Hvězda padá vzhůru

A Star Is Falling Upwards

Muzikál

Československo, 1974, 133 min

Václav Nývlt, Josef Kajetán Tyl (divadelní hra)

Jan Kališ

Karel Gott, Jitka Molavcová, Josef Somr, Jiří Sovák, Vladimír Ráž, Zuzana Kocúriková, Hana Lelitová, Ludmila Píchová, Jana Šulcová, Libuše Švormová, Jiří Bruder, Stanislav Fišer, Jiří Hálek, Jiří Koutný, Josef Hlinomaz, Jan Faltýnek, Lubomír Bryg, Oskar Hák, Eugen Jegorov, Václav Štekl, Zdeněk Najman, Jiří Lír, Milan Mach, Ferdinand Krůta, Ladislav Chroust, Štěpán Hančl, Ivan Horák, Vítězslav Hlaváček, Aleš Pech, Milena Steinmasslová, Alexandra Koutná, Jitka Forstová, Mariana Horáková, Milada Karasová, Hana Čížková, Libuše Kudláčková, Eva Sodomová, Ivana Suchá, Pavel Spálený, Jan Cmíral st., Karel Hábl, Ladislav Štaidl, Jan Kolenatý, Vlastimil Mládek, Milan Kindl, Jan Kuželka, Mirko Musil, Bohumil Švarc st., Karel Mareš, René Michalička, Jan Nádvorník, Antonín Cajthaml, Viktor Bruna, Jiřina Bílá, Adam Salah, Ladislav Hynie, Miloslav Hůrka, Zuzana Stehnová, Milan Klacek, Josef Král, Míla Svoboda, Otakar Žebrák, Ladislav Žid, Jaroslav Vágner, Květuše Kadlecová, Božena Žemličková, Stanislav Valenta, Libuše Uhrová, Jan Šváb, Jaroslav Dejmek, Jarmila Dvořáková, Otto Fornbaum, Hana Lahodná, Helena Vejborná, Marie Lafková, Jiří Načeradský, Jaromír Puda, Jan Kuchař, Miro Grisa, Tomáš Němeček, Marta Bajerová, Regina Svobodová, Eva Ziková, Jan Síbr, Barbora Štěpánová, Zdeněk Vondráček, Stanislav Bruder, Tomáš Hanták, Vladimír Jícha, Miroslav Kovář, Rudolf Mošna, Rudolf Papežík, Leoš Kaltofen, Filip Renč, Miroslav Šácha, Rudolf Čumpelík, Jaroslav Holeček, Jiří Kryšpín, Francis Osagie, Marcel Plicka, František Svačina, Helena Jelínková, Hana Juráčková, Marie Konrádová, Hana Bartáková, Zdena Bronislavská, Jana Hana Duffková, Slávka Hamouzová, Eva Ludvíková, Věra Michlová, Zdeňka Rosolová, Olívie Valtová, Milelna Vopatová, Renáta Wurmová, Pamela Maponga, Pavel Rusý, Ondřej Horvath, Olga Bidlová, Marta Kaňovská, Helena Matoušková, Růžena Vyskočilová, Ivana Kuchařová, Růžena Beníšková, Olga Fleischerová, Jana Braunschlägerová-Rychmanová, Jiří Baumruk, Marie Špidrová, Bert Schneider, Eva Tučková, Marie Popelková, Eva Kaprálová, Jarmila Gerlová, Jitka Hamerníková, Ivana Mudrová, Marie Prokešová, Isabella Tylínková, Marcela Baťková, Zdeněk Boubelík, Jana Kittnarová-Čižinská, Aja Farkačová, Zuzana Gančevová, Ján Goga, Olga Jungová, Vladimír Kloubek, Jana Kopecká, Ismenia Lehárová-Cieglerová, Elena Lindauerová, Vratislav Mikšaník, Lubomír Mohyla, Stanislava Pešková-Tomšovská, Jaromír Petřík, Zbyněk Pohlídal, Karel Sobotka, Bobina Staňková, Vladimír Štúr, Ladislav Tajovský, Miroslav Vilímek, Karel Vrtiška, Táňa Zavřelová, Pavel Ždichynec, Vladimír Hruška, Josef Poslední, Rudolf Rokl, Felix Slováček, Richard Rýda, Jaroslav Tomsa, Jiří Němeček, Tomáš Josífko
  • Marthos

Takhle to dopadá, když se svévolně zachází s národní klasikou. Josef Kajetán by si to možná blahé paměti rozmyslel, ale bohužel nemohl tušit, že se jednou ve Švandu dudáka promění Zlatý slavík osobně. Muzikálová modernizace celku nijak nepomáhá a filmu nezůstává nic víc, než status dobově poplatné absurdity. Svým způsobem se jedná tak trochu o žánrovou kuriozitu, nicméně Ladislav Rychman má ve své dílně mnohem zdařilejší kousky.(28.2.2009)

(4x) Kdysi bylo ve světě nepsanou tradicí natáčet s velkými pěveckými hvězdami celovečerní filmy do kin, byť v mnoha případech pochybné kvality. Svých hudebních velkofilmů se dočkaly Elvis Presley, Frank Sinatra, Olivia Newton John, ABBA, Pink Floyd a další, kteří vlastně takhle na plátně hráli sami sebe, jen pod jiným jménem a ve vymyšleném příběhu. Roku 1974 se filmu tohoto typu dočkal i mezinárodně uznávaný Karel Gott, proč ne... Když pominu podivnou psychedelickou pasáž z celého toho zvěřince s hysterickou Zuzanou Kocúrikovou a Alfatonem před závěrem, která nejspíš měla působit jako podobenství západního kapitalismu, tak to zase takový příšerný film, jak dokazuje průměr hodnocení 27%, není. Možná nebylo nejvhodnějším nápadem udělat z filmu jakousi modernizaci Strakonického dudáka, ale má to v sobě myšlenku (o tom, že sláva není to nejdůležitější), krásné písničky z bratří dílny Štaidlů (zejména Kufr iluzí) a roztomilou Jitku Molavcovou. Poprvé viděno ještě v útlém dětství a z času na čas jsem se k tomu několikrát pro připomenutí vrátil.(5.11.2017)

• sinp

Za dob normalizace to chtělo zase vytasit výchovný program kinematografie, který měl zasadit knock-out nepříjemně bující nové vlně šedesátých let. Především první polovinu sedmdesátých let to poznamenalo dosti silně, ale zároveň s důrazem na nenápadnou (podprahovou) agitaci. Ladislav Rychman to zjevně nepochopil a natočil film jako vystřižený z padesátých let. Rozjásaný, obludně naivní, ale především úspěšný. I mně se kdysi líbil. Svým způsobem mnohé myšlenky, které Rychman prezentuje nejsou na odstřel, ale způsob jejich podávání je pro děti. A dnes už to tedy nezachrání ani rytmické písničky, kdysi možná, dnes ani náhodou.(24.9.2005)

• Columbus

Ne, to neni zvrhlost. Jenom nekdo z UV sedel vedle Rychmana, kterej musel natocit muzikal, ale socialisticky. Kdyz jsem to nedavno videl, musel jsem se pousmat, kolik ze to tenkrat stal taxik a jak mladi libali rodicum ruce,kdyz dostali pajsku kapesnyho, zelena limonada Amara... atd... aaaach jo :)(26.7.2002)

Hodnotíte li film z pohledu dnešní doby líbit se vám nejspíš nebude, já radši hodnotím s přihlédnutím k době ve které vznikl, a proto na něj nejsem až tak kritický, naopak dávám plusové body za to že je předlohou Tylova hra a film v sobě má krom spousty socialistických myšlenek i různá skrytá mravní ponaučení, a nakonec Karel v tom nebyl vůbec špatný. Kdyby jste byli v té době kdy vznikl a někdo vám předložil film propagující naopak kapitalismus, z velkou pravděpodobností ho odsoudíte, mentalita lidí se mění, řekněme si to na rovinu málo kdo půjde proti režimu který právě probíhá, evoluce stejně jako lidský život je o přizpůsobení, a tak by se měl i divák přizpůsobit tomu na co se kouká a až pak hodnotit zda je to brak s přihlédnutím na myšlenky tehdejších lidí.(3.7.2013)

• - Jitka Molavcová měla po část filmování nohu v sádře ač to není vidět. (Karlos80)

• - Partnerku hlavní postavy měla původně ztvárnit Libuše Šafránková. (tulen12345)

• - Scéna z luxusní restaurace, kde Jiří (Karel Gott) a Vocílka (Josef Somr) objednali humra, byla natočena v restauraci dnešního Café Imperial. (Redyx1)