Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

sadlokan

Tenhle pán byl bratranec mojí prababičky.Máma mně před premiérou vybavila knihou a artefakty(fotky s věnováním pro"Aničku"a recepty.'Tak.Někdo to má v genech,že. ()

Evander

Na Šarlatána jsem se velmi těšil a opravdu hodně si od něj sliboval. O to větším pro mě byl zklamáním, protože má očekávání nenaplnil ani zdaleka, a tak jen lituji, že tentokráte jsem byl na filmu v kině. Mrzuté, ale je tomu tak. Těžko se smiřuji s tím, že film režírovala Agnieszka Holland. Je to pro mne opravdu jen stěží uvěřitelné. Čekal bych spíše nějakého moderního chlapce kolem třicítky s vystudovanou fildou, případně uměleckou školou, tedy prakticky bez vzdělání. V příběhu mi strašným způsobem chybí moudrost, vzdělanost, cit pro dané téma i nadhled tvůrce, proto takto dlouhý úvod komentáře, a hlavně se tentokráte vůbec nesnažím skrývat svou rozhořčenost z tohoto díla. Věřím, že kontroverzní postava Jana Mikoláška by si zasloužila mnohem citlivější zpracování, a hlavně hlubší zatažení diváka do děje. Film má 2 hodiny, a přesto v něm chybí minimálně 45 minut podstatného děje, aby to celé drželo pohromadě. Jinými slovy příběh není příliš konzistentní a chybí v něm mnoho pojítek. Abych jen nekritizoval, kostýmy jsou dobré a atmosféra doby je přijatelně zpracovaná, herecké výkony do nebe vynášet nebudu, ale špatné nejsou. Co však je naprosto otřesné, je hudba. Ta v Šarlatánovi se s jistotou řadí k nejhorším filmovým hudbám, které jsem za svůj život vyslechnul. Celkově zhlédnutí tohoto filmu pro mne bylo nevýslovným utrpením, a tak vlastně ani nevím, jestli si ty dvě hvězdičky opravdu zaslouží, nicméně dávám je, byť mému zážitku z filmu jednoznačně neodpovídají. 38% ()

xdutchx

Chtěl li by se člověk dozvědět o léčiteli Janu Mikuláškovi mnoho nepodstatného, tento film může posloužit jako vhodný začátek. O tom kým však Jan byl se nedozvíme nic. ()

Rathalos

Hmm az doteraz som o cloveku menom Jan Mikolasek nepocul,cize tato zivotopisna drama mi o nieco viac rozsirila moje vedomosti,nebudem ho posudzovat,no film bol urcite skvely,herci taktiez,samozrejme hlavne Ivan Trojan,takze moje hodnotenie je jasne...:-) ()

Rockerman

Pravděpodobně je o mém kandidátovi na Českého lva rozhodnuto. Pochybuji, že do 10.ledna uvidím z české produkce něco lepšího. Skvělé drama o kontroverzním lidovém léčiteli, kterého nezajímalo nic kromě toho, co mu bylo od Boha dáno, tedy léčit lidi. Agnieszka Holland dobře vykreslila jeho složitou povahu, kdy jeho schopnosti a vysoká úspěšnost při léčbě vyústila až v posedlost. Nevadilo mu léčit i fašistické nebo komunistické zločince, nezajímal se o politiku a jeho až drogová závislost na léčbě jej dovedla až ke zradě svého nejspíš jediného přítele (skutečného Přítele). ()

P.J.2

Ivan Trojan na svém hereckém koncertu a opět bravurně. To jen on je pro mne ve filmech hereckou jistotou a zde mě bravurně nalákal na postavu Jan Mikoláška, o kterém se chci dozvědět víc!! Jinak film je pecka. ()

