Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

DivX

Filmová klasika, která uchvátila miliony dětských srdcí. Začínající Tom Cruise a méně známá Mia Sara pod taktovkou Ridleye Scotta dělají před kamerou divy. Kulisy jsou na tuto dobu hodně propracované. 90% ()

neoBlast

Tak takhle vykuleného Cruise už jinde nepotkáte... kdo by se mu divil při těch všech roztodivných potvorách co mu Ridley posílá do cesty. Legenda přináší pro mě nejzáhadnější otázku filmové historie: "Jak se sakra režisér, který měl tehdy ve filmografii drama, horor a sci-fi dostane k absolutně žánrové pohádce?". Ale jinak Scott dokazuje, že je chameleón a zvládá slušně i pro něj neobvyklé fantasy vody. 60 % ()

Monoxid

Tohle se mi hodnotí vážně hroozně špatně, a to hlavně proto, že to prakticky nejde nikam zařadit. Na pohádku je to příliš depresivní a strašidelné, na dospělou fantasy zase příliš naivní a předvídatelné. Takže místo toho, aby to nadchlo děti i dospělé, jedněm to přivodí noční můry a druhé uspí. Jelikož je to tak krásně natočené, mezi hlavní dvojicí to jiskří a záporák je tak úžasňácký, chtěla bych tomu tady zvednou hodnocení. Jenže to možná bude špatně zvolenou denní dobou na sledování, že jsem čekala, kdy už to skončí a že mi tam 'něco' hrozně lezlo na nervy. A myslím, že jsem už definovala to 'něco'. Ta pohádka je hrozně hlučná; a to myslím jak zvukově, tak obrazově. Na jednu stranu mi z té přeepické hudby třeštily uši a na druhou stranu mě skoro bolely oči ze střídavých záplav zlatých třpytků a blýskání oproti temným jeskyním. ()

Gar-mogoth

Hodně dobrá pohádka s parádním vizuálem. I přesto, že je méně známá, i tak je to jeden z důvodů, proč se tento režisér stal legnedou. Jen ten Jack si mohl občas natáhnout kalhoty. ()

noriaki

Jako dítě jsem Legendu považoval skoro za horor a dá se říct že právem. Ta temná atmosféra úchylnosti, zjemněná jen naivním příběhem a krásně šablonovitými postavami, má grády dokonce i po letech. Trochu mi připomněla fantasy verzi Silent Hillu říznutého Rubensem. Ridley Scott se zkrátka nezapře. Co se obrazu týče, tak dosáhl téměř dokonalosti a o ten kousíček který k ní chyběl, se postarala hudba (hrála mi ta Goldsmithova). Škoda jen, že stejně šťastnou ruku neměl i se scénářem. Ten je nedůstojný vší té nádhery a pořádně ubírá filmu na charismatu. Něco kompenzovali herci a o nich se dá říct jen to, že i výborný Tom Cruise je z nich nejslabší, protože ostatní jsou brilantní. Výkon Davida Bennenta bych vyzdvihl ještě nad to a Tim Curry si už jede svou vlastní kategorii, které se brilantnost jen dívá z dálky na záda. ()

Diego

Pohádka u který jsem se jako malý šíleně bál a dodnes nechápu, že ji dávaj v odpoledních hodinách: )..stejně jako Planetu Krull: ) ()

Brain-D

Vizuálně nádherné. Jako malý jsem tohle fantasy velmi ocenil, takže hrozná nostalgie.. Tim Curry ala Diablo byl výborný ) ()

Mishqo

vcelku pekná fantasy rozprávka až na na to že niektoré scény sú príliš teatrálne a iné zase otravné či dokonca zbytočné ale na takých 70% to stačí ()

VanTom

Vizuálně dozajista dechberoucí a oslňující nádhera, možná až kýčovitá, ale po boku s Goldsmithovou neuchopitelnou éterickou hudbou vytváří jedinečný kouzelný fantasy-pohádkový svět. Příběhově už to žádná sláva není a všechny ty "vtipné" etudy malých goblinů a elfů se sem jaksi nehodí. ()

Ichabod

Moje nejoblíbenější pohádka/fantasy film co mé oko spatřilo před snad patnácti lety. Dokonalá výprava, kamera, styl, hudba, kterou ani Jacksonův LOTR nepřekonal se všemi svými hobity. Dobří herci, roli odpovídající výkon Toma Cruise, krása Mii Sara a Curry jako Lord of Darkness je nejdokonalejším děsivým zlounem, před kterým i dospělému přejede mráz po zádech. Pro mnohé zde je Ridley Scott legendou od Aliena, pro mne od Legendy. ()

mandlova

Můj fantasy pohádkový "romantický" favorit. Já nikdy nebyla příznivkyně sladkých, klidných příběhů, z knižních pohádek jsem měla vždy raději krváky bratří Grimmů, Andersenovy psycho hrátky, Alenku v říši divů....proto mi asi Legenda sedla tak, jak říká maminka - jako prdel na nočník :o) skvělá hudba, elfové, skřeti, bubliny, éterická víla, Jack, jednorožci, nejděsivější démon, princezna a temnější ladění, kdy čekáte na východ Slunce se zatajeným dechem, jestli vůbec ještě kdy vyjde... ()

ghatos

Jsem si pustil film, ale netušil jsem, že se dostanu na operetu. Celkový styl, masky/kostýmy, divadelní přehrávání, výtvarná stránka, hudba...má to prazvláštní atmosféru. Lépe by se to asi hodnotilo divadelnímu kritikovi. Všechno je divné a nejdivnější je Gump. Temná archetypální snová expozice, kterou prorůstá prvotní zlo, co svádí k hříchů má všechny prvky osudového mýtu. 63%. PS: Démon - to je (nejen) vizuální nádhera. ()

JohnSmith

Cruise vs Hellboy? No skoro. Je to příjemná pohádka. Pro děti to asi moc nebude, ale pro dospělý je to příjemná oddychovka. ()

Jaro.Krafcik

Satan jednoducho prišiel. V komentári číslom 666 sa čo iné dalo čakať. Ide ale aj o magické číslo v počte hodnotení 3333, pribudlo legende. Divím sa že to nieje v červených číslach, ale tak csfd nikdy nesklame. V prvom rade treba pochváliť masku Tima Curryho. Aj mladučký Tom Cruise ma tu prekvapil. Film až príliš podobný nekonečnému príbehu či súboju titanov. Ridley natočil dobré fantasy. 4* ()

Pecival

Na jednu stranu opravdové audio-vizuální hody. Téměř každá scéna (resp. lokalita) je něčím zajímavá ať už v lese nebo v té pevnosti. Také masky byly skvostné. V konstrastu s tím absence jakéhokoliv komparzu, což působí trochu lacině. Celej film jenom pár postav, řekl bych, že by zasazení trochu do širšího rámce neškodilo. Ale třeba to byl záměr. Mladinký Cruise mě sice zrovna nepřesvědčil, ale je vždycky zajímavé vidět dnes proslavené herce zamlada (mimochodem zajímalo by mě co žral za bobule, že do Top Gunu tak nabral :). A na závěr jedno zbožné přání: Chtěl bych mít hlas jako Tim Curry - naprostej mazec tenhle chlap. ()

ImNotThere

Jooo, to byly časy, když měl Cruise ještě křivý zuby, nevěřil na UFO a Oprah měla nervy v pořádku! Bezpochyby film, který v dětství utvářel (spolu s Jumanji) můj filmový vkus. Obsahuje tolik mně nostalgických scén, jako žádný jiný snímek. Z nějakého důvodu nikdy nezapomenu na hodiny v podobě orloje - ty jsem chtěla mít doma... ()

manonfire

Tenhle kousek patří mezi několik výjimek z pravidla, kdy nesnáším až pohrdám fantasy žánrem. Nápaditá akčnost neničící pohádkovost, romantický motiv neustupující strašidelnosti, a velkolepé vizuální poetično spíchnuté v pár interiérech....to jsou aspekty stojící za celkově okouzlujícím vyzněním. A samozřejmě dětská nostalgie z nesčetných projekcí v Mariánsko-lázeňském Miramonte. 80% ()

Ironfood

Některé záběry, zejména ty, kde figuruje les, jsou moc pěkné. Tím ale bohužel výčet pozitiv končí. Hlavní problém je asi v tom, že příběh je na úrovni podprůměrné nedělní pohádky české televize (která ho navíc na rozdíl od Legendy zvládne bez problémů odvyprávět za necelou hodinu). Z postav zaujal v podstatě jen Gump v podání Davida Bennenta z Plechového bubínku, a to hlavně proto, že mi pořád něčím připomínal Malcolma McDowella v Mechanickém pomeranči. ()

Braddy

Ďábelský Tim Curry je prostě jedinečný. Potkat ho někde večer na ulici, umřu strachy. Celkově je to hezká oddychová fantasy. Za pozornost stojí i David Bennent (Oskar z Plechového bubínku) v roli lesního skřítka (elfa?) ()