Varšava se po druhé světové válce zvedá z prachu a neúspěšného spisovatele napadne způsob, jak polské hlavní město úplně zničit. (Netflix)

Enšpígl

Tady je dobrý si počkat na konec a pozorně sledovat, pak má totiž film docela silný úder. Pochopil jsem to jinak než kolega Hwaelos z mého pohledu nešlo o odpálení parlamentu, ale Paláce kultury a vědy, kterému se také říkalo "pomsta šíleného cukráře" a snové sekvence byly právě román pana T a právě v kontextu s opakovaně zvýrazněným detailem na samotném konci mě film docela rozsekal. ()

Hwaelos

Ono to "drama" je trochu zavádějící. Vlastně bych řekl, že mnohem blíž má Pan T. ke komedii. Divák v tomhle filmu nesmí hledat historickou pravdu, té ostatně nenahrávají ani "snové sekvence". Ostatně k těm mám jedinou výtku. Celé té fawkesovské lince s odpálením parlamentu chybí nějaké vyústění. Na konci filmu se všechny opakující se motivy (viz panny pro dospělé) objeví znovu, ale že bych měl pocit, že dojde k nějakému ozřejmění, jaký měly smysl, to se říct nedá. Ale natočené je to božsky (že umí Bajerski pracovat s kamerou, ostatně ukázal už v Tenkrát v listopadu). ()

Mylouch

Hříčka s komunistickými rekvizitami, od níž nelze čekat velké pointování. Neokázalé herecké výkony a invence námětu potěší. 3-4* ()

Arsenal83

Pán T. ako čiernobiely zošúverený vlk, ktorý dokáže zaujať sarkazmom, absurdnými vložkami príbehu poukázať na choru stalinskú dobu vo Varšave, a dokonca núti aj popremýšľať, sa logicky nemôže dostať do červených čísel, pretože také filmy sa dnes nenosia, myslieť pri tých všetkých TikTokoch mladú generáciu veľmi bolí a navyše hlavný hrdina nemal oblek žiadneho superhrdinu, tak do prdele s ním! Ale pozor, pozor! Tieto názory len potichu, predlohou bol pán Leopold Tyrmand a ten bol prepytujem židovského pôvodu, takže s pejoratívnymi názormi prosím pŕŕŕ, sú na to demokratické paragrafy! Film pre mňa krásne spája fikciu s humorom, hoci je asi aj úmyselne trocha natiahnutý a jeho štýl je hranatejší, takže chápem, že niektorých naozaj môže potom aj nudiť, lenže taký už život spisovateľa býva. Jedine, že ho obvinia z plánovania odpálenia kultúrnej ustanovizne, to už nuda prestáva. ()

• Film je zasadený do reálií stalinskej éry a zápletka je založená na vzore spisovateľa Leopolda Tyrmanda, ktorý vystupoval ako sarkastický odporca komunizmu a socialistického systému a svoj boj so systémom popísal v diele "Dziennik 1954". Jeho pozostalí obvinili tvorcov filmu z nelegálneho použitia nití práve z tejto knihy. (Arsenal83)