Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál)

The Dark Crystal: Age of Resistance

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 2019, 8 h 28 min (Minutáž: 47–61 min)

Pre mňa seriál predstavuje nádherný úvod do čarovného fantazijného sveta Thra. Vytvoriť veľkovýpravný bábkový seriál v dnešnej dobe chce istú dávku talentu a geniality. Úvodná epizóda približujúca príbeh okolo Temného kryštálu pôsobila na prvý pohľad mätúco. Som rád, že som dal seriálu šancu, s každou epizódou má jeho dej viac a viac pohlcoval. Podlingovia, Geflingovia a Skeksiovia mi budú chýbať. Teším sa na pokračovanie. Medzitým si skrátiť čakanie starým filmom o temnom kryštáli z roku 1982.(5.10.2019)

Jedno z největších seriálových překvapení za posledních X let a pro mě osobně zřejmě nejlepší fantasy od Pána Prstenů. Neskutečný (!!) vizuál, fantastická hudba, Komoří, humor, dabing, napětí, Komoří, emoce, kamera, Komoří, podlingové, Komoří, ... Rozšíření světa, který původní film jen zlehka načrtnul kvůli omezené stopáži, se zde tvůrcům povedlo opravdu neskutečně. Postavy z filmu dostaly více prostoru a tak se mohly dostatečně vykreslit a díky tomu si s nimi utvořit patřičný vztah, a nové postavy byly ve velké většině také naprosto skvělé. Nejvíc mě ale uhranulo naprosto neskutečné propojení loutkové animace s těma digitálníma. Nikdy jsem z žádného fantasy necítil takovouhle pohádkově-fantasy atmosféru, jako z tohohle. Občas jsem si vzpomněl na Pána Prstenů, občas na Nekonečný příběh, občas na Labyrint, ale pořád tam bylo něco... víc, co jsem nikde jinde neviděl. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale mám pocit, že původní film vznikl právě proto, aby se o skoro 40 let později mohlo natočit tohle mistrovské dílo.(9.9.2019)

Najväčší fantasy zážitok, čo sa týka klasického poňatia žánru, od čias sfilmovaného Pána Prsteňov. Výpravný a epický príbeh, prepracovaná mytológia v pozadí, silné postavy a mimoriadne čarovná atmosféra kúzelného sveta. Tra je všade! A čo na tom, že je to bábkové? Práve preto to malo svoje starobylé čaro, ktoré ma úplne pohltilo. Jediné, čoho sa bojím, že ďalšia séria nebude kvalitatívne na tom tak perfektne ako táto. Každopádne sa teším, ako to celé dopadne a ako sa to prepojí s pôvodným filmom. Jáááj, to som Vám zabudol povedať. Celé je to prequel ku klasickému filmu z 80-tych rokov. Rozhodne odporúčam aj ten. Pokiaľ máš chuť na niečo úplne klasické a fantasy, tak neváhaj ani kus. ;) PS: Skeksis are eternal!(31.12.2019)

Takže najprv takto neznášam bábky.Nemal som ich rád ako dieťa a po jednej dnes už smiešnej príhode v zahraniči v obchode s veľkými bábkami čo vyzerali ako živé už duplom.Mátala ma v nočnch morách minimálne pol roka a ked som videl za nášho socializmu v televizzi to blbé slniečko na rukavičke poprípade Harvepina (samozrejme len pamatníci možu vedieť) zhnusilo sa mi to ešte viac.No nemôžem len zlé veci tvorcovia bábkových seriálov o Patovi a Matovi alebo klasicka legenda Jiříi Trnka mali niečo do seba a aj ich obdivujem že mali s tým toľko trpezlivosti a viem že to dali mesiace práce len s 10 minutovým dielom.Čas šiel rýchlo,doba sa menila a v 80. rokoch zavítal z ameriky pán jim Henson. Henson oživil aj Muppetov čo v Amerike vyvolalo ošial no u mňa tieto blbé stvorenia s veľkou hubou si nikdy srdce a obdiv nezískali.Ovšem režisér mal aj iné plány. Bábky oživil aj do dvoch celovečerných filmov, jeden fantasy muzikál s Davidom Bowiem a Jennifer Connely , ktorý ani po rokoch nestratil na kvalite i napriek niektorým blbých pesničkám a potom krásnu fantasy dobrodružnú čistú bábkovinu Temný kryštál.Dokázal im vdýchnuť dušu, pôsobilo to nádherne no a v dnešnej dobe technologi ked som zhliadol obidva snímky na Blu- ray to len potvrdzuje.Zdalo sa , že bábkové filmy sú na vzostupe a našli si svojho nápaditého tvorcu, ktorý dokázal doslova čarovať a boli všetci zvedaví ako bude príbeh Temného kryštálu pokračovať.6ial nestalo sa.Pán Henson nečakane zomrel na infekciu začiatkom 90. rokov a bábkoherctvo s ním.Dlhé roky sa snažili zachovať jeho odkaz v trápnych Muppet filmoch, či plánoch na pokračovanie Labyrintu a hlavne kryštálu.no nakoniec na Netflixe takmer po 30 rokoch vznikol seriál The Dark Crystal: Age of Resistance ako prequel k filmu a bábky znova ožili.No tak napoly.Príbeh je sprvu akosi zmatený , potom pribúdajú postavy a príbeh sa niekam posúva no bohužial vatšinou prešlapuje na mieste.Opakované zasnenia hrdinov, dookola vysávanie esenciíí a pavúky v každom dieli aj ked scéna s nimi je vždy výborná.Bábky sú už bez duše , všetko riadi digitálna technológia a to je ten problém.Stratilo to srdce.Kým Henson dokázal sa piplať s každým pohybom bábky a dalo mu to roky práce, tu to vyzeralo dosť plytko.Raz darmo nová technika neznamená dobrý film svoje vie aj George Lucac, ktorý ma vždy napadol pri sledovaní seriálu vždy ak sa ukázala nejaká podivná príšerka.Katostrofa to zase nie je, dokázal som sa aj baviť a vizuálne to niekedy vyzeralo krásne.dokonca aj postavu malého Podlinga Hupa považujem sa milú , vtipnú a vydarenú len škoda že ho bolo málo no z hrdinov bol najzaujímavejší. Nebudem tvrdiť ako že od Pána prsteńov nevzniklo lepšie fantasy pretože to by bol výsmech kvalitným filmom ako Faunov Labyrint či obľúbeného seriálu Game of Thrones, dokonca aj seria o Harry Potterovi.Kedˇto beriem ako sériu určite vedie GOT ovšem v bábkovom a animovanom svete určite Temný kryštál.Je na vás či mu dáte šancu a či vôbec budete pozerať na nejaké bábky, ktoré zažívajú dobrodružstvá vo vymyslenom svete.seriál bol odľa mňa chyba stačil by nám z toho jeden film a bolo by.Takto bude ešte dalšie a dalšie pokračovanie čoho sa obávam pretože to nebude dobrý ťah.Jedno je ale isté pôvodný film bol magický a čarovný, toto je len náznak toho ovšem pán Jim Henson sa nemusí obracať v hrobe , myslím že sa môže spokojne zhora usmievať.Keby tu bol určite by sa mu to páčilo. HODNOTENIE : 5,5/10(30.9.2019)

Luis Leterrier, režisér těžce průměrnejch nesmyslů, přišel se sérií, která bere umění filmu, animace a loutko-hry a povznáší ho vysoko nad rámec současný komerční tvorby (myslim si, že Age of Resistance moc lidí neuvidí a ti, co jsou posedlí Hrou o Trůny, nějaký loutkaření neocení). Aniž bych očekával pecku, která by mi vyrazila dech, už první epizoda mi vehnala do očí slzy blaha, naprosto mě unesla z reality a vhodila zpátky do dětství. Krásná kamera, nádherná hudba a dokonalý skloubení filmových technologií a praktik v jeden nesmírně okouzlující zážitek. Vytknout lze snad jenom jistou neživotnost postav vzhledem k absenci širší škály jejich výrazů. Kdo viděl a má rád původní film, zklamání není možný.(30.8.2019)

• - Napriek tomu, že ide o lútkovú animáciu, je tu zastúpená aj počítačová animácia, ktorú si divák v drvivej väčšine prípadov nevšimne. (Krnac)

• - V scénach v kráľovskej knižnici je približne 10 000 kníh. (Krnac)

• - V prvej sérii je 70 rôznych druhov živočíchov a všetky boli lútky. (Krnac)