Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

The NeverEnding Story

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Příběh o síle fantazie je podaný skvěle, hluboká myšlenka krásně a jednoduše vykreslená, k tomu všemu navíc moc pěkná hudba se stále chytlavou ústřední peckou Neveredning story (kterou mě trošinku zkazila Leona Machálková svou cover verzí)... Miliónový nápad (a taky hodně vypočítaný ze strany Wolfganga Petersona - rodiný film, natočený v angličtině ho nadobro katapultoval do Hollywoodu) o prolínání světů příběhů. A jeden z nejkrásnějších konců ("Say it, Bastiene! - But I can´t!!!"), při kterém mi tekly slzy po tváři i když už dávno nejsem teenager. Co by mohlo některým méně tolerantním jedincům vadit jsou dnes už trochu papundeklově a neuměle působící triky a masky. 80%(9.7.2007)

Roztomilá fantasy pohádka, která si vydobyla velkou popularitu i mezi dospělým publikem. Příběh, který nese všechny prvky tradičního boje dobra a zla, je vsazen do vlastního světa, který neklade lidské představivosti žádné hranice. Jak vhodně výstižný je název Fantasie. Hroutící se svět, ve kterém se všechny kouzelné bytosti spojí, aby společně čelili ničivé prázdnotě, která je pohlcuje. Neznámá temná síla a proti ní malý chlapec, který sám neví, jak jí čelit. Malý chlapec, se kterým se každý může ztotožnit. Emotivní apel na základní lidské hodnoty. Dojemné a příhodné je rozluštění celého příběhu. Film se stal kultem i díky chytlavé ústřední melodii písně Neverending Story, na které se u nás v 90. letech úspěšně přiživila Leona Machálková. 79%(19.10.2011)

RETRO Byla půlnoc a v pralese svištěl vítr. Nicota zahlcuje jejich zemi a on je poslední naděje.… ALE VŽDYŤ JE TO KLUK!!!….. Po 25ti letech je to stále příjemné ohlednutí, ale musím přiznat, že v mých dětech už příběh, jehož hlavním cílem bylo probudit představivost (přežití světa Fantazie a skutečného světa je na sobě závislé) nevzbuzuje takové nadšení jako tenkrát v nás. Možná je to tím, že jejich sny a přání jsou už trochu ,,jinde“. Já bych si klidně vzal rychlodraka Falca místo letadla i dnes! Na rozdíl ode mne, by film hodnotili ***.(5.7.2009)

Viacerí komentátori sa zmieňujú v spojitosti s týmto filmom o nostalgii. Ja som vďaka veku voči nej imúnny, pretože ma film nezastihol v chlapčenskom veku ako napr. Verneove romány a v neskoršom, či súčasnom veku mi už zasa nemá veľmi čo ponúknuť. Minimálne tri hviezdičky si však zaslúži nielen za triky, ale aj za atmosféru, ktorá môže na divákov vhodnej vekovej kategórie pôsobiť aj v súčasnosti. A tiež za to, že kedykoľvek počujem Limahla spievať Neverending Story, spomeniem si na film.(29.1.2011)

Krásná snová Fantazie. Lidský chlapec Bastien společně se svým pohádkovým kamarádem Atrejem musí říši zachránit před obludnou "Nicotou", která je všude a se vzrůstajícím nezájmem dětí v pozemském světě o pohádky a se zakrňující se jejich fantazií i ta smyšlená Fantazie stojí na prahu zániku. Bastien musí porazit "posla Nicoty", krvelačného vlkodava...! Příběh, který má myšlenku a sílu ve ztvárnění.(25.8.2009)