Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

keddy79

Důkaz, že i u nás se dá natočit výborný film. Silný příběh, pohlcující atmosféra, výborní herci... Requiem pro panenku považuji za jeden z nejlepších filmů ze české tvorby. ()

NinonL

Velmi dobře natočený a zahraný thriller "podle skutečné události". Ve své době drama, jaké nemělo obdoby. Kdo neviděl, měl by určitě napravit. ()

Krissty

Tento film Filipa Renče patří už několik let k mým nejoblíbenějším. Skutečné události se sice nedrží zrovna věrně, ale jak řekl sám režisér, skutečnou událostí se pouze inspiroval a podle mě to filmu na kvalitě rozhodně neubralo. Mladičká Aňa Geislerová ve snímku stejně jako Barbora Hrzánová a (jako vždy skvělá) Eva Holubová předvádí úžasný herecký výkon.. A ta atmosféra.. Úžas! ()

Adasin

Hodně depresivní a emotivní. Díky námětu mi to hned připomnělo Přelet nad kukaččím hnízdem, přesto je to jiné. Občas hodně děsivé a zároveň působivé (především ten závěrečný oheň). Několikrát jsem měla chuť nakopat těm vychovatelkám prdel, herečky to zahrály skvěle, vyzdvihnout pak musím démonickou Evu Holubovou v roli Jiřiny, která mimochodem teď vypadá stejně jako tehdy. Nesnášela jsem i vychovatelku Věru - SPOILER: na konci jsem si fakt přála, aby to schytala, o to větší bylo mé zklamání při zjištění, že má asi nějakou superschopnost, když přežila takový výbuch v bezprostřední blízkosti... asi jediná věc, co mi na filmu vadila - Konec SPOILERu. I mě u závěrečných titulků dostalo to, že hlavní hrdinka to nakonec schytala víc než ty vychovatelky. Btw. Na karlovarské projekci byl i sám režisér Filip Renč, který řekl, že na film nejvíc zareagovaly právě odsouzené vychovatelky (aneb potrefená husa se vždycky ozve). Také prozradil, že ve filmu pojmenoval vychovatelky podle svých učitelek ze základky... 8/10 ()

Krt.Ek

Náhodný výkřik do tmy dalšího anonymního debila, myšleno mé maličkosti (tohle už není ani komentář, natožpak recenze): Ten Renč musí mít taky ego jak New York (ať si Brno tolik nefandí), když se obsadí do role toho, kdo to tam celé zachraňuje či minimálně jako jediný zvnějšku (!) vidí, že je něco strašně špatně. SPOILER Jak tam cepuje ty hasiče, lol. :-)) SPOILER To je však drobná vada na krase jinak pozornosti hodného (o něčem vypovídajícho navzdory své bulvárnosti) filmu. 75% EDIT: Měl bych se Renčovi omluvit, jsem se dozvěděl, že původně měl jeho roli hrát Martin Dejdar, nějak to nevyšlo, nebyl čas hledat někoho dalšího, tedy žádný egoismus. Ale i tak to vypadá divně... ()

Asgy

Mám tento film hrozně rád a nechápu, proč jej naše televize dávají vždycky někdy kolem půlnoci, ale béčkové americké filmy mají vždycky přednost. Šílená atmosféra v ústavu, beznaděj a k tomu špičkové výkony, zejména Geislerové, Hrzánové a Holubové. Ani zbytek pochybného personálu zrovna nezaostává. Z těch vychovatelek je opravdu jedna odpornější, než druhá. Otázkou je, jestli to ve skutečnosti tenkrát bylo opravdu tak jako zde, nebo úplně jinak, ale to mě dvakrát netrápí, protože film jsem si užil maximálně. ()

ivishka

Ohyzdný a brutální začátek filmu mě hned naprosto odzbrojil. Eva Holubová by klidně mohla jít dělat bachařku do vězení, protože jsem jí její roli opravdu věřila, ale zaručeně ten nejlepší výkon podala Barbora Hrzánová v roli Johanky. Zažít takové hrůzy jako hlavní postava Marika tak ležím už dávno pod drnem, ale ona si našla i na takovém místě jako je ústav pro mentálně choré kamarádku a díky ní to tam trochu přežívala.. Ty lidi co tam dělali vychovatele bych normálně nechala posadit na elektrické křeslo. Filip Renč mě celkem potěšil jak hereckým tak režisérským počinem. "Tak ty si myslíš, že nejsi de*il? Tak my ho z tebe uděláme holčičko!" ()

Sandiego

Jeden z vrcholů porevoluční kinematografie - strhující, temný a atmosferický snímek s výbornými hereckými výkony. Hlavní devizou je bezesporu síla atraktivního námětu, kterého se Renč zhostil s překvapivou zručností (vzhledem ke složité době vzniku). A za zmínku rozhodně stojí přesná OSukupova hudba, jež dala vzniknout písni Requiem od L. Bílé, kterou můžu poslouchat dokola a dokola. ()

Pierre

Upřímně pro mě už je samotná představa takové obrovské  ošuntělé socialistické budovy se zamčenými telefonáty, kde se za plotem a zavřenými dvěřmi  bez kontroly starají o mentálně choré bezcitné sadistky, dostatečně děsivá sama o sobě.  Je dobré vědět, že se film stoprocentně nezakládá  na pravdě,  ale až tak mi to nevadí v době, kdy je skutečné verze příběhu celej internet,, dá se hned vyhledat a každý druhý ji už tady od určité doby zmiňuje v komentářích. Trochu mi jenom příjde zvláštní, že se hodně řeší pravá identita hlavní postavy Mariky a už se tolik nezmiňuje, jestli v ústavu opravdu probíhaly takové praktiky ze strany vychovatelek. Pokud by to byla jen zlomek z toho  pravda, tak je pouhé odsouzení málo, protože na takové   záměrné cynické psychické ubližování z pouhé hlouposti, zloby a neempatie mě vůbec nenapadá žádná omluva a vysvětlení, a při pohledu na zdejší selanku se mi opravdu otvírala kudla v kapse. Když se  přejde k osobnímu boji, je to ještě děsivejší. Zajímavě na oplátku vyznívá komentář Radka99, škoda, že není více rozvinutý. Šok z děje a prostředí se Renčovi u mě vyvolat podařilo, dokonce bych řekl, že za současného vizuálu už by to ani nemohlo působit tak děsivě. Zároveň se ale Renč ve formě vyprávění dost vyžil v možná až přehnaném patosu a zpomalovačkách, kterých je hlavně v závěrečné hořicí pasáži možná už trochu moc a přehnaně se tlačí na pilu, v tomto myslím tento kousek nezestárl možná úplně nejlépe.  Zase až tak mi ale nevadil Renč coby herec, narozdíl od ostatních. Spíš ta jeho postava mi přišla tak nějak špatně napsaná. Rozkročená mezi distancováním od ústavu, lásce k Marice.....a...Co já vím? Floutkovstím, zbabělstvím, machrováním, lehkomyslností? V závěru tedy bylo vidět, že se to v něm alespoň konečně pořádně zlomilo. Ale třeba ve scéně v baru (a docela by mě zajímalo, jestli takové bary už vážně byly za normalizace v osmdesatkách, mně ta pasáž přišla taková jasně devadesátková, ale tahal jsem kačera, tak nemůžu kecat) ani nedopije to kafe, odběhne si a pak jde hned zaplatit. WTF? A takových kiksů je tam bohužel více. Také jsem moc nechápal, jak to celý mohla Marika přežít. Minimálně ve stavu, že celý film vypadá v podstatě stejně. Rovněž jsem si říkal, že když ji nakonci Volfová našla v sušárně, mohla ji hned něco udělat....   Nezpochybnitelný je objev Geislerky, fenomenální výkon Hrzanové a zajímavá, někdy trochu nervydrásající Soukupova hudba. Atmosféra se taky povedla, je to fakt hnus.  Divím se, že představitelky vychovatelek radši nechodily po uvedení kanaláma, protože to byly opravdu ďáblové v lidském těle a něco tak odporného se snad jen tak nevidí. Film který je veden napínavě a znepokojivě. Jen si taky říkám jestli toho nebylo trochu moc a jaký to mělo smysl. Každopádně  po zhlédnutí opravdu není člověku do zpěvu. ()

Vojcl

Ztrhující a velice silný film, který ve vás zanechá nesmazatelnou stopu!! Filip Renč, jehož filmy normálně moc nezbožňuji se tentokrát opravdu vyznamenal. Trio Geislerová, Holubová a Hrzánová hrají nejspíš své životní role!!! A k tomu skvělý hudební doprovod Ondřeje Soukupa.. Jediné co mne děsí, že se to všechno v r. 1984 skutečně stalo a v českých ústavech pro postižené to za vlády našich soudruhů opravdu bylo takto hrůzné.. ()

blackrain

Marika si prošla skutečným peklem. Taková neomluvitelná chyba by se neměla stávat a věřím, že se nic podobného nestává. Možná jsem trochu naivní. Mrazí mě v zádech ještě dnes, protože vím, že jde o příběh podle skutečné otřesné události. Pořád nemůžu zapomenout na Evu Holubovou a Soňu Valentovou. Mám je už do smrti vypálené v mozku. ()

jajinka

Tak tohle jsem nečekala.. Naprosto mě ten film dostal a "zadrnkal na nervy".. Krutost a lhostejnost minulého režimu ukázaná v tmavých barvách zoufalého volání o pomoc. ()

topi

První a jediný film Filipa Renče, který oplývá kvalitou. Je až s podivem, že ho natočil ve 24 letech. A nevěřím tomu, že by nyní Renč natočil dobrý film. Je to škoda, že sklouznul do takového bahna a svůj potenciál, který tenkrát měl, nechal někam zakopat. Ondřej Soukup se tady taky vyšvihnul, střídání různých klavírních motivů se synťáčky působí uhlazeně a dokonale. ()

YURAyura

8/10 Filipe Filipe, uz abys zase natocils neco podobneho misto tech velkych pereju! Hrzanova rullez! Hrdy Budzez uz byl v kapse ;]] ()

halogenka

Hodně dobrá a nadějná prvotina jednoho z režisérů sametové generace. Škoda jen, že Renčovi po tak nadějném startu nějak došel dech a teď se potácí kdesi ve čtvrtině trati a jako by nevěděl, kudy se dát (nebude lepší se vrátit?). Trochu bych vytknula režisérovo sebeobsazení do jedné z rolí, protože s tím hraním mu to už nějak nejde, od doby, co byl roztomilým výrostkem. Skvělá hudba, výborné herecké výkony, kamera, dobře klenutý mrazivý příběh. Díky, Filipe. ()

Skip

Film zpracovává dosti choulostivé téma. Podívat se za zdi ústavů pro mentálně postižené může být i dnes jen pro otrlé povahy. Tento film zaznamenal velký úspěch a musím říct, že oprávněně, a to i přesto, že Geislerovou vůbec nemusím. Ale Holubová byla velmi dobrá a Hrzánová Skvělá. ()

Aleee89

Tohle je moc dobrý film, nutí vás přemýšlet. Zdobí ho skvělé herecké výkony Ani Geislerové a ještě lepší Báry Hrzánové, ta byla nejlepší a opravdu přesvědčivá. Je to velice silný film - myslím emotivně, je smutný a nejhorší je, že je točen podle pravdy. Až mě zaráží, jací někteří lidé mohou být a jak jedna administrativní chyba naprosto zpacká život čtrnáctileté holky. ()

kajas

Na tenhle film jsem sbírala odvahu hodně let (rodiče mi televizní reprízy z pochopitelných důvodů dlouho zakazovali) a 54. ročník KVIFF mi nakonec umožnil projekci na velkém plátně. Hned první scéna - znásilnění hlavní hrdinky vlastním otcem - dává tušit, že následující minuty nebudou pro diváka nic pěkného. Všudypřítomná beznaděj a deprese (podpořená Soukupovou hudbou i mistrovskými výkony hlavních vychovatelek - Valentová, Holubová, Hanušová) vás nepustí až do závěrečných titulků. Renč se v mladém věku neskutečně vytáhl a natočil jeden z nejhnusnějších (v pozitivním slova smyslu) českých filmů vůbec. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů