Z filmového hlediska je duchovním otcem Obnaženého města producent Mark Hellinger, představitel „drsné" novinářské školy gangsterských 20. a 30. let se smyslem pro plnokrevnou povídkářskou fikci, budovanou na dokumentární autentičnosti. Od roku 1932 se jeho jméno začíná objevovat u filmu, zejména v souvislosti s produkcí titulů jako Walshova Bouřlivá dvacátá léta (The Roaring Twenties, 1939) či Vysoko v horách (High Sierra, 1941), Siodmakovi The Killers (Zabijáci, 1946) či Dassinova Brute Force (Hrubá síla, 1947). Už jen z tohoto výčtu je patrný Hellingerův přínos vývoji gangsterky směrem k filmu noir, zároveň je ale zřejmé, že kořeny černého filmu sahají hlouběji než jen do 40. let minulého století.
Z hlediska vizuální formy a koncepce pak autorství připadá snad nejvýznamnějšímu fotografovi New Yorku Arthurovi Felligovi, známějšímu pod přezdívkou Weegee, jehož černobílá, realisticky režná fotožurnalistická svědectví z míst nehod, požárů či zločinu jsou dodnes šokující...
Titul Obnažené město vychází z Weegeeho publikace a krátkého dokumentu, na něž Hellinger odkoupil práva (Felligův film se posléze jmenoval Weegee's New York). Na základě scénáře Malvina Walda a Alberta Maltze režisér Jules Dassin s kameramanem Williamem Danielsem rozehrávají vcelku obvyklé schéma kriminální zápletky (dvojice detektivů vyšetřuje vraždu bezvýznamné modelky). Jejich cílem je však především zachytit atmosféru a puls, stejně jako chlad i žár velkoměsta. Scény z ulic, barů, policejních stanic, činžáků či luxusních čtvrtí jsou proto vykresleny v semidokumentárním stylu. Často za použití skryté kamery se natáčelo především v exteriérech a autentických interiérech, přítomnost profesionálních hollywoodských herců byla omezena na minimum a mnozí aktéři jsou neherci. Exponovány byly desítky tisíc metrů materiálu.
Vedle o něco pozdějšího britského Night and the City (Noc a město, 1950) je Obnažené město Dassinovým největším přínosem černému stylu. (Letní filmová škola)

Miany

Mohu říci, že snímek v originálním názvu The Naked City - (nahé město doslova) vystihuje neduhy velkoměsta New Yorku tak, jak tomu do té doby ještě nebylo. Režisér si vybral jeden příběh z mnoha, jak již na konci shrne v jistou pointu... Realistické obrazy a dokonce skryté kamery dokázali více vytvářet dojem dokumentu. Specifické, zajímavé a netradiční pojetí voiceoveru dominuje již na začátku snímku. Nejen, že hlas zastupuje sám producent Mark Hellinger, ale i sám příběh vypráví bez ohledu na to, co se stane v budoucnu. Realisticky podaný snímek má však v několika ohledech pro mě ne tolik přitažlivé vyprávění a herecké výkony. I přes to, že obdivuji reálné podání, dokonce pohled z výšky na samotný New York, některé detaily mi brání v plné lásce k tomuto snímku. Např. producent nemusel nutně na začátku objasňovat, že se jedná o skutečný New York... Některé připomínky tedy považuji za zbytečné. A samotný příběh? Docu-Noir je velmi přitažlivý sám o sobě, ale musím uznat, že zápletka pro mě nebyla tak vzrušující a napínavá jako u jiných Noirových filmů. Nevím, zda byla chyba v hereckých výkonech, které byly sušší (vyjma Barryho Fitzgeralda, který mimo jiné také místy nepůsobil zcela "kompatibilně", někdy dokonce rušivě) či naopak scénářem, ale podtrženo sečteno, můj obdiv si nezískal i přes jeho snahu o realistické podání. Je mi to líto a film v každém případě nechci hanit, ale u mě neproběhlo ono okouzlení, ani vtáhnutí do děje. ()

Rimland

V kolonce žánrů by tu místo „mysteriózní“ mělo být spíš „komedie“, protože tenhle film je tak odlehčený (viz pasáž z Halloranova domu – hotová reklama na americký sen), až si říkám, jestli vůbec spadá do mé představy o noiru. Řada herců silně přehrává, pro fórek (nikdy však cynický) se nejde daleko a korunu tomu nasazuje Barry Fitzgerald, který jako by vypadl z irské pohádky o hodném moudrém dědečkovi. Navíc některé voiceovery jsou vyloženě komické. Pokud to ale přijmete, je to fajn příjemná podívaná. A hlavně, jak už tu podotkli jiní, v hlavní roli je především čtyřicátkový New York se svými kulisami – při každém pohledu na něj se budete tetelit blahem (opět, z 99 % jde o „odlehčující“ denní záběry, zatímco na echt noir by to chtělo noční, neonem prozářené). Mimochodem, samotná kriminální linka je fajn, byť nijak přeborná, a hráčům L.A. Noire navíc dobře známá ;-) ()

worm14

Tenhle film museli asi hodnotit jenom zarytí odpůrci "krimifilmů," nenapadá mě jiný důvod pro tak nízké hodnocení. Přitom jde o nekonvenční film, na svou dobu bezpochyby výjjimečný. Řeknu vám proč : 1 - zobrazuje realisticky a bez příkras práci policistů, 2 - nádherné exteriéry - film se nenatáčel v ateliérech, ale pouze v ulicích New Yorku a ve skutečných budovách , 3 - New York, o kterém je tento film v neposlední řadě, 4 - zisk dvou oskarů (kamera, střih) ikdyž to pro někoho nemusí být stěžejní, 5 - vynikající atmosféra, silně připomínající filmy typu Francouzská spojka apod. 6 - gradující děj, vrcholící strhující finální honičkou Pokud vám tohle nestačí, tak opravdu nevím. Abych řekl pravdu, těžko se to popisuje. Navíc tohle není jen o těch policistech, ale i o obyčejných lidech té doby a o městě NY, jak prozrazuje i název. Filmem navíc provází vypravěč, což rozhodně není na škodu. Pokud tady někdo píše, že jde o glorifikaci policie, tak já s tím zásadně nesouhlasím. Policii glorifikují filmy jako Policejní akademie nebo Byl jednou jeden polda, rozhodně ne tento film. Abych jenom nechválil, musím podotknout, že rozjezd se může zdá dnešnímu divákovi možná trochu pomalejší. A ještě herci ve vedlejších rolích občas přehrávali..., ale podívejte se na rok výroby... update 2013 - po druhém shlédnutí už nic moc... ()