Už jen za tu odvahu něco takového realizovat u nás si to zaslouží ovace. A ono to je navíc opravdu koukatelné. Vesmírná loď je udělaná hezky a nejvíc se mi líbil ten robůtek. Samotný příběh je taková ta sci-fi klasika, kdy při výzkumném letu nastanou neočekávané komplikace. Zde v podání uspávacího záření temné hvězdy. Dojde také na filosofování víra vs. věda a konec je správně otevřený avšak vyznívá spíše optimisticky s příslibem nadějí.(3.10.2009)

Do hodiny jsem spal jako zabitej. A příčinou nebyl žádná Temná hvězda, ale film Ikarie XB 1 v režii Jindřicha Poláka. Naštěstí jsem se rychle zase probudil a nezmeškal tak velmi působivý závěr. Úplně bych odříznul zbytečných prvních dvacet minut seznamování s postavami, které stejně nedostanou žádný prostor, a jejich význam byl tak prakticky nulový. Prostřední pasáž bych sestříhal a zrychlil a výsledkem by byl vynikající čtyřicetiminutový snímek, který by výrazně předběhl svoji dobu. Co se ale musí ocenit, a především za to jsem přidal jednu hvězdu navíc, je odvaha natočit něco mimo běžný repertoár, ten pokus natočit sci-fi si každopádně zaslouží respekt. To napětí a znepokojivá atmosféra tam také jsou, v přímém kontrastu s minimalistickou akcí. Možná je Ikarie skutečně nejlepším naším snímkem ve svém žánru, jenže konkurence je hodně bídná. A tolik zde pro srovnání uváděná Vesmírná odysea je jen o pět let mladší, ale filmařsky o hodně dál.(23.7.2013)

Dobré sci-fi natočené čechy a v čechách - to není jen sci-fi, ale může to být i realita... minimálně tedy před 45ti lety byla. Ikarie podle knihy jednoho z nejlepších evropských sf spisovatelů Stanislawa Lema je i přes výborně použité černobílé zpracování film viditelně starý, s kulisami vypadajícími jako ve filmech Eda Wooda a dikcí hereckých projevů které od dob prvorepublikových filmů až tak daleko nepokročily, ale taky s příběhem který dokáže být napínavý a k tomu staromilským způsobem milý a vtipný zároveň... a vůbec nepůsobí směšně nebo nereálně. A já se ptám na jediné - proč tu KURVA nikdo nedokáže natočit film s podobně dobrým scénářem a pekelně hustou atmosférou dnes?! 8/10(7.6.2008)

Naprosto nejlepší český sci-fi film. V prvních dvaceti minutách jsem byl na pochybách, zda se vůbec jedná o profesionální film. Dialogy byly opravdu strašné a hudba byla také příšerná (například hudba na večírku na Ikarii :D ). V druhé polovině však vše zastřel vynikající děj a herecké výkony :) Nebýt zvoraného začátku, dal bych rozhodně více :) Fascinující je také podobnost se Star trekem. Rozhodně jsem potěšen. 8/10(26.7.2007)

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč mi dosud tenhle hrozně super film unikal? Proč jsem na něj pravidelně nenarážel v televizi? Proč jsme na něm se školovu nebyli v kině? Proč mi, do prdele, nikdo neřekl, že Češi natočili tak parádní sci-fi film, se skvělou výpravou, hudbou, herci, příběhem? Sakra, kam se na tohle hrabou některé dnešní sci-fi sračky.(27.2.2016)

• - V roce 2010 nahrál jeden z nejznámějších českých rapperů James Cole skladbu "XB1", která vyšla na albu producenta Lukase Skunkwalkera 20120 a ve které se objevuje spousta úryvku a hlavně téma právě z tohoto filmu. (hendrich6)

• - Prípravy a natáčanie filmu zabrali dva roky a snímka bola predaná do 42 štátov celého sveta. (Raccoon.city)

• - Hlavný dramaturg požadoval, aby bol pri písaní scenára spisovateľ František Kožík, ktorému sľúbili honorár 8 tisíc Kčs, ten ponuku odmietol. (Raccoon.city)