Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Roztomilá fantasy pohádka, která si vydobyla velkou popularitu i mezi dospělým publikem. Příběh, který nese všechny prvky tradičního boje dobra a zla, je vsazen do vlastního světa, který neklade lidské představivosti žádné hranice. Jak vhodně výstižný je název Fantasie. Hroutící se svět, ve kterém se všechny kouzelné bytosti spojí, aby společně čelili ničivé prázdnotě, která je pohlcuje. Neznámá temná síla a proti ní malý chlapec, který sám neví, jak jí čelit. Malý chlapec, se kterým se každý může ztotožnit. Emotivní apel na základní lidské hodnoty. Dojemné a příhodné je rozluštění celého příběhu. Film se stal kultem i díky chytlavé ústřední melodii písně Neverending Story, na které se u nás v 90. letech úspěšně přiživila Leona Machálková. 79%(19.10.2011)

Z části jsem Neverending Story jako kluk miloval a z části nenáviděl. Nenáviděl proto, že zabili koně (navíc historka o tom, že se to stalo i ve skutečnosti při natáčení tomu moc nepřidala), no a miloval kvůli stylizaci, jelikož jsem už jako malej vnímal její naprostou odlišnost od všeho, co jsem viděl. I z dnešního pohledu se jedná o až překvapivě velice koukatelnou záležitost. Ostatní díly jsem snad nikdy neviděl a v nebližší době na tom nehodlám nic měnit. A soundtrack z hlavy snad už nikdy nedostanu...8o%(1.6.2014)

Dokonalá fantasy pohádka, Petersen zvedl laťku tak vysoko, že ji málokdo překonal, překoná. Wolfgang "Amadeus" Petersen natočil film, který nechci dlouho vidět, aby se mi nepřesytil. Tady je jasně vidět, že kvalitní fantasy s parádně zhotovenými "loutkami" nepřekoná ani debilní 3D a dig. triky 21. století......kde není příběh, ani smrt nebere....těmhle pohádkám už dávno odzvonilo.....(19.9.2006)

Jako malý kluk jsem společně s Átrejem resp. Bastianem ronil slzy za Artaxe, bojoval proti vlčímu tvorovi (služebníkovi nicoty) Gmorkovi, zadržoval dech při průchodu mezi sfingami, lapal po dechu při letu na rychlodrakovi Falcovi, smál se při jejich popelnicové vendetě a křičel „tak už vykřikni to jméno“.... a ikdyž roky zpátky nevrátíš, triky nemilosrdně prověřil zub času, samotná myšlenka přetrvává. Ba co víc, je aktuálnější než v době vzniku. (Čtenářova) fantazie je tou největší zbraní, tj; je nenahraditelná. Né že by na tom (Morlore resp. Morlo) záleželo, ale (ty moc dobře víš) záleží. Čtenářů (s vlastní fantazií) rapidně ubývá a nebezpečí pouhého pasivního (filmového) přijímání vize někoho druhého, tj. snadnější davové manipulativnosti, je v dnešní době o poznání větší. Chabou omluvou (výmluvou) je argument, doba se zrychluje, není čas číst. Pravda je jinde. Jsme líní. Číst, přemýšlet. Navíc s absencí vlastní představivosti se ruku v ruce vytrácí i schopnost vlastní interpretace. Přejímáme názory jiných, které následně vydáváme za své. Snad se nikdy nedožijeme doby, že svět fantazie skutečně pohltí nicota. Útěchou nám budiž skutečnost, že stačí pouhé jedno zrnko.... Leč bez potřebné fantazie, není cesty, jak ho znásobit. Pojďme se společně postavit nicotě. Začít můžeme třeba tady . [Ta pátá je nostalgická. Přiznávám. Pravda, z velké části taky za za vysokou školu dabingu a K. Doldingera resp. J. Morodera].(13.4.2014)

"FANTAZIE NEMÁ HRANICE." Film mého dětství č. 1 a dodnes nepřekonaná fantasy s originálním konceptem prožívání čteného příběhu. Antikvariát, kamenožrout, Atrej, Auryn, Morlor, Falko(r), Sandonoriko, střet s G´morkem, finále v rozpadající se Slonoviné věži a realitě, kam také jako by dorazila Nicota v podobě bouřky... jedna kultovní scéna za druhou, o dialozích (Morlor, G´mork) ani nemluvě a ten nejkatarznější konec. A hudba, hudba je tu BOŽSKÁ. Jako malí jsme si s oblibou hrávali na Atrejovo proběhnutí mezi sfingami, přičemž naše "sfingy" měly místo laserů z očí praky v rukou. Samozřejmě nikdo nechtěl být Atrej.(7.12.2010)

• - Po celou dobu rozhovoru Bastiana (Barret Oliver) s otcem (Gerald McRaney) v čase 0:02:42 lze pozorovat odraz členů štábu ve dvířkách mikrovlnky. (Rattus Rattus)

• - V čase 0:46:50, kdy Atrej (Noah Hathaway) dostane svůj lék, lze zpozorovat měnící se množství páry nad šálkem s lékem. (Rattus Rattus)

• - Během filmování v Močálech smutku, chybný mechanismus způsobil smrt jednoho z koní zobrazujícího Artaxe. Noah Hathaway byl tak rozrušený, že se na filmování vrátil až po dvou týdnech. (Kulmon)