Reklama

Reklama

Hornblower - Vévodkyně

(TV film)
  • Česko Hornblower 3 - Vévodkyně a ďábel (více)

Obsahy(1)

Podporučík Horatio Hornblower so svojimi ľuďmi sa zmocní francúzskej lode "Le Reve" a odpláva s ňou do Gibraltáru. Stáva sa z neho majetný človek, pretože z koristi sa mu ušlo tisíc libier, čo bola dosť veľká suma. Navyše sa stal veliteľom ukoristenej lode. Admiralita ho poverí, aby doručil britským lodiam pri Gibraltáre tajnú depešu,ktorú má v prípade ohrozenia zničiť. Zároveň s depešou nastúpi na loď aj šarmantná žena, ktorú mu predstavia ako vojvodkyňu. V hustej hmle sa dostane do španielskeho zajatia, z ktorého ho prepustia za šľachetnosť pri záchrane španielskych námorníkov zo stroskotanej lode. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (38)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Šlechetný Horatio nasazuje život za záchranu nepřítele, což nezůstane bez odměny. Relativně slabý díl zajímavý především znovuobjevením ztraceného přítele. Španělské kobky jsou patřičně temné, tvůrci ovšem nedodávají, že v té době se Angličané k zajatcům chovali mnohem hůře než Španělé nebo Francouzi. Jejich pontonové lodě byl pojem budící hrůzu. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

V době Hornblowera bylo celkem za války běžné vylodit se s muži na nepřátelském pobřeží, třeba i dobít nějakou tu pevnost, nabrat zásoby a tradá zase zpět na houpavou palubu fregaty. Admirál Nelson velel i celé ředě takříkajíc pozemních operací... Horatia Hornblowera (stále ještě čekatele na poručíka) zastihuje třetí díl při zajímání francouzského nákladního škuneru Le Reve.Toho se celkem lehko s hrstkou svých mužů úspěšně zmocní čímž si vyslouží další z řady pochval kapitána Sira Pellewa, ale i tučný podíl za zajatou loď. Tu dostane za úkol převézt skrze blokádu zpět do Anglie. Na palubu dostane vzácný náklad v podobě šarmantní vévodkyně a důležité depeše pro amiralitu v Londýně. Jedná se lehkou nákladní loď vyzbrojenou jedním lehkým dělem na každé straně paluby. Posádka si je vědoma, že při odhalení by v souboji s jakýmkoliv válečným plavidlem neměla šanci... A tak se loď pod Horatiovým vedením snaží proklouznout v mlze mezi válečnými loděmi Španělů. To se však nepovede, je zajat a uvězněn i s osádkou a vévodkyní na hradě u starého španělského šlechtice. Část námořníků velmi nelibě nese Horatiovy večeře s baronem, který jej hostí jako džentlmena a důstojníka, byť je pro něj nepřítelem. To by to však nebyl Hornblower, kdyby se ze zajetí nepokusil jako správný hrdý Angličan utéct... ------ Trojka byla také velmi slušná, ale i mně z cvrkotu cikád a vyschlého dvorku vězení pomalu vysychalo v krku. Mnohem více by se mi líbil svěží mořský vánek na palube HMS Indfeatigable. Snad proto jsem o hvězdu ubral. I tak ale dávám za 4. * * * * ()

Reklama

Zeck 

všechny recenze uživatele

Hornblowera hodnotím pokaždé výhradně za 4*, protože ač je celá série zábavná a chytlavá, je propletena notnou dávkou pohádkovosti a zbytečně romantizuje něco, co romantické nebylo ani z vyhlídky majáku, proto nemůže dostat 5* už z principu. Tento díl je jednoznačně nejslabší z prvních tří, protože dávka idiotismu je zde hnaná až zbytečně do extrému. Hrdý Hornblower, který je zajat a uvězněn v podmínkách, které jsou desetkrát luxusnější než na jeho "mateřské" lodi, to už je trochu přitažené za koule. Vše pak dojebává jeho dobrovolná pomoc nepřátelským vojákům a ochotný návrat zpět do vězení. Jistě, v té době zkrátka u důstojníků pojem "čest" a "jméno" něco znamenal, neumím si ovšem představit, že by si pod tím někdo představoval to, co Mirek Dušín britského impéria v tomto filmu. 60% ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Třetí Hornblower nás zavede zejména do Španělského vězení, kluci jsou v zajetí a ještě k tomu se musí dívat a závidět Horatiovi, že má zvláštní privilegia dělat čas od času společnost pofiderní vévodkyni. Po prvním zhlédnutí jsem byl stejně nadšen jako z předchozích dílů, avšak za nějaký čas po druhé projekci mi to ve srovnání přišlo už o malinko slabší... Po zaokrouhlení však stále zůstává 8/10 ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Hornblower na souši je jako velryba tamtéž. Je v tom cosi nepřirozeného. Nikoli nudného či snad nezajímavého, ale není to úplně "echt". A jak dokazuje kupříkladu scéna proplouvání skrze španělskou flotilu za mlhy tak husté, že i Rákosníček by se v ní nadobro ztratil, tak Horatio patří na moře, s tím se nedá nic dělat. Tam se totiž nachází kouzlo jeho dobrodružství. ()

Zajímavosti (5)

  • Indefatigable je ve skutečnosti poháněna diesel motory, lanoví je tvořeno ocelovými lany potaženými umělými vlákny a loď je ve skutečnosti řízena počítačem. Ale i přes moderní útroby je schopna pod plnými plachtami plout rychlostí až 10 uzlů. (Chufu)
  • Španělské vězení je ve skutečnosti Fort of Peniche na centrálním pobřeží Portugalska. (Untentrauer)
  • Indefatigable byla původně postavena pro jiný film, který se ovšem nikdy nezačal natáčet. (Chufu)

Reklama

Reklama