Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

Ironhead

Straslivej bizaaaar... odpad na druhou, cimz to ziskava urcity stupen nechtene zabavnosti. Ve sve dobe to asi sledoval kazdy, ale z dnesniho pohledu je to naprosto strasidelne napsany scenar s opravdu prisernyma postavama a ty dialogy... LOL :DDDD *brano ciste jako parodie, dam tomu snad i hvezdicku* :_) ()

rigby

Docela příjemný seriál, dá se na něj dívat i v dnešní době. Je to vlastně celé jen o vztazích, ale ještě to není zcela o ničem jako v současných několikasetdílných sériích. Prvních několik dílů je velmi dobrých, pak to ale rychle začne uvadat, až se to rozplizne do nekonečné křeče. Hodně vaty a málo děje, jen čekání na nevyhnutelný konec, o kterém je zhruba od poloviny rozhodnuto. A tam to mělo skončit a celkový dojem by byl mnohem lepší. Ale chápu, že devět dílů je devět dílů. ()

Salvator

Chachaři na přehradě moc nenadchli ani ve své době. S odstupem času je tak hodnocení velmi ovlivněno nostalgickou vzpomínkou na pár světlých okamžiků. ()

Winster

Rozhodne zajimavy a koukatelny serial, ktery ma hodne svetlych momentu. Herecky je to zvladnute taky dobre. Prvni dily se mi libili moc, je v nich takova krasna atmosfera s par lidma co si zijou klusek od prehrady a uzivaji si kras zivota v pracovnim tempu. Druha cast je uplne jina, nekde v pulce se to zlomi a vesele sceny  detské mini vsuvky a takova ta vsudy pritomna radost se vytrati. Je az s podivem proc dojde k takovemu zlomu a takové to těšení, že si to pustim tam uz skoro neni...Čtyři hvezdy za herce a napád. Nevim proc je zde v popisu Palyza hodnocen jako jednoznacne nekladna postava, protoze jednoznacvne kladna je. ()

Muztag Ata odpad!

Normalizační sračka o budování přehrad a vodních elektráren. Nezapomenutná je pro mě především scéna, kdy Nový s Matyášem přelétají nad vodními díly a stupidním dialogem popisují co vše již bylo a co ještě bude potřeba zatopit: "To víš, lidi ze začátku reptali, ale nakonec pochopili, že vody je zapotřebí...". ()

moorks

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a to nej z naší televizní tvorby. Opět za tímto dílem najdeme Jaroslava Dietla, který byl v té době tvůrcem řady úspěšných televizních seriálů. Skvělou hereckou příležitost zde dostal Pavel Nový. A ujal se ji skvěle. Další velká přiležitost už se mu bohužel nenaskytla. Samozřejmě se zde objevili další výrazné herecké osobnosti - Vítězslav Jandák, Jana Krausová, Ivan Vyskočil či Tomáš Jirman nebo Jiří Holý. Další výraznou doménou seriálu bylo to, že se odehrával až na severní Moravě a ne jak jsme byli tradičně zvyklí v Praze a okolí. Téma přehrady a života kolem ní je stále neokoukané téma, které není často realizováno a tento seriál byl světlou výjimkou. A já děkuji za něj. ()

njuska

První díly spíše průměrné. Druhá půlka seriálu je na tom už lépe. Sympatické počiny předvedli Jiří Holý a Tomáš Jirman, místy i Krausová a Nový. Zaujalo mě i prostředí přehrady. ()

revere

Seriál jsem v době jeho premiéry s despektem ignoroval, proslýchalo se, že jej napsal či dopsal s posvěcením paní Dietlové Jiří Hubač na kostře Dietlova scénáře. Teď, po mnoha letech, jsem se na něj podíval a byl bych ochoten tomu uvěřit. V každém případě jsou tu postavy o něco méně ploché, dialogy zas méně nápadité a konec rozhodně méně rozverný, než jak jsme byli u Dietlových příběhů zvyklí. ()

Moraldo

Byly lepší i horší seriály. A dal bych kdo ví co za to, kdyby dnešní televizní tvorba dosahovala alespoň téhle úrovně. ()

Rodgar odpad!

Další českej sračkovej seriál, vykonstruovaný rozhovory a témata ze života, aby vám řekl že je váš kamarád. ()

Cesty timem

Jsou lepší seriály z té doby které jsou za 4*. Musím mít rezervu třeba pro takovou Nemocnici na kraji města 1-20, která je jasně za 5*. Ta škála pěti hvězd je prostě hrubá, protože na druhou stranu bych Velkému sedlu docela rád dal za 4* za tu krásnou přírodu, za pana Holého (myslím asi nejlepší herecký výkon) atd. a hlavně v porovnání s dnešními seriály, kterým jsem snad dal také za tři hvězdy a to málokterým. A určitě se rád podívám na Velké sedlo, když je zrovna reprízován a třeba ty seriály, kterým jsem dal za 3*, si klidně nechám ujít. ()

paax

Kdybych se na to díval jako porevoluční dítě, tak bych to asi ohodnotil jako * . Nicméně já to viděl v premiéře jako dítě a je to spíš nostalgická vzpomínka. Mě se ten seriál líbil, až na pár věcí vlastně i teď. Většinu z těch míst znám moc dobře a navštívil jsem je nesčetně krát. Nějak se mi to prostě zarylo pod kůži. ()

Peabody

velmi slabá mistrova práce, nepodařilo se mu najít nějaké specifické zápletky, takže nejen o vodě psal , ale i z vody vařil. . Nevadí mi, že se vše točí kolem vody a není jí nikdy akorát, to je realita a vodní hospodářství je zajímavá věc, od řek, rybníků, přehrad, jsem rybář a je málo co tak pěkné jako tekoucí voda v krajině. Problém je ale jednak v děsivě natahovaných příbězích, jejichž zápletky jsou opravdu vrcholně dramatické (náměstek jde načerno chytat ryby JEDEN DÍL, šrouby šoupěte pod vodou nejdou uříznout DALSI DIL , na ubytovně není dost postelí DALSI DIL atd.) a pak v castingu. Pavel Nový nemá moc co hrát, protože chápavý odpovědný totální klaďas bez jediné chybičky se dal uvěřit Ladislavu Chudíkovi, ale tady se to PN nepovedlo (taky mu to nikdo nenapsal dobře a hlavně vedle něj nejsou silné postavy jako Štrosmajer, Blažej, Fastová, Cvach, Huňková, atd.), to prostě ne. Nelíbí se mi Jana Krausová, ona snad nikdy nezahrála nějakou postavu, jeden kožený výraz na všechno, ne. Takže ženským postavám vévodí Jitka Smutná, klasická chudák hodná a obětavá ženská, ale takových odpouštějících typů je dost a hajzlové to s nimi vždycky uměli a umět budou. Jandák je v jedné z životních rolí, protože nehraje policajta nebo vojáka a jakž takž se dá snést, Pan Holý to je další velmi dobře zahraná postava, pak to trpí záplavou ostravských naprosto nevýrazných vochočů a dalších, takže se nerýsují ani tyto vedlejší postavy, snad S. Matyáš ujde. Ale jak říkám, není co hrát, se špatnými to dopadne nevalně a s dobrými ještě daleko hůř. Smrt polepšeného basmana - to snad ani nenapsal Dietl, působí to na mne dojmem jak posmrtně dopsané postavy, což časově není nemožné. ()

rime

Kombinace geniálního Dietla a výborných českých herců byla perfektní skoro v každém jeho seriálu. Seriál je pozoruhodný svoji atmosférou a neobvyklým charakterem hlavní postavy. ()

Oxiduji

Na severu Moravy jsem se narodila a žiju tady celý život. Je mi blízká příroda i mluva.  Jeden ze slabších kousků mistra Dietla, toho mentorování je tam fakt hodně, ale Jožin perlí zdatně, Sikytovi hučí v neoprenu, Ivana je kráva a Palyzu bych ohla dřiv, než by stačil říct "výpusť jedna v pořádku". LOVE IT!!! ()

ToddB

Seriál byl hrozná kravina. Je ale zajímavé, že mi utkvěla v hlavě řada postav. Jirka Sikita Vyskočil , Jožin Obšourník Jandák atd. ()

Rangerek

Naprosto průměrný nebo možná lehce podprůměrný seriál, který zaujme jen extrémně deprimujícím hlavním hrdinou v podání Pavla Nového. Nad tou postavou by se snad ustrnul i kámen :) ()

JARDAHONDA

Totalitní seriál Velké Sedlo,které natočil Jaroslav Dietl,patří k průměrným seriálům,ale na dobu 85 let nic moc lepšího nebylo..Přesto vše hodnotím zlatým středem,líbí se mi,že hlavní hrdinové,řeší něco užitečného: vodu,ryby,přírodu,,takových českých seriálů moc není.Myslím si,že i čeští herci v tomto dramatu ukázali,že umí zahrát..Nové seriály této doby ukazují akorát : Intriky,podvody apod.. ()

Fannyss

No nikterak vrcholné dílo to teda není , ale rozhodně je to lepší , než ty slátaniny , co se točí dnes. 3* si to určitě zaslouží. ()