Renomovaný režisér Douglas Sirk natočil portrét bohatého muže, kterému nedostatek morálky přinesl úpadek a nakonec i smrt. Robert Stack se představí v hlavní roli jako Kyle Hadley, požitkářský syn texaského magnáta Roberta Keitha, jehož dynastie se začíná hroutit. Ve vedlejších rolích uvidíme hvězdy jako Lauren Bacall v roli Stackovy nešťastné ženy a Rocka Hudsona jako jeho nejlepšího přítele. Dorothy Malone získala za roli Kyleovy nymfomanské sestry Oscara za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. (oficiální text distributora)

Blofeld

Sirk byl jedním z nejtalentovanějších řemeslníků, jací se v padesátých letech v Hollywoodu pohybovaly, a film Psané ve větru patří k jeho nejznámějším dílům. Film nepředstírá, že se jedná o nějaké hluboké umění, ale skvělé herecké výkony a Sirkova režijní zručnost mu zajišťují oblibu - tedy alespoň tu moji;oD. ()

corpsy

Film sa nemôže pochváliť nejakým strhujúcim príbehom, skôr sa zdá, že ide o akísi filmový Harlequin, avšak remeselne výborne spracovaný a herecky vyrovnaný. ()

NinonL

Starodávné love story aneb milostný troj-čtyř úhelník z 50. let. Lauren Bacall jsem v mnoha rolích dosud neviděla a tady se mi celkem líbila. Ovšem Dorothy Malone jakožto rozmazlená milionářská dcerka hrála ještě lépe. Oscara si opravdu zasloužila. ()

kaylin

Obrovskou devizou tohoto filmu není ani Rock Hudson, Robert Stack nebo Lauren Bacall, ale jí Dorothy Malone, která je ve své roli prostě úchvatně odpudivá. Výborně zahráno a jen kvůli ní na snímek stojí za to kouknout. Mám rád filmy, kde jde o sebedestrukci, ale tenhle mě přece jen zase tolik nenadchl. ()

Foma

V rámci žánru by to bylo na 5 hvězd, ale mě někdy trochu vadí taková ta tragičnost postav za každou cenu. Všichni jsou tak zaujatí svým neštěstím, že trochu nadhledu by neuškodilo. A aby to mělo skutečnou tragiku shakespearovských či schillerovských rozměrů, to by tam muselo bejt víc přesahu a metafyziky. Takže takový morální obrácení postavy při soudním procesu, kterou hraje Dorothy Malone, působí jako svěží vánek do dusna přílišnýho neštěstí. Ale filmově zajímavý, rozhodně atraktivní a určitě nenudící dílko. ()

Vědma

Staré hollywoodské filmy mě většinou nezklamou, jsem fanoušek Lauren Bacall, naopak Rock Hudson mě příliš nezaujal. Červenoknihovní zápletka milionáře, který se na první pohled zamiluje do sekretářky, která ale ani trochu není na prachy je vyvážená příběhem původní trojice přátel a sourozenců, která ačkoliv se bere trochu moc vážně, film přesto povyšuje. ()

d-fens

Poctivá melodráma s dobrými hereckými výkonmi, jednoduchým ale dramatickým námetom a kvalitnou réžiou. Marketingovou nevýhodou starších hollywoodskych filmov, najmä filmov 40-50-tych rokov je, že ich postavy pôsobia až príliš uhladene, normálne, plocho, decentne, charakterne, "šablónovito"......a to dnes, v dobe, kedy filmovo najmienkotvornejšou skupinou je mládež do 30 rokov, nemá veľa šancí osloviť......... Hold, spoločenská "poptávka" a kauzálne s ňou i masovejšia kinematografia (alebo opačne? :) sa dávno "prehupli" z emočne utlmovaného, "kvázipokryteckého" ale harmonického "osvietenstva a klasicizmu" do emočne prepjatého a rozháraného, "kváziúprimného" ale disharmonického "romantizmu a postmoderny"............P.S.Konečne som videl film od režiséra, ktorého steak (Douglas Sirk Steak) si objednávala Mia z Pulp Fiction :) ()

Martin741

Skor nieco ako mydlova opera pre stare poloblaznive baby - fakt plane dialogy, dobre kulisy a hlavne mne odporny Rok Hadsn : 50 % ()

zette

Po technicke strance se filmu neda moc co vytknout, podobnych scenaru ale v budoucnu bylo tolik, ze dnes neni film nicim vyjimecny. I kdyz Dorothy Malone ziskala Oscara za roli vedlejsi, ve filmu dostane strasne malo prostoru. Film, ktery si nezapamatuji. ()

Mol

TO HELL WITH HADLEYS!!! Ach, staré dobré časy, kdy všichni jezdili opilí, bezpečnostní pásy byly možná tak ve formuli 1 a Rock Hudson byl švihák v nejlepších letech. Hvězdné obsazení tohoto filmu hodnotím na výbornou, ale co se týče obsahu, tak ten již trochu pokulhává. Lauren se vlastně nechá natlačit do sňatku s ropným milionářem a Mitch tomu všemu jen přihlíží po celý film se zlomeným srdcem. Kdyby film ke konci nepřidal na otáčkách, tak bych šel na 2 hvězdy. Marylee byla naprosto úděsná běhna a někdo jí měl dát přes držku hned ze startu. To samé Kyle. Co to jako vyváděl? Úděs. ()

LeoH

Úplně bez emoční odezvy mě to nakonec nenechalo, ale průběžně mi na tom bylo příliš mnoho věcí protivných, strojených, nechtěně směšných – úvodní song, všeobecné operetní přehrávání (to zvlášť bolelo u jindy tak životné Bacallky), okázalá barevnost, celá ta dallasoidní milionářská sebranka… Solidní dialogy ano, zajímavé vedlejší postavy ano, psychologie, podvratná symbolika a špičkové řemeslo dejme tomu, přihodil bych ještě hezké auťáky, ale v tomhle nabubřelém balení na mě nic z toho pořádně nezabírá. ≤ 70 %. ()

vitekpe

Saga z tezarske rodiny. Reseni rodinnych problemu s alkoholem, nezbednou dcerkou apod...Doporucuji radeji Kocku na rozpalene plechove strese, je to temer totez a v podstatne lepsim prvedeni. P.S.: jedine co mi vrta hlavou je otazka, co to mela Dorothy Malone za auto? Nedokazal jsem to poznat a vypadalo moooooc pekne :-) ----(uz jsem to zjistil. Je to 1955 Series II Woodill Wildfire.) ()

Han22

Strašně těžko hodnotitelný film. Krásná kamera, známí herci, skvěle natočené, jenže co je to platné, když je to naprosto šílené melodrama jako z českých prvorepublikových filmů. Mitch a Kyle jsou bohatí kamarádi, pařmeni a zhýralci. Kyle si bere Lucy, kterou chce Mitch také, manželství je šťastné, ale Kyle nemůže mít děti a začíná pít a žárlit. A do toho Kylova sestra, která je coura a marně touží po Mitchovi. Námět jak na telenovelu, navíc všichni přehrávají, do toho dramaticky burácí hudba, každá scéna je i na 50. léta přestřelená tak o 100%. Přemýšlel jsem o 3*, ale prostě nemůžu, když jsem celej film sledoval s pobaveným úšklebkem s výjimkou asi dvou scén (bitka v baru a pád ze schodů) a jediná postava, která mě bavila byla paradoxně zhýralá sestra, která byla na film z 50. let tak vyzývavá jak to jen šlo. ()

Cassandra

Příběh je opravdu jednoduchý (starý dobrý milostný čtyřúhelník), ale ne hloupý. I když si tu vyskytují špatně natočené rvačky, postavy se do sebe zamilovávají za pět minut, konec uhodne ledaskdo, tak prostě ten film má jisté kouzlo , a vy mu přes všechny námitky celkem věříte. Asi je to celkem zajímavými dialogy, herci, nevím. První polovina se mi líbila víc. ()

Rozjimatel

"To beauty, to truth which is anything but beautiful."     Príšerne otrepaná melodráma, tak banálna a gýčová, až musím krútiť hlavou nad jej zaradením medzi 1001 filmami, ktoré musíte vidieť, než umriete. Dejovo to je priehľadné až strach a postavy sú stereotypné a totálne čiernobiele (buď úplne kladné, alebo úplne záporné). Hlavný hrdina Mitch (Rock Hudson) je stereotypom správneho chlapa, ktorého má nechutne bohatý ropný magnát radšej ako svojho stereotypne nepodareného syna Kylea (Robert Stack). Rock Hudson mi je inak celkom sympatický, ten jeho uhladený hrdina, čo vyzerá ako nejaký panák vo výklade, je ale tak nekonečne statočný a nekonečne spravodlivý, že taký Old Shatterhand je voči nemu hrozný zloduch. Keď k tomu ešte prirátam dve "fatálne ženy", ktoré podľa môjho skromného vkusu pôsobia miestami až ošklivo (texaský ideál krásy?), nenachádzam na filme veľa pozitívneho (ešte tá hudba celkom ujde). Lauren Bacall tu v mladom veku vyzerá ako vyžitá 50-ka (farba jej zrejme neprospela, lebo v čiernobielom vydaní pôsobila ako dokonalá femme fatale), Dorothy Malone sa zase strašne okato štylizuje do "Marilyn Monroe vzhľadu", čo jej ani trochu nesedí (pritom v takom The Big Sleep (1946) bola celkom pôvabná). Tú trápnu súdnu frašku na konci filmu (veď kričal, že ho zabije, tak ho určite zabil) radšej ani ďalej komentovať nebudem. Ale je aj celkom možné, že mám proste averziu voči mnohým veciam v tomto filme - voči stereotypným Texasanom (tým rozhodne nemyslím Richarda Linklatera), voči kadejakým ropným magnátom, či voči okázalému a gýčovému luxusu.     "I'll kill him!" "A whiskey bottle's about all you'd kill." ()