Festival pana Rifkina

• USA Rifkin's Festival (více)

Manželství Morta Rifkina a jeho ženy Sue už delší dobu není právě idylické. Přesto, nebo možná právě proto, doprovází Mort svou manželku, publicistku Sue na filmový festival v San Sebastianu. Obává se, že její fascinace mladým režisérem Philippem, může být víc než jen profesionální. Philippův film sklízí ze všech stran nadšení a chválu. Mort však jeho režijní počin považuje za naprosto banální. Skuteční mistři jsou pro něj Bergman, Fellini, Godard, Truffaut či Buñuel. Jeho nemilosrdné názory na Philippa rozhodně pošramocenému manželství neprospívají. Mortovu náladu však projasní setkání s doktorkou Jo Ronasovou, jejíž manželství s bouřlivákem Pacem je plné bolesti. A tak zatímco Sue tráví dny s Philippem, Mortův vztah s Jo se prohlubuje. Když se Mort zamýšlí nad svým životem prostřednictvím milovaných filmů, nachází novou naději pro budoucnost. (Bioscop)

BoredSeal

Pohodový film o chvilkové naději starého chlapa na novou lásku s hezkou doktorkou, co má ráda filmy, zpestřený referencemi na oblíbené Allenovy filmy. Woody Allen už nenatočí zřejmě žádný převratný film pro jeho kariéru, kvalitních věcí už natočil dost a věřím, že nové filmy slouží už jen jako takové utišující morfium pro fanoušky - a to je celkem fajn důvod, proč se na ně mrknout. Škoda jen, že tady chybí charizmatičtější představitelé manželského páru. ()

M.i.k.e

sice nikde není psáno,že jde o poslední Allenův film,ale vzhledem k nostalgické náladě,kterou je protknutý se to dá trochu čekat a nutno uznat,že to není loučení,které by si Allen zasloužil.Chápu,že Festival pana Rifkina pro něj fungoval trochu jako terapie po tom všem humbuku kolem jeho osoby a třeba poslední věta je jasně mířena primárně na jeho kritiky a ty kteří se k němu obrátili zády,ale jinak je to víceméně průměrný kousek,který sice dokáže občas překvapit a nabídnout "klasického" Allena,ale dělá to zoufale málo.Wallace Shawn navíc nebyl úplně dobrá volba pro Allenovo alter ego a myslím,že by se našli vhodnější kandidáti (klidně třeba znova Larry David),když už se na to sám Woody necítí (asi).A to je škoda,protože pokud by opravdu mělo jít o symbolické rozloučení,tak by bylo stylovější kdyby si v něm i naposledy zahrál...60% ()

Aljak

Typická "allenovka", ktorá by sa dala úplne jednoducho identifikovať aj bez toho, aby som dopredu vedel, kto to režíroval. Woody tak nijako obzvlášť nevybočoval zo svojej typickej línie. Všetko sa to točí ohľadom "milostného" štvoruholníku postáv, ktorý sa prevaľuje celým dejom. A všetko je založené väčšinou na dôvtipných dialógoch s jemným humorom. To bolo celkom vkusné, ale to bola zrejme jediná prednosť celého filmu. A možno ešte tá atmosféra filmového festivalu v Baskicku. Ale inak to bolo také... nevýrazné. ()

Bush13

Wes Anderson není zdaleka jediný, kdo své filmy esteticky piplá a zároveň tvoří svůj poznatelný rukopis - Woody Allen, ač jsem ještě neviděl větší polovinu z jeho "cinemanské" œuvre, se k němu taky očividně dopiplal. Tentokrát se vztahové problémy a romantika opět zabalily do jakéhosi milostného vyznání klasické kinematografii (pokaždé se má hruď dme, když danou narážku a odkaz poznám, byť jsem ji třeba neviděl; naopak ty nepoznané parafráze mě snad čekají do budoucna). Navíc se jedná o mile vtipnou a intelektuálně výsměšnou záležitost opět inspirovanou filmařským prostředím, které bych zazlíval snad jenom občasnou polopatičnost. Jinak tempo i dialogy jsou podle mě řemeslně vytříbené, nikterak nerušící v pozitivním slova smyslu. Zdejší tak nízké hodnocení mi přijde trochu záhadné a podceňující, jako kdyby si snad publikum zvyklo, že Allen je autorem něžných romantických komedií, a zapomnělo, že Allen je tvůrcem především chytrým. Což zase podle mě zapomíná on sám u jiných snímků, ale to je v tomto případě úplně jedno... Mých pět hvězdiček bude mít trochu jinou kvalitu než u Mafiánů, Pána prstenů, nebo Barry Lyndona, ale kdybych měl použít jediné slovo vyjadřující tenhle snímek, použiji banální "pěkný", protože je nejvýstižnější. Baskický San Sebastian jakbysmet. ()

drella_lover

Pouze jen další klasický Woody Allen. Myslím si, že Woody by už měl přemšlet o důchodu, přeci jen natáčet každoročně skoro tentýž film je již nuda a už nemůže vycházet ze svých hipsterských 70. let na Manhattonu. Postavy jsou sice někdy vtipně napsané, ale jejich rozhodnutí až moc předvídatelné. 2 a půl hvězdičky + půl hvězdičky za transtextuální scény, i když se jedná zrovna o nejkanoničtější díla. ()

sedm.1

Pokud Festival pana Rifkina skutečně znamená tvůrcovo ,,labutí píseň,, , musíme se na ten film dívat dvěma páry očí. Diváckým a tvůrčím. Ten divácký pohled bude z valné většiny tedy asi velmi podobný, tedy plný zmaru a zklamání, plný citací, jak se Woody již stále jen opakuje, ne-li až vykrádá, jak je to celé vlažné, nezáživné, plné otřepaných dialogů, a tak podobně, no a já s tím v podstatě i souhlasím. Jenže když to skutečně zvážím právě i z pohledu pana Allena, nejednomu musí dojít, jak osobitě a zároveň rafinovaně se tímto filmem dokázal rozloučit. Festival pana Rifkina totiž není tentokrát jako obvykle primárně jen o mezilidských vztazích, ale spíše o naprosté lásce a oddanosti světu filmového umění. Veškeré postavy tak sice na první pohled mluví o sobě, o partnerech, o vztazích a o životě, jenže vše to dělají právě prostřednictvím klasických filmových děl a jejich tvůrců, čímž v podstatě právě Allen dává na všeobecné vědomí, k jakým filmům a režisérům celou svou kariéru vlastně vzhlížel a chtěl jim právě prostřednictvím tohoto snímku vzdát svůj hold. To, že pak film samotný zrovna nepředstavuje žádnou hitparádu zábavnosti a přesvědčivosti je sice bohužel velice nemilý fakt, ale minimálně publikum, které Woodyho celoživotní tvorbu obdivuje, by mu to mělo jistě odpustit a film si mimořádně užít, jelikož jsem přesvědčen, že právě tento snímek je možná jeho největší srdcovka. Jinak si nemohu ještě odpustit poznámku k obsazení Wallace Shawna do ústřední role, jelikož to je jako vážně kardinální castingový přešlap, ten chlap je fakt šílený zjev, nabízející jen naprosto nepřesvědčivý, až odpudivý herecký výkon, na druhou stranu, stále neuvěřitelně sexy šedesátka Gina Gershon a více než půvabná Elena Anaya to sakra vyvažují, ale opakuji, ten Shawn je vážně extra rušivý element, který celému filmu hodně zavařil. ()

F.W.Colqhoun

Tell us what we should run to watch up here. / "Chūshingura" by Inagaki. / Who is in it? / Uh, Yūzō Kayama and Tatsuya Mihashi. Yasumi wrote the script. Toshio Yasumi. There's also "Kagemusha". And music by Shinichirô Ikebe. Je smutné, když zasloužilý filmař, tolik pyšný na nedotknutelnou tvůrčí svobodu, točí cosi velmi podobného promovideu turistické destinace a filmového festivalu (které vlastně nesnáší): But... film festivals are no longer what they were. Allenův hrdinný pokus vytlouct z toho [možná posledního] pokusu vlastní film vyšel tak napůl. Reklamní dojem záběrů San Sebastianu nevyznívá zdaleka tak upřímně, jako dávné pocty Manhattanu. Nelze se zbavit dojmu, že Wallace Shawn dostal hlavní roli ve filmu jako projev vděčnosti - Allen ve své autobiografii Mimochodem herce výslovně jmenuje jako jednoho z nemnohých, kdo se ho veřejně zastal v kauze údajného zneužití dcery Dylan Farrow. Kdyby ale nebylo jemnější rtuťovistosti oproti originálu a tlumené melancholie, která fyzicky výrazného herce obestírá, snad byste si ani nevšimli, že to není Woody. Roli při obsazení hrál nejspíš i příznivý věk představitele - svůdci Shawnovi je 'pouze' sedmdesát šest a jeho balení iberských MILFs je mnohem věrohodnější, než kdyby se ho dopouštěl čtyřiaosmdesátiletý Woody. I přiznivec současného filmu a který respektuje roli toho, čemu se v angličtině říká souhrnně politics, asi uzná, že na stesku po starých dobrých časech něco je. Hlavní hrdina Mort, který si pomalu uvědomuje, že ho víc než vlastní průměrné literární pokusy bavilo učit o filmu, umísťuje své úvahy do kulis klasik svých oblíbenců: Truffaut, Lelouch, Buñuel, Goddard, Fellini, Bergman (možná i že i jistý Allen). Černobílé citace interpretované v duchu allenovsky absurdních scének jsou originalitou záměru v ostrém kontrastu s šablonou zbytku filmu. Škoda, že nebylo Allenovi umožněno natočit celý film výhradně touto metodou - to by byl skutečný nářez. Mort's only sin is - that he likes movies with subtitles. ()

derryl

Tak jsem se dočkal a konečně šel na film do kina. Woody je milovník filmu a tak stvořil film o festivalu a festival filmů ve filmu. Bravo, ale je to jen takový odpočinkový snímek, neurazí, trošku potěší... [Cinestar Anděl 5.10.2021] ()

mclenin

Po všetkých tých popkultúrnych, komerčných, sci-fi / fantasy blockbusteroch s generickými príbehmi a postavami, často recyklujúcich samé seba, ktorých pomaly ale isto začínam byť presýtený, som si chcel pozrieť niečo civilnejšie a komornejšie, niečo čo sa drží pri zemi. Pán Rifkin v podaní pána Allena tento účel splnil, no na druhej strane musím skonštatovať, že sa pri tej zemi drží až príliš a na tvorbu Woodyho ide o pomerne mdlý a nevýrazný počin, ktorý akoby postráda ono špecifické Woodyovsko Allenovské čaro. ()

Vesecký

Vlastně je to dost nudné. Už ani ty filozofické úvahy o smyslu života a mezilidských vztahů tolik nezaujmou. Allen mě tentokrát zklamal a na třetí hvězdičku to snad vytáhla až ta závěrečná parafráze Sedmé pečeti. ()

Fifer

Tohle už bylo pravdu na volnoběh. Doporučím spíš tu jeho poslední knihu, která málem nevyšla. Ta je dobrá, tohle je slaboučké. ()

Rockerman

Jeden z nejslabších filmů Woodyho Allena. Příliš obyčejný, příliš intelektuální, málo vtipný, nudný. Asi by toho ve svém věku měl už nechat. ()

dakarin

Allen předává své myšlenky s velikou lehkostí - podle mě jen s malu obměnou píše co sám prožíval v různých chvílích. Je skutečně nenucený a vtipný. Suchý humor hlavní postavy je vskutku hlavně v první polovině filmu velice trefný, téměř dokonalý ;-) Allenovým snům a představám lze v tomto filmu dobře porozumět - to nejlepší ze všeho, co jsem od něho doposud viděl. Příjemná atmosféra místa, pěkná kamera, pozvolna plynoucí příběh ... pohodový film :-) ()

rivah

Jedinou předností je krásné prostředí San Sebastiánu. Předvídatelný děj se skládá z historek kolem nejistého (někdejšího) učitele filmu, jeho mladší průbojné ženy doprovázející sebejistého mladého úspěšného režiséra, půvabné španělské lékařky a fůry lidí kolem festivalu. Satira na efemérní současný film i úsměvná parodie filmových klasiků, o nichž se hrdinovi v noci zdá. Ale stejně jako je stárnoucí a ovšem i hypochondrický hrdina unaven životem, je i tento film pro diváka únavný... ()

Psycho.R

Opět plně sdílím Woody pohled na svět, potíž je v tom, že kdyby hrál on sám hlavní roli, tak by to bylo o hodně lepší, protože je často cítit nevyužitý potenciál tam, kde mělo být něco více dotažené. Samozřejmě je to pan v létech, takže chápu, že se do hraní už moc nehrne. Z jeho Evropských filmů patří Festival k těm lepším (Půlnoc v Paříži nepočítám, ta je úplně jinde). Jen je škoda, že perfektní absurdní situace a hlášky jsou primárně na začátku a na konci (parafráze na Sedmou pečeť neměla chybu). ()

bearmeedek

Tentokrát už nejde říct, že je to stále stejný Allen. Filmu chybí humor, atmosféra, "allenovské" kouzlo a hlavně život. Některé postavy jsou totálně mrtvé a celý film je mrtvý. Jen nuda a ztráta času. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)