Druhá výtka se týká faktoru, že hlavní hrdina není černobílý a do jisté míry vychází až pozitivně. Je to naprosto v pořádku, ale svět se stále více potýká u těchto mladých vrahů s úplně jiným problémem a to je nemožnost jejich resocializace. Ty děti jsou zničené hned na počátku jejich života, nemají soucit, empatii, věří jen v násilí, nejsou ochotny respektovat pravidla společnosti a především, je jich většina. Pachatel v tomto seriálu je naprostou výjimkou, takže svým způsobem je to až slabina celé záležitosti. ()

celticek

Mohlo to být trochu svižnější. Kelly MacDonald je výborná stejně jako v Boardwalk empire. Někomu může vadit její skotský přízvuk, ale dá se to v pohodě vydržet:) Závěrečná epizoda je bezesporu nejlepší, ikdyž jsem podobný průběh trochu očekával. ()