Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Tolik úchvatných postav (někdy děsivých), nádherných scenérií, kvalitních trikových efektů a napínavých i dojemných scén v jednom fantasy filmu, jen tak někde nekoupíte. Ale tady ano, díky panu Petersenovi a jeho kolegům. Z filmu sálá láska k řemeslu a respekt tvůrců k divákovi. Nekonečný příběh, ke kterému jsem si vybudoval silný vztah a citové pouto již v útlém dětství - zůstává navždy v mém srdci. Ale není to pouze o nostalgii, nýbrž o stále vysoké kvalitě tohoto díla, jenž už čas dávno prověřil.(12.7.2016)

Soundtrack Klaus Doldinger a Giorgio Moroder: 1. Never Ending Story [3:32] ,2. Swamps of Sadness [1:57] ,3. Ivory Tower [3:10] ,4. Ruined Landscape [3:03] ,5. Sleepy Dragon [3:58] ,6. Bastian's Happy Flight [3:16] ,7. Fantasia [0:55] ,8. (J) Atreju's Quest [2:51] ,9. Theme of Sadness [2:42] ,10. Atreju Meets Falkor [2:30] ,11. Mirrorgate/Southern Oracle [3:09] ,12. Gmork [0:28] ,13. Moonchild [1:23] ,14. The Auryn [2:20] ,15. Happy Flight [1:22],(16.5.2011)

Přestože Nekonečný příběh má pramálo společného s Miyazakiho filmy, tak si dovolím tvrdit, že právě takhle by vypadal hraný film od Miyazakiho. Jen se obávám, že jako malý jsem jen stěží dokázal vstřebat onu pointu, kdy fantazie se stává realitou a realita snem. Ostatně některé scény se mnohem více podobají horroru než roztomilé pohádce, které jsem svědky hned v úvodu. Dobrodružství až za hranice fantazie má omamné účinky. Aspoň na chvíli zase začnete věřit na sny. O to větší poklona pro Wolfganga Petersona a zejména jeho kolegy vytvarníky.(25.8.2009)

Tahle série mě není žádnou velkou peckou, alespon ne pro mě. Dost divných postav fantastických, nudný, hloupý příběh pro děti atd, to naleznete ve všech dílech. Přesto je první díl nejlepší a uznávám, že je to nadprůměr. Herecké obsazení není špatné, dost scén zaujme. za mě ale hodnotím jen tak na 57% = ***(26.1.2013)

Když jsem se teď po velice dlouhé době znovu díval na Nekonečný příběh, uvědomil jsem si, že ho nemám v paměti zarytý z dětství jen kvůli tomu, žo to bylo široko daleko jediné fanatsy k shlédnutí, ale také prostě proto, že je to dobrý film. Na rozdíl od ostatních dnešních fantasy chrlící na nás komplikované geografické, politické a národnostní uspořádání smyšlenýchsvětů, a které jsou ve stejném duchu, je Nekonečný příběh nekomplikovaný, jednoduchý a přitom krásný.(8.6.2009)

• - V čase 0:36:21 těsně před tím, než Atrej (Noah Hathaway) poprvé spadne ze stromu do bahna, lze vidět detailní záběr dvojníka Bobbyho Portera, který točil nebezpečné záběry. (Rattus Rattus)

• - Scény odehrávající se u Bastiena (Barret Oliver) doma a ve městě vznikly v kanadském Vancoveru. Ostatní ve studiu v Mnichově. (Džejkop)

• - Muži, do kterých v čase 0:06:21 vrazí chlapci pronásledující Bastiana (Barret Oliver), jsou režisér filmu Wolfgang Petersen a produkční Bernd Eichinger  - ten, který upustí láhev. (Rattus Rattus)