Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Gene Hackman, Nejlepší režie - Alan Parker, Nejlepší scénář - Chris Gerolmo ()

Pajky3

Malé rasistické městečko, kam zavítají agenti FBI vyšetřit zmizení dvou bělochů a jednoho černocha. Dva pohledy na stejnou věc, které nabízí idealistický mladý agent a zkušenostmi protřelý starší kolega, stojí za to. Vystihnutí bílé/vidlácko/rasistické kultury se podle mě povedlo. Gene Hackman ve skvělé roli a Willem Dafoe překvapivě v kladné roli, oba zaslouží pochvalu. ()

Juto

Film je pútavý, emotívny a znepokojivý. A k tomu má strhujúci príbeh. Je to silná dráma o vražde troch pracovníkov v oblasti občianskych práv na juhu ameriky. Gene Hackman a Willem Dafoe sú vynikajúci. 9/10 ()

mortak

Dost rozklížené, co se týče scénáře (Dafoe nemá co hrát a nedozvíme se o něm skoro nic; těch výbuchů je tu zbytečně moc), ale čert to vem, protože dusno a bezvýchodnost života v jednom jižanském zapomenutém městečku sálá z každého políčka filmu a usměvavý tvrďák Anderson patří IMHO k vrcholům kariéry G. Hackmana. ()

pankreminek

Parkerovi filmy mají význam jako filmy téměř nikoho jiného, po Životě Davida Galea další strhující záležitost s obrovskou hodnotou jak filmařskou, tak morální. Brilantní trio Hackman, Dafoe a McDormand. ()

majo25

Emóciami nabitá dráma s kriminálnou zápletkou, ktorá dokáže vrátiť diváka päťdesiat rokov do minulosti, do čias, keď biely človek znamenal v istých častiach Ameriky stále viac ako farebný. A kedy zakázaný Ku-Klux-Klan mal stále fanatických prívržencov. Po dobrom rozjazde tempo trochu upadá, aby sa ped koncom opäť naštartovalo. Obaja hlavní herci fajn, aj keď charaktery ich postáv neboli extra prepracované, ale rasistický príbeh s veľmi jasným odkazom ich aj tak prevalcoval. ()

campix

Perfektní drama inspirované skutečnými událostmi, které se staly v 60. letech v jižanském státě Mississippi. Rasová segregace byla stále velké téma a jižanští rednecs v čele s Ku Klux Klanem si jedou vlastní systém spravedlnosti. V této situaci se nachází agenti FBI, který sem přichází řešit zmizení tří aktivistů za lidská práva. Herecky výborná záležitost. Hackman a Dafoe jsou výborní a vlastně nikdo nezahálí. Perfektně natočené drama, kterému bohužel trošku chybí nějaký wow efekt, po kterém byste si řekli, že se jedná o něco výjimečného. ()

TomPrusik1

Žít v 60.letech ve státě Mississippi jako černoch nebyla vůbec nějaká procházka růžovým sadem. Nejenom, že jste při jídle v restauraci museli sedět na speciálních místech, hrozilo také, že vám nějaký bláznivý člen KKK pod rouškou noci rozmlátí obličej, zapálí chalupu, nebo vás oběsí na stromě. A právě do tohoto malého městečka přijíždí agent FBI W. Dafoe a starší a zkušenější mazák, který ví, jak to na jihu chodí, Gene Hackman. Vede je k tomu nevyjasněná událost ohledně zmizení/vraždy 3 aktivistů za lidská práva a prosazování rovnosti bílých a barevných. Jejich příjezd ale už tak napjatou atmosféru ve městě neuklidí, spíše přilejí oheň do ohně. Nepokoje stále více gradují, zapaluje se čím dál tím víc baráků a dochází k napadání obyvatel. Snímek výstižně popisuje krutou atmosféru na americkém jihu. Ukazuje, že otázka nenávisti k černochům není jen otázkou 19.století, ale přetrvávala i nedávné minulosti. Děj filmu mi ale nepřišel nějak zvlášť zajímavý a svižný (ačkoliv to téma bezesporu zajímavé je). Chybí mu nějaká šťáva, která by to celé posouvala dopředu. Dvě hlavní postavy mi nepřišli nějak zvlášť zajímavé a výrazné. Hackmenova postava mladšímu kolegovi dává spíše rady, občas řekne nějakou trefnou větu a do větších akcí se pustí až v závěru filmu. Mladší detektiv mi přišel takový nevýrazný a čekal jsem, že bude více ambiciózní (jak je u mladých detektivů zvykem). Čekal jsem od filmu mnohem víc. I když film není vůbec špatný, nemůžu mu dát větší, než lehce nadprůměrné hodnocení 65% ()

Koly

Kvalitní, ale příliš černobíle pojaté drama z jihu USA. Všichni černí obyvatelé jsou nebohé oběti, zatímco hodného bělocha, který v dané oblasti žije odmalička, aby člověk hledal. Klan je zde zobrazen jako nenávistná organizace, jejíž členové, pokud by mohli, tak s radostí pověsí každého černocha a žida na nejbližší větev. Realita ale tak jednoduchá není a celý problém postotrokářského jihu USA je o dost složitější. Ať je to jak chce, MISSISSIPPI BURNING mi příjde o něco kvalitnější než o čtrnáct let starší THE KLANSMAN, zejména díky skvělému Genu Hackmanovi, který na celé čáře převálcoval Willema Dafoea, jež mě osobně svým výkonem hodně zklamal. ()

Radiq

Tady se to hemží rasismem, jak v mravennišťu. Ale tím pravým rasismem, s lynčováním, omezzováním svobody, tyranií a terrorem, zapalováním křízů i celejch domů. To není ten falešnej rasismus, na kterej si stěžujou cigoši a kteří ho využívaj ve svůj prospěch. Taky už jsem dlouho v žádným filmu tak hodněkrát neslyšel slovo negr (negerský, negrofil, negři, atd. ve všech pádech). A vyšetřování vražd do toho, rok 1964, takže starý auta a všechno, dobrá atmoška, no je na co se koukat. Dvě hlavní role umně obsazený a hraný, co víc si přát. Možná by neškodilo, kdybych z toho byl víc nadšenej. Ale já su nadšenej jenom průměrně, asi jak výše mýho platu... no to spíš míň... PS: Lesterova (Pruit Taylor Vince) žena vypadá úplně jak kdyby ji hrál Terry Jones, chch. ()

HorrFi

Celkem drsnej film o rasismu v USA.. je zajímavý sledovat co se stane, když vezmou burani ,,spravedlnost" do vlastních rukou.. pochválil bych výkon Willema Dafoea, ale na plnej počet mi tam něco chybělo a přesto super film.. ()

andrii

Mise v místě, které sípe, kde chřestýši nepřetržitě syčí, ze všech stran se nenávist sype. Nepovoluje, upaluje barvu pleti snědé. Nepolevují, vysoko šlehají plameny, které sužují. Rudo před očima, v mysli rozlévají, a oni dva tu uprostřed žáru vřavy jsou, aby uhasili kříž ohnivý. ()

hans500

Skvělý film Alana Parkera o rasismu, námět byl zužitkován v perfektním scénáři, do hlavních rolí byli obsazeni Gene Hackman a Willem Dafoe a oba jsou ve svých rolích výteční, hutná atmosféra filmu zásluhou práve výborné Parkeovy režie, kamera byla poprávu oceněna Oscarem, se zbylými nominacemi nezbývá než souhlasit (tedy především za nejlepší film, režii, a herce Genea Hackmana). ()

eJacques

Můžu vidět stokrát za sebou... Ku-klux-klan, atmosféra otrokářského jihu, negro-šikana... Boj jednotlivce (Willem Defoe) proti systému, i když zde mu kryjí záda špičky FBI a sekunduje skvělý pes na řetězu Gene Hackman... Hudba, armáda prohledávající bažiny, rasistické výpovědi jižanů, šerif a jeho banda... Neklesající napětí, konfederační vlajky, jižanské baby, 70.léta... Nemůžu jinak: TOP 10... ()

Triple H

Hackman výborný, Dafoeovi som to nezožral ani náhodou a pomerne otravná hudba. Nie je to zlé a na zabitie večera film postačuje vrchovato, ale že by ma to nejako strhlo...Horiace Mississippi zrejme veľmi ťaží z faktu, že je založený na skutočnej udalosti. Čo sa týka zobrazenia zakorenenosti rasizmu na americkom juhu, sa mi omnoho viac páči In the heat of the night, ale ten historický kontext so skutočnou udalosťou stojí za pozornosť a dohľadanie. ()

UhLee

(8/10). Filmů o rasové nenávisti je nespočet. Ne všechny jsou však opravdu silné, aby diváka dokázaly tímto tématem dostatečně oslovit a zasáhnout. Osobně více preferuji novější filmy, ale tenhle starší film se hodně povedl. Můžeme tady vidět mladičké herce, kteří už dnes mají něco za sebou. Můžeme zde spatřit třeba Willema Dafoe, nebo Frances McDormand a je skvělé je vidět když na nich nebyly jejich roky ještě tolik znát. Obrovskou sílu celého filmu vidím však v tom, že se tyto zvěrstva opravdu děly a vůbec bych se nedivil, kdyby ještě teď v USA pobíhali členové KKK. To, co zde předváděl takový Michael Rooker nebo hvězda Přeletu nad kukaččím hnízdem - Brad Dourif. Nezáviděníhodné role, ale výborně zahrané. Poslední věcí, která hodně umocnila můj filmový zážitek byla hudba a zpěvačka, která zpívala překrásné tóny. Mississippi Burning byl opravdu silným zážitkem, které ukázalo krutou minulost, kterou USA disponuje a která na tuto zemi vrhá dosti temný stín. ()

Motinski

Ťažká téma, kvalitné spracovanie. Hercom kraľuje Gene Hackman, kamera a hudba sú bezchybné a atmosféra južanskeho malomesta kde rasizmus cítiť v každom kúte funguje. Alan Parker vie pracovať so silnými zápletkami no pri postavách mohol ísť viac do hĺbky. Dej sledujeme z jednej perspektívy (bieli) a druhá strana (čierni) moc priestoru na rozvoj nedostane a ostáva im iba pár scén ktoré zarezonujú. Záver mohol byť tiež viac vyhrotený, no prevládajú určite pozitíva. Horiace Mississipi je nepríjemný film a zároveň zážitok. Príbeh prežívate a ste v ňom ponorení ajkeď je scenár jednoduchší a priamočiarý. V rámci rasovej tematiky ale ide určite o jeden z najlepších filmov aké som videl. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker