Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Nejkrásnější a nejtemnější Fantasy pohádka, kterou jsem kdy viděl. Naprostá schopnost režiséra Wolfganga Petersena a scénáristy (převedení z knihy na filmové plátno). Nádherný, originální příběh s krásnou hudbou a sympatickými hrdiny. Velice zajímavé je propojení světa fantazie s Bastienovým reálným světem. Velmi působivé je šikovné propojení příběhu s emocionalitou diváka. Scéna s Artexem, jak se utopí v té bažině je opravdu hodně smutná. Říše Fantazie mě uchvátila svou čistou krásou i svou temností. Ač se jedná o film postarší, což je na trikové stránce zákonitě znát, stále má díky své barvitosti a silnému obsahu co říct. Pohádka se nezdráhá místy nabírat až baladických dimenzí a nerozpakuje se velice přirozeně bez zbytečného patosu oslovit emoce. Pán prstenů se může jít zahrabat, jelikož tomuto kultu nesahá ani po kotníky a na jeho místě bych raději viděl Nekonečný příběh. Po skončení nám nezbývá nic jiného než zamáčknout slzu a smířit se s tím, že jsme se stali součástí říše fantazie jen na 90 dokonalých minut. [9/10]10/10(15.1.2008)

Při prvním shlédnutí naprostá pecka, vzhledem k roku vzniku pochopitelná. Dnes už takový úsměvný pamětnický film. Postavy vesměs nesympatické a kvičící, temnota, nápadně politizovaná, také mohla být trochu propracovanější, ale budiž. Film se stal na dlouho inspirací a jména jako Limahl, Falco nebo Sandonoriko se na čas stala zcela kultovními:-)(7.1.2008)

Jako dítě jsem byl u vytržení ze všech Kamenožroutů, Nočních hejkalů a závodních slimejšů. Jenže ta doba je pryč a po letech mi zůstala jen dobře odvedená fantasy hříčka, která ztrácí na scénáři. Ten má velice silnou a šokující pointu, ale děsně rozsekaný příběh, na jehož úroveň padají poslední potterovky.(3.7.2007)

Jako malý kluk jsem společně s Átrejem resp. Bastianem ronil slzy za Artaxe, bojoval proti vlčímu tvorovi (služebníkovi nicoty) Gmorkovi, zadržoval dech při průchodu mezi sfingami, lapal po dechu při letu na rychlodrakovi Falcovi, smál se při jejich popelnicové vendetě a křičel „tak už vykřikni to jméno“.... a ikdyž roky zpátky nevrátíš, triky nemilosrdně prověřil zub času, samotná myšlenka přetrvává. Ba co víc, je aktuálnější než v době vzniku. (Čtenářova) fantazie je tou největší zbraní, tj; je nenahraditelná. Né že by na tom (Morlore resp. Morlo) záleželo, ale (ty moc dobře víš) záleží. Čtenářů (s vlastní fantazií) rapidně ubývá a nebezpečí pouhého pasivního (filmového) přijímání vize někoho druhého, tj. snadnější davové manipulativnosti, je v dnešní době o poznání větší. Chabou omluvou (výmluvou) je argument, doba se zrychluje, není čas číst. Pravda je jinde. Jsme líní. Číst, přemýšlet. Navíc s absencí vlastní představivosti se ruku v ruce vytrácí i schopnost vlastní interpretace. Přejímáme názory jiných, které následně vydáváme za své. Snad se nikdy nedožijeme doby, že svět fantazie skutečně pohltí nicota. Útěchou nám budiž skutečnost, že stačí pouhé jedno zrnko.... Leč bez potřebné fantazie, není cesty, jak ho znásobit. Pojďme se společně postavit nicotě. Začít můžeme třeba tady . [Ta pátá je nostalgická. Přiznávám. Pravda, z velké části taky za za vysokou školu dabingu a K. Doldingera resp. J. Morodera].(13.4.2014)

Nevím, zda-li film brát jako pohádku nebo fantasy. Jako pohádka se drží jednoznačně na první příčce. Atmosféra, postavy, příběh. To všechno mě v dětství naprosto uchvátilo a když jsem nedávno film viděl na DVD, všechno se mi to vrátilo. Tenhle film neztrácí po těch letech na působivosti ani špetku. Pořád mám chuť naskočit na Falca a proletět se světem fantazie...(26.6.2003)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. dubna 1984 v Západním Německu. (Varan)

• - Michael Ende (autor knižnej predlohy) bol výsledkom filmárskej práce zdesený a snažil sa súdne zabrániť distribúcii filmu, ak nebudú vystrihnuté scény, ktoré najviac odporujú posolstvu jeho knihy. Spor však prehral. (Raccoon.city)

• - V čase 0:46:50, kdy Atrej (Noah Hathaway) dostane svůj lék, lze zpozorovat měnící se množství páry nad šálkem s lékem. (Rattus Rattus)