Co jsme viděli, co jsme slyšeli

• USA Things Heard & Seen

Pár z Manhattanu se odstěhuje do starobylé osady v Hudson Valley, kde zjistí, že jejich manželství obestírá zlověstné tajemství, které si nezadá se záhadami prastaré vesnice. (Netflix)

Jordan

artové horory to majú ťažké. majú tendenciu ostať nepochopené. veľkú časť divákov si odplašia tým, že tá znepokojivá atmosféra a snaha postavami, situáciami a osudmi priblížiť sa čo najviac realite a bežnému životu pôsobí nepríjemne. prípadne snahou o nejaký filozofický presah, otvorenými či vyslovene "zlými" koncami a/alebo prevracaním, nenaplňovaním či úplným popieraním zaužívaných žánrových klišé. autorský pár scenáristov/režisérov, ktorý si ma hneď na začiatku svojich kariér získal perfektným debutom, mi potom zo zorného poľa na dlhé roky zmizol, aby som sa dostal vďaka netflixu k ich ostatnému kúsku. a ten na ich škodu všetky vyššie zmienené neduhy vykazuje, preto zrejme tie nižšie hodnotenia. no to všetko nijako neodzrkadľuje fakt, že sa jedná o poctivú filmárčinu a nenápadnú, pod kožu lezúcu reverznú apoteózu a genderovo ladenú prevrátenú variáciu na jednu z najklasickejších hororových premís v dejinách filmu a literatúry (dokonca miestami snímaním a niektorými formálnymi prvkami celkom priznane cituje Kubrickov Shining a iné). ()

Anderton

Skúsené tvorivé duo si zobralo na plecia viac, než bolo schopné uniesť. Zaujímavo rozohratá zápletka s viacerými postavami, viacerými tajomstvami a utajenými zločinmi začne v druhej polovici vyúsťovať do banálnych riešení. V podstate by sme sa zaobišli aj bez bubu efektov a celej náboženskej mytológie, ale to by sa už adaptácia asi úplne odklonila od ducha predlohy. Občas film príjemne vystraší, potešia aj herci, ale radosť by sme z tohto filmu mali asi iba v tých osemdesiatkách, v ktorých sa odohráva a kedy mal byť tento príbeh napísaný aj nakrútený. ()

Dzeyna

Mnohem lepší, než jsem čekala. Je to sice dost předvídatelné, nicméně je to strašně hezky "uděláno". Amanda se tam hodí jak prdel na hrnec a celý příběh je taková ta klasika, ale trošku vylepšená. Duchovno tam je v celkem snesitelné míře a venkov Ameriky nesmí chybět. Na Netflix opravdu povedené. ()

AppleCore

Robert Zemeckis před dvaceti lety poslal do kin  What Lies Beneath, což je žánrově na stejný vlně, jenom lepší ve všech filmových aspektech. Takže spíš než abyste ztráceli čas tímhle, zkuste přehodnotit Pod Povrchem. Things Heard & Seen postrádá v žánru thriller napětí a jako horror selhává v budování atmosféry i strachu... a z obecnýho hlediska je to prostě jenom nuda. ()

silentname

Tak toto je sklamanie ako remeň. "Things Heard & Seen" malo reálne patriť medzi kvalitné duchariny. No výsledok je vysoko pod mierou spokojnosti. Je pravda, že film je natočený pôsobivo, herci vo svojich rolách fungujú celkom dobre a režijne je to spracované celkom solídne a film má nejaké tie momentky. No po stránke scenáru film maximálne škrípe a nemá dokopy žiadnu charizmu ani nevie budovať atmosféru. Hororových momentiek je tu podľa mňa pramálo a okrem toho sa tu počas jednotlivých scénok skoro vôbec nebuduje ani nejaké reálne napätie. Bohužiaľ je to naopak skôr vysoko monotónne a nevie čo to má vlastne robiť so svojim konceptom. Videl som kritikov, ktorí tvrdili, že je to mizerné spracovanie silnej knihy. Možno je to pravda, no neviem si reálne predstaviť, že by dokázala tieto postavy vykresliť o moc lepšie. Môj najväčší problém s filmom totiž nie je absencia napätia, málo hororových elementov, dokonca ani tá prepálená dvojhodinová stopáž (hoci súhlasím, že film mohol byť kratší a zlepšilo by to určite jeho tempo). Najviac mi tu vadí fakt, že celé je to postavené na vzťahu našich dvoch protagonistov. A nielenže je to vysoko predvídateľné, no dokopy ich vzťah absolútne nemá žiadnu iskru ani nič. A reálne mi boli obaja úplne ukradnutí a všetko čo sa okolo nich dialo. To by sa nemalo stať. Ak je epicentrom filmu manželský problém nášho páru, mal by som nejakým spôsobom aspoň voči jednej strane niečo pociťovať (najlepšie obom). No reálne som pri sledovaní necítil absolútne nič. EvilPhoenix tu spomína, že štýlom to pripomína Bayov "The Amityville Horror". Ja súhlasím. No v tom filme na mňa pôsobil vzťah medzi Melissou George a Ryanom Reynoldsom úprimný. A oveľa viac mi na nich oboch záležalo, než na tejto dvojici. Toto je len prázdny a nudný film, kde sa sem tam blysne nejaká v pohode momentka. No nevie absolútne budovať napätie. Bohužiaľ. Hodnotenie: D+ ()

Arsenal83

Naťahovaný film, ktorý nevedie skoro nikam. Duchárska linka slabá a nedopracovaná. Milenecká linka ešte slabšia a ešte menej rozpracovaná. Kriminálka linka načatá a privedená k plytkému rozuzleniu. Niekomu film pripomína Pod povrchom, ja som to zo začiatku tipoval na Tí druhí. Ani jedno sa však nekonalo. Na konci to prekvapujúco chce zísť až k 3:15 zomrieš! ale bez tej atmosféry, bez toho strachu. Dve hodiny je príliš veľa na to málo, čo sme vlastne videli. ()

Chrustyn

Lacinější thriller, který funguje do chvíle, kdy něco buduje. Jak dojde k realizaci je zle a nijak tomu nepomáhá přestřelená délka, která je v dané kvalitě ubíjející. ()

Marze

Toto malé městské drama s velkými sny je hodně předvídatelné bez náznaku něčeho nového a překvapivého. Postavy  jsou ploché. Některé dialogy měly hloubku a byly vtipné. Vůbec zde jsou občas zábavné okamžiky. Na takovýto film má hlavní protagonistka až moc vysokou kvalifikaci. ()

SOLOM.

Já tak nějak nechápu, jak může mít někdo v roce 2021 pocit, že s takovou zápletkou může ještě uspět. Ohraný příběh silně připomínající tucet laciných televizních krimi dramat/thrillerů, kterých si třeba na youtube můžete pustit celou řadu, už vážně nedokáže nikoho ohromit, natož zaujmout i když k tomu přidáte sexy Amandu Seyfried, nějaké ty duchařské prvky a pár vražd. Netflix sice dokázal vyprodukovat pár solidních filmů a seriálů, ale přijde mi, že s opravdovou kvalitou začínají být hodně na štíru.    Za celou dobu jsem tu nenarazil na žádnou pasáž, která by mi alespoň na nějaký delší čas utkvěla v paměti. Postavy mi moc sympatické nebyly, většinu příběhu jsem se dost nudil a když k tomu připočítám ne moc úsměvný a dobrý závěr, chabou atmosféru a fakt, že se tu uchýlili jen k několika ohraným duchařským prvkům a vraždy se odehrály víceméně mimo záběr kamer, má spokojenost se rozhodně nějak nezvýšila. Celé to prostě vidím jako podprůměrnou záležitost, u které jsme toho (budu-li se držet českého názvu filmu) moc dobrého neviděli a slyšeli jsme jen hromadu ne moc záživných dialogů.    Přišlo mi, že tvůrci ani sami pořádně nevěděli, co chtějí točit. Nabídli nám tu několik možností, jak by se film mohl dále rozvíjet, ale vlastně pořádně nedokončili ani jednu z nich. Mohla za to jen tvůrčí neschopnost z toho vymáčknout něco víc? Nemyslím si, protože „kde nic není ani smrt nebere“. Podprůměrný film, který je v mých očích ztrátou času, jelikož nic kvalitního nenabídne. Jediné co mě zaujalo, bylo to, že jde v krátkém sledu o další film, kde se objevily alpaky – ještě chvíli a asi si taky nějakou pořídím… 40% ()

claudel

Podle mého názoru si autoři tohoto snímku nebyli s to vybrat, co chtějí natočit, resp. jaký žánr. A podle toho vypadá výsledek. Kladu si otázku - viděl jsem horor? Klasickou duchařinu anebo spíše netypickou duchařinu? Anebo psychologický thriller o rozpadu manželství? Či krimi s mysteriózním nádechem? V konečném důsledku ani jedno a ani v jedné oblasti ten film nefunguje. Rozčarování a zklamání, hodně slabé tři hvězdičky. ()

ARI50

Zajímavý a jemný horor, mělo to dobrý příběh, škoda krásné ženy. Konec mě naštval ale obrázek bible jasně ukázal co se stane, spokojenost je, krásný místo na téhle jemně napínavý horor. ()

luka4615

Po všech stránkách podprůměrný počin, na kterém zaujmou snad jen půvaby Amandy Seyfried. Ztráta času. (Netflix) ()

mm13

So scenárom si veľa roboty nedali, čo sa naplno obnažuje v bezradnom finále. Ale natočené je to pohodovo, obsadenie sympatické... neublížilo. ()

Morholt

Žánrový mix duchařiny, thrilleru a vlastně i rodinného dramatu, který by se mi docela i líbil, kdyby tu nebylo několik ale. Tvůrci se sem toho snažili nacpat strašně moc a nakonec se jim povedlo to všechno splácat do smysluplného celku, ale některé linie zůstaly nedotažené. Třeba minulost manžela by si zasloužila trochu víc prostoru, totéž se dá říct o historii domu, potažmo celé vesnice a takhle by se dalo pokračovat. Uvítal bych i trochu víc strašení, které tu víceméně absentovalo.Vyloženě potěšili jenom herci s výbornou Amandou Seyfried na čele. Jako čtyřdílná minisérie to mohlo být mnohem lepší. 55% ()

Marcos22

Přestože je snímek „Co jsme viděli, co jsme slyšeli“ zařazen do hororového žánru, má s ním pramálo společného. Film je fakticky vztahovým mysteriózním dramatem s duchovní tématikou, které se v posledních čtyřiceti minutách zvrhne do thrilleru, rádoby do stylu Zmizelé. Na rozdíl od Zmizelé a jiných kvalitních thrillerů, příp. hororů, které se snaží držet diváka v napětí po celou dobu, toto v "Things Heard & Seen" neplatí. Prvních 80 minut tak na diváka působí příliš komorně, zdlouhavě a v paměti se mu uchová především několik detailních záběrů na tvář Amandy Seyfried. Zbývajících 40 minut je stravitelnějších, a to zásluhou gradace příběhu a svižnějšího tempa, ale „nudu“ střídá nelogické chování postav a velká naivita, se kterou scénář pracuje. Jeden z mála důvodů ke zhlédnutí tak vidím v hereckém výkonu Jamese Nortona, kterému jeho postavu věříte, to stejné platí u krásné Natalie Dyer, známou ze Stranger Things. Ostatní nemají moc co hrát. Za mě slabší netflixový kousek na pomezí 1-2 hvězd. Za tu zbytečnou dvouhodinovou stopáž se přikláním pouze k jedné hvězdě. 👎 (29.04.2021) ()

corpsy

Ak ste videli ducharín doslova stovky ako ja, tak sa zrejme budete cítiť v mojej koži. Nemám nič proti dramatizácii hororu nejakým vnútorným aspektom, ktorý má navodiť atmosféru, že toto môže mať naozaj skutočné základy a môže ukázať, že rodinné drama, je občas väčší horor, ako nejaká mátoha, ale musí to mať energiu a emocionálne besnenie. Nie len guličky na povrázku, ktoré si divák posúva postupne dozadu. Ak by som bol laik, ak by som bol neznalec, hodnotím lepšie, ale tak nie som. ()

Astaroth12

Film neponúka nič, čo by som nevidel niekde inde alebo by ma to mohlo aspoň zaujať po príbehovej stránke. Film zabíja hlavne prekliate dlhá stopáž. Pri tomto námete a hlavne preto, že je tu vela zbytočných scén, mohol film mat minimálne o 30 minút menej. Troška chválim, že i keď som sa prichystal na ducharinu, tak neriešil iba to, ale i minulosť hlavného hrdinu. Je tu pár zvratov, ale ktoré sa u tohto nezáživného filmu ľahko odhalia už pred ich znázornením. Technicky je na slušnej úrovni, od kamery až po veľmi schopných hercov na čele s Amandov Seyfried. Lenže film si po celú dobu nevytvoril ani jednu vypätejšiu scénu a čo zamrzí asi najviac, všetko podstatné sa dialo mimo zaber alebo to tvorcovia celkom odignorovali. Takže nielenže film plynie veľmi pomaly, ale ani skoro nič neukáže a v takýchto projektoch je to rozhodne premrhaný potenciál a to je škoda. Slabé 3*. ()

Gorehound

No, je to skôr dráma/ thriller s haunted house rámcom. Zahraté aj nakrútené je to výborne, prostredie veľmi pôsobivé, "sekerová" odbočka v deji prekvapivá, ale tá pointa... No, neviem. Ale ok, dáva to zmysel. Starostlivo nakrútený, zahratý film, ale že by ste sa k nemu vracali... Až mi je všetkej tej očividnej snahy zručných tvorcov ľúto. ()