Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Wall Street je nepochybně tou nejpřitažlivější čtvrtí planety – žádné jiné místo na světě není tak výstižným symbolem bohatství, moci a vlivu. Svodům snadných výdělků podlehnou i dva hráči na této šachovnici – jedním z nich je ostřílený burzovní spekulant a multimilionář, tím druhým mladý burzovní makléř, nováček ve světě velkých financí, který není připraven na morální konflikty, jimž bude nucen čelit. Jejich nebezpečné přátelství, které vzniká na pozadí býčího trhu mezi lety 1985 a 1986, se stane výsměchem vztahu mentora a jeho svěřence, profesora a studenta, otce a syna. Jedním z hlavních protagonistů je Charlie Sheen, který hraje mladíka sužovaného odvrácenou stranou jeho povahy. Postavou finančního žraloka Gordona Gekka (Michael Douglas) je ten nejpodlejší manhattanský predátor. Okouzlující a bezohledný mravní zkrachovalec je totiž připravený zlikvidovat veškeré své rivaly. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (501)

swamp 

všechny recenze uživatele

Toto jsou nadprůměrné tři hvězdičky..a to především díky Michaelu Douglasovi. Ten svým výkonem předčil naprosto všechny, a to včetně, dle mého názoru tuctového, Charlieho Sheena. Oliver Stone je zkrátka Američan točící pro Američany. "If your enemy is superior, evade him. If angry, irritate him. If equally matched, fight, and if not split and reevaluate." ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vrátil jsem se po jedné dekádě k jednomu ze slavných Stoneových titulů, k Wall Streetu, a musím konstatovat, že ten film narozdíl od mnoha dobových dílek nezestárl. Pořád je to velmi solidní pohled na fungování tvrdého světa byznysu a éru konzumního obžerství 80. let, která zrodila generaci yuppies. Herecky přesvědčivé, byť musím přiznat, že prim jednoznačně hraje Michael Douglas, kdežto Charlie Sheen má na svém kontě z mého pohledu jenom jednu zásadní roli, a tou je hlavní role v Četě. Do snímku vtělil Oliver Stone své celoživotní levicové přesvědčení, takže zejména v druhé půli několik dialogů sklouzává do polohy politické proklamace ve smyslu obžaloby kapitalismu, ale to je jen malý kaz na jinak kvalitně zrežírovaném a dobře napsaném filmu. Narozdíl od Michaela Moora totiž Stone nesklouzává do nějaké laciné agitky a všechno, o čem vypráví, má naprosto reálný obraz ve skutečných hospodářských a politických kauzách, které jsou konec konců popsané i v řadě dalších filmů. Shodou okolností si před několika lety FBI posvítila na přední burzovní hráče a odposlechy vážených investorů a velkopodnikatelů odhalily přesně tytéž praktiky, které Stone zasvěceně popsal už před desítkami let, tedy zneužívání exkluzivních informací, tunelování penzijních fondů podniků v důsledku nepřátelských převzetí apod. Celkový dojem: 80 %. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že možnou inspirací tohoto filmu mohl být - mimo jiné - i legendární Londonův román BÍLÝ DEN. Finanční trhy jsou často ve veřejném prostoru prezentovány jako abstraktum jakoby odtržené od prostoru a času; ve skutečnosti se však jedná o nadmíru čipernou a nikdy nezahálející komunitu obklopenou servisní vrstvou, jejíž životní styl a jeho úskalí jsou námětem Stoneova filmu. Že i Američané mají vynikající herce a že hollywoodské hvězdy musejí něco umět, je známé; potíží jsou však filmové látky často kontaminované zlomky poetik tzv. lehkých literárních žánrů. Prvky "happyendového pohledu" nese i tento film; nejsou však ani zdaleka rozhodující pro jeho celkové vyznění. Mimoto stojí za upozornění i neméně zasvěcený Stoneův pohled do světa odborů a odborářského života; opravdu existuje a uchovává si relativně značný vliv např. při amerických prezidentských volbách. Pomineme-li některé nejasnosti v závěru filmu (byl usvědčen i Gecco?; bude hlavní hrdina odsouzen nebo mu bude k dobru započtena jeho spolupráce s vyšetřovateli a žalobou?), jedná se o ojedinělý tvůrčí čin. Čin, který je zasvěceným průhledem do jinak neprůhledného světa, jenž se - pomineme-li stoupající "koeficient virtuality" kasínového kapitalismu - ve svých podstatných znacích příliš nezměnil. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Kvalitní drama stojící hlavně na ústřední dvojici (zvlášť Douglasovi ta role sedla dokonale), neokoukaném prostředí (alespoň pro mě), ve kterém se odehrává a také na propracovaném příběhu. Nenudil jsem se ani chvilku, ale ten závěr mě prostě zklamal (nejsem vyloženě odpůrce otevřených konců, ale sem se prostě nehodil). Jinak taková poznámečka směrem k hereckému obsazení; tenhle typ filmů samozřejmě nepotřebuje nutně charakterní herečky, takže člověk tak nějak chápe, že stačí, aby byla hlavní ženská postava sexy a nějaký herecký um je už nadstandard, ale že by mi teda zrovna Daryl Hannah přišla nějak pěkná, aby se k ní ve filmu boháči slítávali jak k čmeláci k nektaru, tak to fakt ne :-). ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Dalo by se říct, že Wall Street je typickým příkladem filmu, SPOILERY!!! kde "starouš" zaučí horlivého mladíka, jenže "starouš" nehraje fér a proto mu to mladík vrátí jeho vlastními zbraněmi, KONEC SPOILERŮ! ale není to zdaleka jen o tom. Tento film nám především ukazuje, jak moc "svobodná země" ta Amerika vlastně je… :-) Jak se dá vydělat ohromný balík peněz a zároveň prodělat ("Tak vyděláme jen 10 miliónů dolarů, no.") a jestli peníze jsou opravdu vše a co znamená rodina. Jistě, když to vidíte napsané, tak je to klišé nad klišé, ale když to vidíte v pohybu… to je věc! Oliver Stone je schopný režisér, a pokud si k tomu přizve ještě schopnější herce (Charlie Sheen byl opravdu skvělý, Douglas byl přímo famózní) tak se nemusíte bát o výsledek. Já jsem moc spokojený a nemám jediné sebemenší výhrady (pravda, většině těch ekonomických výrazů jsem nerozuměl, ale stejně jsem pořád chápal, o co jde). A co je hlavní, mohl jsem se naplno zasmát vtípku z Žhavých výstřelů 2, kdy se míjí lodě, na kterých jsou právě Charlie Sheen a Martin Sheen, kteří na sebe křiknou: "Líbil ses mi ve Wall Street!" ()

Galerie (87)

Zajímavosti (32)

  • Charlie Sheen po dobu natáčení hojně flámoval, což se na jeho působení ve filmu podle jeho vlastních slov podepsalo. Bojoval s kocovinou a snažil se přežít každý další den. (popos)
  • Dej filmu sa odohráva v roku 1985 a Budov kolega spomenie, že Gordon Gekko predával akcie NASA tridsať sekúnd po havárii raketoplánu Challenger. Spomínaná havária sa ale odohrala až začiatkom roka 1986. Okrem toho, NASA je vládnou agentúrou a preto nie je (ani nemôže byť) obchodovaná na burze. Či išlo len o nadsadený príklad od Budovho kolegu na adresu Gordona Gekka, možno len diskutovať. (martincba)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Reklama

Reklama