Ulice strachu – 1. část: 1994

• USA Fear Street Part 1: 1994 (více)

Po sérii brutálních vražd se dospívající dívka a její přátelé postaví zlu, které jejich nechvalně proslulé město dusí už celá staletí. Vítejte v Shadyside. (Netflix)

hroubek

Příjemné překvapení. K filmům jsem přišel díky hypeu, který se na internetu udělal. Prostě jsem si řekl, že to zkusím, ať vím, o čem všichni mluví. A popravdě jsem byl dost překvapený, protože to není vůbec marné. Režisérka Leigh Janiak ukazuje, že má poctivě nakoukané všelijaké slashery, umí pracovat s atmosférou a napětím a v neposlední řadě umí taky vyprávět příběh. Kolikrát jsem to u hororu viděl, že se celý film rozpadne kvůli nefunkčnosti příběhu, i přestože zápletka je zajímavá. Janiak si to tady pohlídala a zvládla mnohem více. Její film má hezkou vizuální stránku, výrazný soundtrack a ke všemu ještě dobře napsané postavy (samozřejmě v rámci žánru). Film má spád, pořád se tam něco děje, a když dojde na vraždy, tak je docela originální a krvavý. Je vidět, že režisérka poctivě nakoukala žánrovky a místy se nechala inspirovat. Jediný výraznější problém je ten, že je to dlouhé. Kdyby to bylo tak o 20 minut kratší, tak by byl film údernější a měl mnohem větší tah na bránu. Nicméně i přes drobné chyby jsem si film užil. ()

bizz_mjc

První část trilogie je pro mě nejslabší. Působí jako lehčí slasher pro teenagery, ale v závěru se i nějaká ta pěkná vraždička objeví. ()

cross

Úvod je dost hroznej, až jsem si říkal že to musí být jen nějaké přehnané vyprávění nebo sen...ale není...:( Celkově chybí napětí a atmosféra, lekačky jsou lacině dělané pouze hlasitými zvuky a náhlou gradací hudby, což je ten nejvíc zbabělý přístup vůbec. Na druhou stranu, příběh se nějak vyvíjí a graduje, takže mě popravdě zajímá, co se bude dít v dalších dílech. Závěr je překvapivě brutální, devadesátkový feeling se povedl tak na půl. Celkově jsem měl mnohem větší očekávání, ale na **1/2 to je;) ()

drackula

Toto ma veľmi príjemne prekvapilo. Hralo to na retro strunu filmov, ktoré zbožňujem. Príbeh občas postráda logiku, ale kompenzujú to zaujímavé nápady, atmosféra a dynamika príbehu. Bavil som sa a som rád, že na pokračovanie som sa mohol vrhnúť prakticky okamžite. 70% Netflix ()

jefff

Po shlédnutí prvního dílu mám smíšené pocity. Je to zaprvé strašně netflixovský, což znamená, že film splňuje snad všechny kvóty, kterými byl filmový průmysl zatížen. Ale postavy jsou vlastně vesměs sympatické. Horší je to s příběhem, který je takový mix teenage dobrodružství se slasherem a witch-duchařinou. Dohromady to místy funguje, ale chybí tomu víc scénáristickým nápadů. Film totiž skoro nikdy nepřekvapí, a to mi zejména v hororu dost vadí. ()

sedm.1

1. část Ulice strachu mě zklamala a nebavila. V první polovině se jedná o oldschool slasher, druhá se pak transformuje do hybridní čarodějnické duchařiny, ani jeden z těchto subžánru tu nicméně vůbec nefunguje, jelikož jednak nepřináší vůbec nic nápaditého, zajímavého, či jakkoliv výrazného, a jednak nenabízí nic, čím by hororový žánr měl disponovat, tedy ani krev, ani napětí, ani atmosféru. Zápletka je navíc fakt podivný výmysl, který se evidentně vymkl kontrole a celé to na mě v podstatě působilo, že tvůrci si prostě jen dali několikadenní hororový maratón, kde toho fakt hodně nakoukali a pak spáchali vyloženě jen prachsprostou vykrádačku, kde se dokonce ani neostýchali inspirovat se i v podobě kopírování celých scén, no a následně to pak už jen kostrbatě poslepovali do tohoto jednoho velkého kočkopsího dortíku, jenž ve výsledku nabízí jen stokrát omletou rutinu, která nefunguje, a to ve všech ohledech. Filmu jinak nepřidají ani veškeré postavy, jelikož jsou jak tuctové, tak hlavně otravné, a co se týče jejich obsazení, tak to je průser snad největší, jelikož tolik nesympatických a nevýrazných herců v jednom filmu se také jen tak nevidí. O trapné potřebě prosadit do filmu něco ze současných trendů, v tomto případě homosexualitu, pak ani nemluvě, jen ale prostě nechápu, čeho tím chtějí studia dosáhnout, na mě to každopádně ale ve většině filmech působí vyloženě nuceně a nepřesvědčivě a rozhodně ničemu a nikomu to neprospívá. První Ulice strachu tak zkrátka není ani trochu povedený horor a vlastně mě nenapadá jediná věc, která by mě zde alespoň nějak zaujala, či oslovila. ()

