Nekonečný příběh

Die unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Abych pravdu řekla, v dětství jsem tuhle celkem nepochopitelnou pohádku vůbec neměla ráda,to jsem radši dávala přednost E.T. - Mimozemšťanovi či později Harry Potterovi... ale když jsem se na to podívala s odstupem přibližně 5 let,docela to na mě zapůsobilo ale stále je tom je něco co my vadilo i v dětství-nelogičnost , prostě jsem tomu nějak nemohla uvěřit...Jinak ve své době jistě přelomový fantasy film,se skvělou výpravou a ¨tehdy¨ velice originálními triky a se zajímavým poselstvím o čím dál více umírající fantazii. . .(7.8.2009)

Krásný očistný a dojemný příběh o tom, že fantazie nesmí nikdy zaniknout. Dva hlavní hrdinové, z nichž ani jeden není ve stínu toho druhého. Druhý větší Petersonův projekt a hned nezapomenutelná záležitost. Zřejmě nejlepší fantasy pohádka, kterou jsem kdy viděl, s asi nejkrásnější titulní (pohádkovou) písní, kterou zbožňuju už od mala. 90 %(15.12.2003)

Nejkrásnější a nejtemnější Fantasy pohádka, kterou jsem kdy viděl. Naprostá schopnost režiséra Wolfganga Petersena a scénáristy (převedení z knihy na filmové plátno). Nádherný, originální příběh s krásnou hudbou a sympatickými hrdiny. Velice zajímavé je propojení světa fantazie s Bastienovým reálným světem. Velmi působivé je šikovné propojení příběhu s emocionalitou diváka. Scéna s Artexem, jak se utopí v té bažině je opravdu hodně smutná. Říše Fantazie mě uchvátila svou čistou krásou i svou temností. Ač se jedná o film postarší, což je na trikové stránce zákonitě znát, stále má díky své barvitosti a silnému obsahu co říct. Pohádka se nezdráhá místy nabírat až baladických dimenzí a nerozpakuje se velice přirozeně bez zbytečného patosu oslovit emoce. Pán prstenů se může jít zahrabat, jelikož tomuto kultu nesahá ani po kotníky a na jeho místě bych raději viděl Nekonečný příběh. Po skončení nám nezbývá nic jiného než zamáčknout slzu a smířit se s tím, že jsme se stali součástí říše fantazie jen na 90 dokonalých minut. [9/10]10/10(15.1.2008)

Film mého dětství. První film, který jsem měl na videu, a viděl jsem ho tolikrát, že ho znám nazpaměť. Dodnes s nostalgií vzpomínám na nádherný dojemný příběh a uchvacující výpravu, které dokázaly, že jsem nemohl odtrhnout zrak od obrazovky. Nesmím zapomenout na chytrý příběh, který je vlastně důmyslnou alegorií na přílišnou racionalizaci moderního života, ztrátu dětských snů a pout s dětstvím. Petersen už nikdy ani zdaleka nic tak krásného nenatočil. A abych rozsoudil zde probíhající hádky - JE to lepší než LOTR!:-)(21.5.2002)

Rozhodně jedna z nejpůsobivějších pohádek a její pokračování byla celkem katastrofální. Říše fantazie tu chrlí nápady, ale i když se film odehrává mimo ni, tak se nedá říct, že by se divák nudil. Wolfgang Petersen se vybičoval k neuvěřitelnému režisérskému výkonu a stěží jeho dílo někdo někdy překoná, ale dost by mě zajímalo, co se stalo s dětskými představiteli Bastiena a Atreje. Jestli ještě třeba vůbec žijí. 100%(30.1.2009)

• - V čase 1:07:30 Atrej (Noah Hathaway) prochází rozbořeným městem. Vidíme, že kolem něj jsou trosky chrámu a popadané sloupy. V následujícím záběru se za Atrejem objeví zeď z kamenů, která tam předtím nebyla. V dalším záběru je zeď opět pryč. (Rattus Rattus)

• - Michael Ende (autor knižnej predlohy) bol výsledkom filmárskej práce zdesený a snažil sa súdne zabrániť distribúcii filmu, ak nebudú vystrihnuté scény, ktoré najviac odporujú posolstvu jeho knihy. Spor však prehral. (Raccoon.city)

• - V knižní předloze vypadá auryn jako dva hadi kousající se do ocasů, čímž připomínají čístlici 0.  (fiLLthe3DD)