Konformista

• Itálie Il conformista (více)

V roce 1969 přikročil Bernardo Bertolucci ke zfilmování románu Alberta Moravii „Konformista“, který transponoval v jedno z nejlepších děl italského filmu. Konformistický „hrdina“ si z rodinného prostředí a svých mladistvých prožitků odnesl rozporuplné komplexy, pocity viny kombinované se stavy výlučnosti. Usilovná snaha překonat takové vnitřní založení jej přivede k maximální přizpůsobivosti, k odhodlání zařadit se do běhu společenských událostí za každou cenu. Ocitáme se v Itálii třicátých let, jejíž vládnoucí ideologií je fašismus. (NFA)

Davidaxik

Nedokoukáno, 20 minuta něco... Film absolutně není pro mě. Absolutně se to nehýbe, postavy vůbec nezaujali... hudba je děsivá. ()

Dixie_Cara

Zpočátku lehce zmaten z nechronologického průběhu filmu, ale jen co jsem se chytil, začal jsem obdivovat výbornou režii, scénář,kameru a hlavně neskutečně chladně (v lecčems až nihilisticky) zahraného hlavního záporka. A to ještě nebyla na scéně Dominique Sanda, která příběhu dodala potřebnou eleganci. Například záběr když s cigaretou v puse vchází do pokoje mě svojí kompozicí, provedením a krásou naprosto uchvátil. ()

90125

No niezeby som od Bertolucciho cakal polittriler "klasickeho strihu", ale predsa len trosku viac "rukolapnejsie" pojaty, aspon nejaky pribeh, som v Konformistovi mat chcel. Cakanie na nejaku dejovo napaditu scenu plnu napatia bolo marne. Nezachranil to ani skvely Trintignant a ozaj obdivuhodna Storarova kamera. Hrdinovo precitnutie v zaverecnych 15 minutach ma zlahka zobudilo, ale inak je struktura pribehu ubijajuco nezazivná. Aspon pre mna. A hladat vsetky tie metafory v takomto nudnom nepribehu sa mi ani nechcelo. 33 % ()