7ynek

Byl jsem na vážkách, jestli lepší tři nebo více ale ty čtyři jsou hlavně kvůli Trojanovi. Nemohl bych mu za to, co předvedl, dát s klidným svědomím méně. Nutno říct, že některé scénáristické berličky bych tady mile rád oželil. Jinak film je to opravdu dobrý a fakt, že vás to téměř donutí dohledávat informace, jak to vlastně bylo a nebylo a jak to s postavami dopadlo, je to ho jasným důkazem. ()

Anduril

Na mňa to bol veľmi depresívne spracovaný životný príbeh ľudového liečiteľa. Bol to zaujímavý pohľad do dobového prežívania nacizmu v Československu. Keď sa však ešte aj začal riešiť milostný život hlavného hrdinu, to začalo byť, pre mňa, veľmi náročné. Koniec som tak naozaj nečakal. takže, pre mňa, to bol celkom náročný film. ()

brumbrum

Veľmi slabučké - a nepomôže, že dobre natočené aj zahrané. Po prvé sa nedržali faktov, čož mi pri životopisnom filme jemne vadí, a po druhé scény, ako šéf trtká parťáka do prdele mohli vynechať. NIKDE sa človek nedočíta, že šlo o homosexuála, no ale dnes film stratí score, ak muž miluje nedopatrením ženu: už sa to považuje temer za omyl réžie. Chápem, že ak bol scenárista faktograficky donútený poukázať zbožnosť hrdinu, tak sa režisér pokúsil kompenzovať túto nechcenú pravdu iným spôsobom - no a práve preto je to ako životopisný film nanajvýš kontraverzné a z milosti dávam 1*. A to ukončenie bolo fakt vrchol výsmechu histórii: jednak sa nejednalo o homosexuála, jednak nebol súdený na smrť, jednak bol v base sám. Mal by existovať rating životopisnej/historickej hodnovernosti, tento paškvil by prepadol na celej čiare. ()

Pat_rick_fan

Film prekonal moje očakávania a prekvapil v mnohých smeroch. Už len samotný názov nezodpovedá obsahu (malý spoilerík): Mikoláškové zázračné schopnosti a ich účinnosť tu nie sú objektom diskusie, ale podávajú sa pomaly ako holý fakt. (koniec spoileríku) Jeho "šarlatánstvu" sa nikto nesmeje, skôr sa ho jednotlivec (otec), ale hlavne SYSTÉM (fašistický či komunistický) BOJÍ - čoho vykreslenie je azda bezkonkurenčne najlepšia a najsilnejšia devíza filmu. Samotná hlavná postava už so svojim vlastným strachom a démonmi bojuje veľmi svojsky, čím osciluje medzi súcitom a rozhorčením napätého diváka. No a keď je ešte tá postava zahraná najlepším českým hercom Ivanom Trojanom, na svete je úžasný filmový zážitok, podtrhnutáý dobrou réžiou a scenárom, perfektnou kamerou a pôsobivými výkonmi Loja a Pokornej. Áno, Šarlatán načína z mnohých tém, od sexuality, politického režimu, tráum z rodiny a vojny, bez toho aby každú dôslednejšie rozpracoval alebo dokončil, čo sa dá považovať za slabinu, ale vo výsledku je to ďalší VEĽMI podarený film od západných susedov, ktorých nikdy nie je dosť. 90%. ()

Eluin

Docela dobře natočený příběh jednoho léčitele. Trochu mi tam chybělo závěrečné shrnutí (zemřel v tolika a tolika letech, odsouzen byl na ...). Chápu, asi to pro příběh není úplně to nejpodstatnější, ale od životopisných filmů to tak trochu očekávám. Určitý prostor se dostal i autorské licenci. Ivan Trojan je však ve své roli natolik přesvědčivý, pana Mikoláška mu věříte natolik, že byste mu bez váhání odevzdali vzorek své moči (ne starší než 3 dny). ()

hazaba

Příběh zajímavého člověka, nicméně film mě nijak nenadchl. Přišlo mi to takové standardní, dobře řemeslně udělané, nicméně bez hloubky. Sice se zde objeví pár zajímavých scén, ale jinak je to docela chladné. ()

