O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

Shaqualyck

Marná sláva - dánský černokněžník Andersen by i našeho Nebojsu přiměl k výměně plenkových kalhotek. Jeho pohádkové horůrky dokázali totiž vždy velmi spolehlivě rozechvět nejeden dětský svěrač. Velice dobře si vzpomínám, nakolik solidní noční můry jsem z téhle temné hrůzy (na pomezí fantasy) tehdy měl. Málokterá pohádka se může podobným atributem depresivního děsu pochlubit. Snad 'Malá mořská víla', ale to jsme zase na začátku... ()

Terva

Při sledování tohoto TV FILMU ( Klidně bych to dal i do kin ) si musí každý zákonitě uvědomit, že každá pohádka má hluboké a zlé kořeny. ()

NinonL

V pohádce mě příliš nebavila unylá Eva Vejmělková v roli Agnes. Jinak jde o poměrně zdařilou adaptaci Andersenovy pohádky. Malým dětem ale příliš nedoporučuji. ()

blackrain

Zvláštní pohádka, ze které jde strach i po letech. Za atmosféru a kostými by se nemuseli stydět ani v hororu. Hudební doprovod to celé dotváří. Já jsem se jí jako malá bála a měla z ní noční můry. I teď ji zrovna dvakrát nevyhledávám. Tomáš Valík je sympaťak a jeho přítel, který nad ním držel ochrannou ruku taky. Takže jim fandím, když se náhodu na pohádku dívám. ()

Rakosnicek77

Jediná koprodukční pohádka, kterou tehdejšímu Československu odpustím, jsou Tři oříšky pro popelku, tam to možná i pomohlo k úspěchu, ale v tomto případě si nejsem zase až tak jistý. Prostě na můj vkus tam je až moc cizích obličejů a tak i celková atmosféra je znát a pro mne to prostě není ono. Přitom pohádka, je pro mne atraktivní hromadou drobností...herecká účast pana Kemra, paní Galatíkové, Evy Vejmělkové, kulisy hradu Bouzov a i dějově je to zajímavé, ale ti Němci v tom jdou prostě moc cítit a já si prostě nemůžu pomoct. Proto je hodnocení takové jaké je :-( ()

topi

Stačí se podívat na jména, které u zrodu této temné koprodukční pohádky Hanse Christiana Andersena figurují. Režie - Ludvík Ráža, kostýmní výtvarnice - jeho dceruška Evženie Rážová, výtvarná spolupráce - Olga Vyleťalová, výtvarník dekorací - Jindřich Goetz, kamera - Jan Macák, hudba - Petr Hapka. Výsledkem je psychedelická hororová stylizace, kterou jen tak někdo nenatočí. Podzimní příroda a magická hudba/ruchy/ambient originalitu jen a jen zvýrazňují. V některých fragmentech mě tento příběh připomíná Souboj Titánů (princezna v noci odlétá na koni za čarodějem do jeho sluje, kde dostane otázku, kterou musí druhý den její nápadník uhodnout, jinak zkamení). Mám moc rád filmovou tvorbu Ludvíka Ráže, takový režisér tu opravdu chybí. ()

kajas

Jedna z nejzvláštnějších pohádek, jaké jsem kdy viděla. V kinech by možná neuspěla tak, jak si zdejší uživatelé myslí, protože děti by pravděpodobně ze sálů utíkaly s pláčem a nepochopením. Ano, mrzelo mě, že některé skutečnosti nebyly ani v závěru vysvětleny (původ věnců, proč byla vlastně princezna zakletá). Dabing taky na kvalitě dost ubral, hlavně u jinak velice sympatického Tomáše Valíka. Ovšem ta hororová hudba, krásná princezna a podivuhodný závěr (kdy mě "přítel" docela vystrašil) si zaslouží silné ***. ()

Chrysopras

Jak tu mnozí psali, jedna z těch zvláštních pohádek, který se v dětství zapsaly svou atmosférou do mozkových závitů. Mě nejvíc utkvěl ten konec... Viděno po letech a pořád velmi zajímavý. Jo a pirát Matthias Habich a princezna Agnes :-) ()

Miseet

Opravdu velice zvláštní snímek. Pokaždé mám po dokoukání takový nepříjemný pocit, ale právě proto se řadí k jedné z mých nejoblíbenějších, jelikož si tuhle pohádku stále pamatuji, ikdyž jsem ji viděla kdysi kdysi hodně hodně dávno. Vládne zde opravdu temná, ponurá, šedá atmosféra a vyvolává opravdu divné pocity. Příběh je sice jednoduchý a podobných námětů existuje spousta, ale stejně je tu něco, co dělá tuhle pohádku vyjímečnou a já osobně ji považuji za mnohem lepší počin, než kdejaké jiné pohádky, které ovládají naše televizní obrazovky každé Vánoce. Je to opravdu velká škoda, že je spíše taková zapomenutá a spousta lidí na ní ani nenarazila. Za mě rozhodně doporučuji, je to něco, co mi uvízlo v hlavě dosud. Celý filmový zážitek ještě umocňuje volba herců v čele s princeznou Agnes, alias Evou Vejmělková, která je zde oravdu půvabná. ()

Scylla

Výborná atmosféra a výprava. Jako malá jsem se dost bála, ale dodnes tahle "pohádka" patří k mým nejoblíbenějším!! Doteď mě mrazí, když na to pomyslím. :)) Nádhera :) ()

BoredSeal

Solidní pohádka, kterou trochu kazí pár prkenných Němčourů (aha, hlavní postava není Němec ale předabovaný Čech, omlouvám se) a pseudokomický Labuda se Zedníčkem. Utkvěla mi v hlavě ponurá Hapkova hudba a kvalitní výtvarná stránka - rohaté helmy, zkamenělí lidé se živýma očima... ()

/Pablo

Originální pohádka s nezapomenutelnou a neopakovatelnou "hororovou" atmosférou zakončená překvapivým momentem. Jedna z mých nejoblíbenějších. Škoda, že se takovéhle už netočí. ()

Giggo

Výborná pohádka - možná je to tím, že mám rád pohádky s temnou atmosférou. Tato pohádka nabízí vše a opravdu vás pohltí. Pomaličku hltáte co bude dál a s čím dalším hrdinové přijdou. Nevím proč vždy mi svoji atmosférou připomínala původní Souboj Titánů :) ()

honajz2

Když pominu pár špatných efektů (a hlavně ten s ptáky a boje s nimi, protože hůř to už vypadá snad jen v Ptákodemii), tak tomu ani nemám co vytýkat. Tohle se mi totiž líbilo hodně. Má to skvělou atmosféru, zajímavý, dobře vedený a vypointovaný děj, je to skvěle natočené a skvěle zahrané (dokonce zde hraje i Labuda), dobře se mi na to dívalo a vůbec jsem se u toho nenudil... Fakt, moc mile mě to překvapilo. A to mě hrané pohádky moc neberou a líbí se mi jich jen pár, ale tahle odedneška bude patřit k těm výjimkám. Ráža mi zde opět potvrdil, že fakt umí, i když ani jemu se ne vždy všechno povedlo. Nicméně Poslední propadne peklu od něj mám pořád o trochu radši, ale i tak se mi O Janovi a podivuhodném příteli líbilo fakt hodně. Naposledy jsem takhle nadšený z hrané pohádky byl u Princezny a půl království - což je sice nedávno, ale předtím dlouhou dobu vůbec nic. 5* ()

cariada

Pěkná pohádka ,jen nevím proč je to televizní, Já to beru jako filmovou. Je to i docela děsivé , ale povedené. Labuda a Zedníček nej figury. ()

Nach

Ponurá, temná pohádka s hororovým nádechem. A v tom je její síla. Takovýchto pohádek najdeme více (slavná Panna a netvor), ale i tak ona hororová atmosféra to vlastně táhne od začátku do konce. Palec nahoru. 75% ()