Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Fenomenálně natočená fantasy pecka s dějem tak nadupaným, až se tají dech. Od chvíle, kdy se neposlušný student pustí do čtení magické knihy, začíná spalující dobrodružství, kde se střídá jedna úchvatná lokace za druhou, o silná a trefná slova není nouze a vše krásně podbarvuje skvostná hudba. Jestli Petersen do něčeho dal srdce, byl to právě Nekonečný příběh. Závěr je naprosto geniální, a při scéně, kdy Atrej prochází první branou není možné nemít tep na hranici infarktu.(17.9.2007)

Jako dítě jsem byl u vytržení ze všech Kamenožroutů, Nočních hejkalů a závodních slimejšů. Jenže ta doba je pryč a po letech mi zůstala jen dobře odvedená fantasy hříčka, která ztrácí na scénáři. Ten má velice silnou a šokující pointu, ale děsně rozsekaný příběh, na jehož úroveň padají poslední potterovky.(3.7.2007)

Příběh o síle fantazie je podaný skvěle, hluboká myšlenka krásně a jednoduše vykreslená, k tomu všemu navíc moc pěkná hudba se stále chytlavou ústřední peckou Neveredning story (kterou mě trošinku zkazila Leona Machálková svou cover verzí)... Miliónový nápad (a taky hodně vypočítaný ze strany Wolfganga Petersona - rodiný film, natočený v angličtině ho nadobro katapultoval do Hollywoodu) o prolínání světů příběhů. A jeden z nejkrásnějších konců ("Say it, Bastiene! - But I can´t!!!"), při kterém mi tekly slzy po tváři i když už dávno nejsem teenager. Co by mohlo některým méně tolerantním jedincům vadit jsou dnes už trochu papundeklově a neuměle působící triky a masky. 80%(9.7.2007)

Nádhera, nádhera a zase jenom nádhera!!! Fantasy klasika, kterou jsem jako dítě zbožňovala a viděla nejméně 20 krát. Nevadilo mi, že u ní brečím, nevadilo mi, že se u ní bojím. "Nekonečný příběh" pro mě znamenal začátek lásky k fantasy filmům, která trvá dodnes. Smutný Bastien, odvážný Atrej, překrásný Falko, roztomilý Kamenožrout, odporný a zlý Morlor, hororové sfingy (jako malá jsem se jejich otvírajících očí bála natolik, že jsem ty své zavírala), všichni zůstanou navždy v mé paměti. Zkrátka jeden z nejúžasnějších filmů Wolfganga Petersena a jeden z nejznámějších filmů vůbec. Plný počet - jinak to opravdu nejde.;-)(28.11.2008)

Abych pravdu řekla, v dětství jsem tuhle celkem nepochopitelnou pohádku vůbec neměla ráda,to jsem radši dávala přednost E.T. - Mimozemšťanovi či později Harry Potterovi... ale když jsem se na to podívala s odstupem přibližně 5 let,docela to na mě zapůsobilo ale stále je tom je něco co my vadilo i v dětství-nelogičnost , prostě jsem tomu nějak nemohla uvěřit...Jinak ve své době jistě přelomový fantasy film,se skvělou výpravou a ¨tehdy¨ velice originálními triky a se zajímavým poselstvím o čím dál více umírající fantazii. . .(7.8.2009)

• - Celé jméno hlavního hrdiny Bastiena (Barret Oliver) je Bastian Baltazar Bux. Stejná písmena na začátku každého jména má i majitelel antikvariátu (Thomas Hill) ze začátku filmu, který se jmenuje je Karl Konrad Koreander. (Stejšn)

• - Film byl natáčen částečně v Německu během léta 1983. Bylo to nejteplejší léto za posledních 25 let. (don corleone)

• - Film proslavila i úvodní skladba, která se stala hitem. Nazpíval ji Limahl. (don corleone)