Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Nejkrásnější a nejtemnější Fantasy pohádka, kterou jsem kdy viděl. Naprostá schopnost režiséra Wolfganga Petersena a scénáristy (převedení z knihy na filmové plátno). Nádherný, originální příběh s krásnou hudbou a sympatickými hrdiny. Velice zajímavé je propojení světa fantazie s Bastienovým reálným světem. Velmi působivé je šikovné propojení příběhu s emocionalitou diváka. Scéna s Artexem, jak se utopí v té bažině je opravdu hodně smutná. Říše Fantazie mě uchvátila svou čistou krásou i svou temností. Ač se jedná o film postarší, což je na trikové stránce zákonitě znát, stále má díky své barvitosti a silnému obsahu co říct. Pohádka se nezdráhá místy nabírat až baladických dimenzí a nerozpakuje se velice přirozeně bez zbytečného patosu oslovit emoce. Pán prstenů se může jít zahrabat, jelikož tomuto kultu nesahá ani po kotníky a na jeho místě bych raději viděl Nekonečný příběh. Po skončení nám nezbývá nic jiného než zamáčknout slzu a smířit se s tím, že jsme se stali součástí říše fantazie jen na 90 dokonalých minut. [9/10]10/10(15.1.2008)

Tahle série mě není žádnou velkou peckou, alespon ne pro mě. Dost divných postav fantastických, nudný, hloupý příběh pro děti atd, to naleznete ve všech dílech. Přesto je první díl nejlepší a uznávám, že je to nadprůměr. Herecké obsazení není špatné, dost scén zaujme. za mě ale hodnotím jen tak na 57% = ***(26.1.2013)

Z části jsem Neverending Story jako kluk miloval a z části nenáviděl. Nenáviděl proto, že zabili koně (navíc historka o tom, že se to stalo i ve skutečnosti při natáčení tomu moc nepřidala), no a miloval kvůli stylizaci, jelikož jsem už jako malej vnímal její naprostou odlišnost od všeho, co jsem viděl. I z dnešního pohledu se jedná o až překvapivě velice koukatelnou záležitost. Ostatní díly jsem snad nikdy neviděl a v nebližší době na tom nehodlám nic měnit. A soundtrack z hlavy snad už nikdy nedostanu...8o%(1.6.2014)

Fenomenálně natočená fantasy pecka s dějem tak nadupaným, až se tají dech. Od chvíle, kdy se neposlušný student pustí do čtení magické knihy, začíná spalující dobrodružství, kde se střídá jedna úchvatná lokace za druhou, o silná a trefná slova není nouze a vše krásně podbarvuje skvostná hudba. Jestli Petersen do něčeho dal srdce, byl to právě Nekonečný příběh. Závěr je naprosto geniální, a při scéně, kdy Atrej prochází první branou není možné nemít tep na hranici infarktu.(17.9.2007)

Přestože Nekonečný příběh má pramálo společného s Miyazakiho filmy, tak si dovolím tvrdit, že právě takhle by vypadal hraný film od Miyazakiho. Jen se obávám, že jako malý jsem jen stěží dokázal vstřebat onu pointu, kdy fantazie se stává realitou a realita snem. Ostatně některé scény se mnohem více podobají horroru než roztomilé pohádce, které jsem svědky hned v úvodu. Dobrodružství až za hranice fantazie má omamné účinky. Aspoň na chvíli zase začnete věřit na sny. O to větší poklona pro Wolfganga Petersona a zejména jeho kolegy vytvarníky.(25.8.2009)

• - Každá z 26 kapitol knihy v nemčine začína iným písmenom v abecednom poradí (A v prvej kapitole, B v druhej a podobne). Celý nemecký titul znie "Die unendliche Geschichte: Von A bis Z," teda "Nekonečný príbeh: Od A po Zet." Príslušné písmeno na začiatku kapitoly sa vyskytuje aj v červeno-zelených obrázkoch Roswithy Quadfliegovej. Tieto obrazy naznačujú osoby a udalosti v príslušnej kapitole. V úvode tento formát chýba, začína totiž zrkadlovým obrazom dverí v kníhkupectve. (Raccoon.city)

• - V knižní předlože je většina hlavních postav vyobrazena úplně jinak, než jak vypadají ve filmu. Například Dětská císařovna je popsána jako mladá dívka se zlatýma očima a sněhově bílými vlasy a Átrej má olivově zelenou kůží. (Milan25)

• - Film proslavila i úvodní skladba, která se stala hitem. Nazpíval ji Limahl. (don corleone)