Špión, který přišel z chladu

• Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

brasek

Ako špionážna dráma nie je tento snímok veľmi podarený. Slabý príbeh, uťahaný dej a veľa nekonečných dialógov. Bez atmosféry a napätia, ktoré by stály za reč. ()

zigy

Buď vás to omámí svoji špionskou atmosférou a intrikami jak z Forsytha, anebo unudí pomalostí děje a nekonečnými dialogy často v lehce filosofickém duchu....já byl někde uprostřed.....rozhodně ale film, který má co říct i po letech, i když to poselství o tajných službách není právě pozitivní. Burton standard, Hruška na něj průměr. ()

gizi

Díky knize, kterou jsem nedávno četl a dost se mi líbila, jsem se rád podíval i na tento film. V dost velké části je sice celkem nudný a rozvláčný, ale napínavý závěr to dohání. Knižní předloha je v tomto případě jasně lepší, přesto film 75%, 12.12.12. ()

vrgulnik

Špionážní klasika. Závěr poměrně čitelný - spřádal jsem složitější teorie, které se nakonec neudály. Svět krtků, dvojitých agentů a nečistých praktik by mohl být podán zajímavěji, ale vzhledem k roku vzniku se jedná o slušný film. ()

Johgas

Studená válka byla hnusná a obě strany železné opony hrály nečestně a nesportovně, bohužel hlavně se svými vlastními lidmi. Herci se mi líbili - smutné oči Richarda Burtona, "leninova" bradka Oskara Wernera a kruťácky dederonský výraz Sama Wanamakera. Výslech před tribunálem Stasi byl hustý, nedokázala jsem si tipnout výsledek. Bylo jasné, že někdo bude zlikvidován, ale kdo? A skončí likvidace nepohodlných tribunálem Stasi, nebo bude pokračovat? ()

bertrand

I pan Bertrand smeká čepičku před panem Burtonem. Škoda, že slavný "Dotyk medůzy" netočil zamlada, neboť jeho tvář ještě není tak vykutá alkoholem a cigárkama, takže brázdy neodvádí pozornost od jeho vpravdě hypnotických světel. Ve životě špijóna neexistuje dobro a zlo, láska je nepovolený přepych, převládá únava, vypité láhve a pocit zbytečnosti a to mu z dnešního pohledu přidává na síle. O co se tenkrát vlastně tak urputně snažili? Nezhroutilo by se to bylo bývalo stejně jednou i bez nich, pouhou silou trhu jež nyní vládne všem stejně? Možná proto je film - ač klenot - takto trestuhodně zapomenutý. ()

McGuffin

Špión, který přišel z chladu, The Spy Who Came In from the Cold, se pracovně do chladu zase vrátí. Míněno že pracuje pro Západ a je vyslán na Východ, aby tam potopil jednoho východního agenta, který ohrožuje druhého východního agenta, ve skutečnosti dvojitého agenta Západu. Scenáristé Guy Trosper a Paul Dehn, vycházející z knihy Johna le Carré, vpletou do příběhu ještě jedno nebohé nešpiónske děvče a poté, co i ona svému špionovi nevědomky ale plánovaně přispěje, oba při návratu z chladu rukou východních agentů zemřou. Takže Západu mise vyšla, ale těmhle dvěma moc ne. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()