Zatímco většina filmů zastarává velmi rychle, neuhlazené a hluboce procítěné adaptaci protiválečné knihy Ericha Maria Remarque od režiséra Lewise Milestona léta neubrala nic z její působivosti. Ještě mnoho let po své premiéře se film nesměl promítat v zemích, které mobilizovaly do války. Film vypráví příběh skupiny mladých německých branců v době první světové války na jejich cestě od mladistvého idealismu k trpkému životnímu rozčarování. Slovy hlavního hrdiny, Paula Baumera (Lew Ayres): Žijeme v zákopech, bojujeme a snažíme se nenechat se zabít. To je celé. Příběh je antologií dnes již klasických scén: Ayers uvězněný v dělostřeleckém kráteru s Francouzem, kterého sám smrtelně zranil; první setkání branců s veterány; krutý masakr pěchoty kulometnou palbou; půlnoční plavání s dívkami z francouzské vesnice; Ayersův pacifistický proslov k ohromeným spolužákům a finální záběr vojákovi ruky, která se ve fatálním pohybu snaží dosáhnout na nedalekého motýla. (Magic Box)

brasek

Skvelý snímok s výborným príbehom a akciou. Bojové scény vyzerali realisticky, emócie fungovali, vytvoril som si kladný vzťah k niektorým postavám. Celé to pôsobí silne autenticky. ()

Svadbos

Výrazná a dojímavá adaptácia pacifistického románu Erich Maria Remarque. Čas ani trochu neubral na sile a ostrosti filmu. Originálne bol film vydaný v dĺžke 140 min. v 80-ych rokoch bol reštaurovaný na takmer takúto dĺžku.Film má pokračovanie: "The Road Back". Devastujúco reálny snímok „The Big Parade“ (1925), bol jediný film v ére nemého filmu, ktorý sa pokúsil o kroniku I. Svetovej vojny, a ponúkol niekoľko drásavých momentov, ale jeho šťastný koniec bol fantáziou. „All Quiet On Western Front“ na druhej strane prezentuje skutočné hrôzy vojny v celej ich monštróznej forme. Tento film je devastujúci svojím dopadom, tak strhujúci a realistický, že je nemožné naň zabudnúť. Ekonomická réžia Lewisa Milestoneho je skvelá, od periódy tréningu až po desivé vojnové scény – ako Francúzske, tak aj nemecké jednotky prechádzajú skrz krajinu nikoho do zúrivého bombardovania a guľometnej paľby, ktorá berie stovkám vojakov život. Štúdio Universal nešetrilo na výdavkoch na produkciu, keď premenilo viac než 20 akrov veľkého kalifornského ranču na bojové pole pre viac než 2.000 stážistov. Svet dovtedy nič podobné vo filme nevidel – brutálnu vojnu v celej svojej nahote, krutú, nemilosrdnú smrť na všetkých stranách. Po prvom premietaní filmu niektoré krajiny odmietli jej premiatanie. Poľsko film nevysvetliteľne zakázalo ako pro-Nemecký, zatiaľčo v Nemecku anhnevaní Nacisti film zakázali ako anti-Nemecký. Goebels, neskorší nacistický minister propagandy, nielenže besne sypel na film a stavial hliadky pred niektoré kiná, ktoré predsa len chceli film premietať, ale objednával aj skupiny výtržníkov, ktoré mali mariť premietanie filmu v berlínskych kinách. Nacisti taktiež trestali Erich Maria Remarqueho, autora románu, podľa ktorého film vznikol a ktorý bojoval na Západnom fronte a pritom bol päťkrát ranený. Hnaný nacistickými hrdlorezmi bol nakoniec nútený Nemecko opustiť. Čoskoro nato boli jeho bankové účty skonfiškované a všetky jeho knhy verejne pálené. Producent CarlLaemmie Jr. (syn zakladateľa spoločnosti Uiversal) odpovedal zvolaním tlačovej konferencie, kde vyhlásil, že film, ktorý stál štúdio Universal 1,25 milión dolárov (vtedy to bola obrovská suma), bol určený na založenie dobrej vôli voči Nemecku a jeho ľudu a nie na to, aby odsudzoval a že jeho antivojnová téma by mala pomôcť obmedziť budúce vojny. Variety súhlasilo presviedčajúc Ligu národov, aby premietala film každej krajine každý rok, pokiaľ nebude slovo „vojna“ vymazané zo slovníkov. Iní Američania nenávideli film a dávali to jasne najavo. Napr. major Frank Pease, ktorý viedol hollywoodsky Inštitút technických riaditeľov, sa neúspešne snažil dosiahnuť zakázanie filmu v USA, nazývajúc ho antiautoritatívnou a antimilitárnou propagandou. Opačná úloha Universalu bola nvímavá ku všetkým spôsobom reakcie na tento triumfálny film. Zasu Pitts, známa pre svoje komediálne úlohy, sa v originálnej verzii objavila ako Paulova matka, ale keď sa film skúšobne premietal, publikum zvyknuté u Zasu na smiech, začalo húkať pri najdramatickejších scénach s Ayresom. Nebol oteda prekvapením, že film bol stiahnutý a všetky scény so Zasu sa pretáčali nanovo s náhradníčkou Mercer. Európske kópie už však boli poslané cez more m a tak Zasu Pitts zostala Paulovou matkou v prvej zahraničnej várke. Filmová hviezda, 20-ročný Ayres (ktorého pre úlohu vybral režisér dialógov George Cukor), sa stala senzáciou. Ľahkovážny mladík, ktorý bol objavený hrajúc v skupine v lsangeleskom nočnom klube Coconut Groove a ktorý prvýkrát vystúpil pred kameru po boku Grety Garbo v „The Kiss“ (1929). Ukázal sa byť takým pacifistom, akého stvárňoval na plátne (film údajne formoval jeho rigidné nenásilnické presvedečnie). Po objavení sa v populárnom seriáli „Dr. Kildrare“ šokoval Ameriku a začiatkom II. Svetovej vojny upadol do veľkej nemilosti tým, že bol označovaný za niekdajšieho pacifistu. Trochu si poopravil reputáciu, keď sa zistilo, že statočne slúžil počas vojny ako ako medik, riskujúc svoj život, keď v paľbe pomáhal raneným vojakom. ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT získal Oscara za najlepší film a Milestone, ktorý bol dovtedy známy tým, že získal Oscara za nemú vojnovú komédiu „Two Arabian nights“ (1927) (kvôli ktorej sa stal prvým a posledným režisérom, ktorý zvíťazil v kategórii komediálnej réžie) si taktiež odniesol domov Oscara. Film bol taktiež nominovaný ako najlepšie písané dielo a najlepší snímok. () (méně) (více)

