Festival pana Rifkina

• USA Rifkin's Festival (více)
Trailer 2

Film rozpráva príbeh o americkom manželskom páre, ktorý sa zúčastní Medzinárodného filmového festivalu v San Sebastian. Pár je okúzlený čarom tohto malého mesta na severe Španielska a kúzlom filmového sveta. Na prvý pohľad zamilovaný manželský pár, pod vplyvom pôvabu pobrežia a atmosféry, znovu prežívajú romancu. Avšak, nie tak ako by sme si predstavovali. (Magic Box)

Tosim

ALKOHOL SICE ŠKODÍ ZDRAVÍ, ALE OBČAS JE TO JEDINÉ, CO POMÁHÁ. Standardní Allenův kousek, chtělo by se napsat, jen kdyby okolnosti vzniku filmu nebyly tak smutné a vtipné zároveň, jenže mnoho diváků a potažmo i Woody už se zřejmě moc nesmějí. Takže dojde na klasické atributy tvůrcovy tvorby, tu povedenější, tu méně, ale to už bychom se dostali zpátky k tomu standardu. Snad Woody Allen i těm největším blbečkům vysvětlil, že pokud máte zájem o druhé pohlaví, není důležité jen tělo, ale i hlava. PS jediné, co snímek sráží vyloženě do podprůměru, je Wallace Shawn. Nejde o úplně o to, kolik let má jeho filmová manželka, ale o to, že svou roli prostě blbě hraje. Tváří se pořád stejně a emoci abys z něj doloval. ()

D.Moore

Wallace Shawn mi do hlavní role moc neseděl, víc by se mi líbilo nějaké jedovatější Woodyho alter ego, jakým byl třeba Larry David v Užívej si, co to jde. Nicméně film se mi líbil a neměl jsem z něj ani pocit, že by se Woody Allen vykrádal, protože sice řešil to, co řešil už několikrát (ne-li mnohokrát), ale šel na to zase trochu jinak. Tentokrát formou terapie a s výborným nápadem ukázat hrdinovy představy ve stylu filmů, které miluje. Dozvěděl jsem se tedy, že i hypochondrie může fajn, pokud k ní má člověk  krásný důvod, a že ty nejlepší rady do života dává Smrt (s tváří Christopha Waltze). ()

Vančura

Když jsem to sledoval v poloprázdném kině - kde se nikdo nezasmál jedinému vtipu (na rozdíl ode mě) - nemohl jsem se ubránit dojmu, že poslední Allenův film je už jen odlesk jeho dřívější skvělé tvorby (byť o jejím úpadku se samozřejmě mluví už dlouho), o čemž svědčí i ten nezájem publika. Ano, místy tam sice probleskuje starý dobrý Allen, a teoreticky bych i celkem byl ochotný vzít ten film na milost, pobavit se u něj, a ztotožnit se s některými myšlenkami či momenty, které se tam objevují. Ale ve výsledku mi ty postavy prostě jen přišly nepříliš přesvědčivé, děj mě moc nebavil, na Wallace Shawna mě vyloženě vadilo koukat - mimořádně nesympatický herec (neubránil jsem se myšlence, co by na něm někdo jako o 18 let mladší Gina Gershon proboha viděla - jejich filmoví manželé nemají absolutně nic společného), a hlavně je to prostě celé jen recyklát toho, co jsme u Allena už dávno viděli (a ne jednou - podobnost s dřívějšími Allenovými filmy bije do očí). Kdybych nikdy nic od Allena neviděl, asi by se mi Rifkin líbil víc, ale takto za mě bohužel jen skrz naskrz průměrný dojem - ta laťka z minula byla prostě nasazená příliš vysoko a už ji zcela jistě nepůjde překonat (pokud ještě Allen vůbec něco natočí). ()

silentname

A je to tu. Nový film od Woodyho Allena. A tentokrát sa nič prekvapivé neudialo. "Rifkin's Festival" je dokopy všetko, čo v tomto bode už od Woodyho očakávam. Vždy viem, že film bude skvele natočený, viem, že herci budú super, no rovnako je mi jasné, že príbeh dokopy bude recyklovať podobné príbehové línie. A presne to tu aj je. Čo však na filme celkom oceňujem sú jednotlivé čiernobiele filmové a snové referencie, ktoré nás celkom dostávajú do hlavy Morta Rifkina. A hoci nie všetky mi boli zrejmé, tak minimálne dobre osviežili tento film. Najlepšia je asi záverečná na "The Seventh Seal". Neviem ani čo reálne viac povedať. Postavy a príbeh sú vyslovene zo scenára Woodyho Allena, situácie takisto a aj vyvrcholenie. Ak ste fanúšikom Woodyho, viete čoho sa dočkáte a budete spokojní. A hoci je únavné neustále vidieť ako prináša tie isté situácie dokola, tak tentokrát mi to prišlo oveľa zaujímavejšie ako v prípade niektorých starších filmov. Hodnotenie: B ()

Flego

Cestovanie Woody Allena po mestách pokračuje... aj San Sebastian dokázal ponúknuť prívetivé prostredie pre jeho už klasický námet pochybujúceho muža plného vnútorných rozporov. Tentokrát však zostal na polceste, nie je to tá povestná allenovská sila dialógov a humoru. ()

Chrustyn

Přestože jsou herci, prostředí a příběhy jiné, přijde mi, že je Woody Allen tak posledních 10 let pořád stejný a já už jeho filmy od sebe nedokážu rozeznat. Rifkin má příjemnou atmosféru ale vše už jsem viděl tolikrát, že mě to už přestává bavit. ()

dopitak

Když i já říkám, že už je to prostě, nuda, Woody je na odpis. Kdyby aspoň něco bylo trochu jinak, ale do úvodní hudby po závěrečné titulky posledních 5 filmů pořád ta samá písnička. Hlavní postava velmi dobře hraje to co by před dvaceti lety hrál WA, sám sebe. Ani sexappeal hereček není tentokrát to co by film utáhl, lokality fajn, ale jináč buď pořádnou změnu, anebo už raději nic. Skandál okolo WA mě fakt nezajímá. ()

marhoul

Na Allenovi jsem nebyla v kině roky a jasně, pokud jeho tvorbu známe, můžeme zcela férově podlehnout dojmu, že nás stařík asi težko překvapí, přesto mi to sedlo, zajímalo mě to, smála nahlas, laskavé, tradičně sebeironické, plus romantika a sny, Christopher Waltz vystřížený ze Sedmé pečeti vyloženě zabil, hodnocení možná mírně nadsazuji, ale činím tak radostně, přišlo mi to jako osvěžující Woodyho epizodka, která spoustě lidem nedá nic, no mně nečekaně dobře padla. Hláška, že by Ježíš, jako syn tesaře neměl vstávat z mrtvých na Velikonoce, ale na Svátek práce, mi byla vyloženým políčkem, protože si říkám, jaktože jsem na cosi tak logického dávno nepřišla sama? :) ()

jhrasko

Wallace Shawn nemá ani kúsok charizmy, pardón pane. Čož devastuje akékoľvek kúzlo sansebastiánskeho Woodyho dostaveníčka. Jeho hypochondria, uekacanosť a otravnosť sú nekonečné ako španielske móla. Naopak, Gina, Elena a Louis sú skvelí, ale ani ich trojnásobná charizma a sex appeal nevytiahli Woodyho posledný príspevok zo dna jeho filmografie. ()

ScarPoul

Juj toto nie. Celý čas ten film pôsobí ako film od Woodyho Allena, ktorý nenatočil Woody Allen a paradoxne to nie je pravda. Ale je to tak strašne...umelé. Oceňujem, že sa snažíme dostať do filmov, ktoré utvárali aj náš cinofilný svet. Jules a Jim, Siedma Pečať, Persona, Na konci s dychom atď., ale sledovať putovanie Walleca Shawna San Sebastianom, pričom aj samotný Storaro tu skôr rutinne svieti, než aby skutočne budoval atmosféru je až trestuhodne nezaujímavé, nepoetické a skôr tragické. Mám rád neskoršiu tvorbu Woodyho Allena. Páči sa mi jeho hra s postavami aj témy, ktoré recipročne využíva, aby poukázal na absurdnosť života. Ale toto je film, ktorý nielenže neponúka v jeho tvorbe nič nové, ale je aj významovo veľmi slabý, hoci sa tvári, že nie je. Humor mi tu prišiel silený a vôbec nie taký odľahčený ako u neho býva zvykom. Jedna hviezda ide za najlepšiu scénu s Christophom Waltzom a druhá ide za Elenu Anayu. Tá jediná tu bola čarovná. Inak ukecaná nuda. Vyzerá to, že Woodymu došiel dych. A aj nápady. ()

Lacike

Woody by to už mal zabaliť. Neustále sa opakuje a už to vôbec nefunguje. Naviac Wallace Shawn ako jeho alterego je podstatne horší ako keby tú úlohu zahral sám Woody. Wallace a Gina ako manželský pár sú absolútne nevierohodní. 4/10. ()

kinderman

Jestli byl předešlý Allenův film rozloučením s New Yorkem a tento má být rozloučením s kinematografií (a zároveň esencí všech témat, jimiž je tvůrce celoživotně posedlý), pak za mě spokojenost. Pouze ten představitel titulní role vypadal jako vodník z ilustrace v Kytici, jejíž výtisk vlastním, a to opravdu nelze brát jako kompliment. ()

Eldrick

Woody Allen se vrací do Španělska a na stará kolena rekapituluje v podobě parafrází klasik. Některý jsou trapný, jiný zas úplně bez důvtipu, ale verze SEVENTH SEAL s Waltzem rozhodně stojí za to. Každopádně jeho nekonečný léčení si celoživotního komplexu v podobě obsazování atraktivních žen do rolí partnerek svých alter eg tady totálně zabil, když do role sebe sama obsadil snad ještě většího hnusáka než je on sám. Starý, zakrslý a plešatý dědek Wallace Shawn vedle stále zachovalé milfky, Gině Gershon, tomu teda říkám špatný vtip. Něco tak nechutnýho člověk nevidí ani u castingů Pierra Woodmana. Totální sci-fi z palice starýho úchyláka, ale jinak celkově, jako vždy od žiďáka, příjemná oddechovka. ()

M.i.k.e

sice nikde není psáno,že jde o poslední Allenův film,ale vzhledem k nostalgické náladě,kterou je protknutý se to dá trochu čekat a nutno uznat,že to není loučení,které by si Allen zasloužil.Chápu,že Festival pana Rifkina pro něj fungoval trochu jako terapie po tom všem humbuku kolem jeho osoby a třeba poslední věta je jasně mířena primárně na jeho kritiky a ty kteří se k němu obrátili zády,ale jinak je to víceméně průměrný kousek,který sice dokáže občas překvapit a nabídnout "klasického" Allena,ale dělá to zoufale málo.Wallace Shawn navíc nebyl úplně dobrá volba pro Allenovo alter ego a myslím,že by se našli vhodnější kandidáti (klidně třeba znova Larry David),když už se na to sám Woody necítí (asi).A to je škoda,protože pokud by opravdu mělo jít o symbolické rozloučení,tak by bylo stylovější kdyby si v něm i naposledy zahrál...60% ()

drella_lover

Pouze jen další klasický Woody Allen. Myslím si, že Woody by už měl přemšlet o důchodu, přeci jen natáčet každoročně skoro tentýž film je již nuda a už nemůže vycházet ze svých hipsterských 70. let na Manhattonu. Postavy jsou sice někdy vtipně napsané, ale jejich rozhodnutí až moc předvídatelné. 2 a půl hvězdičky + půl hvězdičky za transtextuální scény, i když se jedná zrovna o nejkanoničtější díla. ()

derryl

Tak jsem se dočkal a konečně šel na film do kina. Woody je milovník filmu a tak stvořil film o festivalu a festival filmů ve filmu. Bravo, ale je to jen takový odpočinkový snímek, neurazí, trošku potěší... [Cinestar Anděl 5.10.2021] ()

F.W.Colqhoun

Tell us what we should run to watch up here. / "Chūshingura" by Inagaki. / Who is in it? / Uh, Yūzō Kayama and Tatsuya Mihashi. Yasumi wrote the script. Toshio Yasumi. There's also "Kagemusha". And music by Shinichirô Ikebe. Je smutné, když zasloužilý filmař, tolik pyšný na nedotknutelnou tvůrčí svobodu, točí cosi velmi podobného promovideu turistické destinace a filmového festivalu (které vlastně nesnáší): But... film festivals are no longer what they were. Allenův hrdinný pokus vytlouct z toho [možná posledního] pokusu vlastní film vyšel tak napůl. Reklamní dojem záběrů San Sebastianu nevyznívá zdaleka tak upřímně, jako dávné pocty Manhattanu. Nelze se zbavit dojmu, že Wallace Shawn dostal hlavní roli ve filmu jako projev vděčnosti - Allen ve své autobiografii Mimochodem herce výslovně jmenuje jako jednoho z nemnohých, kdo se ho veřejně zastal v kauze údajného zneužití dcery Dylan Farrow. Kdyby ale nebylo jemnější rtuťovistosti oproti originálu a tlumené melancholie, která fyzicky výrazného herce obestírá, snad byste si ani nevšimli, že to není Woody. Roli při obsazení hrál nejspíš i příznivý věk představitele - svůdci Shawnovi je 'pouze' sedmdesát šest a jeho balení iberských MILFs je mnohem věrohodnější, než kdyby se ho dopouštěl čtyřiaosmdesátiletý Woody. I přiznivec současného filmu a který respektuje roli toho, čemu se v angličtině říká souhrnně politics, asi uzná, že na stesku po starých dobrých časech něco je. Hlavní hrdina Mort, který si pomalu uvědomuje, že ho víc než vlastní průměrné literární pokusy bavilo učit o filmu, umísťuje své úvahy do kulis klasik svých oblíbenců: Truffaut, Lelouch, Buñuel, Goddard, Fellini, Bergman (možná i že i jistý Allen). Černobílé citace interpretované v duchu allenovsky absurdních scének jsou originalitou záměru v ostrém kontrastu s šablonou zbytku filmu. Škoda, že nebylo Allenovi umožněno natočit celý film výhradně touto metodou - to by byl skutečný nářez. Mort's only sin is - that he likes movies with subtitles. ()

Fifer

Tohle už bylo pravdu na volnoběh. Doporučím spíš tu jeho poslední knihu, která málem nevyšla. Ta je dobrá, tohle je slaboučké. ()