Olík

a) Díky za každý tuzemský film, který není stejně stejná romantická slátanina s Polívkovou, Hřebíčkovou nebo Langmajerem. b) Agnieszka Holland, Marek Epstein, Martin Štrba, ale i Hladík, Hrdlička a další….tyhle lidi už mají něco za sebou a troufám si tvrdit, že vědí, co dělají. c) Když se podíváme nazpět časem, tak prostě tyhle historické příběhy zkrátka umíme. d) Jestli o někom ze současné generace můžeme s klidným svědomím říct, že je to pan herec, tak je to bezesporu Ivan Trojan. e) Samotný život léčitele Jana Mikoláška je jedním velkým hollywoodským příběhem a bylo by hříchem nechat ho bez povšimnutí. f) Ještě zůstaneme hlavního hrdiny. Přiznejte se, kdo znal jeho osud. Já tedy ne. Jenom jsem se snažil vypsat pár "pro" a věřte mi, že kdybych měl víc času, tak by jich ještě několik přidal. ()

TheSompeque

Po těch všech filmových katastrofách mající v názvu "ženská," "ženy," nebo "muži," bylo poměrně velkým překvapením, že z našich luhů a hájů vzešlo něco takového jako Šarlatán. Už v počátku filmu jsem byl přesvědčený, že to bude stát za to. A stálo. Příběh se točí kolem Jana Mikoláška, který díky svým znalostem bylin dokáže léčit pacienty ze zdánlivě nevylečitelných chorob. Přiláká tak tím pozornost statisíců lidí a i těch, jejich pozornost by radši neměl. V dějové lince se objeví Mikoláškovo mladí, kde se teprve nabírá své znalosti - v těchto retrospektivních částech léčitele hraje Josef Trojan a musím říct, že jsem čekal trochu víc. Těch návratů do minulosti bylo poměrně málo. A když už, tak na malou chvíli. Vždycky se objevila nějaká zajímavá zápletka, která odhalila další kousek minulosti a pak v tom nejlepším střih na starého Mikoláška s PTSD na mladí. Přesto Ivan Trojan odvádí skvělý výkon, jeho charakter a pohled na něj se vám bude často měnit. Mikoláškova povaha není rozhodně černá nebo bílá. A to je na Šarlatánovi to nejlepší - to, že si během filmu přemítáte v hlavě jaký vlastně je a jakým způsobem se na něj máte koukat. Audiovizuálně to je skvělý. Kameraman evidentně ví jak natočit fakt dobrý záběry. Až jsem si místy říkal, že tohle nemůže být český film. (Za to možná může fakt, že většina českých filmů za poslední dekádu je extrémně špatná a trapná.) Nechci to úplně nazývat nejlepším českým filmem ever, to ne, ale troufám si říct, že Šarlatán je něco co česká filmová tvorba potřebuje. Protože špatných filmů bylo za poslední roky více než dost. Je smutné, že aby vznikl v dnešní době dobrý český film, tak ho musí režírovat Polka. ()

Miki68

Perfektní. Ještě druhý den ve mně film rezonuje. Krásná hudba, herecké výkony téměř oscarové, vynikající scénář i režie. Takhle se mají točit životopisné filmy. Perfektně napsané, životné postavy, příběh, drama, atmosféra. Vše vše tady sešlo tak jak mělo. 95% ()

Ivo

Poměrně vycizelovaný, i když možná zbytečně depresivní snímek s detailními i panoramatickými záběry moči v hlavní roli (která si přímo říká o nominaci na Oskara? :). Dost ho ale kazila poněkud odpudivá a cíleně explicitní ústřední homo linka, za kterou ubírám jednu hvězdičku (si spletli hub?? nebo si (ob)scénárista plnil své zadní vlhké sny? :). Ústřední výbor se samozřejmě také moc nevyznamenal, ale Anežka se docela snažila a atmosférické záběry i hudba plynuly - až na zmíněnou buz voyeur parade extended - místy téměř umělecky (Ivan Trojan alias kovářova kobyla samozřejmě výborný, jeho skvělá guru babička též). Jen ten konec byl uprostřed nevyřešených dramatických pasáží trošku nečekaně useknutý, titulky přišly skoro uprostřed věty a člověk se vůbec nedozvěděl jak to celé vlastně dopadlo a proč vlastně ti kokotmunisté chtěli Mikoláška zlikvidovat. Kromě tedy oddaně zamilovaných závěrečných pohledů Romea a Romea v romantických poutech, že ano.... Došel budget? No nic, jdu si dát směs č. 3 a snad jsem ještě dle Janova pisoáru nezemřel :) Kdyby náhodou jo, heřmánek a kontryhel to snad spolehlivě vyřeší ... A samozřejmě - ať žije KSČ a (trestně stíhaná) SŤB ! ()

pepa3rd

Skvěle postavené drama, které představuje v podstatě neznámou postavu naší minulosti. Přiznávám, že asi jako většina diváků, jsem až do včerejška o Mikoláškovi naprosto nic neslyšel a téměř celý příběh jsem si s napětím užíval. Líbil se mi hlavní hrdina, který je natolik kontroverzní, že divák neví, zda si ho má oblíbit nebo nenávidět a kupodivu to není díky jeho pochybné profesi (diagnoza pohledem na moč je představena jako fungující metoda), ale díky jeho rozpolcené kontroverzní osobnosti. Tohle Trojan zahrál naprosto dokonale. Proč tedy jen tři hvězdy? Má to dva a vlastně jeden důvod. Realita. Když jsem si po filmu dohledával informace, překvapilo mě, že celý monstrózní proces byl vedený z uplně jiného důvodu. Upřímně, přišlo by mi to mnohem realizstičtější a logičtější a taky mi to objasnilo důvod, proč film skončil jako když utne a po ztmívačce se nedostavilo očekávaných pár vysvětlujících vět. Film byl v tomto ohledu mnohem démoničtější a zbytečně překombinovaný. Druhým faktem zůstává, že jsem nedohledal nikde zmínku o jeho homosexualitě, ačkoliv by ji bylo možné teoreticky předpokládat (například se nikdy neoženil), byla to nejspíš autorská licence. Přesto by byla zobrazená romantická linka mezi muži podaná i zahraná poměrně citlivě, kdyby se autoři nesnažili několika málo explicitními scénami diváka šokovat. Přišlo mi to jako snaha svézt se na moderní vlně ... škoda. I tak ale služných 70 % ()

dalziel

Moje očakávania sa nenaplnili ani za mak.A nepomohla by mi ani bylinková zmes č.1 až 4 prípadne bylinková zmes priamo na mieru.Bohužaľ, moje osobné filmové sklamanie roku 2020.Pani Agnieszka sa zahrala na Tarantina a skutočný príbeh skrútila na túto ohavnosť.Hviezda patrí Trojanovi nie filmu. ()

kilobyte

Chápu, že většina životopisných filmů je z části dost upravená pro oko diváka. A ani mi to nevadí, protože film je prostě fikce a na získávání informací slouží dokumenty. Ale tady mi ta úprava přišla až moc velká a hlavně zbytečná. Na jedné straně Mikoláškovi ubrali kontroverzní činy a na druhé mu zase přidali jiné kontroverzní chování. Přitom kdyby se Epstein držel faktů a domněnky jen naznačil, tak by dosáhl stejné kontroverze. ()

Stíba

Komunisti jsou svině. Nepřestávám si to opakovat u žádného filmu, který vyobrazuje jejich svinstva a tady to nebyla výjimka, byť najdeme i o dost výživnější a peprněji vybarvené příběhy. Šarlatán je poklidným rozjímáním bez tlačených emocí, natočený s nadhledem a se skvělým Trojanem v hlavní roli. Skromně působící film s bezpochyby velkými ambicemi. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara