Reklama

Reklama

Nekonečný příběh

 • Západní Německo Die unendliche Geschichte (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama
Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní 102 min)

Desetiletý Bastian se před zlými spolužáky ukryje do obchodu, kde najde starobylou knihu, o které mu její majitel řekne, že číst ji je nebezpečné. Bastian ale neodolá a začne číst poutavý příběh o zázračné říši Fantasie, kterou ničí všepožírající Nicota. Vládkyně říše povolala statečného chlapce Atreje, aby říši zachránil, ale Bastian zjistí, že on sám se stal součástí příběhu, a pravě on může s pomocí pohádkových tvorů Fantazii zachránit. Najde ale v sobě dostatek síly a odvahy? Fantastické dobrodružství muže začít! (H.C.E.)

(více)

Zajímavosti (47)

 • Pouštní scény byly natočeny u města Huelva (Andalusie, Španělsko) a Átrejova (Noah Hathaway) jízda na koni po obdržení Orinu se natáčela v poušti Tabernas (Almería, Andalusie, Španělsko). (Rattus Rattus)
 • Řeka v říši Fantazie v čase 01:01:34 je ve skutečnosti jezero Havasu (Kalifornie, USA). Pláž v čase 01:04:22 je Playa de Mónsul (Almería, Andalusie, Španělsko). (Rattus Rattus)
 • Říkalo se, že kůň opravdu umřel při natáčení scény v bažinách smutku. Nakonec se potvrdilo, že to není pravda. Žádný kůň během natáčení neumřel, byl dokonce darován Noahu Hathawayovi (Átrej). (Sylviiii)
 • Český dabing, se kterým byl tento film uveden a s nímž je v zemi spojen, místy pozměnil vyznění originálu. Hrdina Atreyu (Noah Hathaway) je v české verzi v prvním pádě Átrej, z Falkora (Alan Oppenheimer) se stal Falko, z Jižního orákula se vinou patrně špatného odposlechu stalo Sandonoriko („Southern Oracle“). V klíčovém momentu filmu, kdy má Bastian (Barret Oliver) pojmenovat královnu Fantazie, zakřičí „Moonchild“, tedy „Měsíčnice“, v českém dabingu to ale je „maminko“. (L_O_U_S)
 • V knižní předloze je většina hlavních postav vyobrazena úplně jinak, než jak vypadají ve filmu. Například Dětská císařovna (Tami Stronach) je popsána jako mladá dívka se zlatýma očima a sněhově bílými vlasy a Átrej (Noah Hathaway) má olivově zelenou kůži. (Milan25)
 • Představitelce královny (Tami Stronach) vypadly před natáčením přední mléčné zuby, proto točila s umělými a učila se mluvit, aby s nimi nešišlala. (Jirka_Šč)
 • Přestože ztvárnil Noah Hathaway (Átrej) hlavní roli, byl vyloučen z promo aktivit a měl zakázáno přijít na premiéru. Natáčení se totiž prodloužilo ze tří měsíců na deset, za což Noah nedostal zaplaceno a jeho rodiče se s tvůrci filmu soudili (později část peněz dostal). (Jirka_Šč)
 • Amulet Auryn je de facto zdvojený. Uroboros je starodávný symbol, který zobrazuje hada nebo draka požírajícího svůj vlastní ocas, představující cyklickou podstatu věcí - nekonečný návrat od konce k začátku, sebezničení a sebeobnovu. Na některých zobrazeních je Uroboros z poloviny bílý (světlý) a z poloviny černý (tmavý), což naznačuje symboliku jin-jang, znázorňující dualitu věcí a vzájemně se doplňujících opačných principů. Také bývá stočený do tvaru ležící osmičky, symbolu nekonečna. (sator)
 • V knižní předloze vypadá Auryn jako dva hadi kousající se do ocasů, čímž připomínají číslici 0. (fiLLthe3DD)
 • Celé jméno hlavního hrdiny (Barret Oliver) je Bastian Baltazar Bux. Stejná písmena na začátku každého jména má i majitel antikvariátu (Thomas Hill) ze začátku filmu, který se jmenuje Karel Konrád Koriandr. (Stejšn)
 • Scény odehrávající se u Bastiena (Barret Oliver) doma a ve městě vznikly v kanadském Vancouveru. Když jde Bastian do školy v čase 00:05:12, tak je to točeno na křižovatce ulic Water Street a Cambie Street. Scéna s  Bastianem v popelnici se točila na Trounce Alley 175 a scéna v knihkupectví na křižovatce Trounce Alley a Carrall Street. (Džejkop)
 • Díky neskutečně horkému létu začala během natáčení jedna ze soch Slonovinové věže tát. (Džejkop)
 • Jméno, které Bastian (Barret Oliver) téměř nerozluštitelně křičí do noci, je "Moonchild". (Kulmon)
 • Film byl natáčen částečně v Německu během léta 1983. Bylo to nejteplejší léto za posledních 25 let. (don corleone)
 • Ve své době šlo o nejdražší film, na kterém se podílela německá produkce. (don corleone)
 • Autor knižní předlohy Michael Ende nebyl s filmovou podobou spokojený – nechtěl ani, aby se jeho jméno objevilo v úvodních titulcích. (don corleone)
 • Noah Hathaway (Átrej) se při natáčení dvakrát zranil. Nejprve spadl z koně, který na něj následně ještě stoupnul a pak při natáčení v bažině se mu zachytila noha do eskalátoru a byl tak stažen pod vodu. Když se vynořil, tak byl v bezvědomí. (don corleone)

Reklama

Reklama