Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Při prvním shlédnutí naprostá pecka, vzhledem k roku vzniku pochopitelná. Dnes už takový úsměvný pamětnický film. Postavy vesměs nesympatické a kvičící, temnota, nápadně politizovaná, také mohla být trochu propracovanější, ale budiž. Film se stal na dlouho inspirací a jména jako Limahl, Falco nebo Sandonoriko se na čas stala zcela kultovními:-)(7.1.2008)

„Ničota prichádza.“ Výborná fantasy, na ktorej som vyrastal. Šikovne sa zaobišla bez žánrového klišé "skupinka hrdinov putuje krajinou" (PLANÉTA KRULL, SÚBOJ TITANOV..), čo je osviežujúce. Zručná nemecko-americká réžia Wolganga Petersena (v tom čase mal za sebou „iba“ na šiestich Oscarov nominovanú PONORKU), Limahlova kultová pesnička, príjemné herecké obsadenie... Ale predovšetkým jedinečné vizuálne spracovanie s nezabudnuteľnými postavami (indiánsky chlapec Atrej, lietajúci drakopes Falkor, kameňožrút, milión rokov stará kingovská korytnačka) a zvláštna snová atmosféra, povzbudzujúca fantáziu detského diváka. Toto je jedna z tých "ozajstných", "nebezpečných" rozprávok, ktoré sa neboja ukázať smrť (ponurá pasáž s koňom v močiaroch). Také sú najlepšie, robia budúcich spisovateľov, básnikov, scenáristov, režisérov.(15.12.2004)

... a když pak už nebudete vědět kudy kam, můžete se uchýlit na místa, kde lze učinit vše, kde je možné setkat se s kýmkoliv. Na místa, která nemají žádná ohraničení a budou tak velká, jak velké budou vaše sny. A možná, že právě ve vašem putování v říši fantazie zahlédnete Atreje s Artexem, možná se kolem vás prožene i rychlodrak Falco. A i když v životě přijdou chvíle, o které se postarají Bažiny smutku, tak nikdy nesmíte ztratit naději a dovolit prázdnotě zabydlet se ve vás. Věřte si, nechejte Sfingy pochybnosti spát a žijte tak, abyste se jednou nebáli pohledět do Zrcadla poznání. Tohle je ta nejhezčí fantasy pohádka, která ani po 20-ti letech neztratila nic ze svého ojedinělého kouzla. A magická titulní píseň mě vždycky uchopí kolem ramen a vezme na výlet do nikdynekončíčí říše snů. Když budete někdy zklamaní, smutní, osamocení a když pak už nebudete vědět kudy kam, ...(9.12.2007)

Přestože Nekonečný příběh má pramálo společného s Miyazakiho filmy, tak si dovolím tvrdit, že právě takhle by vypadal hraný film od Miyazakiho. Jen se obávám, že jako malý jsem jen stěží dokázal vstřebat onu pointu, kdy fantazie se stává realitou a realita snem. Ostatně některé scény se mnohem více podobají horroru než roztomilé pohádce, které jsem svědky hned v úvodu. Dobrodružství až za hranice fantazie má omamné účinky. Aspoň na chvíli zase začnete věřit na sny. O to větší poklona pro Wolfganga Petersona a zejména jeho kolegy vytvarníky.(25.8.2009)

Pohádka je to sice silně "americká", ale to jí nic neubírá na zábavnosti a kouzelnosti.Triky jsou na tu dobu velmi dobré a nenapodobitená atmosféra je plná humoru, dobrodružství, ale i napětí a dokáže jistě oslovit i rodiče a prarodiče. Ani nedokážu spočítat, kolikrát už jsem to viděl, ale můj dojem je po každém shlédnutí neméně silný. 80%(20.10.2011)

• - V čase 1:04:16 poté, co Atrej (Noah Hathaway) leží na pláži a posadí se, je pokrytý vrstvou písku, přestože prve ležel na zádech. V následujícím záběru, kde Atrej vstane, není po písku ani památky. Navíc je okolo nápadné množství stop. (Rattus Rattus)

• - Film končí zhruba v polovině děje knihy. (don corleone)

• - V čase 0:46:50, kdy Atrej (Noah Hathaway) dostane svůj lék, lze zpozorovat měnící se množství páry nad šálkem s lékem. (Rattus Rattus)