Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Kozlowski8

Pohádka v klasickém stylu, prosta kouzel, čar a nadpřirozena (kromě klasického souboje s drakem, kterého ani nevidíme), bez bohaté výpravy a zvláštních efektů. Příběh jednoduchý, s několika vtipnými momenty, herecky spíš průměrné - s jednou postavou, která nápaditostí a výrazem ty ostatní trochu zastínila - postavou sebestředného, egoistického krále Egona, kterého si správně užil Jakub Prachař. Určitě jedna z lepších pohádek z poslední doby, která si své příznivce najde. 65%. ()

Astonko

Veľmi vtipná a nápaditá rozprávka, akých sa v súčasnosti veľa nerobí. Na Vianoce perfektné a aj keď Prachařa príliš nemusím, táto rola mu sadla ako uliata 6.5/10 ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

TesterX

Herci jsou sympaticti, napad s Egonem, kde se vse jmenuje po nem je vtipny, ale technicky to je dost spatne natocene. Hudba je naprosto priserna, donekonecna se tam opakuje jedna melodicka linka a na konci vam to rve usi. Pridavam ale hvezdu, protoze to neni ta urvana jebka od Troskovych kokotin. ()

gpx

Příjemná pohádka, která si dala za cíl prostě jen pohodově pobavit a to se jí celkem dobře daří. Narozdíl od jiných děl tady člověk nemá pocit, že by mu - jak nějaké posvícenské huse - cpali krkem dolů pochybná progresivistická moudra. ()

JCS odpad!

Chybí vtip, spád, dialogy i herecké výkony, ovšem těžko se hraje bez kvalitního scénáře ()

Ajfist

Tady je vidět,že i bez hromady triků a speciálních efektů se dá natočit pěkná pohádka s dobrým příběhem.Mělo to i vtip.Já jsem se rozhodně nenudil. ()

gizi

Celkem vtipné a občas i napínavé, zkrátka skoro pořád se něco dělo a mělo to i nápad, myšlenku. 70% a 4*. ()

Sheemass

Neurazí, ale určitě neohromí. Příjemná pohádka k rozsvícenému stromečku, kde skvělý Prachař, který si roli viditelně užívá a k němu pár dobře vybraných herců. Vtípky v podobě Egonovy lhoty a Egonova hradce pobavily. Ale bohužel nic víc, nic míň. ()

FuLister

Naprosto geniální výkon Marka Ebena neskutečně tuhle pohádku zvedá, stejně jako slizský Jakub Prachař a poněkud nahlouplá princezna. Takže celkově velmi dobrý! ()

tulen

3 hvězdy dávám spíš z důvodu, že bylo i hůř .. ale jinak žádná sláva, sice nějaké vtipné momenty se našly, ale byl to humor dost jednoduchý a prvoplánový, herecké výkony celkově nic moc (snad jenom Prachař si svého narcistního egoistu zjevně užíval, naopak dost zklamal Eben), místy jsem se dost nudil, jindy zase scénář vykrádal jiné pohádky ... Hudba dost protivná a agresivní, méně by bylo víc. ()

LadyLucrezia

Nápad dobrý, ale zbytek stojí za pendrek. Některé scény už ani ne vtipné jako spíš trapné, herecké výkony až na výjimky ploché. Jednou zkouknuto, ale příště radši něco jiného, tímhle by mě mohli mučit. ()