Hvězda padá vzhůru

A Star Is Falling Upwards

Muzikál

Československo, 1974, 133 min

Václav Nývlt, Josef Kajetán Tyl (divadelní hra)

Jan Kališ

Karel Gott, Jitka Molavcová, Josef Somr, Jiří Sovák, Vladimír Ráž, Zuzana Kocúriková, Hana Lelitová, Ludmila Píchová, Jana Šulcová, Libuše Švormová, Jiří Bruder, Stanislav Fišer, Jiří Hálek, Jiří Koutný, Josef Hlinomaz, Jan Faltýnek, Lubomír Bryg, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Václav Štekl, Zdeněk Najman, Jiří Lír, Milan Mach, Ferdinand Krůta, Ladislav Chroust, Štěpán Hančl, Ivan Horák, Vítězslav Hlaváček, Aleš Pech, Milena Steinmasslová, Alexandra Koutná, Jitka Forstová, Mariana Horáková, Milada Karasová, Hana Čížková, Libuše Kudláčková, Eva Sodomová, Ivana Suchá, Pavel Spálený, Jan Cmíral st., Karel Hábl, Ladislav Štaidl, Jan Kolenatý, Vlastimil Mládek, Milan Kindl, Jan Kuželka, Mirko Musil, Bohumil Švarc st., Karel Mareš, René Michalička, Jan Nádvorník, Antonín Cajthaml, Viktor Bruna, Jiřina Bílá, Adam Salah, Ladislav Hynie, Miloslav Hůrka, Zuzana Stehnová, Milan Klacek, Josef Král, Míla Svoboda, Otakar Žebrák, Ladislav Žid, Jaroslav Vágner, Květuše Kadlecová, Božena Žemličková, Stanislav Valenta, Libuše Uhrová, Jan Šváb, Jaroslav Dejmek, Jarmila Dvořáková, Otto Fornbaum, Hana Lahodná, Helena Vejborná, Marie Lafková, Jiří Načeradský, Jaromír Puda, Jan Kuchař, Miro Grisa, Tomáš Němeček, Marta Bajerová, Regina Svobodová, Eva Ziková, Jan Síbr, Barbora Štěpánová, Zdeněk Vondráček, Stanislav Bruder, Tomáš Hanták, Vladimír Jícha, Miroslav Kovář, Rudolf Mošna, Rudolf Papežík, Leoš Kaltofen, Filip Renč, Miroslav Šácha, Rudolf Čumpelík, Jaroslav Holeček, Jiří Kryšpín, Francis Osagie, Marcel Plicka, František Svačina, Helena Jelínková, Hana Juráčková, Marie Konrádová, Hana Bartáková, Zdena Bronislavská, Jana Hana Duffková, Slávka Hamouzová, Eva Ludvíková, Věra Michlová, Zdeňka Rosolová, Olívie Valtová, Milelna Vopatová, Renáta Wurmová, Pamela Maponga, Pavel Rusý, Ondřej Horvath, Olga Bidlová, Marta Kaňovská, Helena Matoušková, Růžena Vyskočilová, Ivana Kuchařová, Růžena Beníšková, Olga Fleischerová, Jana Braunschlägerová-Rychmanová, Jiří Baumruk, Marie Špidrová, Bert Schneider, Eva Tučková, Marie Popelková, Eva Kaprálová, Jarmila Gerlová, Jitka Hamerníková, Ivana Mudrová, Marie Prokešová, Isabella Tylínková, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Jana Kittnarová-Čižinská, Aja Farkačová, Zuzana Gančevová, Ján Goga, Olga Jungová, Vladimír Kloubek, Jana Kopecká, Ismenia Lehárová-Cieglerová, Elena Lindauerová, Vratislav Mikšaník, Lubomír Mohyla, Stanislava Pešková-Tomšovská, Jaromír Petřík, Zbyněk Pohlídal, Karel Sobotka, Bobina Staňková, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Miroslav Vilímek, Karel Vrtiška, Táňa Zavřelová, Pavel Ždichynec, Vladimír Hruška, Josef Poslední, Rudolf Rokl, Felix Slováček, Richard Rýda, Jaroslav Tomsa, Jiří Němeček, Tomáš Josífko
  • sinp

Za dob normalizace to chtělo zase vytasit výchovný program kinematografie, který měl zasadit knock-out nepříjemně bující nové vlně šedesátých let. Především první polovinu sedmdesátých let to poznamenalo dosti silně, ale zároveň s důrazem na nenápadnou (podprahovou) agitaci. Ladislav Rychman to zjevně nepochopil a natočil film jako vystřižený z padesátých let. Rozjásaný, obludně naivní, ale především úspěšný. I mně se kdysi líbil. Svým způsobem mnohé myšlenky, které Rychman prezentuje nejsou na odstřel, ale způsob jejich podávání je pro děti. A dnes už to tedy nezachrání ani rytmické písničky, kdysi možná, dnes ani náhodou.(24.9.2005)

Vazeni normalizacni sudruhovia, klobaskovi inzinieri, moralne autority, nasrane militantne feministky, skaredi militantni katolici, spiny tlste dementne, zakomplexovane a zamindrakovane nuly, prechytrale tlchuby, diskusny odpad, mimozemstania, artovi ufoni, pozerski dementalni artovi hnedopisi, autisticki melancholici, uspesni - i menej uspesni- absolventi VUML, mylovnici Sunset Boulevardu a mentalne dezorientovani. Je mi naprosto jasne, ze poslete tento slusny normalizacny priemer smerom k prdeli /teda pardon, do odpadu/ uz len preto, ze to tocil dost neznamy reziser za najhlbsej normalizacie. No ale ja si furt myslim, ze Karel Gott je pravom celebrita a pre mna osobnost. Jo, viem o tom, ze jestvuje hudobny vyvoj a progres ale mam ho srdecne u prdele, respektivne nan seriem. No a hoci nerad idem proti prudu, tu mi ostava len jedno - smutne konstatovat, ze ide o hodne podceneny slusny normalizacny priemer. Tak a tu mate : 60 %(23.4.2016)

Hodnocení "Odpad!" vážně není fér. Pokud pomineme ten neuvěřitelně šílený závěr ve stylu básně "Opustíš-li mě...", který dnes působí jako nepochopitelná parodie a megakýč, není film takový průšvih, jak by si člověk podle hysterického hodnocení tady mohl myslet; vždyť se na něm podílely samé špičky svých oborů - Štaidlovi, Rychman, Greifová, víceméně všichni herci se Somrem v první řadě... a ta aktualizace Tyla je docela vkusná a funguje. Hudba lehce nadprůměrná, nadčasové kostýmy, zajímavé lokace a studiové stavby, Gott si jako skoroherec také ostudu neudělal, pěvecky byl tehdy navíc na vrcholu. Opakuji ale, že ideologické pozadí filmu tady nehodnotím, to je jiná kapitola.(3.1.2011)

• argenson

Základním poznatkem z tohohle filmu je fakt, že Karel Gott není dobrý herec. Ale známe to i z jiných zemí - když je někdo ve své zemi dlouhodobě výborným zpěvákem, logicky následuje snaha využít ho i jinak. Jenže ne každému je dáno být dobrým zpěvákem i hercem (což je například případ Barbry Streisand). Gott sám sebekriticky uznal, že s výsledkem filmu nebyl spokojen. Navíc zjistil, že filmování (zvláště když je někdo špatný herec) trvá dost dlouho, což on si při své prioritní profesi napříště nemohl dovolit. Za což můžeme být jenom rádi. A hudební potenciál je velmi slabý. Ladislav Štaidl prokázal překvapivou neschopnost vybavit pořádnou hudbou celý film a ani nekonečné opakování ústřední melodie Kufr iluzí v různých aranžích nepomohlo tomuhle filmu k vyzdvižení z podprůměru.(5.1.2009)

Ne, tomuhle filmu nemůžu dát ani odpad, ani jednu, dokonce ani dvě hvězdičky. Už od nejmladšího věku jsem poslouchal desku z tohoto muzikálu a ty písničky mi učarovaly. No a když jsem potom viděl film, nebyl jsem s hodnocením tak příkrý. Také kvůli krásně démonickému Vladimíru Rážovi. A i když se teď hodně změnilo (třeba vidím Karla Gotta a je mi silně nevolno), tohle zůstává jistojistě při starém...(31.7.2003)

• - Partnerku hlavní postavy měla původně ztvárnit Libuše Šafránková. (tulen12345)

• - Scéna z luxusní restaurace, kde Jiří (Karel Gott) a Vocílka (Josef Somr) objednali humra, byla natočena v restauraci dnešního Café Imperial. (Redyx1)

• - Jitka Molavcová měla po část filmování nohu v sádře ač to není vidět. (Karlos80)