V pasti

• Česko Trapped (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Island / Německo, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (více)

Série(3) / Epizody(28)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

pepca72

První série byla skvělá, ani ne tak příběhem, ten byl tuctový, ale hlavně celkovým technickým zpracováním, charakterem postav, prostředím a skvělým islandským jazykem. Druhá série je katastrofa, samá politika, nuda, postavy mi byly absolutně lhostejné, ukončil jsem sledování po dvou dílech a to jsem je fakt přetrpěl, že se to možná rozjede a s ohledem na sympatické trio policajtů. Bohužel to nešlo. Druhá série tak jen 1*. ()

Hombre8

V záplavě temných detektivních seriálů posledních let už se začíná těžko orientovat. Prší, sněží, neustále zataženo nebo noc. Už je toho moc. Tento seriál se ale přesto mezi nimi neztratí a tak se těším na další řadu, která dnes na ČT2 začíná. ()

camomilla

Co dodat. Severska atmosfera - mega! Postavy policajtu "prirozene obycejne" coz je pro me osobne velke plus. Dej prvni serie se skvele rozmotava. Druha serie - dcerka policajta me slusne vytacela, ale rozhodne stoji take za podivanou. ()

LadyLokiLili

Pro mě jako fanouška kriminálek to bylo opravdu příjemné překvapení. Jak je známo, jedny z nejlepších mají seveřané. Tato islandská alternativa se jim může hrdě postavit. Nebyl to sice takový krvák, jak tomu bývá u severských kriminálek, ale necítím žádné zklamání. Děj byl tak poutavý a zajímavý, že nějaké přehnané brutality nebylo vůbec třeba. Navíc je to jeden z mála krimy seriálu, který se vyvaroval nelogickému chování a zbytečných chyb policie. Vždy se vše jasně a na rovinu řešilo, proto bylo tempo rychlé a udrželo vás celou dobu v ději. Žádné zbytečné zdržovačky vznikající nedorozuměním, jak to mají v oblibě nějaké americké kriminálky.  Prakticky nemám co vytknout ()

hujerita

Island valcuje ďalej. Je vidno že sa pod seriál podpísal aj Kormákur. Žiadne NCIS ani podobné moderné kraviny a serepetičky. Čistá práca policajtov. Prostredie parádne a atmosféra na jednotku s hviezdičkou. Hlavný hrdinovia (traja policajti) boli úplne parádni. Fakt že všetko do seba tak nejak "obyčajne" zapadalo bol fantastický. Jednoducho kriminálka ktorú stojí za to vidieť. ()

dalia

Nejsilnější stránkou tohoto krimiseriálu je určitě prostředí, ta izolovanost, drsnost a vůbec specifičnost života na podobném místě. Stojí zato sledovat seriál v originále s titulky a užívat si islandštinu. Trojice policistů působí sympaticky "obyčejně" a lidsky. Tempo seriálu odráží určitou pomalost zdejšího života, přesto zvláště ve druhé polovině seriálu mi připadalo, že je děj místy až příliš rozvláčný a lehký sestřih by neuškodil. Závěr byl opět napínavý a měl větší spád. Zajímalo by mne ale, k jakým trestům byli pachatelé odsouzeni a také jak to dopadlo s projektem přístavu a jaká byla vlastně role Hrafniho manželky - pokud se tedy neplánuje další série, pak zůstaly některé otázky nezodpovězeny... ()

Rider@

Po několik let starém Případu (Case/Réttur; 2015) zase o něco lepší věc. Pro našince atypické kulisy magického Islandu. Nutno vidět v originálním zněním, dabingem se to podařilo ČT zavraždit, zničit a zadupat, nedá se na to koukat. ()

lahvi

Zadna americka prehanka, ale islandsky REALNY pribeh se vsim vsudy. Od zacatku a bohuzel az do konce. Me ten konec rozbil a proto se ve me dojem z toho serialu hodne pre. Asi jako, kdyz jsem kdysi rozkoukal Hru o truny a behem par dilu zabili hlavniho kladnaka - lorda Starka. vzalo me to a par let trvalo, nez jsem se zacal koukat dal. Tady bylo to, co jsem videt nechtel az v uplne te posledni scene a ja si rikam, ze to jsem radsi videt nechtel cely serial. Je to proste jiny. Je na tom uzasny to, ze i kdyz si velmi rychle domyslite jak to je, tak i tak vas to drzi do sameho konce, protoze to, jak se jim povedlo realne podat ten pribeh, je mistrovsky. ()

Mariooo

Ti Skandinávci ty detektivky umí. Ani tohle není výjimkou, jako bonus tentokrát z prostředí Islandu, takže ještě zcela nová záležitost. Nejsou tam sice závratné zvraty v ději, některé věci lze už předem očekávat, ale i tak stojí zato to skouknout. Poslední díly už jsem jel ale setrvačností, bylo to na mne až příliš zdlouhavé. 60-70% ()

laker4life

Skvělý vizuál, úžasná znělka, podmanivé smyčce. K tomu přidejte islandskou krajinu, tvrdé počasí a atmosféra je hotová. Díky ní jsem vydržel přes pomalejší rozjezd začátek série. Ale ten závěr... Naprosto strhující. Skvělí herci, sympatické civilní výkony. Příjemné překvapení. 80%. ()

Unlikelyhero

Perfektně se to rozjelo, ale pak se to kapku zbláznilo, příliš mnoho pachatelů, příliš komplikací, přitom postavy byly báječné, počasí a atmosféra skvělé, do takového 6. dílu vše OK, ostatně i ta rivalita s krimi teamem z hlavního města. ()