Myslím, že je to celkem povedený kousek z doby socialismu:-). Snímek nám zase ukazuje, jak bylo v té době vnímané vzdělání. Mladý nezávislý hrdina se má postavit na vlastní nohy - boj v něm samotném, zjišťuje, že to nebude tak jednoduché a samozřejmě starší jsou moudřejší a musejí se ctít. Má veliké ambice, ale nižší třída mu pomáhá pochopit sebe sama... A samozřejmě je ve filmu krásně vidět, že jen pokud opravdu něco děláš - žiješ prací, život má smysl...:-D hlavně splnit plán na 150 % .... film se mi moc líbil, skvělé herecké obsazení - miluju heřmánka a menšíka!(7.3.2009)

Pro mě je film zajímavý především svým hereckým obsazením například začínající Bartoška versus "končící" Karel Höger. Nebo společně hrající mnou milovaná severočeská umělecká dvojčátka Bartoška - Heřmánek. Ostatně do roku 1975 se spolu objevovali vlastně pořád a zřejmě i rádi. Samotný film se dá usledovat v pohodě, protože téma protekce, kradení nápadů a osobní morálky bude v čechách na pořadu dne až do zániku světa.(14.1.2011)

V první polovině je Bartoška spíš takovej rozevlátej bohém, kterej pořád chodí hrát tenis a prožívá nějaký milostný oplejtačky. Ve druhý polovině se z toho stává pomalu budovatelský drama o stavbě nejslavnějšího českýho tankodromu známýho jako D1. Paradoxně ta budovatelská část se mi líbila víc. Celkově to žádnej zázrak neni, ale koukat se na to dá. Potěší celkem velkej výskyt tehdy mladejch začínajících herců. Kromě Bartošky např. ještě Heřmánek, Kratina, Hartl a další. 50%(16.6.2012)

"Potřebuju tady mít lidi, co se nebojej mít průšvih."                                                                                                            Důvěra může podržet právě tak, jako zlámat vaz. Mladý projektant dostane první samostatný úkol dříve, než se na to cítí. Očekávání v něj kladená jsou příliš vysoká, uzavírají se sázky, všichni čekají, že půjde ve stopách svého úspěšného otce. Jak se zachová otec, když zjistí, že syn svou první práci zkopíroval? Jak se zachová syn, když zjistí, že místo mu vyběhal tatínek? Trochu jsem se bála, aby nám ta hrací plocha neskončila někde mezi Brnem a Prahou, ale to se naštěstí nekonalo. S velkou chutí jsem sledovala dálniční anabázi pro tentokrát takřka oproštěnou od přílišného budovatelského nadšení.(28.2.2015)

Socialistická uvědomělost je až bolavá.. Hoger klasik, Bartoška dobrý přihrávač.(20.11.2017)

Halda výborných herců + nudný a snaživě moralizující scénář = celkem přijatelný zážitek na jedno zhlédnutí.(28.9.2012)

2 a půl(7.8.2009)

Pro me velmi zajimavy film, ktery da nahlednout do projekcni kancelare a vystavbe dalnice v dobe normalizace. Slusne herecke obsazeni s vybornym Karlem Hogerem ci mladym Bartoskou. Zajimavy pohled mezi socialistickou smetanku s trefnymi hlaskami, za vsechny uvedu jednu: "Ja jsem ten projekt ukradl. Ukradl? To ale budete muset dokazat"...(12.1.2013)

• Martin741

Nudna normalizacna podivana, len umely pribeh, bez sance zaujat, to aspon mohli dat vystavbu nejakej priehrady, aby tam snoril inzinier Turna, aspon by bol stavebny ruch : 30 %(1.2.2017)

Není to na svou dobu špatné a je to vzácně politicky korektní ! Jiří Bartoška se o mnoho let později dozvěděl že Karel Hoger s ním hrát nechtěl, chtěl někoho slavnějšího, známějšího.Režisér však za Bartoškou stál.(23.6.2012)

Jana Riháková-Dolanská tu v nekterejch momentech vypada uplne presne(!) jako Mia Wallace. To je vtipny... Film je jinak dobrej a ja jsem s nim zadnej problem nemel. Kratochvilova muzika ala Jazz Q mi tam taky sedela, takze za me nadprumer. P.S.: docela zajimava je rozestavena D1 v druhe puli, zejmena pak most Mezirici... 3+(24.1.2014)

Bartoška jako čerstvý Ing. ještě s nezaschnutým diplomem se má postavit na svoje nohy a rozhoduje se jestli se má vydat s kamarády ze studií na Vysočinu stavit dálnici nebo přijat místo v ateliéru které mu je nabídnuto i díky pověsti svého otce pověstného architekta.Místo v atelieru nakonec přijímá a hned jeho prvním úkolem je navrhnout podobu rekreačního sídla.Mladý Ing. samozřejmě nechce sklamat jak šéfa tak především svého náročného otce a tak si od něj nevědomky vypujčí skici jednoho jeho přítele které mu věnoval na konferenci v Austrálii.Otec na to však dojde a je doma pěkně dusno.Tak se mladý rozhodne dát v ateliéru výpověd a dává se na dobrodružství v podobě stavby dálnice.K.Hoger ve své jedné z posledních rolí zato Bartoška ještě mladé začínající ucho,dokonce ještě nekouřil,teda aspon před kamerou.Za všimnutí stojí i další mladí a začínající herci jako-Heřmánek,Lábus,Hartl(17.3.2009)

Na filmu je cítit potenciál výtečných řemeslníků filmu i snaha zatáhnout film do vod nenormalizačních, kde hrdina ve víru západní hudby z gramofonu, tenisu a pobytem ve vile postavené jeho otcem usiluje o ustojení sebe sama. Je však neustále strháván průjezdy trabantem, výstavbou tankodromu a socialistickou morálkou. Herci hrají na víc, než film nakonec vypadá. PS - Na Högerovi je vidět, že Bartošku nechtěl a já z něj skutečně nepociťuji otcovskou lásku, byť rezervovanou.(5.11.2019)

• alanP

Menšík: "Podle geologickýho průzkumu to je 1:1, my to ovšem děláme 1:3 - a to je ještě kompropis". Höger: "Krásná věc, takový most."(14.1.2011)

Poměrně zajímavá sonda do prostředí architektury, práce na stavbě a světa neomezené protekce, kdy Vám cestu vyšlape někdo jiný, ať chcete nebo nechcete. Navíc ego Vám pořád nalhává, že jste tady proto, abyste vykonal něco velkého, malé věci - pro obyčejné lidi, ale jděte, to není nic pro nás. Mladý Bartoška se role zhostil s přehledem, a kdyby film ubral na svém patosu a naivitě, mohlo to být ještě mnohem kvalitnější dílo. Ale i tak film ukázal jednu věc, pod kterou se můžeme i dnes s klidem podepsat, s pokorou se ... dojde nejdál.(8.3.2009)

Budovatelský film v roce 1975. Tentokrát však ne až tak o budování socialismu jako spíš o stavění dálnice. Celý příběh, který se točí okolo tenisu, architektury a bohužel ke konci i okolo vševědoucí a všeobjímající strany je o tom, jak suverén s buržoazními sklony najde tu pravou cestu v budování dálnice pro všechny. Má však výbornou atmosféru, kterou umocňuje skvělá hudba, dobrý Bartoška a charismatický Höger. Nebýt příchodu svazáka Kratiny na scénu a lokální satiry o nepravostech ve výrobním procesu, byl by to jeden z lepších filmů 70. let. Takto jen průměr. A ještě něco. Balzerová snad ani jednou netrefila kurt, všechno pánubohu do oken...(30.11.2009)

Pozoruhodný film o kariéře v architektuře. Pozoruhodné je zobrazení pražské vyšší střední vrstvy v podmínkách normalizace, aniž by byl její blahobyt odsuzován: pěkné vily, tenis, stylové interiéry, cestování po světě.(22.8.2011)

• Pitryx

No, už po dvaceti minutách jsem tušil ztracený čas a přinesl si brambory a začal je škrábat. Aby to byl čas strávený užitečně. Tupé dialogy typu půjdeš na dálnici - půjdeš do kanceláře se opakovaly, aby se pak změnily na ještě tupější dialogy, nakreslíš projekt – nenakreslíš projekt. Mezitím občas hnusná „hudba“ a do toho poskakuje Bartoška u rýsovacího prkna. Téma je to jistě důležité, bez těžce pracujících architektů by se svět neobešel. Tohle by prostě nestálo za nic ani jako inscenace.(16.12.2015)

• Prubner

Film podle jednoho ze socialistických schémat: pomýlený intelektuál napravuje svou chybu na stavbě dálnice pod kladným vlivem dělníků a SSM. Kresba charakteru hlavního hrdiny není přesvědčivá, je tu spousta nelogičností. Hrdina nejedná podle svého charakteru, ale podle vůle autora (dnešní pravicový a provládní pisálek Steigerwald). Tak třeba: když je hrdina takový namyšlený a sebevědomý floutek, jak je vylíčen na začátku, proč se tak dlouho rozmýšlí, zda má vzít místo v prestižním ateliéru ? Takový člověk by se vůbec nerozmýšlel. A pokud je na začátku vylíčen jako jeden z nejlepších studentů, proč potom nemůže hnout s jednoduchým úkolem postavit hornické sanatorium a musí nápad ukrást ? Tak geniální architekt by to sfoukl levou rukou. A i když tohle překousneme, pak závěrečná třetina na stavbě je totálně nepřesvědčivá: z hrdiny je najednou úplně jiný člověk, pokorný, hodný, angažovaný atp. S takovou postavou si nevěděl rady ani Bartoška. Menšík je tu bohužel jen asi šest minut.(9.3.2009)

• tatopulos

Höger úžasný, jinak šedivá a šablonovitá nuda o práci. Herci neměli, co hrát. Bartoška workoholik- "úžasná peripetie"(15.3.2019)

Zajímavé herecké obsazení a zas tak moc soudruhování tam nebylo. Dobré letecké záběry na rozestavěnou D1(1.3.2018)

<< předchozí 1 2