Nekonečný příběh

Die Unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Možná nejkrásnější dětské fantasy, které kdy bylo natočeno. Stará dobrá triková práce dává z dnešního pohledu filmu/pohádce/oslavě imaginace tu správnou patinu. A navíc Bastien. Artax. Auryn. Kamenožrout. Závodní šnek. Létající pes Falco. Sandonorico atd. A k tomu ta nádherná filmová hudba...(6.7.2012)

... a když pak už nebudete vědět kudy kam, můžete se uchýlit na místa, kde lze učinit vše, kde je možné setkat se s kýmkoliv. Na místa, která nemají žádná ohraničení a budou tak velká, jak velké budou vaše sny. A možná, že právě ve vašem putování v říši fantazie zahlédnete Atreje s Artexem, možná se kolem vás prožene i rychlodrak Falco. A i když v životě přijdou chvíle, o které se postarají Bažiny smutku, tak nikdy nesmíte ztratit naději a dovolit prázdnotě zabydlet se ve vás. Věřte si, nechejte Sfingy pochybnosti spát a žijte tak, abyste se jednou nebáli pohledět do Zrcadla poznání. Tohle je ta nejhezčí fantasy pohádka, která ani po 20-ti letech neztratila nic ze svého ojedinělého kouzla. A magická titulní píseň mě vždycky uchopí kolem ramen a vezme na výlet do nikdynekončíčí říše snů. Když budete někdy zklamaní, smutní, osamocení a když pak už nebudete vědět kudy kam, ...(9.12.2007)

Jeden z nejlepších fantasy filmů, co jsem kdy viděla. Na rok svého stvoření se může chlubit skvělou výpravou i triky, ale hlavní je zde zpracování a příběh. A samozřejmě výtečná hudba (K.Doldinger, G.Moroder).(8.12.2003)

Kdepak nějaký Pán Prstenů!!! Tohle je nejlepší fantasy VŠECH DOB!!!!(7.8.2007)

Krasna spomienka na detstvo a na to, ako sme boli vsetky zamilovane do nadherneho Atreya :) Na tento film nedam dopustit, je to spolu s E.T.mimozemstanom snad najkrajsia rozpravka, aka kedy bola na tocena.(20.8.2009)

• - Amulet Auryn je defatko zdvojený. Uroboros je starodávný symbol, který zobrazuje hada nebo draka požírajícího svůj vlastní ocas, představující cyklickou podstatu věcí - nekonečný návrat od konce k začátku, sebezničení a sebeobnovu. Na některých zobrazeních je Uroboros z poloviny bílý (světlý) a z poloviny černý (tmavý), což naznačuje symboliku jin-jang, znázorňující dualitu věcí a vzájemně se doplňujících opačných principů. Také bývá stočený do tvaru ležící osmičky, symbolu nekonečna. (sator)

• - Muži, do kterých v čase 0:06:21 vrazí chlapci pronásledující Bastiana (Barret Oliver), jsou režisér filmu Wolfgang Petersen a produkční Bernd Eichinger  - ten, který upustí láhev. (Rattus Rattus)

• - Šlo o nejdražší film, na kterém se podílela německá produkce ve své době. (don corleone)