Příšerky útočí

(TV film)

Sci-fi hororová komedie Příšerky útočí, inspirovaná kultovní sérií filmů z 80. a 90. let minulého století, sleduje dvacetiletou Dreu, která zdráhavě přijme místo chůvy u profesora z univerzity, kam se chystá nastoupit. Aby zabavila jeho děti Trissy a Jakea i svého mladšího bratra Filipa, vezme je na procházku do lesa. Netuší však, že poblíž přistála záhadná mimozemská stvoření, která požírají vše živé, co jim přijde do cesty. Zatímco jsou jim krvežíznivá stvoření v patách, Drea a děti narazí na rozkošnou, zdánlivě neškodnou Biancu, chlupatou příšerku urozeného původu, která utekla svému druhu. Když areál školy začnou obléhat malá huňatá monstra, Drea a děti spojí síly s Biancou a snaží se je zastavit. (HBO Europe)

oveckaoa

Po 27 letech si někdo řekl, že by mohlo být cool natočit další Critters našel k tomu jakéhosi no name režiséra no name herce a , aby to někoho zaujal i Dee Wallace, která, ale hraje skoro už v každém televizním hororu. Bohužel to cool není jelikož i celá série šla od třetího dílu do kytek a tohle je na podobném brdu. Nicméně zas tak tragicky, abych tomu odpad to teda nevidím kdyby tam nebyla nakonec ta feministická scéna ve stylu mužští criters jsou zlí chtějí ničit a ty si samice ty si hodná dal bych možná i 3 hvězdy. Určitě je to lepší jak trojka i čtyřka. ()

kingik

Rádoby nostalgická návštěva z vesmíru, před kterou raději zavřete dveře. Za nimi se bude tísnit asi stovka zubatých chlupáčů, co mají potřebu někoho a něco neustále okusovat, bohužel s nimi není žádná zábava a žádný režijní a tvůrčí odvaz se nakonec také nekoná. Nadešla doba, kdy se dá vzkřísit v podstatě všechno. Criiters neprodleně následovaly úspěchu Gremlins, jsou odpradávna jejich levnou kopií. A nikdy se jejich realizace neujal produkční tým na úrovni, tudíž jsou právoplatnými reprezentanty "céčkové" kategorie, a jejich nelichotivé zařazení neeliminoval ani rok 2019, v němž se vracejí v nové tvůrčí sestavě. Jejich eskapádám v Kapském městě, kde se natáčelo, prostě chybí do kvalitně pokleslé zábavy notný kus, načež samotné produkční ošetření je tristní. Za sebe můžu prohlásit, že nudněji a natolik neinvenčně už je vrátit na scénu snad ani nešlo. Bobby Miller sice možná proslul tvorbou nápaditých kraťasů, celovečerní tvorba mu ale nejde. Jeho tvůrčí zoufání možná jednou vejde do dějin. Nebyla zde pomalu jediná scéna, co by mě uchvátila. Sled přihlouple instruovaných scén po nějaké době iritoval. V tomto směru hodně v negativním smyslu překvapil scenárista Scott Lobdell. autor dvojího pokračování Všechno nejhorší. Absolutně odbytě přistupoval ke každé scéně, přičemž chápu, že psát scénář k vyčpělé horor parodii z minulého století není žádné terno, ale určitě šlo i o výzvu, jak sérii kvalitativně vyzvednout. Herce z ničeho vinit nelze. Tashiana Washington a spol. spolehlivě plnil, co jim režisér nařídil. Dee Wallace měla být připomínkou starých časů, s "ufouny" všeho druhu má bohaté zkušenosti, ale její kreace také zrovna filmu neprospěla. Stará dobrá animatronická prácička byla na filmu tím nejmilejším. Trikově je to celé vyvedeno zcela archaicky, přičemž zrovna tohle pojetí nevadilo.Dost nešťastné bylo většinu děje zasadit do nočních scenérií. Chápu, že je to ideální pro maskování mizivého rozpočtu, už méně je to ideální z hlediska diváckého požitku. Dnes už Critters a Gremlins nezpůsobí mánii, kdy se publikum bude dělit na "critrsáky" a "gremliňáky". Po tomhle fiasku hrozí, že se příšerky Critters planetě Zemi jednou provždy vyhnou obloukem. Jejich poslední návštěva postrádala komediální tah a jakékoliv napětí se odporoučelo. Jejich žravost sice odneslo pár ohlodaných obětí, na blbosti autorů už si ale příšerky nesmlsly. 2/10 ()

SOLOM.

Jistě si většina lidí hned vybaví čtyřdílnou sérii Critters a úsměvné chlupaté potvory s ostrými zuby, velkým apetitem i smyslem pro zvrácený „humor“. Já sám mám první dva díly opravdu rád a to hlavně i díky některým důležitým postavám, které vedle samotných Critters k této sérii neodmyslitelně patří. Bohužel jak Charlie McFadden tak ani Ug se tu neobjeví a jediné co fanoušky možná trošku zahřeje u srdce, je přítomnost Dee Wallace, která na stará kolena potřebovala nejspíš narychlo nějaký ten peníz.    Syfy ve spolupráci s Warner Bros hodlali vydělat na nostalgii fanoušků původních filmů a připravili si pro ně dle vlastních slov reboot Critters, moc se jim tento televizní kousek nepovedl. Kouzlo „osmdesátek“ jaksi vyprchalo, většina důležitých postav tohoto příběhu byla krajně nesympatická, divák tu nenarazí ani na nějak oslnivý počet humorných scén, digitální a gore efekty taky žádná sláva, no prostě z toho byla cítit lacinost, snížený rating přístupnosti taky udělal svoje a ani chvějící se Dee (s těžkou replikou zbraně, kterou sotva udržela v ruce) tomu taky zrovna moc nepomohla.    Samotné příšerky nebyly vyloženě špatné – jasně občas byla jejich gumovost až moc viditelná, ale jinak se nakonec dočkáme v jejich provedení i několika vtipných momentů, dojde i na několik nostalgických okopírování určitých scén. To mnohem více mi pily krev nesympatické postavy mladých hrdinů tohoto filmu. Jak já tajně doufal, že alespoň polovinu z nich Critters nemilosrdně sežerou, leč marně. A ta bílá Critters královna – taky žádná sláva. Většina důležitých mord záběrů se stejně odehraje mimo záběr kamer, takže i po této stránce jisté zklamání. 30% ()

Djoker

Nebudeme si nic nalhávat, předchozí filmy také nejsou žádný zázrak a divák musí být naladěný na stejně ujetou notu jako tvůrci. Critters byli v dětství moji velcí oblíbenci, takže jsem si další pokračování nemohl nechat ujít. Vata kolem nich je o ničem, herci nezajímaví, ale příšerky samotné znovu pobaví. Ve skrytu duše jsem doufal, že přijde pocta kultovní scéně s valícími se Critters a jsem rád, že moje přání bylo vyslyšeno. ()

