poster

Konvoj

 • anglický

  Convoy

 • slovenský

  Konvoj

 • anglický

  Sam Peckinpah's Convoy

Akční / Drama / Road movie

USA, 1978, 104 min

Komentáře uživatelů k filmu (91)

 • nash.
  ***

  Western, ve kterém koně nahradily tiráky, to podstatné však zůstalo... chlapská romantika, touha po svobodě a nezávislosti, vítr ve vlasech, drsné legrácky, přátelství, odhodlání... podívaná o odpovědnosti, o přetvářce, vůni sluncem rozpálených asfaltek.., která spíš než na překotný děj staví a pohrává si s atmosférou, pozvolnou eskalací zpočátku zdánlivě banálního sporu... kdo se chce bavit, může se bavit, kdo je spíš povahy přemýšlivé najde tu řadu lehce nahozených momentů k docela vážnému zamyšlení...(31.5.2004)

 • Tsunami_X
  **

  Naivní báchorka o chlapské soudržnosti a jedné malé revoltě, která přerostla v něco, co sami její tvůrci nemohli ani při nejlepší vůli očekávat. Útěk před policií se zde mění v anarchistické putování plné siláckých řečí, rozmáchlých gest a zběsilých honiček. Sexy třicetiletá brunetka spolu s narážkami na otrokářství, zkouřený kněz rozdávající lásku svým ovečkám a tlustý polda s touhou pomstít se. Inu když je režisérská stolička už silně zaneřáděna bílým práškem, vznikají obdobné patvary. V tomto případě má snímek sice něco do sebe, alespoň co se týče jeho komediální roviny, ovšem v kontextu režisérovy tvorby je to skoro katastrofa.(26.11.2005)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $22,765,081Tržby Celosvetovo $37,065,081(24.1.2009)

 • Pohrobek
  ****

  Oslavný liberální film a zároveň parodie na něj. Úsměvné připomenutí dosavadní Peckinpahovy tvorby - stylizované rvačky nebo šílená postava Ernesta Borgnina. Celkově více než příjemná a milá podívaná na uchvacující pouštní, truckové i jiné pohyblivé "kompozice", podpořené chytře vybraným hudebním všežánrovým doprovodem.(16.5.2005)

 • Subjektiv
  *

  Čím větší máš káru, tím větší jsi chlap. Čím pomaleji tvůj sok padá skrz nádobí, tím víc jsi mu dal do držky. A když zahoukáš, jsi víc než vůdce gorilí tlupy bijící se v prsa. Buď volný, buď mocný, buď tirák!(14.6.2009)

 • movie
  ***

  Na české poměry, kde je trucker reprezentovaný tlupou buranů z východu, budou fešní řidiči z KONVOJE působit trochu jako přízrak. Vymydlený country ranař Kris Kristofferson a Ali MacGraw, která to tentkrát trošku přehnala s opálením a trvalo mi asi půl hodiny, než mi došli, že je to Ali MacGraw! Na Peckinpaha je tu až příliš moc politiky a málo akce, no už zo holt Samovi na stará kolena tolik nešlo. Závěr na mostě se ale povedl. Je postavený na hlavu, ale vpodstatě ideální příklad toho kam až může zajít lidská zlovůle. 60%(31.7.2011)

 • dobytek
  **

  Film jsem si pamatoval hlavně z dětství a udělil jsem mu zde 3 hvězdičky. Teď jsem to viděl znovu, takže to musim změnit. Děj filmu je opravdu hodně jednoduchej, dalo by se říct, že až stupidní. Napsat cokoliv o ději, by znamenalo spoilerovat. Ono ve filmu se vlastně "něco" děje asi tak v úvodních 15-ti minutách, pak už je to jedna obrovská nuda a něco málo se zase stane až úplně na konci, kterej je tak trochu překvapivej (nicméně je stejně blbej jak celej film). Potěšily mě snad akorát ty záběry na kolonu jedoucích náklaďáků. Když to tak shrnu, tak na filmu jsou zajímavý ty starý americký tahače, pak dlouho, dlouho nic, pak obrovský množství zpomalenejch záběrů (mam pocit, že kdyby všechny ty zpomalený záběry byly puštěný normální rychlostí, tak film bude tak o půl hodiny kratší) a nakonec to, že Ali MacGraw, kterou jsem dosud znal jenom z filmu Útěk, tady s ostříhanejma vlasama vypadala jak píča.(14.11.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Šlápněte na brzdy. Máme tu Chlupáče v civilním balení." Jsem velkým "milovníkem" pravého českého silničního dobrodružství, při kterém se na vymletých silnicích pokouším předskočit kolony kamionů, ale Konvoj jsem poprvé viděl v době, kdy jsem úspěšně přesedal z tříkolky na kolo a tak na něj nostalgicky nedám dopustit. Zatímco dnes nadšeně aplauduju každému pokusu Celní správy odstavit jakýkoli kamion mimo vozovku, tak Kačerovu jízdu napříč policejními zátarasy jsem si zkrátka dříve nadšeně užíval. A jelikož ten kluk ve mně stále nehodlá zemřít, tak mám jisté podezření, že bych se u Konvoje dokázal pobavit i dnes.(7.10.2014)

 • choze
  ***

  Nejdřív jsem si říkal, že tohle měl Peckinpah přenechat spíš Needhamovi, ale to by pak nebyla taková zábava. Za to finále na mostě mám cukání dát čtvrtou hvězdičku.(4.6.2009)

 • Traffic
  *****

  Je to samozřejmě hrozně naivní a idealistické, ale který levicový intelektuál by odolal tak veskrze pozitivnímu a revolucionářskému filmu o cool dělnické třídě a vzpouře proti autoritám?(18.3.2013)

 • betelgeuse
  ***

  V porovnání s mistrovskými kousky S.P. zbyl jenom vizuální fetiš (viz krásné záběry kamiónů v noci, dvojexpozice kamiónů jedoucích prérií, zpomalené rvačky a karamboly, už notně ujetá střelba z kulometu). Liberální "angst" poselství filmu nemohlo fungovat ani v 70-ých letech, takže alespoň pěkná podívaná.(6.12.2004)

 • Sarkastic
  *

  To byla taková sranda, že jsem se až za břicho popadal, no přesně jak ten šerif na konci…Ne, za celou dobu mi nepřišla jediná věc alespoň úsměvná, film mi nabídl akorát tak příšernou nudu a závěr v nedohlednu. Popravdě řečeno, už dlouho se mi nestalo, aby mi nějaký snímek přišel tak strašně moc zbytečný jako právě Konvoj a účel jeho vzniku prostě nepobírám. A z postav se mi dělalo zle; proč bych jako měl fandit naprosto nesympatickým, namachrovaným trotlům, kteří si zadělávají na problémech úplně sami (a ještě s potěšením)? Stejně tak nechápu čím ta „kačerovská guma“ ostatní tolik fascinovala, aby ji následovali. Podobným způsobem mě štvaly i trapné zpomalovačky a až na pár výjimek dosti otravná hudba (a to už je co říct, když já kritizuju soundtrack). Takže po 4*-vých Strašácích (viděl jsem od režiséra předtím jenom to) mě Peckinpah zklamal natolik, že jeho Konvoji dávám pouze 1*.(20.5.2013)

 • Hellboy
  ***

  Sam Peckinpah to má děsně v ruce (hlavně scéna na prašné pouštní stezce je perfektní), ale asi by to dopadlo líp, kdyby měl nějakej slušnej základ a netočil film "based on a song"... Výsostně americké téma, řidič kamionu coby novodobý kovboj, a celkově to je oslava amerického redneck způsobu života, což se mi prostě příčilo. Snímek Vanishing Point s podobnou zápletkou je mnohem přesvědčivější. Zčásti také proto, že Ernest Borgnine je do hlavní záporné role tupého poldy z Arizony obsazen naprostým omylem.(12.4.2013)

