Papírový měsíc

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

Matty

Velká hospodářské krize není problémem, který by trápil elegantního podfukáře a příležitostného prodejce Biblí de luxe důvěřivým vdovám a devítiletého frackoidní sirotka, který si svým zatvrzelým výrazem dokáže prosadit vlastní zájmy. Ze začátku nemůže jeden vystát druhého. Ze začátku je spojuje jenom neoficiální finanční závazek. Ze začátku nemají nejmenší zájem najít společnou řeč. Začátky holt bývají těžké. Což ovšem neplatí o začátcích Petera Bogdanoviche, který na přelomu 60. a 70. let uzemnil filmové kritiky sérií precizních zásahů přesně do středu terče. (Jeho poslední počiny takovou přesností bohužel nevynikají.) Můžeme-li věřit pamětníkům, Papírový měsíc dokonale vystihuje atmosféru třicátých let ve Spojených státech a jde o jeden z nejvíce retro retrofilmů. Ale netřeba znát příliš mnoho historických souvislostí, abyste si tuto univerzální „sbližovací“ road movie vychutnali. Trochu ve stylu Bonnie a Clydea, akorát bez krve, sexu a olova, brázdí Moses a Addie americkou krajinou, přivydělávají si sebevědomými fintami (nikdy ne na úkor těch, kteří peníze potřebují akutněji) a jsou odhodláni čelit krizi a blbé náladě. Krom toho mohou v těch nejkrušnějších chvílích snít o svém (i když jen papírovém) měsíci. Naladění filmu přesně odpovídá dobová černobílá kamera László Kovácse. Může to být ona, může to být Bogdanovichova svižná režie, co činí Měsíc nesmrtelným, ale bez jakýchkoliv pochyb to je Tatum O’Neal. Vedle svého skutečného otce se zjevně cítí jistá v kramflecích, přesněji v lacláčích. Nejen jimi připomíná jiné vzpurné, byť mimořádně roztomilé dítko filmového plátna - legendárního Jackieho Coogana z Chaplinova Kida. Podobnost jí nekončí. 90% ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $30,933,743Tržby Celosvetovo $30,933,743║ šikovne spracovaný príbeh, ktorý strhne, poteší a nechá až do záveru v očakávaní, Oscar pre prešibanú nezbednicu Tatum O'Neal zaslúžene /80%/ ()

Renton

Scénář: Alvin Sargent .. Otec s dcerou na cestě vstříc lepším zítřkům hospodářské krize. Obsahově příjemná road movie, stojící na výborném scénáři, plném lehkého humoru a laskavých momentů. K tomu excelentní Tatum O'Neal, která zastíní celou řadu obdobně drze inteligentních slečen, včetně Mattie Ross. ()

JFL

Černobílý film o světě tvořeném podvodníky a hejly, který ale vůbec není černobílý, ale naopak ohromně empatický a emocionálně pestrý. ()

B!shop

No neni to takova sranda jako Bijasek a neni to takovy drama jako Posledni predstaveni, ale stejne to je pecka. Bogdanovich proste umi. Paradni mix mezi komediodrama a roadmovie se skvele napsanejma dialogama o jedny netradicni dvojce jedouci k teticce. Dojde i na nejaky ty vaznejsi momenty, ale hlavne to je fakt mila a pohodova podivana, kde neustale Ryan s Tatum nekoho okradaj a podvadi, ale naprosto milym zpusobem. Navic Ryan je naprostej sympatak a Tatum je fakt perfektni, jeden z nejlepsich detskejch vykonu, co jsem videl, ani se nedivim, ze dostala oskara. Jen se divim, ze je to jedinej, kteryho dostala, kdyz uz v deseti mela takovejhle talent, ze by vsechny Dakoty a podobny maly kravky strcila do rukavu. Ale zase je fakt, ze je misty trochu otravna, coz je ale dany jeji postavou, takze to je vlastne v poradku. No a film je navic moc prijemne natocenej, ta cernobila k tomu docela sedi a hraje pohodova hudba. Takze ja jsem spokojenej, tech devadesat minut jsem se perfektne bavil. ()

xxmartinxx

Velmi příjemný film, ale mně tam prostě chybí větší drama. Bezstarostnost je pěkná, ale zase ne tak, aby mě úplně oblbla... Každopádně jedno z nejlepších road movie. ()

gudaulin

Papírový měsíc navazuje na klasický hollywood, který ve svých melodramatech uměl velmi dobře pracovat s předvídatelnými lidskými emocemi a výborně zvládal filmové řemeslo. Měl ale dvě zásadní chyby a tou byl sentiment a s ním spojená naivita v přístupu k postavám a ke společenské realitě. Těhle dvou chyb se Bogdanovich ve svém komediálním dramatu z meziválečné Ameriky vyvaroval a vznikl sympatický snímek o vztahu jednoho malého podvodníčka a hubatého protřelého sirotka, který v sobě nezapře vliv matky živící se nejstarším řemeslem. Potulný prodavač biblí a obchodník s lidskou důvěřivostí sice má dojem, že se energické dívky rychle zbaví a ještě na tom vydělá, jenže ta má jinou představu a schopnosti, jak toho dosáhnout. Je sice pravda, že maáé Tatum O'Neal si po většinu filmu vystačí se sveřepým výrazem v obličeji a že si dokážu vzpomenout na slušnou řádku přesvědčivějších dětských herců, stejně jako je fakt, že se z podobné látky dalo vytěžit mnohem víc, ale přesto je to film pro svou eleganci a nepodbízivost velmi kvalitní. Celkový dojem: 85 %. ()

berg.12

Zcela nehistoricky - takový dětský kříženec "Bonnie a Clyde" s "Leonem". Ale kouká se na to docela hezky, i když už jsem viděl pár barvitějších dětských hereckých výkonů. ()

sud

Může vzniknout příběh na téma >>Muž a malá holka na cestě<< jinak, než jako báchorka o rozmazleném fakanovi a přitroublém smolaři, kteří si celou dobu nadávají a nakonec si padnou kolem krku? Může! A to je právě tento případ. Tento pohodový příběh o podvodníčkovi a osiřelém děvčátku se sentimentu vyhýbá jako čert kříži, naopak oplývá nevtíravým humorem, s dojemnými scénami si jen tak zahrává (většinou je něčím přeruší) a ani srdceryvný závěr se nekoná, ale přichází sarkasticky úsměvný otevřený konec. Ryan O'Neal je sympaťák až na půdu a jeho dceruška Tatum právem získala Oscara. Filmy Petera Bogdanoviche (nebo alespoň většina) mne svou sympatickou přímostí a nepodbízivou upřímností vždycky potěší. 95%. ()

gogo76

"Stále mi dlhuješ 200 dolárov..." Papierový mesiac odvysielala STV 2 s českým dabingom a prilákalo ma najmä vysoké hodnotenie filmu. Po niekoľkých minútach som mal taký pocit, že som to snáď niekedy videl. Možno v detstve, možno som si to iba namýšľal, ale každopádne si ma film získal. Výborná a netradičná dvojica podvodníčkov má také kúzlo, že sa im nedá odolať. Divák im fandí a aj keď je jasné, že skôr či neskôr spadnú na čumák je to jedno. Oni sa dvihnú a nezlomne idú ďalej... Nekúpite bibliu s venovaním za 8 dolárov? Špeciálna edícia...80%. ()

Xmilden

Nemám zrovna v lásce žánr Road Movie, ale Papírový měsíc jsem tak ani nevnímal. Vždy jsem si myslel že Ryan O'Neal byl herec jedné role, ale nyní už si netroufám tvrdit a Papírový měsíc budu pro jeho hravost a smysl po dobrodružství doporučovat co budu moct. Ústřední vykutálená dvojice si v ničem nezadá s největšími podvodníčky filmového plátna. 85% ()

cheyene

Vcelku příjemná podívaná ve stylu road movie. Kořením snímku jsou rozhodně ústřední postavy, atmosféra 30. let a vztah mezi Addie a Mozesem. Hudba, která doprovází scény, je fajn a dodává na zážitku. Dílčí zápletky jsou však takové nemastné neslané a až na situaci kolem whiskey nebyly nijak záživné. A to je i důvod, proč nedám 4*. ()

kyselina

Výborný příběh je k nezaplacení...díky Alvinu Sargentovi za precizní scénář...a malé Tatum za neobyčejný zážitek (málokterému dítěti se tak podaří zahrát, ale opravdu hrát) ()

Madsbender

Perfektná komediálna dráma o drobnom podvodníčkovi, ktorý sa znenazdania musí postarať o maloletú dcéru jeho zosnulej známej. Duo otec a dcéra O'Neal je absolútne perfektné a tento film proste nemá chybu. ()

Aky

Něco tak roztomilého se jen tak nevidí. Návrat do starých dobrých časů amerického filmu, zdůrazněný i černobílou formou, která filmu nadmíru sedí. Skvělá Tatum O'Nealová, pohoda, radost z drobných zápletek a zádrhelů, které musejí dopadnout dobře, jde jen o to jak. Čert vem pravidla, když funguje souznění. ()

Anderton

Len škoda, že sme to už toľkokrát videli. Light verzia Gun crazy, Zapadákova a Bonie and Clyde, pretože pri dieťati nie je na vraždy priestor. Veľmi príjemný retro filmík, kde musí byť divákovi jasné, že Bogdanovič chovanie hlavných postáv neobhajuje, on iba chce, aby sme boli v napätí ako dopadne sekvencia s vylúčením prsnatej náhodnej okoloidúcej z oteckovej priazne a ďalšími. V roku 1973 Paper moon určite ako klišé nikomu nepripadal, bohužial mi dnes už bolo od začiatku jasné, ako a kde sa bude príbeh ďalej vyvíjať a ako skončí. Na druhú stranu treba skonštatovať, že presne to od tohoto žánru (čiže viac rodinný film, ako gangsterka) chceme a je to vlastne nakoniec niečo úplne iné, ako hore spomenuté tri filmy. Divák sa môže zaoberať aj podtextom sociálnej a morálnej situácie Ameriky tridsiatych rokov. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal