S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

GilEstel

Temné ulice nočního City. Všude špína a prach. Rozbité sklo, kartony pomočeného papíru, jehly od heroinu. Po chodníku kráčejí dvě 14 leté dívky v upnutých mini. Vesele si švitoří a přitom dávají najevo, co můžeš mít za pár babek. Stále slyšíš ten stejný zvuk moře aut, který naráží do oprýskaných budov jako vlny při příboji. Občas uslyšíš pronikavý výkřik nebo klaxon. Zvuk, který utichne tak rychle a náhle, jako poslední lidský vzdech. Pak zahlédneš billboard politika. Politika, co na tebe zírá sžíravým pohledem odkudsi shůry. Drze se ptá, co by sis přál. Ty víš jen, že někdo by měl uklidit tu špínu. Spláchnout jí prudkým deštěm tak, abys cítil jen svěží vůni ozónu. A tam někde venku pod skomírající pouliční lampou stojí tvůj žlutý taxík. Už je čas nastoupit a zažehnout motor. Lidská práce! Toť jen výbuch, osvěžující čas od času tvou propast. Morálka je slabost mozku. Ne, ne! Teď je čas vzbouřit se smrti! Práce se jeví tvé hrdosti příliš lehká: tvůj útěk ze světa by byl příliš krátkou trýzní. V posledním okamžiku bys útočil napravo, nalevo……Nakonec tvá duše zůstane ztracena pro věčnost. ()

Cappuccino

Úžasný De Niro, viac než schopná Jodie Foster, úsmevný mladík Harvey Keitel a famózna atmosféra zasmradených nočných ulíc NY. Bohužiaľ sa však Taxikár neraz zbytočne naťahuje, konania hlavnej postavy častokrát nedávajú zmysel a nad záverom filmu som akosi nechápavo krútil hlavou. Mohlo to skrátka skončiť priamo na gauči. Výpovedná hodnota ospevovaného Scorseseho filmu je nižšia než som očakával. S prižmúreným okom dávam 4*. ()

S.Quentin QUALE

Hm, docela přeceňovaná záležitost. Ze začátku mě i přes všehovšudy velkej prd dokázal film zaujmout vyloženě vzbuzením zvědavosti, co se bude dít. Smrad se nepříjemně rozšířil i do prostřední části, jenže i zde se našly momenty, které zvěstovaly výrazné zlepšení. To přišlo v závěru hodně syrově, neřku-li nezapomenutelně, což dohromady s De Nirem, půvabnou Sheperdkou a nočním New Yorkem na nadprůměr bez problémů stačí, i když jsem čekal mnohem víc. 75% ()

Foox

Nejde neocenit kvality v podobě hereckých výkonů, či skvěle vystižené atmosféry, ale jako celek je film nepřitažlivý až nepříjemný jako prostřední ve kterém se odehrává. ()

Ruut

Jak to, že před 50ti lety šlo natočit napínavý mnohovrstevnatý thriller o zvrácené mysli a s brutállní koncovkou a přitom to nemuselo být dlouhé tři hodiny a plné časových paradoxů, pane Nolane? ()

HAL

Chcete změnit svět? Nemáte šanci... ale s trochou štěstí by jste mohli pomoci alespoň jednomu padlému člověku. Tak jako De Niro v Taikáři - malém filmu o malých lidech... ale velkém boji. 8/10 ()

misterz

Depresívna a špinavá predstava New Yorku 70. rokov. Chlapík, veterán z vojny vo Vietname trpí nespavosťou a tak zoberie prácu v noci - taxikára. Netuší však, že svoj psychický stav nezlepší, ba práve naopak, všetko bude ešte horšie. Časom, ako brázdi nočné ulice a na každom kroku na neho vykukuje hnus veľkomesta, sa v ňom začne rodiť plán na očistu.... Jasná psycho záležitosť a pád hlavného hrdinu smerom nadol. Režisér sa so snímkom vyhrajkal, páčila sa mi práca s detailami, to nemalo chybu, chcelo to len trocha výraznejšieho predstaviteľa Travisa Bickla. Mladučký De Niro bol síce zaujímavý, ale do postavy psychopata sa mi akosi nehodil. Inak spokojnosť. 75/100 ()

2-Xtreme

V rámci doplnenia medzier v Scorseseho filmografii som sa dostal až k tomuto a musím povedať, že som sa tešil. Ale film je vlastne dosť nudný, celé sa to vlečie moc pomaly a žiaľ skoro nič sa tam ani nedeje. To celé nič nedianie vrcholí prestrelkou, ktorá to tiež nezachránila. De Niro hrá, hrá aj Jodie Foster (pri ktorej, ale nomináciu na Oscara nechápem) no scenár je sla.. vlastne nie je. Keby tam nehral De Niro tak ani neuverím, že to točil Scorsese. U mňa okrem hercov priemer po všetkých stránkach. ()