 • sud
  ***

  Sam Peckinpah rezignoval na své násilné orgie (Sam bez jediné mrtvoly - zajímavé) a stvořil bizardní truckerský western se zajímavým dějem / nedějem, skvělou hudbou a výborným Krisem Kristoffersonem. Kdo film odsoudí jako úplnou blbost má taky pravdu, ale když se dokážete povznést (závěr dává navíc té nadsázce pointu), budete se bezproblémově bavit. V rámci objektivity 60%.(6.2.2005)

 • paascha
  ***

  Jeden z dětských zážitků:-)(17.7.2007)

 • LiVentura
  ****

  Skvělý snímeček s dobrými výkony herců, klasickou režijní školou Velmistrů a starým dobrým "filmovým amerikanismem jednoho člověka."(8.4.2009)

 • Madsbender
  ***

  Trvá zhruba 5 minút, než si uvedomíte, že sledujete ďalší z Peckinpahových westernov. Len možno genderovo o trochu korektnejší, než jeho najznámejšie snímky. Po finančných problémoch a natočení Cross of Iron v európskej koprodukcii potreboval Peckinpah, v tej dobe už vyliečený zo svojho alkoholizmu, ale nie závislosti na drogách, peniaze. Nie je preto až takým veľkým prekvapením, že siahol po scenári Billa L. Nortona, vytvorenom na zákazku firmy na výrobu CB rádií. Príbeh je založený na rovnomennej piesni Billa Friesa a zobrazuje vzburu kamionistov voči autoritám (čo je dôvodom, prečo bol v Sovietskom zväze film obrovským hitom). To je vlastne všetko, čo je o ňom potrebné vedieť. Pôvodná Peckinpahova verzia, ktorú nenávidení producenti stlačili na únosných 110 minút, mala približne 3 a pol hodiny a možno išla do väčšej hĺbky, než finálny zostrih. Ten je kontexte Peckinpahovho diela krokom späť od demytizovaného divokého západu v The Wild Bunch, v ktorom už niet miesta pre desperátov, k idealizovanému a naivnému boju za vyššie ideály. Stále však ide o čisto mužskú záležitosť, ktorej nechýba humor ani akcia. Je však na nej už cítiť, že sa režisérova hviezdna kariéra chýli ku koncu. 65%(17.12.2014)

 • Ruut
  ****

  Peckinpahovi hrdinové by neměli slézat z koně. Je to opravdu hloupoučký a naivní film, místy blbý, ale vesměs zatraceně zábavný.(22.4.2009)

 • pepo
  ****

  Mozno je to naivne a blbe ale ja ten peckinpahov filmarsky styl strasne zerem 7/10(17.4.2017)

 • Rocky62
  ***

  Tak trochu zaprášené dílo s dvěma stranami, přičemž na jedné jde o kýčovitý a lehce naivní patos a na té druhé o vcelku dobře laděné komediální drama, jehož akční sekvence nejsou zas tak k zahození. Ze všestranného pohledu to však díky (i přes pěkné finále) klasicky vyvařenému scénáři víc jak průměr prostě není. 60%(10.8.2011)

 • Crocuta
  ****

  V dětství obrovský zážitek, dnes vyvolávající už pouze nostalgické pousmání. Nicméně hodnocení ani po letech nesnížím - jednak mám rád Peckinpaha, Kristoffersona a Borgnina a navíc má tenhle film přes veškerou naivitu a zmatenost až stupiditu děje značný komediální potenciál a individualisticko-anarchistický náboj, který stále dovede víc než dobře pobavit. Na závěr poznámka k ženským protagonistkám - jednoznačně nejvíc se mi líbila Madge Sinclair coby "Černá vdova", kdežto na Ali MacGraw přesně sedí poznámka kolegy Dobytka.(17.9.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5