gizi

Nejlepší realistické zobrazení války, jaké jsem kdy viděl. Moderní Hollywood se všemi svými triky se může jít vycpat. Nic nevadí, že film je z roku 1930! Snad jen zvuk je trochu horší (šumí to jako kopie na audiokazetě). Jinak jde o zdařilý přepis předlohy. 85%. ()

BigbyWolf

Nedůstojná adaptace geniální předlohy, rychlokvaška s ochotnickými hereckými výkony. Pár hezkejch záběrů a jinak nic, jenom mrtvolně působíci kopírování výjevů z knihy. ()

Marcecek

Nesmrteľné dielo Remarqua, ktoré sa dá čítať neustále dokola, tak pravdivé a vystihujúce nezmyseľnosť vojny. Toto protivojnové dielo som si najprv prečítal, než som sa pustil do jeho filmových podôb. Tento film som z trojice adaptácií videl ako posledný a nemohol som uveriť, že má takmer 100 rokov a zároveň je z nich nejlepší. Vysoko nadčasový snímok, nielen obsahom, to už je dané predlohou, ale i filmarinou samotnou, dialógmi, réžiou i kamerou. Film je verný svojej predlohe, prejdete si to s Paulom pekne od začiatku až po koniec, ktorý poznám už notoricky, ale vždy ma dostane. Kdo má chuť si pozrieť čiernobiely klasický snímok z počiatkov zvukovej kinematografie, toto je povinnosť, tento film totiž vôbec nezostárol. ()

antober

Podobne ako E. M. Remarqueovi v románe, aj tvorcom tohto spracovania sa podarilo verne zobrazit ovzdušie patriotizmu, ba priam fanatizmu, s akým ľudia pochodovali do 1. svetovej vojny ako býky na porážku. Chceli by sme veriť, ze ľudstvo sa uz poučilo... Veľmi pôsobivý (hoci trochu dlhý) film, ktorý predbehol svoju dobu, aj keď doba ho už medzi tým predbehla znova (Odtiaľto až na večnosť, Zachráňte vojaka Ryana) stojí minimálne za jedno pozretie. Posledná scéna je obzvlášť dojímavá... ()

cane991

keď sa pozriem na jeho vek tak je to až nadčasový film skvelý dej,réžia pre mňa sa môže hrdo postaviť vedľa Ryana ()

BOIKOT

Jedna z nejúspěšnějších novel Ericha Marii Remarqua se dočkala dvou filmů jedním z nich je právě tento snímek jenž je emocemi napěchován od začátku až do konce, ten druhý jsem zatím neviděl. Vraťme se tedy k tomu prvnímu filmu ,který má stejně jako kniha varovat novou generaci před další válkou . Vypráví o mladých zfanatizovaných klucích kteří se na popud svého učitele vydají rovnou do kasáren a později na frontu. Bohužel se z nich nevrátí už nikdo. Na dobu svého vzniku je to film plný akčních ale i jímavých scén které na vás zaútočí více než vojsko na druhé straně. Co se týče hereckých výkonů tak herci hrají asi jako by v té velké válce (tak se nazývala první světová válka před druhou) byly a to strádání které vidíme v každé scéně jakoby opravdu prožily . jednalo se o film který byl v nacistickém Německu zakázán a bylo provedeno několik pokusů o úplné zničení ,není divu protože tento film je protiválečný tak jak jen protiválečný může být. Konec tohoto filmu mě opět velice zasáhl a řekl bych že se jedná o jeden z nejlepších konců vůbec.A nejenom na konec je výborná scéna( myslím tu s tím motýlem) další výborná scéna je např.ta ve které leží Paul se zraněným francouzským vojákem a slibuje mu že ho odtamtud dostane, voják pochopitelně zemře. A Co tedy na závěr říci? Pro všechny fanoušky válečných filmů povinnost ,pro fanoušky špatných konců povinnost, pro fanoušky Ericha Marii Remarqua povinnost, pro všechny fanoušky filmů POVINNOST!!!!!. ()

P/\/EL

velice nadčasové..na svou dobu velmi dobře technicky udělané..kamera a tak.....samozřejmě, že doba pokročila...ale přesto sem čekal, že to bude horší.....porovnávejte laskavě spíš se soudobými filmy(1930) a ne se současností...když už..tak možná s tou barevnou verzí z konce 70. let....................komu se to nelíbí - musí bejt asi trošku nácek.......ve své době to mělo zásadní význam, bohužel to nevidělo dost Němčourů a tak představy o válce zůstaly dosti romantické.......vlastně takových lidí se najde i v dnešní době...vojna...válka...to všechno je hloupost....film za nic nemůže......................skutečně epická scéna..působí to nesmírně autenticky.......velmi poctivá filmařina.........možná jeden z nej filmů o první světové ever.... http://www.youtube.com/watch?v=77b6LKP7jW0&feature=related ()

spawn87

Těžko hodnotit tento film... Kniha naprosto úžasná, film lehce naivní, ale.. Právě to ALE, sakra, je to z roku 1930, takže na tu dobu něco nepředstavitelného, ve své době splnil účely stejně tak dobře, jako kniha. S postupem času, však nabízí méně, než může dnešní divák očekávat, ale jsou tu kouzelné momenty, kdy se člověk pobaví a i husí kůži na těle pocítí, spíše však zůstane u toho úsměvu právě nad tou naivitou a občasným přehráváním hlavních postav. Zlatá střední cesta tří hvězd, před 80-ti roky bych dal možná plný počet:-D ()

MaxDamage1

Výborný film a na svou dobu nepřekonatelný. Svou kvalitou se mu nemůžou rovnat snímky o dekádu novější. Jasných 5 hvězd. Doporučuji shlédnout. ()

Nag0

Dosť strojené herecké výkony, ale občas sa tu strúhne aj niečo emocionálne hlbšie. Čo sa týka akcie, na 30. roky to bolo nad moje očakávania, aj keď tu šlo o niečo iné samozrejme. O štipku viac osudovejších momentov (ala záver), a nemal by som čo vytknúť, v každom prípade dôstojný film o 1. svetovej vojne a vojne celkovo. 4* ()

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci