Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

*Elfík*

Kterému ze světových vojevůdců mohl jeho spolunocležník říci na dobrou noc ,,zavři oko a spi''? A) Janu Žižkovi B) Admirálu Nelsonovi C) Generálu Kutuzovovi - nestačí odpovědět A), B) nebo C), musíte svoji odpověď také zdůvodnit. Správná odpověď je za A) Janu Žižkovi a to z toho důvodu, že ani Nelson ani Kutuzov nerozuměli česky! :) ,,Jelikož chtěl děti do hlaviček mlátit, musel jsem jeho proslov zkrátit! Doufám, že jsem ho nezabil! Né, jen jsem ho přizabil...! ,,Kdo věří, že vojsko žije v tomto vršku, tomu je třeba rozbít..... jeho bludné představy!'' ,,Ňák se ti to nerýmuje!'' ()

Marqta

Nazvěte mě klidně nevzdělanou, nekulturní nebo nevlasteneckou, ale tohle mě vskutku nebavilo, teda až na několik vtipnějších momentů, ale těch se (pro mě) našlo jen pomálu. ()

rakovnik

Smil Flek z Nohavic a podivující se pan učitel, zlato v podstatě z ho...z ničeho a parádní souboj. Hra má světlejší i trochu temnější okamžiky, seminář možná trochu lepší než samotná hra. ()

honajz2

Po hodně dlouhé době jsem konečně narazil na Cimrmanovku, ve které je seminář a hra stejně kvalitní. Na plný počet to sice nevidím ani tak a kvalit Dobytí severního pólu to u mě taktéž vůbec nedosahuje, ale fungovalo to, bavilo mě to celou dobu a hluchých míst tam moc nebylo, snad jen začátek semináře byl vyloženě slabý, ale jinak to šlapalo jak hodinky. Dost mě to potěšilo, protože minulá Cimrmanovka, kterou jsem viděl, mi přišla docela slabá a začal jsem si u ní říkat, jestli se mi tenhle humor už neokoukal. Tak naštěstí ne a můžu směle dál :-) 4* ()

Jino

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Loutkové představení a souboj s meči ve mě zanechali skvělý dojem + skvělý vtip pana Vondrušky a mnoho dalších. Humor jenž vydává světu divadlo Járy Cimrmana je nenuceně skvělý a hodně na vysoké úrovni ... ostatní divadla můžou jen závidět ()

tomtomtoma

Zábavné dílo z dílny velilána Járy Cimrmana. Seminář představuje Cimrmana v oblasti historie. Jeho nesouhlasem se špatně zvolenými historickými daty, či jeho vědeckými úvahami o defenestracích. A nemůže chybět ani ukázka z jeho historického díla Blaník, původně určené pro loutková divadla. Takže tu máme i ukázku loutkařství s názvem Nevěřící Vlasák. Samotná hra nám pak dává najevo, že sice v Blaníků jsou ukryti spící rytíři, kteří jsou schopni vyrazit na pomoc českému národu, ale vyrazí jen tehdy,kdy bude národu nejhůře. takže vždy může být hůře. Hra nám zábavně ukazuje nespokojeného Veverku z Bitýšky (dobrý Ladislav Smoljak), který je se svým lipanským husitským jezdectvem vždy připraven vyrazit na pomoc, ale nikdy mu není dopřáno sluchu. A i když svévolně opustí horu, neslavně se vrací zpět. Smil Flek z Nohavic (dobrý Jan Kašpar) je poťochle ironický zapisovatel. Politická mrtvola Hynek z Michle (dobrý Jaroslav Weigel) je přednostou a přímým podřízeným svatého Václava, rozhodně se neukvapuje a nevyjíždí jen tak. Dále je tu učitel Josef Bohuslav Chvojka (Pavel Vondruška), který náhodou se dostává do jeskyně a marně přemlouvá rytíře k výjezdu v bouřlivém roce 1848. Dále vyzvědač Šlupka (Genadij Rumlena), který přináší novinky z venčí a Jeskyňka (Robert Bárta), která v hoře uspokujeje mužský chtíč. A tak národe, nespoléhej se na mýtus, ale jen sám na sebe! Bohužel. Inscenace je z roku 1997. ()

DruidKarel

960. hodnocený film: Po shlédnutí již několika her o velikánovi Járu Cimrmanovi jsem čekal skutečně více. Pár herců, kteří nic nezmůžou, neboť je příběh tak nudným, že se člověku ani nechce pokračovat ve sledování "humoru". Samotný nápad na blanické rytíře je však dobrý, seč nepropracovaný a nezáživně podaný. Smál jsem se jen asi jednou, když už ani nevím kdy... 3* si zaslouží opravdu jen o fous, jinak moc nedoporučuji těm, kteří čekají humor či další skvělý příběh o našem velikánovi a jeho myšlení. 3* ()

campix

Divadlo Járy Cimrmana opět nezklamalo a Blaník je tak další z her, na které se určitě vyplatí zajít, jelikož skýtá nepřeberné množství tentokrát historických vtípků. Seminář je opět výborný, loutkové intermezzo taktéž, jen ta závěrečná hra lehce pokulhává za těmi nejlepšími. Stále se však jedná o to nejlepší, co u nás komediálně kdy vznikalo. ()

tom88

Slabšia cimrmanovská hra, ktorá ani nie je moc vtipná, skôr má väčšiu myšlienku a je vážnejšia. Ani herecky príliš neviniká. Chýba absencia Svěráka. 70% ()

Mylouch

Dynamické dění v ležení našich branných záloh a jejich administrativního předvoje. -"Byli Pražané ozbrojeni ?" -"Ne, měli mávátka." Vlídně skeptické pohrávání si s milníky národní hrdosti. ()

vesper001

Další moje velmi, velmi oblíbená cimrmanovka. Hlavně kvůli Janu Kašparovi. „Mysli si, co chceš, ale tady podepiš, že to tak nemyslíš.“ ()

dr.fish

Z hory se ozývá zlověstné dunění. Tak teď už vím, proč svatováclavské vojsko nikdy nevyjelo. Byrokracie, to je oč tu běží...90% ()

Radiq

Nostalgicky jsem ovlivněn, protože tohle je jediná Cimrmanů hra, kterou jsem viděl naživo, ale i kdybych neviděl, hodnotil bych stejně. Je to prostě bomba. Už ten začátek, kdy nám zarecitují báseň jak hlasem Jaroslava Vojty, což je jeden z nejvtipnějších českých hlasů/přízvuků: "Ruce pryč, cizáku, zde domov tvůj není, z hory se ozývá zlověstné dunění." Chláma. Všichni jsou velmi vtipní. Za hry i za semináře. Není co dodat. ()