Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (401)

tron 

všechny recenze uživatele

„Nie sme vo vojne.“ – „Ale sme.“ Petersenovi sa podaril husársky kúsok: natočiť nadupaný, dynamický akčný veľkofilm s paradoxne fyziky akoby neprítomným nepriateľom. Áno, tvorcovia občas tlačia na pílu. Svoje robí i ambiciózna výprava (laboratóriá, byty, zaspaté mestečka, lesy, džungľa, lode, helikoptéry, letiská...). Niektoré scény nie sú svojou priemernosťou hodné takých machrov. Matky v dlhom zábere opúšťajú svoje plačúce deti a bývalé manželky príliš bezvládne ležia na nemocničnej posteli, infikované smrtiacim vírusom a utešované manželmi. Na strane druhej, etuda výborného J.T. Walsha (ktorý o 3 roky neskôr zomrel) na tému „Sú to ľudia z mäsa a kostí“ dokazuje, že aj patetický dialóg sa dá zahrať na úrovni, ak sa chce. Napriek tomu (a občasnej zadnej projekcii a naivnému deleniu postáv na dobré a zlé s výnimkou antagonistického Freemana) sa jedná o zručnú stávku na istotu, ktorá uspokojí aj prísnych akčných fanúšikov. Z niektorých scén príjemne mrazí (džungľový prológ). Dokonca aj Cuba Gooding Jr. je tu skvelý. Divákom sa režisér trafil do chute, presne toto chceli vidieť v kinách a pri rozpočte 50 miliónov Smrtiaca epidémia trhla skvelých celosvetových 189. Mimochodom, v rovnakom roku sa na trhu zjavila aj podobná epizóda Aktov X, konkrétne pod názvom Hmyz. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Tohle býval můj velmi oblíbený film. Virový detektivní akčňák, který sice lehce zakolísá u závěrečné scénky v helikoptéře, ale sakra - Hoffman by dokázal překecat kde koho, o tom žádná. U tohohle filmu nejvíc oceňuju, že ač se nejedná zrovna o psychologické drama, tak herci k tomu přistoupili velmi zodpovědně a je tu plno opravdu hodně dobrých hereckých výkonů: Russo, Freeman, zloun Sutherland, vynikající Cuba Gooding v roli zelenáče, skvělý Kevin Spacey a v první řadě boží Hoffman, kterýmu i při tom jeho vzrůstu toho vojáka prostě věříte. Tomu, že vláda by se takhle chovala při propuknutí něčeho tak agresivního, tomu bych snad taky věřila. Záběry z afrických vesnic jsou vyloženě děsivé, choroba samotná je taky pěkný humus. A od začátku do konce to má spád a napětí, žádné hluché místo, pořád se něco děje, akce a zoufalství se stupňuje a konec... ten je takový tradiční, no. Za mě i po těch letech pořád hodně dobrá zábava. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Predovšetkým výborné herecké obsadenie - nosatý Hoffman, rozvedená manželka Russo, slizký Sutherland, pohoďáci Cuba Gooding Jr a Kevin Spacey a General Morgan Freeman, ktorý sa nakoniec postavy na správnu stranu barikády. Fajn je tu podaný aj príbeh o víruse, ktorý sa snažila vláda zamiesť pod koberec a o 30 rokov sa im to vrátilo aj s úrokmi. Film stojí predovšetkým na dobrých postavách, ktoré s omrviniek skladajú skladačku, aby vynašli protilátku. Niekedy je to pritiahnuté za vlasy a trošku americké, ale slušná výprava (všade sama armáda, obleky, nakazený občania), hudba a hlavne príbeh s vynikajúcimi hercami ma bavil viac ako som čakal. 80% - 4* ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Psal jsem to už mnohokrát v různých variacích, ale musím to chtě nechtě napsat znovu – Petersen je mistrem ve vyplňování hollywoodských šablon. Poměrně dobré režisérské jméno mu zajistí skvělé herce, slušný rozpočet a co se volby scénářů týče, volí německý filmový matador vždy docela s rozmyslem... Jeho filmy nepropadají, ale ani nedělají gigantické díry do světa. Smrtící epidemie je léty prověřený recept na katastrofický film, který o třídu výš vytahuje jednak naprostá realističnost námětu (jsem-li to schopen posoudit), jednak výtečný spád a kvalita hereckých výkonů... Zejména titulní "tušitel – agitátor – odhodlaný bojovník" Dustin Hoffman má správný cholerický šmrnc a jak se v anglicky mluvících zemích říká – drive. Petersen odvádí to, co ho naučil Hollywood – neplete příliš do snímku svůj talent (ten projevil jinde, že), dělá všechno tak, jak to má v katastrofickém filmu být, sešlapává plyn akčními scénami tehdy, když tempo upadá a chrchlání nakažených stává se otravným a jednotvárným... A znovu tvoří krásně vypilovanou a do posledního místečka vyplněnou šablonku, na kterou je radost se dívat a u které se nevyplatí vzpomínat, čím velý W. P. kdysi byl... ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z najväčších skvostov hollywoodskej komercie 90. rokov. V mnohých ohľadoch ten film zostarol (z viacerých situácií je už dnes ťažkotonážne klišé, logika zďaleka nefunguje tak, ako sa nám kedysi zdalo, zadné projekcie pri vrtuľníkových naháňačkách vyzerajú smiešne), ale herci sú proste výborní a Petersen tu vlastne otvára učebnicu žmýkania napätia z akejkoľvek scény (výborný je hlavne "lov na opičku" pri rodinnom dome). Nikdy nezabudnem, ako som zatínal nechty do kresla, keď som to videl prvýkrát. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (27)

  • Opice kapucín, přenašeč viru, ve skutečnosti pochází ze Střední a Jižní Ameriky, v Africe se nenachází. (veronikajel)
  • Ve scénách, kdy plukovník Sam Daniels nosí armádní uniformu, nenosí pokrývku hlavy, i když každý voják ví, že je to vyžadováno. Bylo to kvůli neochotě Dustina Hoffmana, kterému se mu nelíbilo, jak vypadal, když ji měl na sobě. (Marek06)

Související novinky

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (více)

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Momentální krizová situace reagující na probíhající šíření viru Covid-19 měla mimo jiné za následek i uzavření veškerých kinosálů, což pochopitelně vedlo k tomu, že distributoři začali rušit či… (více)

Reklama

Reklama