Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

tlesk

Šarlatán je silné, pohnuté a výborné životopisné drama, které má pár slabších míst a trošku trpí neduhem většiny filmů dle skutečné události – přílišnou volností zpracování. To hlavní však zachycuje skvěle a hlavně se nedá říci, že by film nefungoval. V rámci toho naopak není ve scénáři nic navíc, nebo tak říkajíc „na sílu,“ většina linek naopak působí tak přirozeně a uvěřitelně, jak jen může u tak rozporuplného hlavního hrdiny. To by se samozřejmě nepovedlo bez správné volby herce – a tady se režisérce povedl vskutku zajímavý tah, kdy do role staršího Jana Mikoláška obsadila Ivana Trojana, zatímco léčitelova mladá léta zpodobnil hercův syn Josef Trojan. Oba pánové nejen že si jsou logicky podobní, ale jsou rovněž velmi nadanými herci. Mladý Trojan se skvěle popasoval s šarlatánovými drsnými začátky (jeho část příběhu má mnohem víc temných odstínů), zatímco zkušený herecký matador Trojan starší exceluje v úloze již umírněnějšího, vyzrálého Mikoláška, u něhož hrůzy a vnitřní démoni tak často na povrch nevystupují. Za vyzdvihnutí pak stojí i výkon „slovenského Daniela Craiga“ Juraje Loje, který si zahrál Mikoláškova asistenta a milence Františka, či civilní Jaroslava Pokorná v úloze bylinkářky, u které se hlavní hrdina učil. Šarlatán by zkrátka byl českým snímkem roku i v mnohem silnější konkurenci, než jaké se mu letos dostalo a byť nejde o dokonalý počin, jde o výborně natočený a zahraný snímek, který si rozhodně zasluhuje chválu a pozornost, jíž se mu dostává. V našich končinách zkrátka takovýto počin těžko najde konkurenci. Přesto by si možná Mikoláškův bezesporu zajímavý život zasloužil více prostoru. Třeba minisérie podobná rovněž Agnieszkou Holland natočenému Hořícímu keři by byla dle mého ideální… ()

ANTYCHRYST

Vždycky když se na něco maximálně těším.. Přijde zklamání.. Po slibném začátku.. když se učil uzdravovat a léčil přišla na řadu politická vězeňska část a stalo se z toho komousske dramo.. To mě bohužel moc nebavilo.. Stejně jako preskakovani dejovych linii mladí - stáří.. Už od začátku jsem si říkal jestli nebude na chlapy.. A ejhle.. Trojan si střihul i takovou netradiční roli.. Jako vždy vybornej.. Škoda.. že se film více nevěnoval lecitelskym příběhům a sledování co vše dokázal.. 55% ()

hazdrova

Šarlatán bol po dlhej dobe český film, ktorý ma zaujal na plagátoch, trailerom aj celkovou PR. Film bol extrémne dobre natočený, príbehovo trošku slabšie, dalo by sa popracovať na scenári a na konci mohli doplniť, ako nakoniec teda dopadol, to si musíte už pogúgliť, či ho odsúdili alebo čo sa teda stalo. Inak Trojanovci a Juraj excelujú. 3,7* ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Zajímavý námět, skvělý Trojan a vlastně všechno ostatní. "Vyházet" zbytečné scény, zkrátit o 20 minut a více dotáhnout konec, tak je to parádní. +++ SPOILER 20ti slovy: "Zahradník" z moči určí nemoci, které pak léčí bylinkami. Zamiluje se do svého kolegy a díky komunistům jsou odsouzeni za údajnou smrt pacientů. ()

Maniik88

Trojani zahrali veľmi dobre, hlavne otec, ktorý je jedným z našich (ČR/SR) najlepších hercov. Príbeh o veľmi zaujímavom človeku, ktorého liečiteľské metódy ma nadchli. Ako si dokázal vypracovať zrak a dokázal behom pár sekúnd rozoznať z moča to čo sa posiela do laborky na hodiny a aj tak nemáte tak presnú diagnózu. Najsilenšia scéna bola s gestapom ako mal určiť diagnózy, inak by prišiel o krk. Bavilo ma aj učenie u babky liečiteľky. Dobrý bol aj Loj. No prežil by som to aj bez niektorých tých buzi scén. Dobrý film. ()

emkon

Skvěle odvyprávěný příběh. Na české poměry až překvapivě dobrá režie a kamera. Jaroslava Pokorná a oba Trojanové famózní. Jediný, kdo mě nesednul, tak Václav Kopta v roli soudce. [ ***** 95% ] ()

Amonasr

Jeden z nejlepších českých popřevratových filmů. Konečně můžu vyseknout poklonu i Agnieszce Holland, která až dosud u mě zatím nikdy nenaplnila očekávání odpovídající jejímu renomé. I ta její obvyklá ideologická předpojatost byla tentokrát uměřená a ztvárnění dobové atmosféry mohlo odpovídat skutečnosti nehledě na to, že děj byl z velké části asi smyšlený.  Vnímám ho tedy spíš jako drama, uměleckou fabulaci, než opravdu životopisný snímek. Po všech stránkách kvalitní film. ()

topi80

Odpad dát nemůžu, protože nějaké to řemeslo tam znát je. Jinak jde o tuctový film, který je natočený tak, aby tvůrci mohli v klidu zažádat o další granty na další slátaniny, takže nechybí povinné homoscény, apel na ty správné názory a postoje a další angažovanosti správného loajálního tvůrce. Navíc, když už se točí film tak trochu životopisný, měl by se aspoň z nějaké části respektovat skutečný život hlavního hrdiny. A také by nebylo špatné vybrat do hlavní role herce, který umí mluvit, je mu rozumět a hlavně umí hrát, nikoliv věčně přehrávajícího Trojana. ()

pushover

Velmi slušné. Hvězdičku tomu ubírá přílišná doslovnost, klasická bolest českých filmů (protože co kdyby to divák z obrazu nepochopil, musíme mu to i říct) a zvuk zahuhlaných dialogů, plus občas trčící postsynchron. ()

mosem

Šarlatán - film, po jehož shlédnutí odcházíte s potřebou dostudovat a dohledat. Zjistit (pokud to nemáte zjištěno předem), jak to dopadlo u soudu, a jak vlastně skutečně jeho vyšetřování a soud probíhaly. Jak pokračoval osud jeho asistenta, jak se na jeho léčitelské schopnosti dívají skeptikové. Stejně tak si musíte klást otázku charakteru a osobnosti Mikoláška. Život poznamenaný smrtí, kterou zapříčinil za první světové války. Jeho cholerická povaha vedoucí k dramatickému rozchodu s otcem. Homosexuální vztah a formální manželství. Léčení kontroverzních osobností totalitních režimů. Není to film, který by byl snadný ke sledování a po jeho skončení by divák měl jednoznačný pocit. Pokud na mne něco působilo negativně, tak až příliš naturalisticky zobrazovaný vztah s asistentem - vše bylo jasné a nebylo třeba až tak "polopatického" podání. Skvělý byl z mého pohledu Ivan Trojan, naopak Juraj Loj pro ne odpovídal době první republiky, ve které k Mikoláškovi vstupuje, spíše současnému pojetí suverénního, úspěšného, vysportovaného a pohledného muže. Ale nevím....že by závist? :-) Každopádně film, který stojí zato vidět.. ()

Daertelon

Dlouhé rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdami u mně způsobila především jaksi nonsensuální kostra příběhu. Z toho důvodu hodnotím dva faktory - kostru příběhu, cestu, jakou se má scénář ubírat, jak je to celé postavené, zkrátka příběhová linka od hlavy k patě - a pak provedení příběhu, tedy svaly upnuté na tuto kostru. Co se příběhové linky týče, na první pohled zarazí naprosto evidentní nedostatek, a to ten, že my vlastně nezjistíme, jak to se dvěma muži dopadlo. Na internetu nelze vůbec snadno dohledat příběh pana Palka, takže v nás film nechává dvě nezodpovězené otázky - "Existoval vůbec? A jak dopadl?" Čili otázky, na něž bych v životopisném filmu Jana Mikoláška očekával odpověď. I kdyby byl jejich osud "zpečetěn" jen větou na temném pozadí po skončení filmu, alespoň by to mělo jasnou patu. Ve vyprávění mi poněkud chybí Mikoláškova rodina, jak ta, v níž vyrůstal, tak jeho manželka. O ní sice něco zaslechneme, ale nevíme o ní zhola nic. A zrovna tak netušíme, jak se Mikolášek dostal do světa, kde našel tolik významných kontaktů, i když o nich slyšíme doslova od začátku do konce. Pominu-li však tyhle nedostatky, které zajisté nejsou způsobeny nepromyšleností, určitě mají svůj důvod, jen mi zkrátka nesedí, a přejdu-li k provedení, musím říct, že dávám 10 z 10. Herci jsou úžasní. Oba Trojanové předvádějí něco nadpozemského, v herecky extrémně složitých situacích si zachovávají opravdovost, uvěřitelnost, naprosté a bezchybné splynutí s příběhem. Pan Juraj Loj mi místy přišel jako herec první volby pro svou roli. Ačkoliv je vidět, že do postavy vkládá kus sebe, těžko se vyrovnává s balancováním na morálním laně. Pravdou je, že pokud by jeho výkon byl geniální, těžko by se slučoval s onou aurou Jana Mikoláška, takže je nakonec dobře, že na sebe nestrhává zbytečně moc pozornosti. Tím nechci říct, že předvádí špatnou práci - je výborný - ale na misce vah proti mistrovskému duu Trojanů nachází těžko závaží. Mezi ostatními herci se samozřejmě najdou taktéž výjimeční lidé - například Jarka Pokorná, jako vždy přináší svou excelentní atmosféru, příběh s ní je okamžitě zajímavější, nevím proč, ale pro mě má ta ženská prostě spirituální fluidum nejvyššího kalibru. No, to jsem se rozepsal... Shrnu to - zvolení vyprávěné části příběhu trochu nedává smysl, ale kromě toho je to naprosto úchvatný! 80% ()

Ukrizku

Znám takové lidi, dost výjimečné na to, abychom je chtěli poznat, dost charismatické, abychom jimi byli okouzleni, ale stejně tak zničující, že si nejsme jisti, zda bychom ustáli jejich bezprostřední blízkost. Šarlatán je umělecké dílo, strhující mistrovsky zahrané, ale i rozporuplné. Obdiv, údiv, stud a strach, to lze k Janu Mikoláškovi cítit během jednoho filmového okamžiku. Charakterová a vlastně i celková dějová nejednoznačnost je nepříjemná, vyžaduje respekt k zvláštnosti a přitom zkouší naši toleranci v rámci přeskupení morálních priorit. To není film, který se líbí či nelíbí. Jde o to, jak v nás dál existuje. Ve mně je už třetí den. ()

caladhiele

Lehčí nadprůměr českého filmu, za mě 70%. Plus: herecké výkony, snaha o důraz na psychologii postav, gay linka. Mínus: přílišný důraz na politické vyznění, snaha nacpat příliš moc do jednoho filmu ("nakousnuté" scény), velmi malá hierarchie scén (která scéna byla ta důležitá? která nás na ni navedla? která byla jejím zárodkem?). Určitě ale dobré nakopnutí českého filmu správným směrem, snad bude v budoucnu takových filmů více. ()

Gamekeeper77

Film skvělej po všech stránkách od začátku do konce. Na scénáři nevidím vůbec nic špatnýho a stejně tak i dvě časové roviny vyprávění jsou perfektně dotažené a skvěle se střídají a doplňujou. Úžasná atmosféra tý hnusný doby mi v sedadle připravila na skoro dvě hodiny lehce nepříjemný stažení žaludku. Člověk si pak uvědomí, že nějakej podělanej koronáč je nic proti padesátkám. I když na druhou stranu...o žádnou chřipku tu přece vůbec nejde a ONI se nás snaží dostat tam, kam chcou, udělat z nás stádo poslušných a vyplašených ovcí, se kterejma si budou dělat to co chcou, stejně jako tenkrát. No ale jak říkám, film se vážně povedl. To bude zase Lvů. 83%. ()

Mkartaylas56

Zase po delší době velmi kvalitní a skutečně silný český film, který pod taktovkou zkušené Agnieszky Holland nabyl dle mého téměř až světového formátu a to se jen tak nevidí. Velmi tomu nahrávají i skvělé herecké výkony většiny herců, mezi kterými ovšem dle očekávání značně vyčníval Ivan Trojan, jenž pouze znova a znova dokazuje, že na poli tuzemských herců patří k té absolutní špičce. Taktéž mě ale potěšil i jeho syn Josef, ve kterém vidím nejen veliký herecký potenciál, ale i správný charakter, což z něj bezesporu dělá dost možná nejzajímavější vycházející hvězdu českého filmu. Abych se ale ještě vrátil k samotnému filmu, tak mimo to, že (jak jsem psal na začátku) má výbornou režii, tak se rovněž vyvedl po stránce obsahové, kde se scénáristům povedlo napsat velmi poutavý a zajímavý náhled do života pana Mikoláška, který je další zajímavou postavou naší historie, o které jsem doposud neslyšel a je to škoda, protože ačkoliv se do dějin nezapsal ničím až tak moc převratným, tak přeci jen mě snímek donutil si o něm po shlédnutí hledat první poslední. Na závěr tedy můžu s potěšením konstatovat, že se snímek Šarlatán skutečně povedl, určitě ve většině z vás zanechá nějakou tu emoční stopu a i když samosebou nejde o bezchybný film a i když v sobě má určitá hluchá místa, tak ve mě osobně převažuje výrazně pozitivní názor a navíc i vzhledem k současné dosti chudé filmové nabídce jej plně doporučuji. 80% ()

me_george

Jako dobré, ale chtělo by to nějaký disclaimer, aby to nevyznělo jako obhajoba šarlatánství a pochybných "lékařských" praktik. Jinak viz Malarkey ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara