Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, kterou znám téměř nazpaměť. Vynikající písničky, hlášky i herecké výkony. Dodnes si vzpomínám, že to byla jedna z prvních videokazet, kterou jsme měli a já každé odpoledne, když jsem přišla ze školy, jsem si jí pustila. I dnes, když tuto pohádku vidím, tak mi vyvolá úsměv na tváři. A tak to má být :).(3.9.2010)

Nadprůměrná pohádka, která bohužel vyniká hlavně tím, že se v žánru pohádek poslední dobou nic moc lepšího u nás nenatočilo. Jinak docela pěkné písničky, zajímavý sem tam vtipný děj. Nikoliv skvělé, ale rozhodně příjemné podívání. Čtvrtá hvězda je hlavně z nostalgie, protože jako malej jsem měl tuto pohádku na kazetě a pouštěl si ji před spaním minimálně dvakrát do týdne. 70 %(25.1.2008)

Jedna z pohádek, na kterých jsem byl i v kině a která mě natolik okouzlila, že si z mého pohledu zaslouží čestné místečko vedle takových velikánů jako Byl jednou jeden král a dalšími Werichovskými pohádkami. K tomu ta nádherná hudba od pana Uhlíře. Mám ji i na kazetě pouze na poslech a když jsem byl malý, tak jsem ji poslouchal dost často. Vypráví ji Zdeněk Svěrák a to se velice dobře poslouchá :-)) 100%(15.9.2009)

Milá svěrákovina. Jen nevím, zda jsme si ji měli pouštět jako nedělní film se spolubratry v semináři... hoch totiž začne svou dráhu v konviktu mezi mnichy a skončí... (sem bych měl asi napsat slovo SPOILER, byť vyústění, jež bude následně zmíněno se dá u pohádek čekat)... v ženské náruči. Příznačné, leč nevýchovné :-).(11.1.2010)

Hlavně, chlapče, nepracuj! Výborně natočená pohádka s perfektním klasicky svěrákovsko-uhlířovským scénářem, která se rozhodně řadí mezi nejlepší pohádky nejen poslední doby. Autorům se výborně a nenásilně povedlo spojit dvě kratší pohádky do kompaktního filmu. No, snad se zase brzy něco takového povede.(23.12.2012)

• - Česká kotlina je ve filmu opravdu malá. Loupežníci okradli kupce z Vimperka (na Šumavě), ale muž se slivovicí (Petr Brukner), kterého přepadne mladý Lotrando (Jiří Strach), se chystá do hospody ve Vizovicích (na východní Moravě). V mluvě drvoštěpa Drnce (Pavel Zedníček) se mísí prvky jihozápadočesného nářečí (japato) s nářečím východočeským (ďouče). Makotřasy, kde se prý Lotrando narodil, leží ve středních Čechách u Kladna. (melica)

• - Film se natáčel na Valečově, Veselém kopci, Voznici, Zvíkově, Teřmošné, Svatým Janu a Bulharsku (Šumen, Balčik a Nesébar). (M.B)

• - Film měl původně režírovat Jiří Menzel, ale nedohodl se na výtvarném zpracovaní. (ForGump)