Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál)

The Dark Crystal: Age of Resistance

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 2019, 8 h 28 min (Minutáž: 47–61 min)

• Psychor

Přestože se tento výtvarný experiment hrubě nezdařil, jsem nucen ocenit alespoň samotnou snahu o nevšední zpracování. Jakožto zdejší hororový expert totiž dobře vím, že pro posun vpřed musíme mnohdy prozkoumat nejednu slepou uličku. Tvůrci vsadili na loutkový svět, který, ač detailisticky propracovaný, postrádá rozměr autenticity. Podrobíme-li pohyb postav důkladnějšímu zkoumání, velmi rychle v něm odhalíme jistou neplynulost a anatomickou nevěrohodnost. Stejně tak zarazí i permanentně neměnný výraz postav, v důsledku čehož nedokážou přesvědčivě projevovat své emoce. Diváky nepochybně odradí i banalita celého příběhu, který navíc v úvodních epizodách podstatně zápolí s narací. Doufal jsem, že The Dark Crystal: Age of Resistance dostojí svému jménu a dostane se i na decentní strašení, ale to by rasa Skeksiů nesměla připomínat úsměvné příšery z osmdesátkových hororových komedií. Seriál bych doporučil k projekci leda dětskému publiku a pouze z hluboké úcty, kterou chovám k půvabné Anye Taylor-Joy a jejímu svůdnému hlasu, neudělím odpad.(30.8.2019)

Luis Leterrier, režisér těžce průměrnejch nesmyslů, přišel se sérií, která bere umění filmu, animace a loutko-hry a povznáší ho vysoko nad rámec současný komerční tvorby (myslim si, že Age of Resistance moc lidí neuvidí a ti, co jsou posedlí Hrou o Trůny, nějaký loutkaření neocení). Aniž bych očekával pecku, která by mi vyrazila dech, už první epizoda mi vehnala do očí slzy blaha, naprosto mě unesla z reality a vhodila zpátky do dětství. Krásná kamera, nádherná hudba a dokonalý skloubení filmových technologií a praktik v jeden nesmírně okouzlující zážitek. Vytknout lze snad jenom jistou neživotnost postav vzhledem k absenci širší škály jejich výrazů. Kdo viděl a má rád původní film, zklamání není možný.(30.8.2019)

Kam se na Temný krystal hrabe poslední série Hry o trůny, tohle je lepší o několik levelů a letos to může až těsně před Vánoci překonat už jenom Zaklínač. Předně... záběry krajiny jsou naprosto nejlepší od dob Pána prstenů, ale spíš jsou ještě lepší. Celá ta mytologie kolem krystalu je úplně báječná a propracovaná, Skeksiové i Gelflingové jsou dostatečně zajímaví a postavy tohoto seriálu jsou na obou stranách dostatečně zajímavé. Pořád to jsou loutky, ale od dob filmu všechno tak pokročilo, že už prostě vypadají jen jako normální animace. A příběh taky stojí za to. Jistě, jednou za čas se to vleče o něco pomaleji oproti zbytku (ale takových okamžiků je málo) a hlavně ve druhé polovině, po smrti první Všemudry, jsem tomu už nevytýkal vůbec nic. Skvostné finále pak rozhodně počítá s druhou sérií, a já taky! Doufám v ní, protože tohle je fakt super. Tenhle seriál nesedne každému (a komu se nelíbí film, ten by tohle ani neměl zkoušet), rozšiřuje to celý ten svět a je to prostě poctivá, čistá a výtečná fantasy, taková ta správňácká, takže já jsem nesmirně spokojen a Netflix zase trefil do černého. A povedl si i dabing, jak anglický, tak i český, který je opravdu výtečný. Navrch ještě skvělá hudba, kamera, vizuál, prostě filmařské umění, veledílo v naprosto všech ohledech a kategoriích. A je tam Komoří. KOMOŘÍ!!! 90%.(17.9.2019)

O estetice by se v případě filmů mělo polemizovat pouze pokud má sloužit jako hlavní výrazový prostředek, tzn. film je po obsahové stránce natolik prázdný, že nic jiného než pastvu pro oko nemá, nebo dává sdělení jen formou obrazu. Krásu v dokonalosti ale nespatřuji, takže pokud loutky vypadají a pohybují se jako živé, nebo namalované 3D technologií, ale sleduji infantilní a stokrát omílaný příběh...dojem to na mě nedělá. Nevím kdo je cílovka...já rozhodně ne. Kříženec Avataru s LOTR a kdovíčím mě mentálně/věkově míjí. Asi jsem staromódní, ale dám přednost staré dobré loutkařině a la H. Týrlová, J. Trnka, B. Zeman, před sterilně dokonalou prací tvůrců této pohádky s prvky fantasy.(31.8.2019)

Pre mňa seriál predstavuje nádherný úvod do čarovného fantazijného sveta Thra. Vytvoriť veľkovýpravný bábkový seriál v dnešnej dobe chce istú dávku talentu a geniality. Úvodná epizóda približujúca príbeh okolo Temného kryštálu pôsobila na prvý pohľad mätúco. Som rád, že som dal seriálu šancu, s každou epizódou má jeho dej viac a viac pohlcoval. Podlingovia, Geflingovia a Skeksiovia mi budú chýbať. Teším sa na pokračovanie. Medzitým si skrátiť čakanie starým filmom o temnom kryštáli z roku 1982.(5.10.2019)