Už první věty filmu jasně naznačují, že jej nemohl napsat nikdo jiný než Halina Pawlowská. S ironií sobě vlastní popisuje svůj život ústy skvělé Ivany Chýlkové, jejíž výkon mě vedle Franciszeka Pieczka zaujal nejvíc. Přiznávám, že ostatní herecké výkony mě toliko nezaujaly, ale tihle dva ano. A pak samozřejmě scénář, na kterém se podílela autorka sama, takže to ani nemohlo dopadnout jinak. Ironické poznámky jsou v podstatě to hlavní co pobaví. Neboť mnoho situací zná ze svého života hodně lidí, ale jen H. P. je dokáže popsat takovým způsobem. Spolu s hudbou, podivínskou rodinou, a ještě podivínštějším otcem se pak jedná, když už nic jiného, o zábavný snímek.(28.2.2018)

Mozaika života v šílených letech normalizace. Plejáda herců etablovaných i začínajících. Film nabitý vnitřní energií, pulzující, originálně uchopující, názorně až surrealisticky ilustrující. Vyzvedávat jednotlivé herce nemá cenu (tak snad jen tři - Chýlková, Pieczka, Hrzánová jsou neuvěřitelní). Film táhne dolů určitá roztěkanost, nesoudržnost a často taková jakási zmatenost, kdy se to Štaindlerovi prostě vymklo z rukou a střihač asi neměl na to, dát naraci řád. Nicméně dnes již kultovní snímek, který se stal klasikou. A hraje tam Pyšná Princezna :). A na EX!!(13.12.2010)

• Terva

CITÁT - Šla baba okolo mlýna a poněvadž byla ožralá, tak se v tom náhonu utopila.......... Ivana Chýlková se na tu roli vůbec, ale vůbec nehodí. Celý ten příběh mě moc nezaujal a osobně mi to připadá spíš k pláči a ne jako komedie. Vtipným scénám jsem se moc nesmál, nepřipadají mi zas tak moc vtipné. CITÁT - Já si vidím na nos............(17.2.2015)

Musím se přiznat, že začátek byl pro mne velmi těžký. Ačkoliv se film natočil v roce 1994, tak ani dnešní CGI triky nebo maskéři by nedokázaly udělat z Chýlkové 14ti leté dítě, když se vlastně narodila jako zralá žena. Takže scéna před školou, kde s aktovkou seděla na zábradlí, byla pro mě obrovským NE a já dostal sto chutí film vypnout. Ještě že se tak ale nestalo. Neboť jsem snímku přišel postupem času na chuť a mohl si tak vychutnat to skvělé finále!(23.1.2017)

Šteindlerova ukrajinsko-česká sága so zvláštnou poetikou je v kategórii českej komédie ojedinelý exemplár. Podobné filmy sú skôr typické pre východnú alebo balkánsku kinematografiu. Skvelý poľský herec Frantiszek Pieczka ma prekvapil "dobrou češtinou" i citáciou ukrajinského dialektu. Etnografické prvky s kvalitnou dávkou českého humoru na tému "kádrových posudkov" zaraďujú tento snímok do extra kategórie. Táto trošku tragikomédia pravdepodobne nesadne každému divákovi. Pre mňa 95%(23.11.2009)

• - Halina Pawlovská při psaní scénáře vycházela ze svého vlastního života a vztahu se svým otcem. (korbitch22)

• - Milan Šteindler nevěděl, koho obsadit do role slizkého estébáka, a aby nikoho neurazil, tak si ji zahrál sám. (korbitch22)

• - Filmové jméno Renaty Beccerové je zároveň hereččinou civilní přezdívkou, která vznikla z prvních písmen jejího jména a přijmení.   (sator)