Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Jedna z nejlepších fantasy dvacátého století? No jak by řekla na mládež alergická želví důchodkyně Morla: „Ne, že by na tom záleželo, ale ano..“ Nejvyšší hodnocení však nemůžu dát, i kdyby mi mozek zatemnila Nicota nostalgie. Těm dosud nedotčeným filmem Petersena doporučuji nejdříve sáhnout po Endeho knižní předloze - teprve tak doopravdy poznáte, že fantazie nemá hranic..(5.2.2009)

Uběhla pěkná řádka let a nyní si můžu opět vychutnat tento příběh v "trochu" lepší kvalitě, ale se stejnými pocity a nadšením. Opravdu kouzelný svět, který vtáhne do děje a během několika okamžiků spojí realitu s fantazií. Na svou dobu špičkové triky, geniální hudba a nekonečné dobrodružství neztratilo jediné smítko splněných přání. Zajímavosti: Gmorka jsem se bál jak před dvaceti lety tak i dnes. Opravdu se za tu dobu nic nezměnilo... :-) 90%(12.5.2009)

"FANTAZIE NEMÁ HRANICE." Film mého dětství č. 1 a dodnes nepřekonaná fantasy s originálním konceptem prožívání čteného příběhu. Antikvariát, kamenožrout, Atrej, Auryn, Morlor, Falko(r), Sandonoriko, střet s G´morkem, finále v rozpadající se Slonoviné věži a realitě, kam také jako by dorazila Nicota v podobě bouřky... jedna kultovní scéna za druhou, o dialozích (Morlor, G´mork) ani nemluvě a ten nejkatarznější konec. A hudba, hudba je tu BOŽSKÁ. Jako malí jsme si s oblibou hrávali na Atrejovo proběhnutí mezi sfingami, přičemž naše "sfingy" měly místo laserů z očí praky v rukou. Samozřejmě nikdo nechtěl být Atrej.(7.12.2010)

Roztomilá fantasy pohádka, která si vydobyla velkou popularitu i mezi dospělým publikem. Příběh, který nese všechny prvky tradičního boje dobra a zla, je vsazen do vlastního světa, který neklade lidské představivosti žádné hranice. Jak vhodně výstižný je název Fantasie. Hroutící se svět, ve kterém se všechny kouzelné bytosti spojí, aby společně čelili ničivé prázdnotě, která je pohlcuje. Neznámá temná síla a proti ní malý chlapec, který sám neví, jak jí čelit. Malý chlapec, se kterým se každý může ztotožnit. Emotivní apel na základní lidské hodnoty. Dojemné a příhodné je rozluštění celého příběhu. Film se stal kultem i díky chytlavé ústřední melodii písně Neverending Story, na které se u nás v 90. letech úspěšně přiživila Leona Machálková. 79%(19.10.2011)

Tahle série mě není žádnou velkou peckou, alespon ne pro mě. Dost divných postav fantastických, nudný, hloupý příběh pro děti atd, to naleznete ve všech dílech. Přesto je první díl nejlepší a uznávám, že je to nadprůměr. Herecké obsazení není špatné, dost scén zaujme. za mě ale hodnotím jen tak na 57% = ***(26.1.2013)

• - V čase 1:04:16 poté, co Atrej (Noah Hathaway) leží na pláži a posadí se, je pokrytý vrstvou písku, přestože prve ležel na zádech. V následujícím záběru, kde Atrej vstane, není po písku ani památky. Navíc je okolo nápadné množství stop. (Rattus Rattus)

• - Michael Ende (autor knižnej predlohy) bol výsledkom filmárskej práce zdesený a snažil sa súdne zabrániť distribúcii filmu, ak nebudú vystrihnuté scény, ktoré najviac odporujú posolstvu jeho knihy. Spor však prehral. (Raccoon.city)

• - V čase 0:41:55, kdy se Atrej (Noah Hathaway) probudí vedle Falka, lza vidět ve spodní části obrazu stín kamery. (Rattus Rattus)