Vančura

Na druhé zhlédnutí po letech mě ten film už tak nebral, byť jsem si to i tak obstojně užil. Nejvíc se mi asi líbily záběry nočního New Yorku - snad i proto mi přišlo trochu zvláštní, že zatímco Travis mluví o všem tom hnusu, kterého je město plné, kamera při tom zabírá neuvěřitelně krásné obrazy nočního města plného neonových světel, živých ulic a svítících mrakodrapů. A i jinak mi celkově přijde, že všechno to svinstvo, které Travis tak prožívá, je ve filmu jen velmi decentně naznačeno (podobně jako skutečnost, že Travis je veterán z Vietnamu - v tom filmu je o tom sotva letmá zmínka). Samotné ztvárnění titulní postavy je samozřejmě bez chyby, byť mi osobně trochu vadilo, že Robert De Niro byl v době natáčení o nějakých 7 let starší než jeho postava (ve filmu říká, že je mu 26, ale De Nirovi bylo v té době už 33). Jodie Foster (rovněž v době natáčení o něco starší než její postava, konkrétně o 2 roky) je zde vyloženě roztomilá, a Cybill Shepherd je zde naprosto úchvatná - to ona se mi nakonec na celém filmu líbila možná úplně nejvíc. Za zmínku ještě stojí skvělý hudební doprovod a herecký výskyt Harveyho Keitela; ten film 100% i po těch letech stojí za vidění, třeba i jako zajímavá zpráva o své době. Osobně nemůžu jít na plné hodnocení jen proto, že mi závěr filmu přijde poněkud zidealizovaný - za sebe mám problém věřit, že by to v reálu Travisovi všechno tak hladce prošlo. Ale nakonec kdo ví. Velká klasika, kterou by měl každý správný filmový fanda už z principu vidět. ()

Javert

Velmi depresivní film, který rozhodně není pro normálního komerčního diváka. Člověk z De Nirových monologů poznává jeho psychiku a jeho myšlení hraničící s psychickou poruchou. Ovšem ten konec je opravdu skvělej...btw s Magnumem .44 to víc sluší Dirty Harrymu:) ()

Snorlax

Po unylém rozjezdu následuje temná část, která přejde do polohy z níž se mi chtělo chvílemi zvracet. Nějak se mi celou dobu nepodařilo naladit na stejnou vlnovou délku, na níž funguje film. Uznávám, že DeNiro podal skvostný výkon, Hermannova hudba je parádní, ale nebavila jsem se. Po shlédnutí mám depresi, ale ne tak velkou, jak bych čekala od tak vysoce hodnoceného thilleru. A tu depku mám spíš z toho, že jsem se zase nechala nachytat kladnými ohlasy ostatních a ztratila dvě hodiny sledováním Taxikáře. ()

InJo

Výjimečně silná a sugestivní satirická antiteze k vigilantským snímkům (např. série Přání smrti) a jeden z absolutních vrcholů Scorseseho tvorby. Vrstevnaté, nadčasové a po všech stránkách nekompromisní psychologicko-kriminální drama o muži, jenž začíná postupně propadat šílenství v důsledku svého zhnusení okolním světem... Depresivní a skličující, filmařsky vyloženě mistrovský a díky tomu nesmírně pohlcující portrét odvrácené strany západní společnosti. Temný skvost s geniálně ironickým závěrem. 95 % ()

Šakal

Marty je " bůh " , Robert De Niro " ďábel " a mezi nimi jako světlo uprostřed tunelu světélkuje mladičká Jodie Foster v roli prostitutky Iris. Taxikář je strhující psychologická sonda do mysli jednoho člověka narušeného válkou ve Vietnamu (neschopného navázat jakýkoliv dlouhodobější citový vztah se ženou ) přenesená do špinavých ulic New Yorku. Robert De Niro jako Travis Bickle ( " vykonavatel dobra a spasitel zachrańující svět " ) předvádí naprosto STRHUJÍCÍ výkon. ( ostatně, kdy tomu tak ve spojení Scorsese - De Niro nebylo....). Zdatně mu sekundují ve vedlejších rolích Harvey Keitel jako pasák Sport a nádherná ( pro mě navždy zapsaná jako Maddie z Moonlighting ) Cybil Shepherd v roli Betsy. Brilantní Chapmanova kamera, fantasticky ztvárněná ponurá atmosféra New Yorku, doplněno pozoruhodnou hudební složkou Bernarda Herrmanna ( která se vám zaručeně dostane pod kůži ) , to vše v režii mistra Martyho. Strhující podívaná, na níž téměř žádný režisér za celou svou bohatou kariéru nikdy nedosáhne, v mnoha případech se ji ani nepřiblíží, přesto to u mě na plný počet tentokráte není. To by totiž následně nesměly přijít další Martyho majstrštyky v podobě Zuřícího býka, Posledního pokušení krista, Goodfellas či Casino. Přesto se jedná o přelomový snímek zasluhující si pozornost. 4+1/2* ()

Webb

[7/10] (Bill/Phillips, Columbia, Italo/Judeo) (Metrocolor /// Produkce: Julia Phillips, Michael Phillips /// Scénář: Paul Schrader /// Kamera: Michael Chapman /// Hudba: Bernard Herrmann /// Nominace na Oscara: Michael Phillips, Julia Phillips (nejlepší film), Robert De Niro (herec), Jodie Foster (herečka ve vedlejší roli), Bernard Herrmann (hudba) /// MFF v Cannes: Martin Scorsese (Zlatá palma)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Začátek rozvláčnější, rozhovory o ničem, jak už to u filmů ze 70./80. letech bývá. Ale když si de Niro kopí bouchačky a začne posilovat, začne to vypadat zajímavě. Nicméně poslední půlhodina vše pohřbí. Pointa mohla být ukázána daleko silněji, vyznění je hodně slabé. Pustil jsem si to, abych viděl zařátky de Nira a Jodie, ti mě přesvědčili. FIlm ale ne, zřejmě je nadhodnocený. # příběh 5 | hudba 6 | humor 0 | akce 1 | napětí 2 | putil bych si znovu 4 ()

Sobis87

Je to vyloženě geniální a ne, že ne! Scorsese, Schrader, De Niro, Chapman, Herrmann, holt neskutečná konstelace kinematografických divočáků, kteří do toho jdou naplno. Je to právem filmová klasika, ale žádná uchcaná klasika, tohle je řízný jak břitva, hotovej dynamit. ()

Sonnery

Když by šlo o záchranu Judinky Fostrový, tak bych neváhal oholit sebe i svýho kohouta a nakonec udělat PIF PAF PUF ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film