Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

pepino

Něco jako novější Kousek nebe ale mnohem více psychlogičtější a bez romance. Taky ale velice působivé. Vubec se mi nechce věřit že to je relativně nedávná minulost. Bohužel ale je to tak. ()

offlineman odpad!

Tou scénou s "útěkem" to p. Bočan neskutečně pos.ral!!!!!!!!!!!!! Zřejmě si chtěl zajistit režírování dalších "skvostů" české kinematografie!!!! ()

iz67

Az na konec vyborne (to uz bylo i na padoucha Hermanka trochu prilis). Melo by byt povinne pro stredni skoly. ()

Pitryx

No, silný příběh, to ano, ale nějaký divný. Snad to chtělo vysvětlivky. Možná i tu která by vysvětlila naprosto zpackaný závěr. Je to věčná škoda. Tohle téma si zasloužilo více. V každém případě film mohu doporučit. Rád na něj možná ještě v budoucnu kouknu. 201312149128/9411 ()

MutantMarana

Nic, z ceho by se sralo. To mela byt vezenska akcnarna dle skutecnich udalsosti? OMG. Nuda. To se tahlo, to se sralo, jak med. A ke vsemu to bylo cele ve skutecnosti docela docela jinak...Bocane vyser se na to, akcni snimky ti nikdy nesly a do budoucna se tato skutecnost nezmeni, coz dokazujes i timto letitym trapasem. Neco jako ale hodne nepovedenej Escape Plan. Vlastne uplne zpackanej, ta Håfströmova slatania je jeste vyhra. ()

MirkaP

Silný potenciál, ne zcela využitý, což trochu mrzí. Plejáda dobrých i skvělých herců v nejlepších letech. Schmitzer velmi velmi. ()

JosefTomas

Škoda promarněné šance. Byl by z toho nádherný pomník jedné doby, vyšperkovaný v technickém kabátu. Bohužel se tak nestalo, a tak zůstává jen plochým (leč řemeslně zvládnutým) počinem, kterému chybí více tvůrčí invence, která by ho katapultovala do kolonky výjimečné. U Bočanových filmů bývá zvykem, že jeho film táhnou herci. Tady tomu není jinak a herecké obsazení je velmi pestré, takže některé dialogy tak netrhají uši, i když příliš šustí papírem. Další problém je zajisté nekonzistentnost, neboť příběh spíš plyne, než aby někam směřoval a atmosféra se buduje až příliš dlouho. Tempo samo o sobě je dosti pomalé a nepomáhají tomu ani rádoby umělecké dlouhé záběry, které ale tvůrci nedokáží prodat (na tom má zásluhu jistě malý rozpočet, který toho moc nedovoluje). Ve výsledku tak dostáváme nevyrovnaný film, který se pyšní sice vynikajícím obsazením, ale krom poctivé atmosféry nemá v příběhu moc nabídnout. ()

DooFooS

Nechápu, že jsem o tenhle film musel doslova zakopnout a nikde mi ho neservírovali na zlatém podnose, jako mnoho jiných filmů. Silný příběh o temné době, výborné herecké výkony i scénář tvoří z tohoto filmu nezapomenutelný zížitek. ()

kolacky

Nad čím se mně osobně zatajil dech - jak se úžasný pan Schmitzer na samotce uvážlivě balil do deky, aby neutekl ani nejmenší pramínek tepla. Už to je samo o sobě dost drsné... nejen celý film jako takový. ()

Danulinda

Velice drsně a syrově zpracovaný příběh se smutným koncem, který patří mezi špičku našich pototalitních filmů. ()

calculus

Jiří Schmitzer byl skvělý, hodně reálná byla i ta zima a pak ... myslím že dlouho nikdo. Líbil se mi ještě Leoš Suchařípa v roli táborového lapiducha. Mnohá obsazení mi typově neseděla vůbec. Krampol a politický vězeň, aha haha... V reálu ale opravdu silná káva; velezrada, špionáž, velezrada, špionáž, velezrada, špionáž ..., posraná doba. ()

Víteček

Milan Šteindler jako ředitel lágru byla opravdu zvláštní castingová volba. Možná tak, kdyby tam učil matematiku, ale tohle? na můj vkus to působí trochu moc televizně. ()

Alden_Larson

Velmi dobrý snímek s unikátním pohledem na totalitní režim. Děj byl skvěle napsaný a velmi působivý, konec mi ale přišel trochu slabý. Postavy byly také velmi působivé a všechny mezi sebou měly skvělou dynamiku, hlavně díky výborně napsaným dialogům. Herecké výkony byly téměř všechny skvělé, Jiří Schmitzer si svého Českého Lva za tuto roli určitě zaslouží. Prezentace byla fantastická a hudba také. 8/10 ()

carl.oesch

Byl jsem zvědavý na film, který měl potenciál třeba Tmavomodrého světa. Ale přes skvělé herecké výkony, dobře vykreslenou atmosféru i třeba famózní využití Beethovenovy 7. symfonie tomu chybělo to úplně základní - příběh s gradací a především důveryhodnost. Stránského popis děsivých padesátých let je didaktický (podobné je to i s nekonečným seriálem o "Maděrovi) a člověk si uvědomuje, jak nesmírně složité je napsat (protože každý film je takový, jaký scénář) příběh s uvěřitelnými osobami a jejich vývojem. Snad za nejhloupější pokládám ony titulky, které označují "mukly" a snaží se dokumentárnost, která tady nemá místo. Krátká sekvence z filmu Žert (Ludvík Jahn u PTP) je emočně mnohem silnější, než celý tenhle příběh, jenže v onom žertu je to jenom epizoda. Film končí stejně podivně, jako třeba vizuelně a herecky skoro dokonalý Ve stínu, natočený mnohem později a když to porovnám třeba s jinými filmy (Kawasakiho růže nebo německý Životy těch druhých - porovnání z důvodu zachycení irčitých mezních situací z doby komunistické totality) tenhle film se prostě nepovedl, stejně jako za mnoho nestál ani ona Zdivočelá země. Škoda. Nějak se se těm našim umělcům až na vyjímky nepodařilo se s dobou dostatečně prvadivě a přitom atraktivně v tom dobrém slova smyslu vyrovnat. Přitom Stránského Balada o pilotovi je podobně mdlá, jako tohle...k tomu, aby vznikl silný a pravdivý film prostě není potřeba takhle tlačit na pilu, vznikne pak cosi jako antipadesátková agitka. Bohužel. ()

bulawaio

Film s výborných hereckým obsazením. Pro dnešní generaci velmi pouční. Je důležité, aby byly točeny filmy jako je tento. Na naší historii se zapomínat nemá a lidé, kteří dnes volají po komunistické spravedlnosti by tento film měli preventivně povinně vidět. ()

Kada80

Ukázka tý nejskurvenější doby,která tady kdy byla,že někteří šli do lágru jen za to,že nechtěli vstoupit do JZD a odsouzení za velezradu a špionáž tak to byla tenkrát normální věc.A tahle doba mě strašně sere (a to nejsem určitě sám)!Nejradši bych je nakopal do prdele.Vynikající Jirka Schmitzer a Vladimír Dlouhý. 80% ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu