Kdo je úžasnější? Františe Pieczka, Ivana Chýlková, Barbora Hrzánová, Alena Vránová, Tereza Brodská....? Jediná slabina filmu je T. Hanák. Zbytek osazenstva nad ním ční jako...jako...to je jedno. Trvalo mi snad pět minut, než jsem pochopil, že jeho obličej v krematoriu, poté, co si vyškubl oboe z úst, má znamenat pláč. Lepší by bylo bývalo se otočit a trhat rameny. Ale dost legrace na nehercův účet. Zbytek filmu miluju a ačkoli se místy řehním, označení "komedie" je poněkud mimo. Komedie, poezie, tragédie, abstrakce, sebereflexe, satira, to vše a mnohý jiný termín se dá použít, ale žádný osamocen. Díky za každý takový český/ukrajinský/polský a kdovíjaký ještě jiný film.(30.3.2011)

Výborná čierna komédia á la Emir Kusturica, plná farbistých podobenstiev o tragikomike života v časoch socializmu, dievčenskej puberty i dospelosti a to všetko v uletenej rodine so svojským oteckom na čele a zástupom ukrajinských príbuzných v závese. Milan Šteindler ma skvelou réžiou veľmi prekvapil, väčšine hercov vzdávam hold za výborné výkony, ale Franciszek Pieczka je jednoducho fantastický a Halina Pawlowská tomu dala úlohou umrnčanej Vasiliny korunu.(14.6.2005)

Zajímavý film, viděl jsem podruhé, připomíná mi to trochu styl Emira Kusturicy. Tentokrát jsem při sledování neměl to správné naladění, takže hodnotím 70% a "jen" 3 hvězdičky. Trochu mi tam vadily hudební nastrčené hity z té doby. Atmosféra snímku ale opravdu výjimečná, dost (snad) přesně vystihuje náturu Ukrajinců. 12.11.11.(13.11.2011)

Docela věrné zachycení života takové (ne)obyčejné rodinky po nastolení totalitního režimu. Příběhem i formou mi to trochu připomělo Kachyňovy Lásky mezi kapkami deště(akorát Šteindlerův film byl sledován z pohledu spíše ženského). Podobné je i rozdělení do různých pomyslných kapitol, které se potom na konci uzavřou v jeden celek. Výbornou roli zde má především Chýlková, která je jak komediální, tak i tragická(myslím postava, ne herecký výkon:). Potěšil mě i Pieczka jehož otec byl velice realistický, a to, že mu místy ani nebylo pořádně rozumět, přidávám spíš k plusům(holt větší autenticity, když byl Ukrajinec). Pro Petra Čepka to byla bohužel jedna z posledních rolí, ale tady se ještě vyznamenal. Pěkný, tragikomický film mající v sobě takovou zvláštní magiku.(14.2.2007)

Na české poměry docela netypická komedie, která možná nesedne každému. Mně se tento film moc líbí, ačkoli ho neřadím mezi ty, které bych si pouštěla pořád dokola. Ale některé scénky ráda shlédnu opakovaně - třeba Chýlkovou znavenou pěším výletem nebo Hrzánovou pronášející se smrtelně vážným výrazem odpověď na otázku, co je v lidském životě nejdůležitější: "Láska.":)) Postava Báry Hrzánové je pro mě vůbec tou nejlepší z celého filmu, taktéž Ivana Chýlková v hlavní roli a Franciszek Pieczka v roli cholerického tatínka jsou vynikající.(19.6.2008)

• - Ve filmu zazní, že rodina, o které pojednává autobiografický scénář Haliny Pawlovské, se jmenovala původně Hakundáková. Matka Olgy (Ivana Chýlková) byla ovšem učitelka a z pochopitelných důvodů se nechala raději přejmenovat na neutrálnější "Hakunděková". V cyklu Tajemství rodu (od r. 2012) Halina prozrazuje své opravdové rodinné jméno, a to je Kločurak. Mimochodem na Ukrajině je toto jméno a rodina Pawlovské uctívána, protože je spojena s bojem za svobodu Ukrajiny. t (sator)

• - Milan Šteindler nevěděl, koho obsadit do role slizkého estébáka, a aby nikoho neurazil, tak si ji zahrál sám. (korbitch22)

• - Halina Pawlovská při psaní scénáře vycházela ze svého vlastního života a vztahu se svým otcem. (korbitch22)