Soweek

Tématika je celkem solidní. Klasický béčkový slasher kombinovaný s čarodejnickou hororovou tematikou má potenciál na výborný popkorňák. Netflix ale opět investoval peníze špatným směrem, kdy největší část budgetu musela padnout za práva na soundtrack. Tvůrci se zřejmě snažili napodobit Stranger Things, kde oblibu seriálu tvoří dobový nádech, odkaz na tehdejší hudbu, videohry a kulturu. Celý film tedy spíše působí jako uměle naroubované scény na prořezy záběrů na popkulturní odkazy z raných devadesátek, doplněné o tehdejší hudební hity. Což o to, atmosféru to navodí dobře, ale dobrý film z toho neuděláte, pokud stále máte nemehla před kamerou, za kamerou a na režisérské stoličce. I přesto má film ale zajímavý konec a jelikož dle ohlasů má tato trilogie zlepšující se tendenci, vrhnu se i na zbylé dva díly a budu doufat, že kvalita tentokrát bude lepší. ()

Silwer

No prvni dil trilogie teda velky spatny…body count nizky,skace se casove opravdu zvlastne a logika postav nulova.. ()

666Carnage

Koukatelný to je a jelikož jsem fanda slasheru, tak jsem se docela bavil. Uvidíme co přinesou další díly. Ale zápletka je docela zajímavá. A trefili se mi i do hudebního vkusu. 70% ()

borec999

Nenáročný slasher zameraný primárne na mladé publikum a divákov, ktorí si horory pozrú iba občas. Spätne po zhliadnutí celej trilógie musím priznať, že jednotka sa mi nakoniec páčila najviac a po jej dopozeraní som si úprimne myslel, že by táto trilógia mohla byť zaujímavá (čo sa nakoniec nepotvrdilo). Prvý diel úvodom ľahko pripomenul Vreskot (postava hororového odborníka Josha ktorá je kópiou postavy Randyho, narážky na klasiky žánru ,vrah v scary maske) od ktorého sa však postupom času začal odlišovať a išiel vlastnou cestou zameranou na dnešné mladé publikum (LGBT tématika, zapojenie detí a tínedžerov ala Stranger Things, SPOILER viacero vrahov a podobne). Čo stojí za pochvalu sú určite vraždy, ktoré sú efektné,miestami dosť brutálne a aj poriadne krvavé(najlepšie: krájač v potravnách,sekera spoza rohu do hlavy). Mimo ne zaujme aj dej, ktorý mi prišiel netradičný a aj pomerne originálny, pričom odhalil pár dôležitých skutočností no niektoré si nechal aj do ďalších dielov a príjemne na ne navnadil. Vo výsledku ľahký nadpriemer, ktorý sám o sebe rozhodne neurazil. No priniesol to najlepšie z trilógie hneď na úvod. 60% ()

iXtr3m3

Klasika netflix. Do hlavnej úlohy nasadiť lesby, aby to pozrel aj menšiny, ale že to už väčšinu začína pomaly otravovať, tak to ich nezaujíma. No nič, stále lepšie, ako tam mať dvoch homošov. Druhé mínus, kulminuje to medzi hororom/slasherom a detským hororom. Buď sa mali držať poriadneho slasheru a utrhnúť sa z reťaze, alebo to malo byť čisto detské, takto je to čistá schizofrénia. Čo je plusom a ten teda preváži tie mínusy, tak je to nielen slušne technicky spracované, ale dokonca aj celkom pútavé a ozvučené a s vidinou trojfilmu, celkom zaujímavé. ()

J.F.B.

"The dude was wearing Halloween skull mask. How is that not fun?" Poměrně logický pokračovatel trendu nastaveného (a zpopularizovaného) snímky jako It, Summer of 84 a hlavně seriálem Stranger Things, jejichž úrovně sice úplně nedosahuje, ale přesto přináší dost podobný feel a charakteristickou stylizaci doby. Což samozřejmě znamená pár nespokojených pamětníků, ovšem upřímně řečeno, mohlo to dopadnout mnohem hůř – třeba jako (dnes už ikonické) až na dřeň osmdesátkové ztvárnění 60. let v Dirty Dancing. Na obyčejnou retro letní oddychovku je to prostě tak akorát, od autentických pohledů do devadesátek jsou tu přece jiné filmy. Tenhle má hlavně pobavit... a jde mu to docela dobře. Scénář není kdovíjak geniální, ale zato příjemně odsýpá, nechybí humor, postavy jsou celkem fajn, vizuál a efekty též – co víc si může člověk přát? Leda trochu větší screen time pro Deenin prison tech telefon... ačkoliv krapet popkultury navíc by také nebyl špatný, ne že ne. Další části určitě nevynechám a stejně tak budu sledovat, zda se Fear Street skutečně stane prvou vlaštovkou v přesunu slasheru více do mainstreamu. Zatím mi tedy toto hodnocení situace připadá podobně předčasné, jako hovořit na základě úspěchu 'good 4 u' o renesanci pop-punku. (♪♫) (♪♫) (♪♫) (x) (x) (x) (x) (x) P.S. Rozhodně jsem zajedno s Real Tomem Hardym, že by neuškodil nějaký nový 2000s film s pečlivě propracovanou výpravou – solidní seriál v podobě Looking for Alaska tu už sice je, ale to zdaleka nestačí... ()

