Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Klasika, která si své místo ve sbírce filmů každého malého dítěte zaslouží. Krásný pohádkový příběh a sympatičtí hrdinové jsou nezpochybnitelní. Každé malé dítě si tenhle film musí oblíbit, takže není divu, že jsem mu jako malý propadl i já. S věkem se ale vztah k filmům mění a i Nekonečný příběh se stává jen pohádkou, která moc nezaujme. Ale tak za tu nostalgii...(4.9.2008)

What is that? One grain of sand, ... it is all that remains of my vast empire. Fantasia has totally disappeared? Yes. Then, everything's been in vain. No, it hasn't. Fantasia can arise anew, from your dreams and wishes, Bastian ... never give up and good luck will find you.(21.2.2011)

Optikou mladšího školáka to byl obrovský zážitek. Kamenožrout či létající pes byly postavy, jež jsem si pamatoval i více než 20 let po zhlédnutí. V současné době už na mě tento příběh tak nefungoval, byť mu nelze upřít perfektní zpracování (na tu dobu), atmosféru, ale také působivost a syrovost. Popravdě nechápu, že nám tento film pouštěli na základní škole, navíc v nějaké 1. a 2. třídě. Nemyslím si, že jde o vhodný počin pro takto malé děti.(8.8.2018)

Tolik úchvatných postav (někdy i děsivých), nádherných scenérií, kvalitních trikových efektů a napínavých i dojemných scén v jednom fantasy filmu, jen tak někde nekoupíte. Ale tady ano, díky panu Petersenovi a jeho kolegům. Z filmu sálá láska k řemeslu a respekt tvůrců k divákovi. Nekonečný příběh, ke kterému jsem si vybudoval silný vztah a citové pouto již v útlém dětství - zůstává navždy v mém srdci. Ale není to pouze o nostalgii, nýbrž o stále vysoké kvalitě tohoto díla, jenž už čas dávno prověřil. Dodnes hltám každé políčko tohoto pohádkového skvostu. P.S. Díky distributorům za DVD s původním českým dabingem, ještě z 80. let. Eduard Cupák, coby rychlodrak Falko, mě prostě pokaždé vrátí do dětství.(12.7.2016)

Krásná snová Fantazie. Lidský chlapec Bastien společně se svým pohádkovým kamarádem Atrejem musí říši zachránit před obludnou "Nicotou", která je všude a se vzrůstajícím nezájmem dětí v pozemském světě o pohádky a se zakrňující se jejich fantazií i ta smyšlená Fantazie stojí na prahu zániku. Bastien musí porazit "posla Nicoty", krvelačného vlkodava...! Příběh, který má myšlenku a sílu ve ztvárnění.(25.8.2009)

• - Film končí zhruba v polovině děje knihy. (don corleone)

• - V knižní předloze vypadá auryn jako dva hadi kousající se do ocasů, čímž připomínají čístlici 0.  (fiLLthe3DD)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. dubna 1984 v Západním Německu. (Varan)