PKD

Je to opravdu zvláštní film tyto Stvůrky 5. Pokud by měl buď schválně zašpiněný obraz (já bych to udělal, aby to vypadalo jako z ojeté VHSky:) a nebo byl retro a odehrával se např. v 90tkách, bylo by to dle mého přitažlivější. Páč tady se vesele ignoruje 4 s 3 posl. vejci vůbec, etc. Jenže je to zase další z nekonečné řady rebootů, restartů, remaků a satanví čeho ještě. A ten HD obraz tomu v mých očích, ne zcela svědčí. Nevím přesně, proč je takový jaký je, ale 1 věcí jsem si 100% jist, pokud nejste fandové a nemáte onu klasickou tetralogii nakoukánu (ne, že by to pro tento film bylo až tak podstatné) nazpaměť, nemáte ji doma a neznáte ji min. 25 let, tohle vypnete po 5min. Nedovedu si totiž představiti, že by dnešní 20-30tníci (natožpak pod 20cet) z toho něco vůbec měli. Než přikročím k podrobnostem...z celého filmu totiž na mě sálá absolutní nezájem jak od rež. tak i částečně scénáristy (kterého rozeberu později) a tím pádem i všech zůčastněných před a za kamerou. Obsazení je samoz. naprosto v souladu s normami v rámci naši squellé doby tzv. ´Probuzení´ takže mohou býti všichni spokojení a zároveň nikdo. Postavy samé nejsou ani ryba ani rak, takže si k nim až na 1 vyjímku a tou jest hl. postava dívky Drey, po dlouhé době, konečně pěkná černoška (jošťomilou Biancu, Sněhulka neprošla, nepočítám) nelze v podstatě vypěstovati nějaký silný vztah, takže se o ně moc nebojíte a to je zvláště u SF/H dosti mínus. Na 2.str. je to ale zase výhoda v tom, že až na toho pitomce sheriffa, mi nikdo vyloženě nelezl na nervy. Prostě neutrál. Jako celý film. Až na závěr, kdy má bratr Drey v krku onen uspávací (který je zde použit pouze ke konci a 2x a očividně není moc uspávací) osten a až do konce si ho nevyndá a zdá se, že ani ostatním to nějak extra nevadí, což mi hlava totálně nebrala. Postava Tetičky Dee (,,a čí jste vlastně tetička?´´) je trestuhodně nevyužita (stejný potenciál byl prošustrován v novém Texaském masakru) zvláště při faktu, že sama herečka potvrdila, že JDE o postavu z 1, což předpokládám naláká (jako mě) spoustu Critters fandů. Vyloženě zklamáni z ní nebudou, to spíše ze způsobu, s jakým je s ní naloženo. Páč třeba hned její 1. scéna mě nadchla. A většina jejích krátkých vstupů do děje, byly též fajn. Naštěstí aspoň nedopadla tak blbě, jako Sally ve výše zmíněném TMMP 2021. Film totiž nemá pořádný konec (chybí např. klasický záběr na skrytá vajíčka apod.:) a je useklý skoro uprostřed věty. Jako by střihač dostal křeč. Co se týče hl. hvězd dle kterých se to celé jmenuje, těm absolutně nelze nic vytknouti. Jsou přesně takoví jako za starých časů a zde navíc Rkoví, což je ve srovnání s PG_13 (která ale zvláště ve 2 byla u mě vždy spíše k Rku) tetralogií, opravdu znáti. Zvláště to vynikne při hromadném nočním útoku Critters na obyvatele městečka, což okamžitě připomene 2, jenže s tím rozdílem, že zde končí humor a sranda a jde do tuhého. Nezvyklé, leč vítané. A scénu s nešťastným poslíčkem z úvodu a jeho bříškem, si budu ještě nějakou dobu pamatovati. Dojde i 2x na megakouli ze 2.;-) Co se týče scénáristy tak nevěřím, že se jedná o toho samého Scotta Lobdella, od kterého mám několik trvale parádních (je to takový můj 2. Geoff Johns a sázka na jistotu) DC comicsů, páč když si porovnám to, co napsal pro DC, tak by dle všeho měl míti tento 5.díl takový kalibr, že by měl správně rozsekati celou tetralogii na hadry. Pokud je všech 5 filmů, které dosud napsal včetně tohoto, taky silně zážitkových jako tento, ať raději zůstane u comicsů. Holt ale není každý Straczynski, který válí na obou frontách. Zkrátka, filmový a comicsový scénář jsou přece jen trochu odlišné. A nebo ho to moc nebavilo. Kdo ví? Mohu ale pochváliti hudbu, která svým synthwave feelingem, připomíná závěrečnou supr taškařici v koncových creditech 1, Critter Skitter.;-) A to by hádám stačilo. Pro fandy...povinnost. Pro ostatní....zbytečnost. Samoz. by mě zajímalo, zda ještě něco bude (za takových 20, 30 let, heh) nebo to je definitivní tečka. A ano, Don K. Opper (který i ve svých 72 letech vypadá pořád dost dobře) aka Charlie Mc Fadden, by i tento scénář a unylého režiséra, pozvedl min. o třídu výše. +pokud by se přidal i Terrence Mann aka Ug/Johnny Steele asi bychom se všichni zbláznili radostí. Ale Mann raději účinkuje ve sračkách od Goyera a Applu, takže ve Stvůrkách s ním nepočítejme. No, ňák se mi to nečekaně natáhlo.;-) () (méně) (více)

• Ve filmu se ve vedlejší roli objevuje Dee Wallace, která v původním filmu Critters (1986) ztvárnila matku Helen. Neoficiálně se jedná o stejnou postavu, ale nemá to vliv na příběh. (jenovef)
  • Celý film se natáčel v Kapském městě v Jihoafrické republice. (jenovef)
  • Jedná se o dosud nejkrvavější díl ze všech. První z řady, který byl v rámci filmového ratingu MPAA klasifikován jako R. (jenovef)