Zajímavý film, viděl jsem podruhé, připomíná mi to trochu styl Emira Kusturicy. Tentokrát jsem při sledování neměl to správné naladění, takže hodnotím 70% a "jen" 3 hvězdičky. Trochu mi tam vadily hudební nastrčené hity z té doby. Atmosféra snímku ale opravdu výjimečná, dost (snad) přesně vystihuje náturu Ukrajinců. 12.11.11.(13.11.2011)

Ne úplně špatný film, ovšem z této solidní látky a tohoto herckého složení se dalo vytřískat rozhodně více. Tak na film velmi lehce zapomenete a v paměti vám zůstane pouze určitá patlanina života mezi Prahou a Podkarpatskou Rusí. Na druhou stranu, určité scény jsou víc než dobré, především ty s výtečným Franciszkem Pieczkou.(22.11.2013)

• Terva

CITÁT - Šla baba okolo mlýna a poněvadž byla ožralá, tak se v tom náhonu utopila.......... Ivana Chýlková se na tu roli vůbec, ale vůbec nehodí. Celý ten příběh mě moc nezaujal a osobně mi to připadá spíš k pláči a ne jako komedie. Vtipným scénám jsem se moc nesmál, nepřipadají mi zas tak moc vtipné. CITÁT - Já si vidím na nos............(17.2.2015)

"Pojď hříbečku do pytlíčku, pojď hříbečku do pytle.." - Miluji tenhle film především pro jeho hudbu a herecké ztvárnění otce Pawlovské a jí samotné - Pieczka a Chýlková jednoduše excelují, pokaždé, když je tahle záležitost v TV, očekávám a vyhlížím.................moje hodnocení = 9 z 10.(16.2.2015)

Docela věrné zachycení života takové (ne)obyčejné rodinky po nastolení totalitního režimu. Příběhem i formou mi to trochu připomělo Kachyňovy Lásky mezi kapkami deště(akorát Šteindlerův film byl sledován z pohledu spíše ženského). Podobné je i rozdělení do různých pomyslných kapitol, které se potom na konci uzavřou v jeden celek. Výbornou roli zde má především Chýlková, která je jak komediální, tak i tragická(myslím postava, ne herecký výkon:). Potěšil mě i Pieczka jehož otec byl velice realistický, a to, že mu místy ani nebylo pořádně rozumět, přidávám spíš k plusům(holt větší autenticity, když byl Ukrajinec). Pro Petra Čepka to byla bohužel jedna z posledních rolí, ale tady se ještě vyznamenal. Pěkný, tragikomický film mající v sobě takovou zvláštní magiku.(14.2.2007)

• - Ve filmu zazní, že rodina, o které pojednává autobiografický scénář Haliny Pawlovské, se jmenovala původně Hakundáková. Matka Olgy (Ivana Chýlková) byla ovšem učitelka a z pochopitelných důvodů se nechala raději přejmenovat na neutrálnější "Hakunděková". V cyklu Tajemství rodu (od r. 2012) Halina prozrazuje své opravdové rodinné jméno, a to je Kločurak. Mimochodem na Ukrajině je toto jméno a rodina Pawlovské uctívána, protože je spojena s bojem za svobodu Ukrajiny. t (sator)

• - Milan Šteindler nevěděl, koho obsadit do role slizkého estébáka, a aby nikoho neurazil, tak si ji zahrál sám. (korbitch22)

• - Básnička z filmu zní: " Jsem trapná, jsem trapná, jsem trapná. Jednou z těch trapasů umřu a zakopaj mě pod černou zem a tam s kostlivcema budu si vyprávět, co do hrobu mě sklátilo. Hloupý řeči, úsměv v křeči. Bolení břicha, výkřik do ticha. Prohraná sázka a beznadějná láska, Křivý nohy, špatná pleť a dlouhej nos. Jednou z těch trapasů umřu a zakopaj mě pod černou zem a tam s kostlivcema si budu povídat, co do hrobu mě sklátilo. A budu trapná, budu trapná, budu trapná." (sator)