Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

politbyro

Dovolím si vyjádřit překvapení, kolik zdejších uživatelů v padesátých letech prožilo ty hrůzné komunistické uranové lágry. Jak jinak si vysvětlit tolik chvály na věrohodnost snímku, který sice není nijak špatný, ale jednostranně propagandisticky natočený je zcela určitě. ()

laepus

Krásně pomalé tempo vyprávění, kdy má člověk čas přemýšlet o tom, jestli to náhodou není nějaké sci-fi anebo pravdivý příběh našich nedávných dějin, skutečné postavy, reálný základ, česká malost, vynikající Beethoven, ultimátní závěr. ()

mira007

Psychologický drsný snímek. Tohle by měli promítat na školách v hodinách občanské výchovy . Když vidím že dneska je ochotno volit komunisty až možná pětina lidí .... ()

bidja

Tv film jak má být, herci, dialogy, scénář, téma. Schmitzer dokazuje, že je nejen dobrý parašutista a písničkář. ()

ypres.bass

Silně nedoceněný snímek ukazující možnost že by se i mohla obrátit karta. Především vyzdvihuju výkon J.Schmitzera, K.Heřmánka a M.Nogy. ()

PanMaur

Mně to zkrátka přišlo bez konce, proto 4 hvězdy, ale i přesto by tenhle film měl každý aspoň 1x vidět. Námět skvělý, herecké výkony jedny z nejlepších v českých filmech, hudba parádní a atmosféra filmu opravdu realistická. Doporučuju! ()

Biopler

Lágre 50. rokov je jednoznačne výborná téma na spracovanie, avšak dotyčným sa zjavne táto zaujímavá téma roztriasla pod rukami a ponúkli neuchopený príbeh, kde všetci vychvaľujú Schmitzera, no podľa mňa nepredviedol nič zvláštne na čo by som u neho nebol zvyknutý. ()

horovska

Skvělý Schmitzer v drsném snímku z uranového lágru pro politické vězně. Atmosféra mezi vězni je zcela odlišná od jakékoliv jiné kriminální "sebranky", ne kterou jsme zvyklí z jiných podobných filmů. Jsou to často vzdělaní a inteligentní lidé, lidé s morálními zásadami. To je snad to jediné, co toto činí peklo přijatelným. A najednou se mezi tyto lidi dostane ten, kdo tam velkou část z nich dostal, na kdo jim všem nelidskými předpisy udělal z výkonu trestu krutý boj o přežití. Nejsilnější moment celého filmu pro mne je chvíle, kdy se pokouší plukovník pochopit motivy vězně Svobody, který ho chrání před spravedlivým hněvem ostatních vězňů. Silné momenty a famózní Jiří Schmitzer. Neprávem zapadlý film, kterému by slušel výlet po světových filmových festivalech. ()

tranquill

"Naše nápravná zařízení jsou jako vysoké pece v nichž přetavujeme šrot v ušlechtilý kov." To by mělo platit v současné době a ne v té, která odsuzovala z politických důvodů... Výborné herecké výkony podtrhují syrové zobrazení krutosti a lidskosti, přátelství a nenávisti, ale i paradoxů v lágrech 50.let. ()

depp

více takových filmů! možná to není až tak atraktivní téma, ale je potřeba o tom točit a mluvit. ()

markotter

Syrový, přirozený film, ve kterém se toho zas až tak moc nestane, ale s velkým emocionálním dopadem. Výborní herci (kromě J.S. se mi líbil třeba M. Šteindler v pro něho netypické roli). Chyběla mi větší katarze, skončilo tak trochu do ztracena. ()

deLaFere

Památník Vojna a tento snímek pasují perfektně dohromady, Poprvé jsem to viděl před patnácti lety a rád se k tomu vracím, Film je opravdu vyvážený a nejde mu o nic jiného, než o skutečnou realitu komunistických pracovních táborů, není zbytečně brutální, ale také nic nezakrývá. Na to jak rychle byl natočený, má solidní herecké výkony v čele s naturalistickým Jiřím Schmitzerem. Z historického hlediska mu nelze vůbec nic vytknout, jako memento komunistických zločinů funguje prostě výborně a zasloužil by si mnohem větší pozornost, než se mu dostalo. ()

Inozuka

Na Bumerangu je vidět, že jej napsal člověk, které má prostředí komunistických lágrů pěkně zažité - tedy bývalý mukl. Žádný zbytečný patos, žádné černobílé postavy, syrovost a velice lidský příběh. Atmosféře napomáhá i to, že se točilo v bývalém pracovním táboře Vojna u Příbrami. Film ale stojí a padá hlavně s Jiřím Schmitzerem, který tady předvedl v pravdě životní výkon. Ale i ostatní herci, byť v malých rolích válejí (Goldflam, Krampol, Suchařípa, Dlouhý, Steindler, Holub...). To vše dělá z Bumerangu jeden z nejlepších tuzemských filmů devadesátých let... ()

Rodin

Extrémně vynikající výkon Jiřího Schmitzera povýšil tento film do kategorie nezapomenutelných. Velké rezervy byly ve scénáristické práci, nicméně celkový dojem a vyznění pro mou osobu - 85%. Velmi se mě to dotklo a vždy se na tento film rád znovu podívám. Tím spíš, že můj vztah ke komunistům a všemu, co představují, je výrazně, ale opravdu výrazně negativní. Nechtějte po mně další rozbor, neboť nerad používám v písemné podobě brutálně sprostých výrazů. ()

Stanix

České vězeňské drama, které jsem kdysi jedenkrát viděl a utkvělo mi v mysli tak, že jsem se k němu musel vrátit. Jeden z mála (bohužel) důkazů o tom, že Jura je pan herec. Vadí mi jen Heřmánek, kterého mám jinak velice rád, ale do postavy komunistického plukovníka na očistci mi moc nesedí. Bočan měl tenkrát do této pozice obsadit třeba Oldu Vlacha a nemělo by to chybu. Každopádně kdo má rád vězeňské snímky tak jako já a ještě tak neučinil, určitě nebude projekcí zklamán. ()

xenopus

V 90. letech vzniklo několik filmů odehrávajících se v 50. letech 20. století a vystavujících "na odiv" tehdejší složitou dobu. Zatímco většina mají tendenci k idealizaci, Bumerang však rozhodně není tento případ. Snaží se o autentičnost a spoléhá na to, že samotné vykreslení života v lágru v zimě a práce odsouzených v dolech bude stačit k maximálnímu zážitku. Děj a zápletka v podobě příchodu odsouzeného plk. Dobrého je ale poněkud prostá, aby to vystačilo na celovečerák. Celkově tam máme co do činění s filmem dobrým, ale dějově poněkud chabým. Účinek na mysl diváka ale zůstal. Rozhodně stojí za to Bumerang vidět, i když spíše z dokumentárních a historických důvodů než z důvodu filmových kvalit. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu