Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Dont

Snímek zasazený do prostředí, které není úplně tradiční, přeci jen filmů z druhé světové války, které se kompletně odehrávají v Japonskem okupované Číně není mnoho, byť samozřejmě prostředí zajateckého tábora se zase tak neliší od jiných. Výborné herecké výkony Johna Malkoviche i mladého Christiana Balea, i když bohužel jsem viděl televizní dabovanou verzi a s jeho dabingem jsem nebyl stoprocentně spokojený. Hudba Johna Williamse velmi dobrá. Výrazným problémem je stopáž, jak mi jinde nevadí, když je film delší, tak tady mi to přišlo dlouhé zbytečně. Dalo se to prostříhat a filmu by to jen prospělo. ()

kajas

No, hm, ani se nedivím, že je tohle dítko filmového génia Spielberga tak nedoceněné. Příběh malého chlapce (jeden z nejhorších dabingů, které jsem kdy slyšela, a první případ, kdy mi dabing naprosto znechutil určitého hrdinu) mě zkrátka za srdce nechytil. Uznávám, že Bale si film ukradl svým výkonem pro sebe a dalším hercům (podle mě dost nevýrazným) nedal šanci. Kromě jeho výkonu a krásné hudby nemůžu nic chválit, za tenhle film Spielberga chválit nebudu. Slabé ***. ()

higuain

Zklamání. Dobrý film a technicky sice kvalitní, avšak veskrze rutinní filmařská práce. Příběh mě příliš neoslovil a emočně minul. Jediné, co výrazněji vyčnívá nad rámec (lehce nad)průměrného válečného filmu, je geniální výkon dvanáctiletého Batmana, jenž prokazuje, že výjimečným hercem byl již od dětství a možná hudba, nicméně kdo má Williamse naposlouchaného, toho ani velmi dobrý soundtrack nijak zvlášť neohromí. ()

Eldrick

Nejméně doceněný, ale přitom jeden z nejlepších Stevenových filmů. Christian Bale tu podal možná vůbec nejlepší dětský herecký výkon v dějinách kinematografie. ()

Fanucci

Úvod mne nadchnul. Vlastně vše se mi líbilo do té doby, než začala dlouhá (a hlavní) část snímku odehrávající se v zajateckém táboře. Život tam mne přišel velice nevěrohodný a chování malého Jamieho občas tak nepochopitelné (fackování vojáka v náklaďáku (?!), salutování Japoncům, zpívání při odletu pilotů atd...), že mne to otrávilo. V říši slunce se mi jeví jako průměrné drama s jednoznačným příběhem, které místy velmi lacině hraje na city. Existuje ovšem jeden podstatný důvod, proč tento film shlédnout - herec Christian Bale. Nikdy jsem neviděl lepší výkon od mladého herce. NIKDY. Něco neuvěřitelného... ()

Chrysopras

Za možnost sledovat některé klasické xichtíky Bala již v dětské tváři přidávám čtvrtou hvězdu a lehký nadprůměr. Jinak mi tam ale celou dobu něco chybělo a ta zvláštní atmosféra mě taky úplně neuchvátila. Každopádně dost neobvyklý Spielberg, který už proto stojí za vidění. ()

GILLWANDER

Film Empire of the Sun nie je o celkovom príbehu, ktorý ukáže situáciu od začiatku ku koncu, je to len niečo na spôsob vystrihnutého obrázka z titulnej stránky časopisu poukazujúc jedine na jednu cestu, ktorú práve v tomto momente prekračuje malý chlapec. Odhodlaný prežiť, statočný a nápomocný i v tých najťažších chvíľach. (Ne)normálny mladý človek, ktorý sa v určitom pohľade stáva výnimočným vďaka svojmu neobvyklému správaniu k druhým. Nasáva tunajšiu atmosféru, ktorá mu vyhovuje, spomienky na predošlý blahobyt sú fuč, ostávajú len skúsenosti a predpoklady na lepší zajtrajšok. Nesťažuje si, že sa vzdal tak povediac Japoncom, nezazlieva si momentálnu situáciu, ktorá by mu po pravde mala byť proti srsti, vie sa adaptovať a urobiť pochmúrny deň príjemnejším. On sám je ako liek na vojnu, ktorá má každú chvíľu skončiť, no zatiaľ ju drží na dištanc. Jeho cesta v pozadí vojny je od začiatku až ku koncu veľmi rozumne rozčlenená, občas ju chlapec zvláda s humorom, niekedy sa len pousmeje no sem tam príde aj na slzy. Emotívna hĺbka filmu je pomerovo akurát, na slzy to nie je ale ani na úsmev. Spielberg je obrázkový mág, všetky jeho obrázky do jedného do seba uhladené zapadajú, sú harmonický prispôsobené, farebne ich do konceptu správne usadil a tak vytvoril pestrý filmový skvost plný nezabudnuteľných momentov, kde práve spomínaná farba hrala obrovskú rolu. Úplne všetko je na svojom vopred určenom mieste, nič nevyčnieva, ničoho sa netreba zbaviť. K pamätným scénam bola veľmi nápomocná kamera, ktorá proste musela byť súčasťou dobre rozbehnutého kolotoča. Výkon vtedy ešte chlapca, ktorý na filmovom plátne okúsil vtedajšiu strastiplnú cestu vo vojne bol famózny. Bale už vtedy naznačil, čo už je dnes každému jasné - že je herec. Spielbergová samoúčelová réžia perfektná, diktoval filmu znamenite a dostal ho do zaslúženeho finišu, kde naňho čakala sláva. Pre mňa úchvatný vojnový film, ktorý nemá vadu už len preto, že to natočil vtedajší Spielberg - môj najobľúbenejší režisér. 90% ()

kagemush

Jestli má někdo sklony zatížit své filmy nehezkou porcí ulepeného sentimentu a patosu(jako třeba v Zachraňte matláka Ryana,nebo zde), je to určitě pan Špílberg. Talent netalent.Na druhou stranu je schopen nám tu zanechat Čelisti,Duel,nebo Indyho. Ten člověk je chodící autorská schíza. ()

/Pablo

Film opravdu s prazvláštní poetikou, která mě někdy odrazovala a jindy přitahovala. Film o chlapci ze zámožné rodiny, který je násilně vytržen z luxusního prostředí, aby z něj válka udělala muže, minimálně po mentální stránce, a předčasně mu ukázala svět dospělých se všemi svými zápory. Úloha Johna Malkoviche alias Basieho tu pak není náhodná, ale je naprosto nezbytnou součástí Jimiho prozření._____Mohu jen litovat, že jsem měl k dispozici dabovanou verzi a že Spielberg film o nějakých 20-30 minut nezkrátil. I takhle se jedná o nevšední pohled na válku skrze vnímání malého chlapce s celou řadou metafor (atomový hřib - unikající duše, Jamieho "Vzdávám se!") a jednou skvělou scénou doprovázenou nádhernou skladbou "Suo gan". Monumentální výprava a kostýmy zase pro změnu přiblížily realitu prostředí a doby, stejně jako neopomenutí naznačení protibritských nálad mezi Číňany (inzultace malého Christiana atd.). Bál jsem se závěru, že se promění v nějakou typickou klišoidní uřvanou scénu, kdepak Spielberg jej zvládl s dokonalou grácií. ()

Martin741

Empire of the Sun od rezisera Spielberga je vyborny film o jednej postave /Christian Bale/ uprosted japonskej okupacie mesta Sanghaj. Paci sa mi, ze film sa toci len okolo jednej postavy maleho chlapca, a pritom nema vela zbytocnych vedlajsich linii, ktore by len narusali tu hlavnu. Mozeme sledovat transformaciu tejto postavicky z ustrachaneho chlapca az na gurazlou naplneneho mladika. Toto bol perfektny film aj pre postarsich ludi ako stary pan Robert Stephens /Nejlepsi leta slecny Jean brodieove, Kleopatra/, ktory sa tu zjavil v jednej vedlajsej ulohe. A zhodenie atomovych bomb na Hirosimu a Nagasaki bolo vhodnym a patricnym zaverom filmu : 89 % ()

Wiikii

2. světová válka odehrávající se v Japonsku z pohledu malého chlapce. .. Christian Bale jako začínající velký herec nebyl ve svém debutu špatný, ale někdy jsem prostě s jeho postavou nesoucítil. A tím se alespoň u mě potvrzuje, že Říše slunce není Spielbergův top movie, ale spíše jeho průměr. I přesto celkově nadprůměr mezi filmy. .... HODNOCENÍ: 73% (4*) ()

M.i.k.e

jedna z posledních Spielbergovek, která mi chyběla a i když sem nevím proč čekal úplně něco jiného, nakonec převládá spokojenost. Říše slunce je takový ten typický osmdesátkový velký film s příjemný vizuálem, skvělou kamerou  a hlavně dobrým příběhem malého chlapce, který se ztratí svým rodičům a nakonec skončí v japonském internačním táboře, kde se ho "ujme" parta všelijakých individuí. Christian Bale už byl ve svých třinácti fantastický a jeho Jim mě stejně tak štval jako sem mu fandil a svým způsobem ho obdivoval. Hlavně když nasadil ten svůj poloarogantní ksicht, který Baleovi vydržel až do teď. Skvěle ho doplňují i další v čele s Johnem Malkovichem a třeba sem vůbec netušil že tu hraje i Ben Stiller....80% ()

Rocky88

Spielberg zfilmoval zapomenutou kapitolu čínské historie. Před vstoupením USA do Druhé světové války vtrhli Japonci do Číny a spousta civilistů ze západu zůstalo uvězněno v křížové palbě. Jedním z nich byl i J. G. Ballard, který po skončení této éry lidstva, kdy se svět zbláznil, napsal knihu. Spielberg se příběhu ujal a s Ballardovou pomocí převedl jeho stránky na filmové plátno. Válku tak sledujeme ne z pohledu vojáků ( jak je obvyklé ), ale z pohledu civilistů. V tomto případě z pohledu 12-letého chlapce, který se o sebe musí postarat sám. Film je o smrti a o ztrátě dětství, což je přesný opak toho, na co se Steven ve své tvorbě převážně zaměřuje. A nelze mu upřít velkolepost, která se vyskytuje ve všech oblastech jeho neskutečně nedoceněného snímku. Už od začátku jsem byl vtažen do děje tohoto neobyčejného příběhu. Stevenova režie je úžasná - ostatně jako vždy - , herecké výkony mají Oscarové ambice ( ten Bale je opravdu úžasný - když má dojmout, dojme, když má být zoufalý, je zoufalý, když se má bát, bojí se. . . prostě HRAJE ), kamera je grandiózní, hudba dokonalá a výprava je naprosto dechberoucí. Spielberg navíc točil povětšinou v místech, kde se tyto události skutečně staly, takže o autenticitu divák rozhodně ochuzen není. A ta stopáž, na kterou si někteří stěžují, rozhodně není přehnaná - vystřihnout jedinou scénu by byl hřích, jelikož by film ztratil na komplexnosti. Výborně Stevene!!!! . . . . . Filmofilům vřele doporučuji. ()

shyster

Steven Spielberg umí točit působivé filmé s řadou mimořádných scén. I zde mě dokázal ohromit. Bohužel se ale nepřikláním k názoru většiny na Christian Bale. Jeho klackovitý a zmetkovitý hrdina mě jen rozčiloval. ()

Petoss1

Áno áno, zase raz skvelý Steven Spielberg aj so začínajúcim Christianom Baleom na ktorom vydno, že je to talent od narodenia. Tento snímok je takmer dokonalý a preto nemám tomuto filmu čo vytknúť. Skvelý zážitok vojnou zničeného a slnečného Šanghaja. 95% ()

Streeper

Jsou tam záběry, které za to stojí, ale film je dost roztahaný a tím pádem nudný. Chvilku trvá než se to pořádně rozjede. Christian Bale předvedl skvělý výkon, ale ve filmu mi byl dost nesympatický, řekla bych že to bylo převážně tou rolí než jím samotným. Škoda jen, že to není kratší a ne tak roztahané. ()

cubajz

po pomalejším né moc sympatickém rozjezdu se stejně nesympatickým mazánkem Jamiem postupně sledujeme jeho přerod v soběstačného, předčasně dospělého Jimiho (jojo, z tohohle klučiny jednou bude Temný Rytíř!), který se ani na chvilku nezastavý a v internačním táboře pod ochranou rukou gangstera Baileyho v podstatě nachází sám sebe. Jo a poslední scéna se znovushledáním je děsnej doják. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci