Hornblower - Vévodkyně (TV film)

• Česko

Hornblower 3 - Vévodkyně a ďábel

Hornblower: The Duchess and the Devil

Hornblower - Vojvodkyňa a diabol

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 1999, 93 min

V době Hornblowera bylo celkem za války běžné vylodit se s muži na nepřátelském pobřeží, třeba i dobít nějakou tu pevnost, nabrat zásoby a tradá zase zpět na houpavou palubu fregaty. Admirál Nelson velel i celé ředě takříkajíc pozemních operací... Horatia Hornblowera (stále ještě čekatele na poručíka) zastihuje třetí díl při zajímání francouzského nákladního škuneru Le Reve.Toho se celkem lehko s hrstkou svých mužů úspěšně zmocní čímž si vyslouží další z řady pochval kapitána Sira Pellewa, ale i tučný podíl za zajatou loď. Tu dostane za úkol převézt skrze blokádu zpět do Anglie. Na palubu dostane vzácný náklad v podobě šarmantní vévodkyně a důležité depeše pro amiralitu v Londýně. Jedná se lehkou nákladní loď vyzbrojenou jedním lehkým dělem na každé straně paluby. Posádka si je vědoma, že při odhalení by v souboji s jakýmkoliv válečným plavidlem neměla šanci... A tak se loď pod Horatiovým vedením snaží proklouznout v mlze mezi válečnými loděmi Španělů. To se však nepovede, je zajat a uvězněn i s osádkou a vévodkyní na hradě u starého španělského šlechtice. Část námořníků velmi nelibě nese Horatiovy večeře s baronem, který jej hostí jako džentlmena a důstojníka, byť je pro něj nepřítelem. To by to však nebyl Hornblower, kdyby se ze zajetí nepokusil jako správný hrdý Angličan utéct... ------ Trojka byla také velmi slušná, ale i mně z cvrkotu cikád a vyschlého dvorku vězení pomalu vysychalo v krku. Mnohem více by se mi líbil svěží mořský vánek na palube HMS Indfeatigable. Snad proto jsem o hvězdu ubral. I tak ale dávám za 4. * * * *(10.1.2014)

Šlechetný Horatio nasazuje život za záchranu nepřítele, což nezůstane bez odměny. Relativně slabý díl zajímavý především znovuobjevením ztraceného přítele. Španělské kobky jsou patřičně temné, tvůrci ovšem nedodávají, že v té době se Angličané k zajatcům chovali mnohem hůře než Španělé nebo Francouzi. Jejich pontonové lodě byl pojem budící hrůzu.(19.2.2010)

Proč jsem ze všech dalších dílů o Horatiu Hornblowerovi vybrala právě tenhle? No, protože mě vztah zatraceně přitažlivého mladého muže a stárnoucí ženy (která kdysi zřejmě bývala krasavice) osobně dosti fascinuje... Také proto, že se tu scházejí Guinevera z Excaliburu (1981) a Lancelot z Krále Artuše (2004)... No a také z toho důvodu, že ráda vidím skutečného, statečného chlapa, který se dokáže postavit bezpráví, což ale dokazuje nejen v tomto dílu, ač sám rozhodně není Nepřemožitelným hrdinou...(13.10.2011)

Aj tretí diel tejto vynikajúcej historicko-dobrodružnej ságy si po všetkých stránkach stále drží svoju vysokú úroveň. Len škoda, že v tomto diely sme sa presunuli viac na súš ako na more, prostredie väznice bolo spočiatku zaujímavé, ale neskôr príbeh upadol do mierneho stereotypu, čo málinko ubralo na pútavosti. 85/100(3.2.2015)

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce.(30.11.2009)

• - Indefatigable je ve skutečnosti poháněna diesel motory, lanoví je tvořeno ocelovými lany potaženými umělými vlákny a loď je ve skutečnosti řízena počítačem. Ale i přes moderní útroby je schopna pod plnými plachtami plout rychlostí až 10 uzlů. (Chufu)

• - Natáčelo se v Portugalsku. (Terva)

• - Indefatigable byla původně postavena pro jiný film, který se ovšem nikdy nezačal natáčet. (Chufu)