Pro rodinu s dvěma malými dětmi to měla být dokonalá dovolená. Luxusní hotel v tropickém ráji a hoteliérův tip na tajnou pláž coby potřebná špetka dobrodružství. Na první pohled ta pláž opravdu nemá chybu – je nádherně písčitá, obklopená skalami a blankytně modré moře láká k tomu, abyste do něj okamžitě skočili. Na druhý pohled už to tak ideální není, protože z přítomnosti dalších opalujících se turistů je jasné, že podobný „tajný“ tip dostalo mnohem víc lidí, i když pořád nejde o nic, co by mělo rekreanty znepokojovat. Trable v ráji se projeví až ve chvíli, kdy děti na pláži najdou opuštěné věci patřící jiným hostům hotelu a z moře vytáhnou mrtvolu. Než se z prvotního šoku vzpamatují, čeká je mnohem větší otřes – všichni náhle nevysvětlitelně rapidně stárnou, což je patrné zejména na dětech. Tam, kde před chvílí stáli dva prckové, jsou teď vyděšení teenageři na prahu dospělosti. Všem na pláži je záhy jasné, že pokud se chtějí dožít večera, musí okamžitě vypadnout. Jenže to nějak nejde… (CinemArt)

BMW12

Zajímavý mysteriózní thriller, kdy rodiny a páry skončí na pláži, ze které není úniku, navíc rychle stárnou. První hodinu je to opravdu hodně napínavé, po hodince už to trochu upadá. Na konci nás však čeká skvělé rozuzlení zápletky. ()

TheEvilTwin

Už od začátku jsem měl strašnou chuť jásat se slovy "Shyamalan you did it, you did it again", ale už po pár minutách filmu mi bylo jasné, že nic takového se zde konat nebude. Shyamalan, Villeneuve a Ari Aster je pro mě režisérská svatá trojice a jejich filmy zbožňuju, protože často obcházejí mainstream a servírujou nepřijemnou a sakra netradiční podívanou, ale Old je pro mě jen splácanina, jejíž komiksová předloha mohla být jistě dobrá, ale stejně dobré filmové zpracování je nerealizovatelné. V mnoha ohledech musím souhlasit s komentářem uživatele MrHlad, protože to vystihl úplně přesně. Základní koncept pláže, kde plyne čas rychleji spolu s šokující a údernou finální pointou plus nějaká úcta k režisérovi si vyslouží 2 hvězdy, ale zbytek jsou za mě vlastně jen samé negativa. Hlavní věc, na které film padá, je paradoxně jeho hlavní motiv, a to stárnutí v čase. Každá postava stárne jinak rychle, v jiném časovém rozmezí a jiným způsobem, což dělá z děje hodně random směs všeho možného, ve kterém jsem počítal s tím, že věci nebudou dávat smysl, ale tohle mi přišlo jako chaoticky náhodná směs událostí, která scénáristu napadla pět minut před natáčením. Stejně tak charaktery a emoce postav se strašně špatně vykreslují, protože prakticky zestárli během hodiny o 30 let, a tudíž vlastně nikdo nemá představu, co by se jim mohlo honit v hlavě. A ne, rozmluvy typu "Nikdy jsme neměli maturiťák ani ples, chudáčci my" vážně nejsou slova, které by někdo říkal při tom, co je na ostrově a umírá zde jedna postava za druhou. Dějově je to prakticky úplně o ničem a těch pár věcí, které se Shyamalan rozhodl zde zvizualizovat (porod???, operace..) jsou zrovna dvě scény, které nedávají smysl už vůbec. Suma sumárum to máme prázdné nezajímavé postavy a někdy až komický děj (zlomeniny kostí v jeskyni? celé kino se smálo...), kdy divák vlastně jen čeká na závěrečnou pointu a doufá v nějaké vykoupení, které by dovolilo odpustit tvůrcům celý předcházející mišmaš, ale my se vlastně nedozvíme "o co jde, proč se tak děje" ani nic jiného a kromě překvapivě dobře zodpovězené otázky "kdo to dělá" je to jednoduše ztráta času. Neskutečně jsem doufal, že Old bude nový bratříček Hereditary a půjdu do plné mindfuck pětihvězdy, ale za mě je to jedno z největších zklamání poslední doby a nervama třískám do stolu, jak tohle může tvůrčímu týmu přijít vpořádku vypustit do světa. ()

HellFire

Další směšný pokus Shyalamana o thriller. Proč je tenhle chlápek tak posedlý tím natáčet filmy, kde hrají hlavní roli přírodní živly zabíjející lidi? Je to snad nějaká narážka na to, jak ničíme planetu? Nejdřív rostliny a teď skály? Kdy se Shyalaman probudí a uvědomí si, že tohle opravdu není strašidelné ani za mák? Děj by mohl být zajímavý, to by ho však nesměl dostat do rukou Shyalaman. Dialogy a myšlení zúčastněných je typicky stupidní, stejně jako různé situace (rodiče dětí si myslí, že jejich děti, které zestárli o pět let, snědli něco špatného nebo chytli virus, WTF?; nebo když jedno z dětí spatří v noci! na několik kilometrů vzdáleném kopci svítit něco a řekne, že je to kamera a že je někdo natáčí!!!; nebo když zapálí v jeskyni v naprosté tmě jednu zápalku, která osvětlí prostor několik metrů před sebou), některé záběry jsou vyloženě amatérské, stejně jako střih. Shylaman se neustále pomocí hudby stačí diváka upozornit, že se děje něco napínavého a tajemného, ale když si odmyslíte hudbu, tak zjistíte, že je to lejno. A já se ptám, proč proboha? Každopádně... děj se odehrává na pláži obklopené skalami, které způsobují, že herci rapidně stárnou a když se chtějí dostat zpět průrvou, jsou teleportování zpátky za pláž. BUBUBU. A to myslím doslova... v jedné scéně sice někdo řekne, že se postava vrátila na pláž a omdlela, v jiné scéně ale jedna ze žen vyrazí doslova sprintem, aby se ocitla mimo záběr na pláži za několik vteřin. Těžko mohla tak dlouhou cestu uběhnout zpátky a padnout vyčerpáním. Každá hodina strávená na tomto místě znamená zestárnutí asi o 2 roky. BUBUBU. Naši slovutní hrdinové se tedy musí pokusit odsud dostat za každou cenu, jinak zemřou. BUBUBU. Jediným pozitivem byla Thomasine McKenzie v plavkách. Mrk, mrk. Nejhorší je, že Shyalam si sám zaplatil posledních x svých filmů a ti tahle srajda si na sebe vydělala, takže Shyalaman může v klidu pokračovat dál v tvorbě nezapomenutelných klasik. ()

Othello

Je to horor, ve kterém je nepřítelem prostor. Ten prostor je rozsáhlá, fotogenická a  přehledná pláž. Ohrožuje nás připomenutím vlastní smrtelnosti, degradace a degenerace těla i mysli. Ne nadarmo všechny změny sledujeme na polooblečených lidech v plavkách. Jediná možnost poražení antagonisty, tedy iminentní blízkosti vlastního úpadku a konce, je si je přiznat. Místy velmi nepohodlná podívaná s prvotřídní kamerou, jejíž úkolem je brát permanentně divákovi nad situací kontrolu. Old je v lecčem fyzický, takřka cronenbergovský, horor a z toho důvodu zde dost mrzí, že se v některých výjevech rozhodl držet při zemi v rámci zachování nižší přístupnosti. Zde ty kompromisy dost bijí do očí. ()

hansel97

Klasický Shyamalan, výborný set-up a gradace, ale když musí dojít k odhalení tajemství a celého twistu, tak si člověk prostě přijde trošku podvedený a nenadšený. Herci průměrní. ()

penylane

Skvostná lahůdka mistra. Ani vteřinu jsem se nenudila, 2 hodiny utekly stejně rychle jako roky představitelů. Další perla na kontě.  Bravo! ()

ARI50

Supr nápad na film, ale to provedení katastrofa. Podle mě výběr místa dobrý, ale co z toho když nebylo využito. Herci hrozný, škoda tak založeného námětů. ()

Necrotongue

Film ve mně zprvu vyvolal dobrý dojem, nápad mě docela zaujal, takže jsem se začal těšit, jak si to užiju, ale po jisté době přišlo podivné rozčarování. Děj se omezil na pobíhání po pláži ve směru východ- západ a následně západ- východ, což bylo doprovázeno neustálým halekáním. Tím chci říct, že jsem se při takto rozmáchlé stopáži valnou dobu nepokrytě nudil, a snímek, který mě svým úvodem nalákal, mě stále víc a víc štval. Každopádně jsem vydržel až do úplného konce, za což jsem byl "odměněn" tak nablblým závěrem, že už se mi ani nechtělo poslat M. Night Shyamalana tam, kam mu slunce nesvítí. A poučení? Zařídí- li vám někdo pobyt na opuštěné pláži, pamatujte na antikoncepci. ()

JASON_X

Na nového Šajmalajna jsem se tolik těšil, že jsem ho dal hned večer po návratu z dovolené, ač notně znaven. Líbila se mi "Kingovsky" zlověstná zápletka, mysteriózní a místy příjemně temný děj, ale film má pro mě bohužel tři zásadní slabiny: Naivní a nasládle happyendové finále, herecky naprosto příšerného malého čmouda v jedné z dětských rolí (a ještě to jeho jméno, Idlíb), ale hlavně úvod z prvních okamžiků dovolené našich hrdinů. Jedná se totiž o dovolenou jak z mojí nejhorší noční dovolenkový můry. Po ca deseti minutách takovýhle ideální středoproudový dovolený by mi nejspíš nevratně hráblo, popadl bych kinžál, mačetu, nebo cokoliv by mi přišlo pod ruku, všecko a všecky v tom děsivým jehovistickým resortu Anamika bych důkladně nafiletoval, pak se svlíkl do naha, pomaloval se válečnejma barvama a zmizel navždycky v džungli. ()

Bauer

Čas bohužel odvál doby, kdy kvalitní režisér točil kvalitní filmy (i když je pravda, že natočil 3-4 filmy, které opravdu stojí za to). Ze začátku filmu jsem si říkal, že by konečně mohlo jít o dobrý film, který je zasazen do příjemného prostředí prázdninového prostředí. Zmýlil jsem se. Za prvé film je nudný. V podstatě se tam nic neděje, jen čekáte, co se stane a jak to dopadne. Dialogy jsou velice tupé. Závěrečné rozuzlení debilní a ještě se tváří jakoby rádoby geniální. Herecké obsazení jsem z 80% neznal. Chápu, že do takového filmu by žádná velká herecká hvězda nešla. Nápad možná zajímavý, provedení však příšerné. Třešničkou na dortu je vyndání nádoru, prostě  do někoho říznem nožem, vyndáme nádor a jsme v pohodě. To jsem se začal lehce pousmívat a zvažoval jsem, jestli to vůbec dokoukám. Dokoukal jsem a litoval jsem. ()

Morholt

Od Shyamalana už nějakou dobu nic dobrého nečekám, takže do filmu jsem šel s tím, že může jen překvapit. A vlastně se to docela povedlo. Děj je vlastně prostý. Z pláže, na které čas běží zběsilým tempem, se snaží dostat skupinka lidí. Ale v jednoduchosti je síla, takže za mě v pohodě. Film se blýskl i několika dobrými nápady a scéna s blonckou v jeskyni byla luxusní. Do jisté míry má vyprávění slušný spád a oceňuji i závěr. Je sice tupý, ale pořád lepší, než kdyby vyzněl do ztracena, jak bývá v poslední době zvykem. Bohužel se režisér nevyhnul svému obvyklému blábolení a veškeré šťavňatější detaily zůstaly mimo záběr. Ani herecky se nejednalo o žádnou hitparádu. Za pozornost stojí snad jen Sewell. Celkově lehký nadprůměr. 60% ()

Lucasion

Čas je velmi prchlavý že. Obzvlášť na pláži, kde běží podstatně rychleji než by měl. Velmi děsivá ukázka toho, když vám čas protéká mezi prsty. Pan režisér M. Night Shyamalan točí velmi zvláštní a složité filmy. Čas není výjimkou. První hodinu jsem byl k televizi přikovaný a cítil jsme se značně nepříjemně. Možná až trošku depresivně. Takovou obrovskou má film moc. Sledovat velmi různorodé lidi jak reagují na děsivou skutečnost bylo velmi silné. Do filmu byly obsazeni slabší herci, o to víc mě potěšilo jak byli všichni sympatičtí. Čekal jsem co se v závěru stane a jestli to vše bude mít nějaké fantastické zakončení. Závěr filmu mě však spíše zklamal, než šokoval. Přesto za tu silnou až depresivní atmosféru v první části filmu hodnotím poměrně kladně. (68 %) ()

Mike.Myers

Spoilerovitý komentář. Čas je fajn zápletka, blbý ale je, když se odhalí v prvních 30 minutách filmu a pak už je to - co se příběhu týče nuda.  Mínusy: Ani k jedné postavě jsem si za celý film nenašel žádný vztah, takže jsem ani neměl komu fandit, vcítit se do nich atd. Na to, že hlavní dvojici bylo na začátku 6 a 11, tak s přibývajícím "věkem" rostl zdá se i jejich intelekt, aniž by měli jakékoli vzdělání. Operace, tumoru, kde má několik lidí ruce v ženě, aby se jí nezahojila rána trvala asi 5 minut - a když se frajer dotkne sestry na 10 vteřin, tak ta řekne, že jim uběhli právě 3 dny. Strašně by mě tedy zajímalo, jak tu operaci mohla ta žena přežít, když v ní měli "reálně" prsty asi měsíc a ona měla otevřenou ránu.  Určitě by se jí rána nezanítila.. Nelíbil se mi ani ten předvídatelnej vzkaz od malýho Kima, ani skály.. KLADY: Líbilo se mi medicínské okénko a rozhovor rodičů na téma nevěra a odpuštění a celkové to filosofování co by kdyby..  Celkově: Táhlé a čekající na konec od 30 minuty. Po komentáři ještě měnim hodnocení na 1 hvězdu, páč víc záporů než kladů.. ()

Lacike

Na prvý pohľad klasický Shyamalan. Postavy si behom novej udalosti s ktorou sa musia vysporiadať, riešia svoje rodinné problémy. Vizuálne to je celkom pôsobivé a aj atmosféru to po väčšinu filmu má celkom hustú. Technickú stránku ma Shyamalan stále v ruke. Ale u mňa nepochopiteľne už roky totálne zlyháva ohľadom postáv. Nielenže tie postavy nie sú príliš zaujímavé alebo charizmatické, ale napriek tomu, že len jeden z nich mal trpieť mentálnou chorobou, tak všetci pôsobili ako dementi. Divák je príliš často napred oproti postavám. Odhaliť to, čo sa deje na pláži, im trvá strašne dlho a aj keď to niekoľkokrát zopakujú, tak to príliš neriešia a zaoberajú sa vecami, ktoré vôbec nie sú dôležité. Až ku koncu sa začnú snažiť nájsť spôsob ako odtiaľ vypadnúť. Podlé je, že je tu len jeden jediný (jak ho odhalia je až komické, nie ja som na rozdiel od tých detí na ten odkaz nezabudol), takže asi Shyamalanovi o poriadne vyťaženie snahy prežiť nešlo. Mohol sa teda viac zaoberať zúfalstvom postáv, že za pár hodín zomrú a tým jak teda strávia svoje posledné hodiny. Je tam viacero nakúsnutých motívov, ktoré už ďalej nerieši. Finálna pointa je šokujúco jednoduchá. Fakt to skoro pôsobí jak spin-of Lostu. Takže celkovo to je mišmaš motívov a žánrov, ale vzájomne sa príliš nedopĺňajú v nejaký väčší celok a jednotlivé časti sami o sebe nie sú dostatočne uspokojivé. Výsledok je rovnako nechcene vtipná jednohubka ako The Happening. Nenudil som sa a viackrát som sa zasmial nad demenciou jak postáv tak filmu. M. Night Shyamalan je definitívne zloduch. P.S. ten film sa volá The Missouri Breaks a je to tiež divný a nie príliš funkčný mix žánrov. Pokiaľ Shyamalanovi išlo o niečo podobné, tak je to už rovnaký magor akým sa na staré kolená stal Brando. 5/10. ()

ScarPoul

Chcel by som dať viac ale nedá sa. Hoci nápad ako taký je funkčný a aj finále ( alebo teda zistenie pravých úmyslov) mi prišlo logicky zmotivované, film sám o sebe pracuje veľkú väčšinu času s množstvom postáv. Tie ale bohužiaľ sú všetky do jednej absolútne neznesiteľné. Pri takýchto filmoch dosť očakávam, že tam bude aspoň nejaká miera stotožnenia. Tu sa to bohužiaľ nemôže stať, pretože vývin u postáv ( dospievanie, porozumenie, odpustenie) nastáva príliš rýchlo. Áno v rámci fikčného sveta to dáva logiku. Ale ako diváka, ktorý zbožňuje Shyamalanové pracovanie s postavami som zostal dosť sklamaný. Film je tak znesiteľnou jednohubkou so zaujímavým motívom, v ktorom je najviac potešujúci fakt, že sa tam Thomasin McKenzie promenáduje v plavkách a že samotný režisér si tu strihol pomerne zaujímavú postavu. Plus tá pekná pláž. Každá dramatická vsuvka je ale smiešna v lepšom prípade úsmevná. ()

BoPo

M. Night Shyamalan nám naservíroval atraktívny nápad. Len mu nedodal žiadnu nadstavbu. Zoznámite sa s postavami, zoznámite sa s problémom a tým všetka kreativita končí. Režisér/scenárista všetko vsadil na zachytenie toho, ako si postavy začnú uvedomovať, vnímať a reagovať na situáciu. Nečakajte nič zásadne dramatické, vôbec nič temné či nebodaj hororové. Na záver nedostanete shyamalanovský zvrat, ale len dovysvetlenie prečo to všetko bolo. Zaujímavé, kvalitne natočené, ale vo výsledku by sa Čas neprepracoval ani medzi Top ten časti seriálu Krajní meze. ()

Marcos22

Můj oblíbený M. Night Shyamalan ve svém nejnovějším počinu rozjíždí svoji dosud nejdrsnější, nejsurreálnější a nejutopističtější podívanou s feelingem Saw, ze které se Vám bude chtít po úvodní hodince, která Vás bude stát naštěstí přesně a pouze onu jednu hodinu Vašeho života, zmizet. A neudělali byste vůbec špatně! Kola filmového pásu se totiž posouvají ještě do méně humánních a koukatelných vod. Přestože finální pointa i veškeré souvislosti, které jsou v průběhu filmu řečeny do sebe krásně zapadají, způsob jakým celý příběh vygraduje je vůči divákovi nejvíce opovrženíhodný. Pan režisér by měl okamžitě nastoupit zpět do newyorského soukromého vzdělávacího centra užitých a mediálních umění a dostudovat naraci filmu, poněvadž se mu již poněkolikáté v poslední době podařilo hodit závěrečnou desetiminutovkou naprosto prostým a nelogickým vyústěním celý snímek do koše. Gratuluji, tohle v dnešní době opravdu nezvládne jen tak někdo. I přes naprosté znechucení, dané závěrem, dávám dvě hvězdy, a to za výše zmíněné dodržení veškerých příběhových souvislostí a druhou za originální scénář s prvkem času a vynikající scénu, kdy pohybující se kamera sleduje děj uvnitř místnosti skrze prosklené dveře, od nichž se odráží veškerá venkovní scenérie, ale kamera v ní vidět není. 😕 (10.08.2021) ()

Dale

Uf, ja som pri tomto filme zostarol viac ako tie postavy vo filme. Hrozná nuda trvajúca nekonečno. K tomu nesympatickí herci a šialené postavy, ktorým som prial čo možno najrýchlejší koniec (a tým aj koniec filmu). Dokonca ani vizuál ma neoslovil, niektoré zábery na časti postavy mi doslova šli na nervy, ako sa M. Night snažil diváka držať v napätí, že sa niečo deje, ale neukázať mu hneď, čo sa deje, aj keď to každému muselo byť jasné aj bez prečítania si čohokoľvek o tomto filme. V celej kariére mu vyšlo jedno prekvapko vo filme a odvtedy si myslí, že dokáže prekvapovať stále a v každom filme, mal by sa nad sebou zamyslieť a klesnúť už konečne na zem, veď poriadny film nenatočil ani nepamätám. A to starnutie postáv bolo takisto totálne nezvládnuté. Deti zostarnú skokovo behom chvíle o pár rokov a potom niekoľko hodín, čiže 10-20 rokov sú úplne rovnaké. A dospelí síce stratia sluch a zrak, ale v ksichte vyzerajú stále rovnako, asi nebolo peňazí na maskérov. A bolo tu toľko nechcene smiešnych momentov že až (nielen tehotenstvo). Proste Shyamalan tento film zvrzal rovnako, ako jeho postava svoju úlohu. Kto mi teraz vráti späť ten premrhaný ČAS? ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

26.07.2021

Hračkářský konglomerát Hasbro a jeho produkční společnost eOne, pod kterou v budoucnu budou vznikat i nové filmy ze série Transformers, jistě doufal, že nový akční snímek Snake Eyes: G.I. Joe Origins… (více)

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

28.09.2020

Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Rozpolcený) si přes léto sehnal poměrně solidní obsazení pro svůj tehdy nepojmenovaný nový snímek. Nyní však slavný tvůrce konečně odhalil, o co vlastně v… (více)