• gotham

Jiří Kodet jako detektiv vyšetřující záhadnou vraždu, to na mě působilo vábivě, ale realita byla děsivá. Přišlo mi to, jako by mi někdo pustil totálně průměrný a nezáživný film a navíc ještě s 50% zpomalením. Představit si kapitána Exnera s nějakými emocemi či dokonce něčím, co by se alespoň vzdáleně dalo nazývat rychlostí, to ani nejde. Další postavy absolutně nezáživné, ani Boušková jako kráska ze vsi se mi vůbec nezamlouvala. Ale pokud má někdo problém s usínáním, tak vřele doporučuji místo prášků na spaní. 30%(6.8.2013)

Dávám trochu nadhodnoceně 4* a to kvůli Kodetovi - mám, a vždy jsem měl, pro tohoto hereckého šlechtice slabost. Kapitán Exner je navíc pokus udělat českou detektivku trochu jinak a celkem se to dařilo tak, že se na film dá dívat ještě dnes. Pro mé uši je také dobré, že obešli i bez obvyklého soudruhování, kterého se nezbavili tvůrci také dobrých detektivek s Rudolfem Hrušínským v roli majora Kalaše. Co bylo ale pro mé uši zoufalé, byla hudba. Ota Petřina zde odvedl velmi průměrný kavárenský popík bez atmosféry. Tenhle skladatel, dle mého názoru, napsat filmovou hudbu neumí.(5.5.2013)

Nevýrazná kriminálka s majorem Exnerem, kterého ztvárnil Jiří Kodet. Líbila se mě atmosféra červnových dnů a prostředí, kde se vyšetřování vraždy odehrávalo, nelíbilo se mě náhlé vzplanutí majora Exnera mezi místní dívkou, kterou zahrála Jana Boušková, to mě připadlo docela přestřelené a do příběhu se nehodící.(27.11.2016)

• gombarix

Nick Carter, který se bohužel bere vážně. Velmi líná detektivka s občasnými bizarními momenty (nejlepší asi "doktor" Kratina se Steinmasslovou v negližé) a docela trapným rozuzlením. Nejhezčí na filmu jsou krajinné scenérie a ty obrázky od "talentovaného ševce". (Hodnotím přesně na 50 %, ale krouhlím dolů, protože mě to zklamalo.)(3.2.2018)

• kingik

Ševče, drž se svého kopyta! Švec Rambousek se nedržel a zařval. Dělal do umění, maloval obrazy, jeho obrazy se dobře prodávaly, měl talent. A to se někomu v jeho okolí nelíbilo. Jeho vraždu přijíždí vyšetřovat zkušený a elegantně disponovaný kapitán Exner, který je v Opolné shodou okolností na dovolené. Jeho práci stěžuje hned několik záležitostí - Rambousek nebyl příliš v malém městečku oblíbený a hlavně chybí motiv vraždy. Velmi pomalu vedená krimi dala vyniknout charismatickému Jiřímu Kodetovi, který ale přece jen není typem pro roli vyšetřovatele. Ani jeho aura utahaný film vůbec nerozpohybovala. Dost často převládal pocit, že filmu by mnohem lépe seděl televizní formát. Režijně se film nijak nevytáhl. Herci ve vedlejších rolích se většinou do svých rolí ani moc nehodili. Jako pěst na oko působil Karel Augusta v roli kunsthistorika. To jo, nad zničenými obrazy se rozčiloval náramně, ale jemu seděly jiné role. Alespoň svými energickými výstupy film oživil. Exnerovy vyšetřovací postupy a metody byly k smíchu. I pachatel, jehož totožnost je odhalena až v samotném závěru, se choval hloupě a zanechával po sobě stopy jak vrata. Vše dodělalo klíčové nalezení odhozeného oblečení v rybníce. Exner celou dobu neudělal nic, o čem by se dalo prohlásit, co ho povýšilo na tak uznávaného vyšetřovatele. Až mu dementní scénář v závěru předepsal potopit se pod hladinu super kalného rybníku a neomylně na jeho dne najít předmět doličný. Celý ten námět byl lehce úsměvný, než aby se dal brát vážně, jak ho prezentoval film. Švec, který maluje a dosáhne uměleckého věhlasu(!), pachatel, který mu závidí jeho úspěchy(!), detektiv, který je typem seladonského svůdníka(!), dva jeho podřízení, kteří vyhlížejí o dekádu starší(!) a další přehmaty. Veterán mezi režiséry Jan Schmidt měl v 70-80 letech celkem plodné období. Až na televizní trilogii o Havran Pírkovi, se ale jeho filmy krčily v ústraní diváckého zájmu. Tenhle jeho krimi počin postrádá výrazovost, adekvátní herecké obsazení a jakékoliv tempo. Budiž mu přičteno k dobru, že závěrečné odhalení vraha nebudí smích tolik, jako většina toho, co tomuto "sofistikovanému" odhalení předcházelo. Slabý krimi film. 40%(23.6.2015)

• - Natáčeno v Opočně. (M.B)

• - Scéna, ve které jdou policisté s kosami a hráběmi kosit louku, byla zcenzurovaná, protože prý zostuzovala Veřejnou bezpečnost. [Zdroj: Aha] (carott)

• - Kvůli Janě Bouškové (Lída) a Jiřímu Kodetovi (Michal Exner), kteří denně hráli ve 150 km vzdálené Praze, se film natáčel pouze od devíti hodin ráno do tří hodin odpoledne. Poté štáb neměl co dělat a začala volná zábava, což se nelíbilo odborářům, kteří chtěli, aby štáb a herci jezdili domů k rodinám. [Zdroj: Aha] (carott)