Museli žít a bojovat, jako kdyby nebylo zítřka. Příběh strůjce námořní operace, která měla být odvetou za japonský útok na Pearl Harbor... Významný hollywoodský režisér Otto Preminger (1905–1986) se ve své poválečné tvorbě systematicky věnoval palčivým problémům americké společnosti. Renomovaný tvůrce zároveň produkoval svá díla, v nichž se často zabýval kontroverzními tématy. V ponurém dramatu Muž se zlatou paží (1955) se jako jeden z prvních věnoval problematice drogové závislosti. Působivé soudní drama Anatomie vraždy (1956) řeší otázku násilné pomsty za znásilnění. Do kontextu jeho díla zapadá i epický válečný snímek Vstříc zlu (1965). Ten pojednává nejen o námořních bitvách druhé světové války, ale věrně zrcadlí odvrácené stránky války, které měly drtivé celospolečenské dopady. Snímek představuje osudy lidí, kteří dokázali obětovat svůj osobní život ve jménu vlasti a museli se vyrovnávat s tragickými následky války. V ikonické roli tvrdého, ale spravedlivého, kapitána Rockwella Torreyho velícího americké bitevní lodi se představil legendární herec John Wayne. Po zničujícím útoku japonských letounů na Pearl Harbor dostává za úkol vypátrat a eliminovat nepřátelskou flotilu. Vzhledem k nedostatku paliva na dokončení mise ale přistoupí k riskantnímu manévru. Kvůli tomuto kontroverznímu rozhodnutí je následně zbaven velení až do výsledku vyšetřovacího soudu. Dostává na starosti administrativní vedení konvojů, ale po několika měsících se dočká nečekané druhé šance. Námořnictvo Spojených států amerických mu svěří taktické velení operace, jejímž cílem je dobytí strategického ostrova v Tichomoří. Na pozadí námořních bitev se odvíjí často mnohem dramatičtější osudy Rockwellových podřízených námořníků, kteří se odhodlaně vydávají vstříc zlu. Ve vedlejší roli bouřlivého komandéra Eddingtona zazářil Kirk Douglas, hvězdné herecké obsazení doplňují Tom Tryon, Patricia Nealová nebo Henry Fonda. (Česká televize)

Inozuka

Přišlo mi to takové sovětské ... Vstříc zlu je film, které kombinuje válečnou agitku s pokusem o vhled do soukromého života vojáků. Linie s osobním životem jakžtakž funguje, zhýralý Kirk Douglas i zapálená stará stodola John Wayne jsou oba skvělí. Bojová stránka filmu je ovšem značně k smíchu, čemuž nepomáhají ani primitivní efekty a naivní představa o vedení válečných operací. Výsledkem je zajímavý crossover, který šlape tak nějak napůl ... Johnu Wayneovi každopádně respekt za to, že film odehrál s rakovinou plic. ()

Rattlehead

Není to špatně natočené, ale je to hróóózně dlouhé. Potěšil mě Rockyho trenér (B. Meredith) a blonďatá femme fatale z úvodu, škoda, že ta velmi záhy umírá. A dokonce tu hraje i Džejár. ()

subic

Uvedla ČT2 v dabingu z roku 2022. Vizuálně celkem solidní snímek, ale klidně mohl být o hodinu kratší. ()

ostravak30

Přiznám se, že od filmu, kde potkávám takové jména jako John Wayne, Kirk Douglas nebo Henry Fonda bych čekal víc. Válečný snímek skutečně je, ale tak možná 20 %. Jinak jde spíše o milostné a rodinné záležitosti. Ty nás měly připravit na to, s jakými ztrátami se vojáci kolikrát muselo vypořádat přímo ve vlastních řadách. Ovšem na fakt, že Otto Preminger připravil 165 minut stopáže bych se rád podstatně méně nudil a viděl mnohem více bojových scén. Ty samotné jsou pak z dnešního pohledu lehce úsměvné, ale zase jde přece jen o polovinu šedesátých let. Na druhé straně si totéž myslel i Kirk Douglas. ()

jungewolf

Viděl jsem na ČT 2 v sobotu 14.5.2022 (cca 13.00-15.45) jenom přibližně druhou půlku, na polovinu 60.let to nebylo tak špatný : 3,5- 4* a 62 % . ()

brasek

Vojnový veľkofilm, v ktorom nechýba kúsok tej romantiky, ale na moju radosť nie je jej veľa a nepôsobí rušivo. Dlhá stopáž nie je problémom, kedže máme sa na čo vo filme pozerať. Tej drámy je tam určite viac ako vojnových akcií, ale posledná námorná bitka je vcelku lahodná pre oko diváka. ()

Winster

Perfektní válečný film kde je opravdu vše co má ve válečném filmu být. John Wayne a Kirk Douglas jsou silná dvojka, která i v tomto filmu výborně funguje. Až mě děsí, jak málo má tento film shlédnutí. Radím všem ušetřete 165 minut a koukněte se. Nebudete litovat opravdu to stojí za to. ()

PTuranyi

Obstojný vojnový film z vojny v Pacifiku, ktorého chybou je zachytiť pomerne rozsiahlu spleť vzťahov okolo hlavného hrdinu admirála Rockwella Torreyho. Produkcia si na to vyhradila viac ako 2 a pol hodiny. Tým však trpí atmosféra, ktorá je tak rozriedená a na skutočnú vojnová akciu dôjde až v závere. Medzi tým sa riešia admirálove vzťahy so synom, so zdravotníčkou Maggie a jej dcérou, priateľom Eddingtonom, ostatnou posádkou a nadriadenými. Produkcia je kvalitná hoci na trikoch už vidieť nedostatky. Vo filme hrajú herecké špičky ako John Wayne, Kirk Douglas či Henry Fonda. Tým jednoznačne zo slabý výkonov nemožno viniť. Celkovo tak vznikol celkom dobrý film s dobrým príbehom, ktorý by sa zišlo trochu prestrihať, skrátiť a dať tak príbehu väčší spád s hustejšou atmosférou. 75% ()

Vedjat

Zajímavý válečný film ze 60. let, něčím působí jakoby byl natočen o mnoho let dříve. John Wayne ve své šabloně (ne náhodou mu ve filmu přezdívají „The Rock“). O co lepší, příjemnějsí a na úrovni, než ta současná hora svalů. Kirk Douglas jako velitel s rozporuplným charakterem:„Za tím okouzlujícím šarmem, se něco skrývá“. Ve vedlejší roli admirála se objevuje postarší hvězda Dana Andrews. Pěkné. Nenudil jsem se. ()