(mOnkey)

Každý může být alkoholik. Každý může být i abstinent. Ale být ochlastou chce talent. Tak tahle a další památná moudra ze sebe souká Charles Bukowski prostřednictvím Henryho Chinaskiho alias Mickeyho Rourka. Příběh o básníkovi utápějícím se v alkoholu má tu výhodu, že člověk se s ním snadno dokáže sžít, vždyť podobnými útrapami si procházím párkrát do týdne. Jako odysea jednoho ztroskotance dobré, jako film s jakoukoliv vyšší výpovědní hodnotou už bohužel nikoliv. ()

Martin741

Film o tom, ze zivot na dne spolocnosti nemusi byt len same trapenie sa a snaha za kazdu cenu sa vysvihnut hore. A tato ustredna myslienka sa mi paci. Dokazem sa preniest cez mne nesympatickeho herca /Rourke/ a dat filmu vysokych 83 % ()

Hees

Wau ... Ja sám sa považujem za básnika a preto tento film vo mne vyvolal rôzne pozitívne aj negatívne pocity údelu určitej sorty ľudí, kam sa aj ja zaraďujem (tým sa nechcem chváliť). Film je proste inšpiratívny a to si ja veľmi cením vždy. Film sa najprv prezentuje ako veľmi jednoduchý a postupom času naberá určité kontúry a človek chápe viac a viac, že tento film je v skutočnosti zo života. Síce je tam trocha "zľahčený" alkoholizmus a vo filme je alkoholizmus v podstate trocha cool, čo teda rozhodne ja podporovať nechcem, ale inak sa zrejme nedalo netočiť taký dobrý film. Neskôr vo filme príde super rozkol a ťažké rozhodovanie pre diváka či pochopí, to čo robí hlavný hrdina. Hlavný hrdina je pochopiteľný, ale divák by si zrejme vybral inú cestu a preto je tento film aj trocha výnimočný v tomto smere. Alice Krige v kristových rokoch (33) vyzerá vážne vynikajúco a bavilo ma sa na ňu pozerať a samozrejme aj na výkon Mickeyho Rourka. Film je teda výborný,.inšpirujúci a čo je tiež veľmi zaujímavé končí tam kde sa začal s tým, že divák toho vie oveľa viac ako predtým. Až na to, že ja by som spravil iné rozhodnutia ako hlavný hrdina, ale to filmu vyčítať predsa nemôžem a viem básnika Henryho Chinaskiho pochopiť. ()

Gaskin

Spolu s příběhy obyčejného šílenství se jedná o pravděpodobně nejvěrnější adaptaci Bukova prozaického díla a to, i když se to možná nezdá, chce hodně. Mickey Rourke v hlavní roli naprosto exceluje, dokonce s maximální věrností hraje bukovy hemeroidy. Prostředí je vybráno přesně tak, jak jsem si ho při čtení knih představoval a dynamika filmu je dov naprosto stejném rytmu, jakým kloužou vaše oči v řádkách knih. Pět hvězd jako bukofil i jako milovník filmu a jeho atmosféry, která kondenzuje při sledování na celém vašem těle. ()

kvasiva

Na toto dílo jsem se velice těšil, protože tvorbu CH. Bukowskiho mám velice rád. Trošku jsem se i obával toho, jak bude film vypadat, protože kniha je stále kniha, ale musím uznat, že toto dílo je dosti povedené. I když jsem čekal možná trošičku něco jiného - v mých představách vypadal Henry Chinaski upřímně řečeno jinak. Ale celkově je to unikátní dílko a každý fanoušek Bukowskiho by si ho neměl nechat ujít. Edit 21.5.2011 - Mickey Rourke ztvárnil H. Chinaskiho opravdu dokonale... jeho gesta, chování - pravý umělec. ()

zette

Jak jsem literarni ignorant, tak od Bukowskeho jsem nekdy ve dvaceti letech, precetl snad vse, co od neho u nas vyslo... Ten film ma nekolik vybornych scen, zakrvaveny Chinaski v byte nema konkurenci. Ale uplne si nejsem jisty, ze ten naboj a atmosfera se z tech knizek dostala do filmu. Dunaway i na konci osmdesatych let byla moc krasna na to, aby hrala starnouci alkoholicku. Jak ji mam rad, do toho filmu se moc nehodila. Ale z nostalgie dam ctyri hvezdicky. ()

c.tucker

Miluju Charlese Bukowskiho alias Henryho Chinaskiho. Mickey Rourke ho ztvárnil přesně tak jak si ho představuju. Vždy když na ten film koukám, mám chuť žít stejným životem, jenže u nás to takhle nefunguje jako v USA. Jinak je to hodně bombový. ()

kosta73

Mickey Rourke v roli barového povaleče působí vskutku realistickým dojmem. Postavičky barových štamgastů a ztracených existencí jsou též velmi věrně vybrané ( zejména scéna ve které se dozvíte, k čemu všemu se dá použít šála ). Tvůrcům se podařila zachytit ponurá atmosféra života opilce, který si ovšem svůj úděl paradoxně velmi užívá. To vše s nádechem svérázné poetiky, kterou známe z Bukowského knížek. ()

SeanLSD

„Prečo neprestanete piť ? Každý môže byť opilec.“ „Každý môže byť abstinent. Byť opilec, to chce špecifický talent.“ Je to úžasné, často odpudivé, ale stále fascinujúce, ako sa dokáže človek ako Hank prelievať existenciou so správnym pocitom, že na to má právo a na ničom aj tak nezáleží… ako dokáže s absolútnou odovzdanosťou hrdo reprezentovať samotné dno ľudskej spoločnosti a nechať sa vláčiť jej zákonmi ako rozotretý odpad s naliatym úsmevkom, bez akéhokoľvek ohľadu na jej zákony... a pritom si uchovať iskru, radosť zo života, nestresovať sa každou sprostou prkotinou - nestresovať sa ničím - a vnímať celkom svojsky poéziu života…. Inými slovami, slovami tej väčšiny, ktorá sa o niečo snaží – ako si dosierať život alkoholom. Nie každý dokáže byť notorikom s poriadnou gráciou, moji zlatí rádobyštamgasti vysedávajúci v krčme s múdrymi rečami o futbale a politike ! Chlastať do nemoty, to je umenie ! Mickey Rourke sa s tým rozťahaným ležérnym jazykom a cynickým hazardérskym provokatérstvom krásne prevtelil do niekoho, kto to dokáže praktikovať s prirodzenosťou človeka, pre koho nič nie je normálnejšie ako proste nasávať, robiť riadny bordel a občas o tom v tichu napísať. Ó, poznám tie stavy, a nie že by som ich vyslovene nemal rád - ale nemám na to poriadne gule... a on hej, nakopal by ma za takéto žvásty do zubov i do žalúdka. Možno by som sa oň na ulici neoprel ani bicyklom, ale pokiaľ s tým nemusím byť permanentne konfrontovaný, je to fajn, - je to skvelé, - je to dokonca nasledovaniahodné ! ()

wendelin9

Miluju filmy. Miluju filmy a knížky. Miluju filmy podle scénářů od skvělých spisovatelů. Miluju filmy o chlastu, drogách, hospodách a povalečích. Miluju, když lidé ve filmu žijí na dně, ale přesto žijí víc než kdy bude žít smetánka zlaté třídy. Miluju mistra toho všeho - Bukowského alias Henryho Chinaskiho a jeho neotřelost, vulgárnost, opovrhování vším a všemi. Miluju jeho postoj k životu, ten hnus, který je všude kolem nás, ale hlavně miluju jeho pravdomluvnost a způsob jakým vidí realitu... Jste na tom podobně? Tak co tady ještě děláte........ ()

Radiq

Hmm, to vubec nebylo vtipny, jak třeba v Bukowskiho knihách. Neřikám, že by na tom bylo něco špatnýho a Mickey Rourke zdařile ukázal svou hereckou stránku, ale Faye Dunaway jako alkoholička zas tak uvěřitelná nebyla. Právě naopak - i když byla opilá, furt vypadala dobře a slušelo jí to. Příběhově teda nic moc, v podstatě se tam toho fakt moc nestane, ale pro fanoušky Charlese Bukowskiho je tohle povinnost. A já se mezi ně řadím, protože to je můj nejoblíbenější spisovatel. Film bych si však dokázal představit v lepším hávu. ()

eye candy

"Anybody can be a non-drunk. It takes a special talent to be a drunk. It takes endurance. Endurance is more important than truth." Jo jo Henry chlastá ligu a Wanda má pěkný nohy. ()

Triple H

Faktótum sa mi páčilo a myslel som si, že Barfly bude ešte lepšie (scenár písal predsa len sám Bukowski), ale kupodivu nie je. Barfly síce je viac špinavšie a povedzme bližšie skutočnosti, ale herci boli miestami dosť čudní. Rourkea mám veľmi rád, ale to čo robil tu nejak nechápem. To už nie je imitácia Bukowského, ale prestrelená karikatúra. Škoda, lebo vyzerá adekvátne (adekvátnejšie ako Matt Dillon), ale úlohu dosť prehráva (a bolo treba opak- byť minimalistický a vecný- presne ako autor). Na druhú stranu - jeho výkon ma bavil a udržal moju pozornosť. No a Faye Dunaway- tá sa mi sem veľmi nehodila. Možno je to aj jej až priveľmi aristokratickým výzorom. Trochu ma to mrzí, pretože Charles Bukowski je jedným z mojich veľkých obľúbencov, ale toto mi príde kúsok slabšie ako Faktótum. Tri hviezdy za tú atmošku a náklonnosť k látke. ()

Khumbac

Bukowského jsem před deseti lety přečetl téměř celého, i knihu "Hollywood" v níž se o filmu zmiňuje. Rourke Chinskiho ztvárnil poměrně dobře, ale jeho téměř dokonalá pleť mi tam neseděla. Jasně že mu tam bylo cca 30 - 35 roku, ale co si pamatuju Charlese z fotek tak jeho tvář vypadala jako zvrásněný povrch měsíce. Nevím jestli Rourke to nepřeháněl s Henryho chůzí, ale asi ne..., chůze byla excelentní. Je zvláštní když si tak uvědomím jak mne Bukowského romány fascinovaly, když šlo hlavně o chlast. ()

Lamprea

Po tý jízdě co tady předvedl Henry Chinaski mám docela chuť na panáka. Parádní výkon jak Rourka, tak Faye Dunaway. Asi si dám v dohledný době opět něco od Bukowskiho :) I can't stand people. I hate them. Oh, yeah? You hate them? No, but I seem to feel better when they're not around. ()

Honzek

Od alkáče, pro alkáče! Film je naprostou nutností za A pro to, že máte rádi Bukowskiho a za B proto, že jste někdy zažili pitku, ne-li bitku. No a pokud jste ze slušné rodiny, alespoň se naučíte jak to v životě chodí. Naprosto skvěle zahraná hlavní role, vynikající režie a hutná atmosféra, která vás do deseti minut buď pohltí, nebo vyplivne. Jen škoda, že takovéhle klenoty člověk nevidí častěji, ale to je holt úděl toho, že to napsal život sám. ()

Qitek

Faye Dunaway ve vedlejší roli válcuje na plné čáře špatně přehrávajícího Rourkeho. Bohužel. A zub času Schroederově průměrné televizní režii taky dává těžce na frak. Nicméně již zmíněná Faye, Bukowskiho scénář a samotná postava Henryho Chinaskiho, dává jakýmsi alkoholovým odérem zapomenout, že to tihle dva kapitáni zrovna moc dobře neukočírovali. ()