Temný krystal: Věk vzdoru (TV seriál)

The Dark Crystal: Age of Resistance

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2019, 8 h 28 min (Minutáž: 47–61 min)

Tohle byl, po pravdě, hodně tvrdej oříšek.. NA DC jsem se fakt těšil a jaksi jsem měl pocit, že na tom vlastně není co zkazit.. Jaké nemilé překvapení mě pak čekalo, když jsem si dlouhých 5 dílů zvykal na příliš čisté loutky kombinované s kýčovitě vypolishovanou cgi technologií.. na často nehezké a nesympatické postavy.. na táhnoucí se příběh.. na obsesi tvůrců ve všelijakých hnisoidních tělních tekutinách.. atd atd.. Po pátém díle se ale roztříštěný příběh začal pomalu slepovat, začaly se formovat náznaky slibované "resistance" a na většinu postav si člověk už tak nějak zvyknul.... Tak jsem si fakt užil následující 4 díly aby to ve finální epizodě tvůrci zase spláchli do hajzlu skrz deusexmachinoidní wtf momenty, uspěchanost, křečovitost, atd.. Ve výsledku jsem tak vlastně spíše zklamanej.. Paradoxně jako tahouny celé show vnímám proradné Skeksis, kteří jediní ve svém intrikaření, aroganci a jakési tragice vlastního (dvojjediného)osudu, působí jako element který mě zajímá............. Přesto magie původního filmu jakoby bránila divákovi být spravedlivě kritický i k seriálu.. Jakoby bylo neslušné přiznat, že je to vlastně průměr... I já jsem před psaním komentáře ohodnotil 4 rudýma, i když k tomu objektivně (a asi ani subjektivně) není důvod.. Takže budu za toho zlého Skeksie a přehodnocuju..(14.11.2019)

Kam se na Temný krystal hrabe poslední série Hry o trůny, tohle je lepší o několik levelů a letos to může až těsně před Vánoci překonat už jenom Zaklínač. Předně... záběry krajiny jsou naprosto nejlepší od dob Pána prstenů, ale spíš jsou ještě lepší. Celá ta mytologie kolem krystalu je úplně báječná a propracovaná, Skeksiové i Gelflingové jsou dostatečně zajímaví a postavy tohoto seriálu jsou na obou stranách dostatečně zajímavé. Pořád to jsou loutky, ale od dob filmu všechno tak pokročilo, že už prostě vypadají jen jako normální animace. A příběh taky stojí za to. Jistě, jednou za čas se to vleče o něco pomaleji oproti zbytku (ale takových okamžiků je málo) a hlavně ve druhé polovině, po smrti první Všemudry, jsem tomu už nevytýkal vůbec nic. Skvostné finále pak rozhodně počítá s druhou sérií, a já taky! Doufám v ní, protože tohle je fakt super. Tenhle seriál nesedne každému (a komu se nelíbí film, ten by tohle ani neměl zkoušet), rozšiřuje to celý ten svět a je to prostě poctivá, čistá a výtečná fantasy, taková ta správňácká, takže já jsem nesmirně spokojen a Netflix zase trefil do černého. A povedl si i dabing, jak anglický, tak i český, který je opravdu výtečný. Navrch ještě skvělá hudba, kamera, vizuál, prostě filmařské umění, veledílo v naprosto všech ohledech a kategoriích. A je tam Komoří. KOMOŘÍ!!! 90%.(17.9.2019)

Strašně moc bych tomu přál pokračování. Age of Resistance, stejně jako původní film, neohromí až tak komplexním příběhem a, i přes štědrou porci 10 epizod, je to stále spíše jednodušší pohádková fantasy. Tvůrci šikovně rozšířili lore a dokázali objasnit některé nejasnosti z původního filmu, takže vaření z vody se také nekoná. Ze začátku mi spíše přišlo, že tvůrci docela válčí se samotnou narací a první dvě epizody byly k mému překvapení dost zdlouhavé, místy až nezáživné a jako úvod do příběhu poměrně chaotické. Nevtáhne to bohužel úplně na první dobrou. S každou epizodou je ale vidět, jak si jsou tvůrci stále jistější a jistější, začnou si víc pohrávat s kamerou i vyprávěním a celý příběh hezky graduje. Divák, který viděl původní film, ví, jak to skončí a tak mě ústupek ve finále nijak zvlášť nepřekvapil. I tak je ale seriál místy dost nekompromisní a některé smrti svou brutalitou dokáží zamávat i dospělým divákem. S tím se pojí u mé rozčarování z myšlenky, komu je vlastně Temný krystal určen. Je to totiž dílo přímo stvořené k neúspěchu. Pro děcka je to moc zdlouhavé, ponuré a v posledních dílech i necitlivě brutální. Teenager si zase radši pustí "něco cool" jako Trůny a z loutek bude mít leda tak prdel. A na dospělého je tam zase občas docela nadbytek infantilních scén (nekonečné hašteření mezi uječenými Skeksis zkoušelo i mou trpělivost). Age of Resistance na mě působí jako dílo určené pro specifickou skupinu diváků, což v kombinaci s drahou předrahou produkcí musí být vražedné (covid byl pomyslnou poslední kapkou). Pak je vlastně úplně jedno, že je to jinak naprosto čistá filmařina, ultimátní vizuální balada a celkově krásná pocta nejen původnímu Temnému krystalu, ale i loutkovému filmu obecně. Všechno je tam vypiplané do nejmenších detailů. Prostředí jsou ohromující - ponurá, barevná, rozmanitá, až epicky rozlehlá a přesto precizní a hlavně ručně dělaná. Občas si tvůrci dopomůžou digitálem, hlavně co se různých magických efektů týče, ale jinak ho divák skoro ani nepostřehne. Ten základ je pořád především loutkový. V dnešní době to působí ohromně svěže a věřím, že to nejlepší jsme ještě ani nestihli dostat. Tak snad někdy... jednou.(1.10.2020)

Takže najprv takto neznášam bábky.Nemal som ich rád ako dieťa a po jednej dnes už smiešnej príhode v zahraniči v obchode s veľkými bábkami čo vyzerali ako živé už duplom.Mátala ma v nočnch morách minimálne pol roka a ked som videl za nášho socializmu v televizzi to blbé slniečko na rukavičke poprípade Harvepina (samozrejme len pamatníci možu vedieť) zhnusilo sa mi to ešte viac.No nemôžem len zlé veci tvorcovia bábkových seriálov o Patovi a Matovi alebo klasicka legenda Jiříi Trnka mali niečo do seba a aj ich obdivujem že mali s tým toľko trpezlivosti a viem že to dali mesiace práce len s 10 minutovým dielom.Čas šiel rýchlo,doba sa menila a v 80. rokoch zavítal z ameriky pán jim Henson. Henson oživil aj Muppetov čo v Amerike vyvolalo ošial no u mňa tieto blbé stvorenia s veľkou hubou si nikdy srdce a obdiv nezískali.Ovšem režisér mal aj iné plány. Bábky oživil aj do dvoch celovečerných filmov, jeden fantasy muzikál s Davidom Bowiem a Jennifer Connely , ktorý ani po rokoch nestratil na kvalite i napriek niektorým blbých pesničkám a potom krásnu fantasy dobrodružnú čistú bábkovinu Temný kryštál.Dokázal im vdýchnuť dušu, pôsobilo to nádherne no a v dnešnej dobe technologi ked som zhliadol obidva snímky na Blu- ray to len potvrdzuje.Zdalo sa , že bábkové filmy sú na vzostupe a našli si svojho nápaditého tvorcu, ktorý dokázal doslova čarovať a boli všetci zvedaví ako bude príbeh Temného kryštálu pokračovať.6ial nestalo sa.Pán Henson nečakane zomrel na infekciu začiatkom 90. rokov a bábkoherctvo s ním.Dlhé roky sa snažili zachovať jeho odkaz v trápnych Muppet filmoch, či plánoch na pokračovanie Labyrintu a hlavne kryštálu.no nakoniec na Netflixe takmer po 30 rokoch vznikol seriál The Dark Crystal: Age of Resistance ako prequel k filmu a bábky znova ožili.No tak napoly.Príbeh je sprvu akosi zmatený , potom pribúdajú postavy a príbeh sa niekam posúva no bohužial vatšinou prešlapuje na mieste.Opakované zasnenia hrdinov, dookola vysávanie esenciíí a pavúky v každom dieli aj ked scéna s nimi je vždy výborná.Bábky sú už bez duše , všetko riadi digitálna technológia a to je ten problém.Stratilo to srdce.Kým Henson dokázal sa piplať s každým pohybom bábky a dalo mu to roky práce, tu to vyzeralo dosť plytko.Raz darmo nová technika neznamená dobrý film svoje vie aj George Lucac, ktorý ma vždy napadol pri sledovaní seriálu vždy ak sa ukázala nejaká podivná príšerka.Katostrofa to zase nie je, dokázal som sa aj baviť a vizuálne to niekedy vyzeralo krásne.dokonca aj postavu malého Podlinga Hupa považujem sa milú , vtipnú a vydarenú len škoda že ho bolo málo no z hrdinov bol najzaujímavejší. Nebudem tvrdiť ako že od Pána prsteńov nevzniklo lepšie fantasy pretože to by bol výsmech kvalitným filmom ako Faunov Labyrint či obľúbeného seriálu Game of Thrones, dokonca aj seria o Harry Potterovi.Kedˇto beriem ako sériu určite vedie GOT ovšem v bábkovom a animovanom svete určite Temný kryštál.Je na vás či mu dáte šancu a či vôbec budete pozerať na nejaké bábky, ktoré zažívajú dobrodružstvá vo vymyslenom svete.seriál bol odľa mňa chyba stačil by nám z toho jeden film a bolo by.Takto bude ešte dalšie a dalšie pokračovanie čoho sa obávam pretože to nebude dobrý ťah.Jedno je ale isté pôvodný film bol magický a čarovný, toto je len náznak toho ovšem pán Jim Henson sa nemusí obracať v hrobe , myslím že sa môže spokojne zhora usmievať.Keby tu bol určite by sa mu to páčilo. HODNOTENIE : 5,5/10(30.9.2019)

Jedno z největších seriálových překvapení za posledních X let a pro mě osobně zřejmě nejlepší fantasy od Pána Prstenů. Neskutečný (!!) vizuál, fantastická hudba, Komoří, humor, dabing, napětí, Komoří, emoce, kamera, Komoří, podlingové, Komoří, ... Rozšíření světa, který původní film jen zlehka načrtnul kvůli omezené stopáži, se zde tvůrcům povedlo opravdu neskutečně. Postavy z filmu dostaly více prostoru a tak se mohly dostatečně vykreslit a díky tomu si s nimi utvořit patřičný vztah, a nové postavy byly ve velké většině také naprosto skvělé. Nejvíc mě ale uhranulo naprosto neskutečné propojení loutkové animace s těma digitálníma. Nikdy jsem z žádného fantasy necítil takovouhle pohádkově-fantasy atmosféru, jako z tohohle. Občas jsem si vzpomněl na Pána Prstenů, občas na Nekonečný příběh, občas na Labyrint, ale pořád tam bylo něco... víc, co jsem nikde jinde neviděl. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale mám pocit, že původní film vznikl právě proto, aby se o skoro 40 let později mohlo natočit tohle mistrovské dílo.(9.9.2019)

• - Väčšina kulís bola vytvorená ručne, dokonca aj listy na stromoch boli ručne vyrobené, jedna s výnimok bol mach v lese, toho bolo potrebné pre vytvorenie všetkých scén v lesoch niečo cez 1 tonu. (Krnac)

• - Pre pôvodný dabing bola použitá metóda tzv. ADR recording, to znamená, že pri natáčaní lútok boli prítomní aj dabéri, ktorý rozprávali svoje repliky a tomu sa, samozrejme, musela prispôsobovať scéna a hlavne pohyb úst, potom vo zvukovom štúdiu tieto repliky povedali znova pre vyššiu kvalitu zvuku (počujeme len zvuky vzniknuté v štúdiu). (Krnac)

• - V prvej sérii je 70 rôznych druhov živočíchov a všetky boli lútky. (Krnac)