Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál)

The Dark Crystal: Age of Resistance

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2019, 8 h 28 min (Minutáž: 47–61 min)

Strašně moc bych tomu přál pokračování. Age of Resistance, stejně jako původní film, neohromí až tak komplexním příběhem a, i přes štědrou porci 10 epizod, je to stále spíše jednodušší pohádková fantasy. Tvůrci šikovně rozšířili lore a dokázali objasnit některé nejasnosti z původního filmu, takže vaření z vody se také nekoná. Ze začátku mi spíše přišlo, že tvůrci docela válčí se samotnou narací a první dvě epizody byly k mému překvapení dost zdlouhavé, místy až nezáživné a jako úvod do příběhu poměrně chaotické. Nevtáhne to bohužel úplně na první dobrou. S každou epizodou je ale vidět, jak si jsou tvůrci stále jistější a jistější, začnou si víc pohrávat s kamerou i vyprávěním a celý příběh hezky graduje. Divák, který viděl původní film, ví, jak to skončí a tak mě ústupek ve finále nijak zvlášť nepřekvapil. I tak je ale seriál místy dost nekompromisní a některé smrti svou brutalitou dokáží zamávat i dospělým divákem. S tím se pojí u mé rozčarování z myšlenky, komu je vlastně Temný krystal určen. Je to totiž dílo přímo stvořené k neúspěchu. Pro děcka je to moc zdlouhavé, ponuré a v posledních dílech i necitlivě brutální. Teenager si zase radši pustí "něco cool" jako Trůny a z loutek bude mít leda tak prdel. A na dospělého je tam zase občas docela nadbytek infantilních scén (nekonečné hašteření mezi uječenými Skeksis zkoušelo i mou trpělivost). Age of Resistance na mě působí jako dílo určené pro specifickou skupinu diváků, což v kombinaci s drahou předrahou produkcí musí být vražedné (covid byl pomyslnou poslední kapkou). Pak je vlastně úplně jedno, že je to jinak naprosto čistá filmařina, ultimátní vizuální balada a celkově krásná pocta nejen původnímu Temnému krystalu, ale i loutkovému filmu obecně. Všechno je tam vypiplané do nejmenších detailů. Prostředí jsou ohromující - ponurá, barevná, rozmanitá, až epicky rozlehlá a přesto precizní a hlavně ručně dělaná. Občas si tvůrci dopomůžou digitálem, hlavně co se různých magických efektů týče, ale jinak ho divák skoro ani nepostřehne. Ten základ je pořád především loutkový. V dnešní době to působí ohromně svěže a věřím, že to nejlepší jsme ještě ani nestihli dostat. Tak snad někdy... jednou.(1.10.2020)

Tohle byl, po pravdě, hodně tvrdej oříšek.. NA DC jsem se fakt těšil a jaksi jsem měl pocit, že na tom vlastně není co zkazit.. Jaké nemilé překvapení mě pak čekalo, když jsem si dlouhých 5 dílů zvykal na příliš čisté loutky kombinované s kýčovitě vypolishovanou cgi technologií.. na často nehezké a nesympatické postavy.. na táhnoucí se příběh.. na obsesi tvůrců ve všelijakých hnisoidních tělních tekutinách.. atd atd.. Po pátém díle se ale roztříštěný příběh začal pomalu slepovat, začaly se formovat náznaky slibované "resistance" a na většinu postav si člověk už tak nějak zvyknul.... Tak jsem si fakt užil následující 4 díly aby to ve finální epizodě tvůrci zase spláchli do hajzlu skrz deusexmachinoidní wtf momenty, uspěchanost, křečovitost, atd.. Ve výsledku jsem tak vlastně spíše zklamanej.. Paradoxně jako tahouny celé show vnímám proradné Skeksis, kteří jediní ve svém intrikaření, aroganci a jakési tragice vlastního (dvojjediného)osudu, působí jako element který mě zajímá............. Přesto magie původního filmu jakoby bránila divákovi být spravedlivě kritický i k seriálu.. Jakoby bylo neslušné přiznat, že je to vlastně průměr... I já jsem před psaním komentáře ohodnotil 4 rudýma, i když k tomu objektivně (a asi ani subjektivně) není důvod.. Takže budu za toho zlého Skeksie a přehodnocuju..(14.11.2019)

Zajímavý počin postavený na dnes již starém, ale klasickém díle. Sice jsem si říkal jestli sem nejprve neměl shlédnout filmovou předlohu, ale po zjištění že seriál je vlastně prequel jsem možná jen rád, alespoň to uvidím tak jak to dějově jde po sobě. Člověk se k tomu musí stavět dosti nostalgicky, jelikož seriál je postavený stejně jako předloha na loutkách, které dříve patřili k vrcholům technologie, ale dnes je to již zastaralé a postavičky postrádají občas dosti mimiku a nelze s nimi dělat některé pohyby. A i když si občas pomáhají CGI, tak nemají tvůrci takový rozpočet aby dokázali naanimovat komplexnější bojové scény. Takže při akci to občas dosti pokulhává nebo působí krapet komicky. Dějově je to spíše průměrné fantasy, nic převratného i když celková mytologie světa je dosti hezky vymyšlená. Nicméně stále je se na co dívat, Skeksiové jsou dosti parádně udělaní co se týče kostýmů a animatroniky a ze všeho asi vypadají nejvíce realisticky. Někteří další tvorové a živočichové nezůstávají pozadu, prakticky nejvíce uměle působí hlavní kladní hrdinové Gelflingové u kterých jsem měl ze začátku dosti problémy zorientovat se kdo je vlastně kdo...možná proto mě i více bavili "záporní" Skeksiové kteří měli každý svůj osobitý design a charakter. Je fajn že seriál věnuje obou stranám dosti stejný screentime, takže si každý přijde na své. Za zmínku ještě stojí že na dabingu se podíleli i celkem známá jména jako například Mark Hamill, Simon Pegg nebo Jason Isaacs. Vizuálně zajímavá, dobře koukatelná odpočinková záležitost, která se tváří jako pohádka pro děti, ale vzhled může občas klamat, jelikož dokáže být i dosti brutální :).(25.10.2019)

Výborný vizuál ale ak diváka nezaujme dej ani postavy seriál môže byť aký chce. Ako poznamenal veľký fanúšik z LA, s titulkami by som si to zrejme nepozrel. A dlhá stopáž tiež veľmi nepomohla. Ako pre milovníkov fantasy a skôr tých fanúšikov čo videli aj film z roku 1982 asi povinnosť. Deti to však asi nezaujme. Svoje čaro to ale malo, no mna to nejako nebavilo. 3*(15.11.2019)

• Psychor

Přestože se tento výtvarný experiment hrubě nezdařil, jsem nucen ocenit alespoň samotnou snahu o nevšední zpracování. Jakožto zdejší hororový expert totiž dobře vím, že pro posun vpřed musíme mnohdy prozkoumat nejednu slepou uličku. Tvůrci vsadili na loutkový svět, který, ač detailisticky propracovaný, postrádá rozměr autenticity. Podrobíme-li pohyb postav důkladnějšímu zkoumání, velmi rychle v něm odhalíme jistou neplynulost a anatomickou nevěrohodnost. Stejně tak zarazí i permanentně neměnný výraz postav, v důsledku čehož nedokážou přesvědčivě projevovat své emoce. Diváky nepochybně odradí i banalita celého příběhu, který navíc v úvodních epizodách podstatně zápolí s narací. Doufal jsem, že The Dark Crystal: Age of Resistance dostojí svému jménu a dostane se i na decentní strašení, ale to by rasa Skeksiů nesměla připomínat úsměvné příšery z osmdesátkových hororových komedií. Seriál bych doporučil k projekci leda dětskému publiku a pouze z hluboké úcty, kterou chovám k půvabné Anye Taylor-Joy a jejímu svůdnému hlasu, neudělím odpad.(30.8.2019)

• - V prvej sérii je 70 rôznych druhov živočíchov a všetky boli lútky. (Krnac)

• - Všetky časti lútok boli vytvorené na 3D tlačiarňach, čo trvalo približne 13 000 hodín. (Krnac)

• - Napriek tomu, že ide o lútkovú animáciu, je tu zastúpená aj počítačová animácia, ktorú si divák v drvivej väčšine prípadov nevšimne. (Krnac)