Corpsegrinder

Stylově natočeno, mělo to takovej správnej halloweenskej nádech, trochu si to půjčuje ze starších hororů ať už víc (Jason/Phantom Killer z The Town That Dreaded Sundown bil do očí asi nejvíc) nebo míň, ale nevadilo mi to neboť tohle celý vypadá jako spíš taková žánrová pocta. S postavama jsem neměl problém, ani s občasným komediálním frkem z nichž ve mě žádnej nevzbudil dojem že koukám na parodii. Naopak překvapilo že pár postav to odsralo celkem nečekaně a hlavně ošklivě. Plusový body za dobře namíchanej dobovej soundtrack. Celkem mě to namlsalo na další dva filmy což byl asi záměr, takže úkol splněn. ()

HonzysKISS

Klasická slash hororovka. Není to žádný zázrak, ale ani neurazí. Maximálně tak diváky, kteří nemají rádi Netflixovou gender vyváženost. Příběh je moc fajn, ten se do celé trilogie hezky posouvá. Ve filmu jde i slyšet parádní výběr dobových písniček. Vražd v tom ani moc není, spíš si na ně musíme počkat. Taky tu nemuselo zaznít tolik teen „vtipů“. Celkově je snímek lehký nadprůměr. 60/100 ()

Přemek

ŽIla byla dvě městečka - Bělounkov a Černochov. V jednom se lidem dařilo na co sáhli a v druhým ať dělali co dělali: nic. Holt žili v Černochově, tam rozhodujou jiné věci než talent, snaha a odpovědnost. A když k tomu připočítáte, že hlavním zlounem je POZOR SPOILER policajt |POZOR SPOILER a ve třetím díle hlavní postava řekne "Nemohu dýchat", jsme doma. Ale natočené a zahrané je to moc dobře, o tom žádná. ()

Spacecore

Špaténka. Nápad by mohl fungovat parádně. Zlo napříč časem a trilogií jako pocta starým slasherům, zní na papíře dobře. A fungovalo by to, kdyby to bylo natočeno např. ve stylu X. Jenže je to strašně ADHD celý. Režie je utěkaná. Prvních dvacet minut letí jak drak, pak to zase drhne a celý film je tak nekonzistentní. Má to být pro puboše, pro děti nebo pro koho? Jako jediný pozitivum je, že se tam pořád něco děje, ale jinak je to slabota. ()

tenebrae86

Vkusně a stylově natočený "horor" plný nostalgie, oblíbených klišé a typických žánrových rekvizit včetně krvavých a gore efektů. Moc mě bavila ta dobová stylizace. V devadesátkách jsem vyrůstal a hodně detailů mě tady chytlo za srdíčko. Nemluvě o tom parádním soundtracku. Scénář je sice děravý jako řešeto, mnohokrát jsem se pozastavil nad  logikou některých situací a musel překousnout časté pubertální výlevy dospívajících postav, ale čert to vem. Příběhy o čarodějnicích mě většinou zaujmou a nejinak je tomu i tady. Jediné co mi opravdu chybělo, byla alespoň špetka napětí. Postavy mi byly spíše sympatické, ale strach jsem o ně bohužel neměl (kromě úvodní scény s Mayou Hawke, ta byla fakt děsivá a navnaďující ). Zvláštní, že dnešní slashery se prakticky úplně obejdou bez napětí i strachu a přesto tak nějak fungujou. A koukám, že i když jde o horor pro teenagery, vyšší hodnocení tomu tady dávají spíše lidi přes třicet. Zajímavé :). Každopádně povedená první část trilogie. Už se těším na pokračování. Hodnocení: 75% ()

aLPaC

Slasher vždy patřil k mým oblíbeným subžánrům. Zvlášť ty z první poloviny 80. let a pak ty novodobé nastupující Vřískotem. Takže jsem rád, že i v dnešní době, i když už poměrně zřídka, může vzniknout velmi solidní slasher. Úvod je poctou právě mnou zmiňovaného Vřískotu a je to začátek par excellence. Postupem času se to trochu horší, ale po seznámení se se všemi vrahy a celkovou podstatou příběhu to jde zase nahoru. Jen mi tu chyběli kozy, které tak nějak ke slasheru vždy patřily, co si budem nalhávat :D. Uvidíme, co zbytek trilogie, na který se určitě podívám. Zvlášť jsem zvědavý na díl z roku 1978, protože kempové slashery patřily vůbec k mým nejoblíbenějším a právě v první polovině 80. let jich bylo natočeno nepočítaně. ()

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

19.07.2022

Horor coby žánr bude zřejmě věčný. Zaprvé se dá ohnout do jakékoli podoby a zápletky, zadruhé je levný, a zatřetí si diváky vždycky najde. Ví to hollywoodská studia, a zjišťuje to už i Netflix, který… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu