V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

laurence

Žít v kanále a zachovat si tvář nebo se stát bezpáteřní sviní povolnou režimu? Liška podává výkon hodný Českého lva. ...a napáli jsem mu mezi voči vole paragánskou padinu. To máš úder, kterej je zakončenej vrutem, rozumíš. A padesátka se tomu říká padina, protože to máš padesát na padesát. Buď vole lehneš vole a nebo vůbec vole, už se nezvedneš. ()

cheta

Neuvěřitelně silný snímek. Působí autenticky a přitom neklouže k teatrálnímu patosu - a že těch nahrávek by bylo. Je to sice klasika Hřebejk + Jarchovský, ale pro mě absolutní top. Atmosféra jako prase (protože to nejde to neexplicitně, fakt). ()

SZYslak

První za krásnou Nikolu Peškovou, která i mimo Pupendo nejedno mužské oko potěšila, díky. Kdepak je jí asi konec. Druhá za skvělého Duška, podle mě jednoznačně nejlepší herecký výkon. Třetí za zajímavé obsazení, příběh a vtipné momenty (učitelka nebo automekányk Láďa). A skoro čtvrtá za hudbu. Z principu mě ale sere Pecha a taky trošku Vilma s nastřelenýma kozama a pozdvižením, které okolo toho tenkrát bylo. (5 let staré hodnocení jsem musel předělat a dvě hvězdičky přidat). ()

Czudas

Ten film se podařil, výtečné dialogy, výborně zahrané postavičky z pestré socialistické společnosti, tak jak jsem je vnímal. Oslovila mne Ališi (E. Holubová) ve svém vztahu k Márovi, uměla mu všechno pěkně vyčíst, vydatně se pohádat, ale když přišlo na lámání chleba, nádherně se ho zastala - před pracovnicí pojišťovny, či při společném sezení s Břečkovými při poslechu svobodného rozhlasu. Film jsem viděl několikrát. Za zmínku určitě stojí hudba O. Petra. ()

david666

pro mě osobně nejlepší film od Hřebejka. Skvěle nadávkovaný humor, vážnost a herectví. Liška a Hybner sice v krátkých rolích ale oba úžasní. ()

imaginer21

Zdařilá invence režiséra, scénáristy i herců citelná na celkovém pojetí této lehce erotické české hořké komedii. Duo Polívka-Dušek opět spolu a opět dobře, tentokrát nezůstávají pozadu jejich filmové chotě Holubová-Cibulková. Oproti Občanskému průkazu zachycujícímu přiblžně stejnou dobu nejsou tak cítit nekalé doteky režimu, který je zde jen jakousi kulisou. Díky typickým a (věřím, že i z tohoto filmu) legendárním hláškám další vysoce kvalitní příspěvek do poněkud hořčí rodinné české kinematografie. 75 %. ()

aranek

Trochu klipovité, některé momenty úžasné, jiné zase "jen" komediální (bazén). Jedna z mála rolí Evy Holubové, které se mi hodně líbí. "Myslíš, že já to nějak žeru? Prostě jen neříkám, co si myslím." ()

blezg

Můj zástupce českých filmů v oblíbených, z řad komedií moje nejmilejší, bez jakýchkoliv zazmínkustojících cucků a nánosů. Nevím, čím to přesně, ale stavím Pupendo o třídu nad Pelíšky. Tahle flegmatická poloha Bolka Polívky mi dělá neskutečnou radost. Jako by herce natáčení bavilo... :) Kmnzmz je svinstvo... ()

Trinculo odpad!

Pardón ale ne. Tyhle filmy nechápu, i když se u nich občas zasměju. Docela se obávám, že tato produkční lajna, i když může bejt kvalitní a inteligentní, mi znechutila dokonale novou českou kinematografii. Přílíš opakovaného, příliš škodí. ()

jopal

Vyborny, vtipny film, ktory zabavnou formou a niektorymi orginalnymi hlaskami popisuje dobu, myslenie a vztahy ludi za cias bliziaceho sa konca socializmu... ()

nolme

Je to výborný realistický film se silným politickým podtextem a skvělým hereckým obsazením. Vtipné a přitom tak vážné. Možná jsme všichni očekávali pokračování Pelíšků...nezklamalo mě, že to tak nebylo. ()

Dino13

Komunismus: jste všichni hajzli, svině, zloději a zrádci! Se Sovětským svazem přišla bída na zem! Co dodat? Bravo Honzovi Hřebejkovi! 83% ()

DexMASTER094

Osmdesátá léta v podání jedné obyčejné rodiny umělce na volné noze. Dodnes neztrácí vtip a dokáže mě opětovně rozesmát (táta volá bobešovi, snídaňová scéna, somrák Fábera...). Jeden z mých top 3 českých filmů. Super, super, super. ()

kenedicek

Dle mého soudu se jedná o docela dobrou a vtipnou komedii a to dokonce i když hlavní roli hraje můj ne-oblíbený herec. Kupodivu mi v tomto díle nepřišel použitý peprný slovník ani tolik vulgární. To takové Dědictví bylo mnohem horší. Takže spokojenost a souhlasím s tvrzením Máry "Komunismus opium lidstva, komunismus jste vsichni hazjli, svině, zloději a zrádci". ()

v.indruchova

Klasická hořká česká komedie. Dlouho jsem se těchto českých snímků bála, v pubertě by mě to tak asi neoslovilo. Lepší průměr. Smutné s kořením humoru, aby se ti lidé s toho uvěznění v pozlacený kleci nezbláznili. Neodrovnalo mě to, ale oslovilo. ()

johnnie78

Po Pelíšcích velké zklamání. Film je o ničem, nemá absolutně žádný děj, humoru a zapamatovatelných hlášek ubylo. Herci Polívka, Dušek a Cibulková a Liška (hraje zase dementa, takže sám sebe) hrají svoje role s přehledem, ale na snímek, který v nudných skečích směřuje odnikud nikam, to nestačí. O čem to bylo? O tom, že to za bolševika stálo za hovno? No, to stálo. ()

matees_no

Hořkosladkokyselý film, ke kterému opravdu sedí popis komedie/drama. Budete se smát a hodně ale postupně vám bude úsměv tuhnout a tuhnout, a po poslední scéně ztuhne úplně. Výborné herecké výkony snímek posunují ještě někam dál. Mimochodem, poslední role Bolka Polívky jako velikána českého filmu, před jeho úpadkem. ()

rigby

Velmi vydařené dílo, které tématicky i zpracováním navazuje na legendární Pelíšky, které ovšem zůstávají nepřekonány. Nicméně ani zde to není o všednosti, zaujme hvězdné obsazení, kde každý článek řetězu předvádí neuvěřitelně silný výkon. Dohromady to pak do sebe zapadá jako dokonalý stroj. Vše podkresluje nádherná hudba, která přivolává vzpomínky na moje dětství. Zasloužené 4+ ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha