Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

No rozhodne kultovni fantasy, ktery jsem jako malej sledoval pokazdy, kdyz bezelo v tv a ted jsem ho videl po dlouhy dobe a musim rict, ze zas tak uplne mega hotovej sem z neho nebyl, ale presto to je jedno z nejlepsich fantasy. Co se tyce pribehu, tak je vcelku jednoduchej a na zaver se trosku poucuje, ale nedela se to nasilnou formou jako u nejakejch animaku a proste je to cely takovy mily, vtipny, zajimavy a misty i napinavy. Co se tyce hercu, tak sice zadnej z nich nepredvadi nakej super vykon, ale jsou proste fajn. Jinak triky jsou na slusny urovni a jsou takovy roztomily a soundtrack je kultovni dokonalost. Tech 90 minut uteklo jako nic a ja se opet, uz po nekolikate, perfektne bavil.(2.7.2007)

Tenhle fantasy film patřil v dětství k mým nejoblíbenějším. Po letech jsem si ho znovu pustil a snažil se ponořit do světa fantazie. Ikdyž to už nešlo tak dobře jako před lety, protože teď už vnímám určité nedostatky a taky fakt, že je tento snímek určen opravdu spíše dětem, stále se mi příběh líbí. Navíc má moc hezkou úvodní písničku, důležité poselství a také mého oblíbence Falca. Hodnotím 4*, je to prostě osobní ;-).(30.12.2008)

Rozhodně jedna z nejpůsobivějších pohádek a její pokračování byla celkem katastrofální. Říše fantazie tu chrlí nápady, ale i když se film odehrává mimo ni, tak se nedá říct, že by se divák nudil. Wolfgang Petersen se vybičoval k neuvěřitelnému režisérskému výkonu a stěží jeho dílo někdo někdy překoná, ale dost by mě zajímalo, co se stalo s dětskými představiteli Bastiena a Atreje. Jestli ještě třeba vůbec žijí. 100%(30.1.2009)

Film mého dětství. První film, který jsem měl na videu, a viděl jsem ho tolikrát, že ho znám nazpaměť. Dodnes s nostalgií vzpomínám na nádherný dojemný příběh a uchvacující výpravu, které dokázaly, že jsem nemohl odtrhnout zrak od obrazovky. Nesmím zapomenout na chytrý příběh, který je vlastně důmyslnou alegorií na přílišnou racionalizaci moderního života, ztrátu dětských snů a pout s dětstvím. Petersen už nikdy ani zdaleka nic tak krásného nenatočil. A abych rozsoudil zde probíhající hádky - JE to lepší než LOTR!:-)(21.5.2002)

Soundtrack Klaus Doldinger a Giorgio Moroder: 1. Never Ending Story [3:32] ,2. Swamps of Sadness [1:57] ,3. Ivory Tower [3:10] ,4. Ruined Landscape [3:03] ,5. Sleepy Dragon [3:58] ,6. Bastian's Happy Flight [3:16] ,7. Fantasia [0:55] ,8. (J) Atreju's Quest [2:51] ,9. Theme of Sadness [2:42] ,10. Atreju Meets Falkor [2:30] ,11. Mirrorgate/Southern Oracle [3:09] ,12. Gmork [0:28] ,13. Moonchild [1:23] ,14. The Auryn [2:20] ,15. Happy Flight [1:22],(16.5.2011)

• - Během filmování v Močálech smutku, chybný mechanismus způsobil smrt jednoho z koní zobrazujícího Artaxe. Noah Hathaway byl tak rozrušený, že se na filmování vrátil až po dvou týdnech. (Kulmon)

• - Každá z 26 kapitol knihy v nemčine začína iným písmenom v abecednom poradí (A v prvej kapitole, B v druhej a podobne). Celý nemecký titul znie "Die unendliche Geschichte: Von A bis Z," teda "Nekonečný príbeh: Od A po Zet." Príslušné písmeno na začiatku kapitoly sa vyskytuje aj v červeno-zelených obrázkoch Roswithy Quadfliegovej. Tieto obrazy naznačujú osoby a udalosti v príslušnej kapitole. V úvode tento formát chýba, začína totiž zrkadlovým obrazom dverí v kníhkupectve. (Raccoon.city)

• - Film byl natáčen částečně v Německu během léta 1983. Bylo to nejteplejší léto za posledních 25 let. (don corleone)