Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

blackkocour

Vůbec nejsem překvapen, že Skandinávie vytvořila další seriálovou bombu, a pro milovníka dánských filmů, je Švédsko něco jako sluníčkářská postreálie, která jen může maximálně Dánsku čuchat k prdeli, a litovat se, že nikdy nebude tak cool jak jeho bráška. Moje znalost k Švédsku je dost na mizivém bodu. Na každém rohu ulice stojí ikea, masové kuličky jsou národním jídlem, švédský stůl nemá nic společného s českým langošem, a taky reflektuje západní hamburgerové klišé, že policajt má být otylý pašík, co po ránu žere třicet liber přetučněných koblih s Jihlavankou, a chrochtá až do oběda, kdy si dá 6 palců havajské pizzy. Švéd, po našem "masochista" (i.), si po ránu možná tak tyto čuráky, filantropicky vytesává do ledu, zakopává jejich ostatky do sněhu, a do kávy si strouhá čokoládu. Teď si vezmem úplný opak, tak třeba třeba takový Islám. Ženy nosí na sebe koberec, všichni mají černé vlasy, mají závislost na bombónech, a není tam taková zima. (Mia) Khalifát.. je syrový, a tíživí sendvič mezi švédskou trojkou a Afghánským gangbangem, o poslední kebab. Evropská odpověď na Home(Dizny)land, a konečné poslední slovo, když se náhadou někdo bude hádat, kde se točí lepší kriminálky. Já mám zdatného Ånderse! Jen se musím ne málo smát nad podstrčeným panákem Ibeho. Iben není žádný podobný špinavý taťka šmouha, co pomateným žvatláním připomíná indiána při análním sexu, ale možná tak Apua (Nasa, pasa.., tak jen Vočka, tak jen vočka..) , v Kwik-E-Martu. Seriál hlavně chce evaukovat a cíteně přednést hrůzy této doby. Napínák dobrý, až vám z toho ztuhne stehno, ale nikoliv víc než na 8 hodin, tak proto nedám plnou kapacitu. Nad tímhle by se ani Muhamad Gándhí, nevysral, teda.. neupsal. ()

herr_carter

Zatím nejlepší počin netflixu, a to jednoznačně ! Prakticky nevidím žádných chyb v tomhle skvělém a autentickém počinu, jediné snad, co bych maličko vytknul je to, že po shlédnutí tohoto seriálu bude mít člověk strach v momentě, kdy spatří kohokoliv zahaleného. Ten strach a úzkost při sledování je tak reálný, že mnoha lidem navodí podle mě rasistické myšlenky a když to řeknu škaredě, bude dotyčný pak "všechno co je zahalené a vousaté" házet do jednoho terotistického islámského pytle. Xenofobním, slabším a méně inteligentním povahám rozhodně nedoporučuji. Je to ale TOP !.........................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Reanimated

Nejlepší TV seriál od Černobylu. Finální epizoda totální masakr, který převrátí divákova očekávání. Stylem, který ale dává smysl a mně to sedlo, protože jsem to zčásti odhadl. Nejvíc mě asi sebral Suleiman. Otec dívek, které se postupně nechají radikalizovat. I když člověk samozřejmě fandí Pervin. Pochvalu rozhodně zaslouží i Lancelot Ncube. Takový zm-, pardon záporák, se často nevidí. ()

Soweek

Bez trailerů a reklam vypustila evropská odnoš Netflixu švédský seriál, který okamžitě strčil veškerou konkurenci do kapsy. Přiznám se, že po prvních dvou dílech jsem od seriálu chtěl couvnout, protože mi dojem kazil anglický, doslova příšerný dabing, jelikož se mi nepovedlo sehnat seriál ve švédském znění. A upřímně první dvě epizody ani dějově nestály za moc. Radím ale dobře všem, přeneste se přes otřesný dabing a první nezáživné epizody, zbytek je totiž luxusní. Naprostá povinnost pro filmové fanoušky. ()

Sdoom

Homeland na švédský způsob? Tak to beru! Švédové se vytáhli, Chalífát se nebojím už teď prohlásit za seriál roku, protože nic lepšího tu už dlouho nebylo. Scénáristicky precizní, budovaní napětí absolutně fantastické, herecky naprosto přesné. Dlouho tu nebyl seriál, u kterého jsem chtěl vidět hned všechno a nemohl se dočkat dalšího dílu - Chalífátu se to povedlo bez větších potíží. A navíc oproti Homelandu je mnohem realističtější, pocit že tohle se fakt může stát, z toho přímo sálá. Čistých 5 hvězd a zařazení velmi blízko top 10 nevyhnutelné. (Netflix, orig.) ()

Devilian

Když divákům Netflixu naservírujete krásně naaranžované hovno na podnose, furt to bude jen hovno. A tenhle seriál je toho příkladem. Mrazivý? Strhující? Autentický? Pokud někomu přijde nudné tlachání natáhnuté na 8 zbytečných epizod strhující, pak asi ano. Pokud se někdo chce autenticky sžít se zakomplexovanými a vypatlanými puberťačkami, pak rozhodně ano. Pokud se chcete vcítit do postavy naprosto odporně nesympatické hlavní policistky, která je taky úplně dutá, pak bezpochyby taky ano. Do toho přihoďte milion úplně zbytečných, horkou jehlou spíchnutých postav, které jsou v příběhu úplně k ničemu a ani vás v něm nijak nezajímají. Do toho vytvořte situace jako kdyby je napsal "nadějný 13 letý začínající spisovatel", včetně všech velkých "odhalení" a "zápletek". Měla jsem velké (VELKÉ) problémy to vůbec dokoukat (stejně jako oslavovaný Money Heist), ale furt jsem si říkala, že jo... ještě to nějak dám. Za poslední epizodu jsem to srazila o hvězdu dolů, protože to byl výblitek, jaký nepamatuju už dlouho. Teď si klidně řekněte, že jsem prostě blbá, nepochopila jsem to, že nedokážu ocenit kvalitní filmařinu, djádydjádydjááá... Můj problém. Ale větší problém (a hrůzu) mám spíš poslední měsíce/roky z toho, co lidi dokážou během chvíle vynést až do nebes jako "naprosto nejlepší film/seriál". Prakticky cokoliv, co jim do žebříčku "Top 10" nasere Netflix, aby se už diváci nemuseli vůbec trápit nějakými úvahami nad reálnou kvalitou děl, které se tam poslední dobou dostávají. A za týden, či měsíc, je tím "nejlepším" zase něco jiného. A pak zase a zase. Kam se asi tak řítí divácký vkus? Řekla bych, že celkem rázným krokem do prdele. ()

kenkaku

Tak opět jednou proti proudu.... byť téma zajímavé a provokativně zpracovaně, nicméně v nudném a rozvleklém provedení (o debilitě scénáře nemluvě). Ke konci se totiž seriál mění v nechtnou komedii (díky sérii bizardních náhod které posouvají děj). Možná se mi to ještě rozloží v hlavě a dám podprůměr. ()

Maynard.

Hodně silný 4 hvězdy jako na americký vlajce :o). Celej život sem si myslel, že až se jednou bude válčit, přijde to od tědlech fanatickejch jarabáků avono ne, vono to přišlo od toho ruskýho zmrda... No, tak to na úvod. Silnej příběh, chvílema fakt hodně nervydrásající. Ale k uplnýmu uspokojení mi tohle nestačilo. Jen sem si říkal, že mít takovýhle dcery v pubertě, který si libujou (ačkoli nemusej) v džihádu, tak to bych se rači v prdeli viděl. Drsný... Konec přísnej jak bič. A můj pohled na jarabáky se nezměnil, pořád si o nich myslím "svý". :o) ()

xLIGHTx

Neznámi herci, trochu špecifická téma, ale výsledkom je v podstate bomba vo švédskom prevedení (našťastie nie na samovražednom atentátnikovi ;). (Kalifát bol produkovaný rovnakou spoločnosťou, ktorá vyprodukovala krimi seriál Most.) Ono, aj teraz v médiách kolujú reportáže o moslimských gangoch, ktoré vystrájajú vo Švédsku, ktoré obchodujú hlavne s drogami a zbraňami, takže vlastne seriál je stále aktuálny. Kalifát pojednáva najmä o obetiach radikálneho islamu a o obetiach Islamského štátu (ISIS), ktorý pár rokov existoval a náboženskí fundamentalisti verbovali pre ISIS ďalšie posily aj zo (západného) sveta, napr. zo Švédska s prísľubmi takmer modrého z neba... Divák tu sleduje hlavne konanie švédskej policajtky Fatimy, ktorá sa snaží zistiť niečo o možných útokoch vo Švédsku. Komunikuje so Švédkou menom Pervin, ktorá žije priamo v ISIS a chce odtiaľ utiecť, ale ak chce pomoc od Švédska s útekom, musí sa snažiť zohnať informácie o plánovaných útokoch. Zaujímavý je aj pohľad na zákerného a rafinovaného moslimského verbovača vo Švédsku, ktorý sa usiluje okrem iného zmanipulovať niekoľko neplnoletých Švédok, aby odišli do ISIS. (Z brainwashing videa od nejakého radikálneho duchovného v rámci seriálu Kalifát: "Všetkým vo Švédsku nahovárajú, že žijeme v demokratickom raji a že tu vládne úplná sloboda vierovyznania. Problém je, že to nie je pravda. Ide o lož, ktorú šíria nepriatelia boha. Ak vám niekto tvrdí, že môžete byť pravý moslim a zúčastňovať sa volieb - klame. A ten, kto vám hovorí: Musíte sa riadiť švédskymi zákonmi, nie Šaríou, nie je pravý moslim. Je to nepriateľ islamu. Hlásať pravú vieru je tu zakázané, ak chodíte do mešity, kde sa hlása božie slovo, budú vás prenasledovať.") V tomto prípade mal Netflix veľmi šťastnú ruku. Za päť buriek, ehm, hviezd. (Plusové body patria aj STV2/Dvojke, ktorá tento kvalitný projekt zakúpila a zaradila do vysielania a pripojila k tomu pomerne sympatický dabing.) P.S. Seriál sa stal údajne najsledovanejším seriálom vôbec v r. 2020 na Sveriges Television a je podľa všetkého založený na skutočnom prípade troch tínedžeriek pôvodne z Londýna, ktoré sa vo svojej škole v r. 2015 stretli s fanatickými mosl. verbovačmi. Update & P.S. 2 Aktuálny nadpis jedného sk denníka (november/listopad 2023): ...vlajky Islamského štátu a volanie po kalifáte. V Nemecku protestovali tisícky moslimských radikálov. "Veľkej propalestínskej demonštrácie v nemeckom meste Essen sa v piatok zúčastnilo okolo 3-tisíc ľudí. Na mieste boli pozorované početné islamistické transparenty a zazneli aj požiadavky na zriadenie kalifátu. Podľa správ očitých svedkov niektorí demonštranti počas piatkového protestu niesli vlajky Islamského štátu a Talibanu..." (Št.) *Vyzerá, že pre mnohých moslimov ISIS bol a je žiaľ možno niečo ako raj na zemi. Čo k tomu dodať. ()

Ondra16

Mind-fucking-blown. I přes zasazení do roku 2015 extrémně aktuální, děsivé, virtuózně zrežírované drama o nepříteli, kterého nejde porazit. ()

Michelle75

Hodně silná záležitost, po třetím dílu jsem se do děje pořádně zakousla a i když je to teda masakr téma, tak mi bylo líto, že už je konec. Výborné, syrové, bez příkras a patosu, takhle si představuju realitu této mantality a víry a mám z ní teda obrovský strach. ()

klukluka

Aby se člověk trochu orientoval, to někdy dost bolí. Tohle je ten případ. Chalifat pro mě představoval nervydrásající kino. Byl to takovej tlak na moji nervovou soustavu, že mi z toho fakt nebylo dobře. A tahle depka jen odráží realitu. Nikdo si to nemusel vymýšlet, tohle se už několik let skutečně děje. Je to šílený. Všechny policajty chci vidět už jen na protiteroristickým. ()

Hanys_

Kalifát je tak trochu evropskou verzí Homelandu (natřískanou jen do 8 dílů), ale zároveň tím co a jak popisuje, se to všechno zdá být nebezpečně blízko a reálné. To radikálování naivních holčiček, ta rozpolcenost "bojovníků". A jsem rád, že se zrovna téhle ožehavé věci chytli sami Švédové, a že se pořád dá natrefit na výbornou věc "tak trochu pod radarem". ()

kery-

"Džihád není volba" aneb švédský stůl plný rozmanitých charakterů, kde jsou zajímavé téměř všechny - neschopná a trochu sobecká policajtka pronásledovaná vlastním systémem (ostatně, kdo v tomhle není tím svým systémem pronásledován?); rodina žijící si svůj švédský sen po emigrování; dva kluci, kteří chtějí rozhodovat o životech jiných a přitom ani neudrží pistoli a nebo třeba hledač "talentů", který jde ve jménu své víry doslova přes mrtvoly. Za mě ale vede ta křehká ženská, která pro dobro svého dítěte zradí všechno, co dříve určitým způsobem považovala za smysl všeho. Skvělá analýza postav a důvodů zabalená tak divně, že mi 5 dílů trvalo zjistit, jestli se mi to vůbec líbí, nebo ne. Ani do teď si nepamatuji jména všech postav, ale to emoční hořké zakončení ve mě bude rezonovat sakra dlouho. Umím si představ, že celý ten svět funguje přesně tak manipulativně, jako to ukázal tenhle dokument. ()

Disease

Ze začátku taková jakože studie o verbování a poměrech v IS, nějak to na mě působilo trochu moc studeně, k postavám jsem se neměl jak dostat, ale od půlky naprosto parádní dva příběhy silných hrdinek. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů