Příběh krále Juraje (Marián Mitaš), jeho bratra Filipa (Juraj Hrčka) a dcery Hanky (Darija Pavlovičová) se prolíná s motivem vodní říše, které vládne laskavá a spravedlivá Paní vod a pramenů (Linda Rybová). Královna zemřela, když byla princezna Hanka ještě malá a od té doby se o ni pečlivě stará král. Jednou princezna těžce onemocní a její otec se bojí, že by mohl o svou dceru přijít. Slituje se nad ním Paní vod a pramenů, která má princeznu ráda, a králi daruje pramen léčivé vody. Předem ho ale varuje, že kdyby chtěl někdo zázračné vody zneužít ve svůj prospěch, k získání bohatství a moci, pramen navždy vyschne. Princezna se zázračně rychle uzdraví a od toho dne král dbá o to, aby léčivou vodu dostal každý, kdo ji potřebuje ke svému uzdravení. Na oslavu desátého výročí pramene přijede králův bratr Filip se svou manželkou, krásnou Henrietou (Zuzana Kanócz). Nikdo netuší, jak moc tato kráska touží právě po bohatství a po moci a že je pro ně schopná lhát, podvádět i zabíjet. Její intriky zaviní, že se král Juraj a princezna Hanka ocitnou v ohrožení života. Naštěstí je tu ale odvážný dobrodruh Jakub (Jakub Spišák) … (Česká televize)

honeysuckle odpad!

Pohádka s tak jednoduchým dějem, že by se s ním nevystačila ani nedělní „hodinovka“, natož pak film s devadesátiminutovou stopáží. Vnitřní logika popírá samu sebe: léčivá voda se měla ze světa ztratit, když se jí „zmocní“ někdo sobecký a zlý – v tomto případě stačilo, aby taková osoba na chvilku držela bandasku s trochou oné vody. Takže všichni ti nemocní, kteří po léta přicházeli ke studni a pili léčivou vodu z pohárů, byli dobří? Nebo jim dal král předtím vyplnit psychotesty a prolustroval jejich trestní rejstříky? Paní vod řekla, že se od nich nikdo nemůže odejít zpátky do světa lidí (podle vzoru „co voda schvátí, víc už nenavrátí“). Dokonce princezně bez ptaní vzala paměť, aby jí usnadnila život pod hladinou. Ale když si pro princeznu přišel Jakub, paní vod je po chvilce přemlouvání pustila na svět i s léčivou vodou. Takže princeznu mohla pustit už dávno, když to záviselo jen na ní? Oba mladí spolu mají asi tak tři scény. Viděli se poprvé jako děti, pak deset let nic (i když Jakub na princeznu „myslel každý den“), protože Jakub coural po světě, pak spolu jednou tančili a máme uvěřit, že je tam nějaký hlubší cit. Proč spolu rovnou nevyrůstali – ano, láska princezny a „kluka od vedle“ je už pohádkové klišé – ale děj by to nezměnilo a jejich pouto by bylo uvěřitelnější. V zámku mají všichni o kolečko méně a bezpečnost zajišťují všeho všudy dva polodementní strážní. Všechny postavy kromě zlodušky jsou pasivní. Mladá dvojice (Darija Pavlovičová a Jakub Spišák) je nesmírně sympatická – a to i herecky – ale k čemu to, když se za celou pohádku dopouští vlastní iniciativy minimálně? Kánon velí, aby si hrdina své štěstí zasloužil, ale Jakub šel princeznu zachraňovat až po 70 minutách stopáže a v zásadě jen udělal oči na Lindu Rybovou, aby je pustila na svět a bylo vymalováno.... Ještě si dovolím podotknout, že kostýmy byly stylově/dobově nejednotné a princezně vybrali velice nelichotivé šaty, to si taková hezká holka nezasloužila. Ale hlavně mě to celé vůbec nebavilo. Je mi líto, ale tady nemám, zač hvězdičkovat. ()

kpt.Johanson

Poprvé v životě jsem asi u pohádky fandil záporné postavě. Zuzana Kanócz je krásná žena, kterou bych si zamiloval i bez kouzelnéhi obrazu a jako jediná postava byla uvě řitelná a herecky zvládnutá. Výprava by si též zasloužila hvězdičku. Není to jinak žádný šlágr, bez kterého bych se neobešel, ale od Kouzelníka Žita už jsem shovývavější než dřív, to byl odpad odpadů. A já se jdu teď mrknout kde všude hrála Zuzana. :-D ()

Karbos

Loňska Slovenská vánoční pohádka mě mile překvapila, když byla mezi jednookýma králem. Letos tomu tak však nebylo a důvodu je mnoho, jenže se mi je tu nechce vypisovat. Myslím že hodnocení ostatních je vševypovídající. **Btw nezapomínejme že je ujetý hodnotit pohádku podle toho, že dokážeme jako dospělí předčit dej něčeho, co je pro děti. Honit si pak triko nad tím že dokážeme predikovat dej pohádky pro děti a pak to jen proto odsoudit, jako geniální Sherlock-ové mi přijde, docela trapný :)). Mezi špatnou a dobrou pohádkou je rozdíl především v tom, že i když samozřejmě víme jaký bude děj od A po Z tak se na ten očekávaný průběh stejně těšíme a dokážeme si ho užít, protože je předložen atraktivní a zábavnou formou... Což ale nebyl bochůžel případ téhle pohádky. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 0/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 0/10 viz profil ()

rigby

Snaha o pohádku ze staré školy. Bohužel s velmi nesympatickým hereckým obsazením (jak se tu mohlo sejít tolik nepříjemných tváří). Archaická mluva v dnešní době asi děcka neosloví. Jinak by to ale nebylo tak úplně zlé. ()

Scaevola

Zbytečné postavy se pitvoří nepromyšleným scénářem až k nepřekvapivému konci, který bohužel nepřináší tradičně pohádkovou katarzi, protože hlavní hrdinové ničeho nedosáhli a nic si nezasloužili. Princezna naneštěstí připomínající umrlce si vypomáhá psychickým vydíráním ("Jsi podobná mé matce!") a mlynářův hipsterský synek se pouze kdysi vzbudil ve šťastnou chvíli - od té doby je tažen situacemi, do nichž fakticky nezasahuje. Pohádkovou hloubku tak příběhu propůjčuje pouze protivná antihrdinka, jenže je předem odsouzena k neúspěchu, protože tu máme "vodní královnu ex machina". Ostatně motiv podvodního království je nevyužit a v rozsahu, v němž je prezentován, je pro příběh i (ne)vývoj postav postradatelný. ()

Kozlowski8

Pohádka, které sice trošku chybí propracovanější příběh s větším spádem, ale nechybí milá princezna, sympatický král, jedna pořádně hnusná potvora, příjemný, pohledný a statečný jinoch, máme tu taky úsměvné strážce poplety a krásnou paní vod a její dva roztržitě milé pomocníky. Vše se odehrává v krásných exteriérech a oku lahodí rovněž kostýmy. Velkým plusem filmu je casting - většina herců (převážně slovenských) byla pro mne neznámou a musím s potěšením konstatovat, že byli výborní. Tuto pohádku bych v minisoutěži tří nových pohádek letošních vánoc zařadil na nejvyšší stupeň, těsně před Hodinářova učně a Vánoční hvězdu se ztrátou na třetím místě. Hezké tři hvězdy a v porovnání z domácími pohádkami posledních let jedna z těch povedenějších. 65%. ()

Pan.Antonin

Na léčivou vodu jsem se vlastně díval jen kvůli vítězce Stardance Darije Pavlovičové a vyklubala se z toho celkem milá pohádka. Není to sice nic geniálního, moc se mi nelíbili ňoumové/obyvatelé vodní říše a i vizuál pod vodou slušně řečeno není nic extra, ale příběh byl celkem fajn, herci až na výjimky v pohodě a nenudí to. Slabší čtyři hvězdy. ()

jana86

Pre mensich divakou urcite nie je vhodna,kedze je tam vela zleho ako topenie,bodanie ihli do ruky,hadzanie z mosta...ak to mam porovnat s tou z minuleho roka- Vianocne zelanie tak ta bola perfektna. ()

Sfaxia odpad!

Po 40 minutách přepnuto na s Čerty nejsou žerty. Vůbec mě nezajímá jak to bude dál a jaký bude konec. Už nikdy víc. ()

hotjason1991 odpad!

Pohádku jsem zapiínal s celou rodinou s nějakým očekáváním. Mamka si po 15 minutách začala číst s naprostým nezájmem o pohádku. Po několika dalších minutách jsme se z čiré zvědavosti podívali na ČSFd na hodnocení. Se všemi negativními jsme v zásadě souhlasili, přepínáme a už nikdy víc. ()

draxxi

Pohadka je to celkem fajn. Ale proc tam musel byt ten divnej, imbecilni podvodni poskok to nevim... 26/12/2020 60% ()

medveed

Klady: až na podvodní scény, nepůsobí lacině, herci se nepitvoří. Zápory: jednoduchý děj, absence hlubší myšlenky, či pointy. Ve výsledku průměr. 50% ()

FuLister

No bída, ze všech tří pohádek, co zatím dávali rozhodně nejslabší. Hlavní záporačka fakt hloupá. To se jich chtěla zbavit jen že je všechny zabije? A ta paní vody taky nejednala moc logicky, král byl zase moc hodnej... Jediný zajímavý na tom bylo to psychedelický prostředí vody. ()

gizi

Nenápadité, ne příliš originální, humor není povedený. Přesto všechno jsem vydržel do konce a byl odměněn příjemnou písní u závěrečných titulků. 60%. ()

ryccoly

Tak tady se to opět nepovedlo, stejně jako v loňském roce. Pohádka se šíleně táhla a nějaký dějový zvrat přišel až téměř na samotném konci. Postavy dost nezajímavé, snad až na Zuzanu Kanócz, které se krutá ale krásná Henrieta docela povedla. V podvodní říši by si snad Linda Rybová vystačila i sama, protože její dva pomocníci (nebo o koho vlastně šlo) byli v příběhu naprosto zbyteční. Teda až na to, že úděl Petra Vaňka byl zásobovat film trapnými "vtípky", bez těch by se to zjevně neobešlo. Chování většiny postav bylo úplně nelogické- samozřejmě, že když získáte kouzelnou léčivou vodu, která zachrání život vašemu otci, jako první ji běžíte ukázat potvoře, která se vás i otce snaží zabít. Kostýmy taky nebyly zvlášť povedené (za zmínku stály jen princezniny svatební šaty), stejně tak hudba a scénář taky opět dost pokulhával. Točit každý rok novou pohádku, která bude na téhle kvalitativní úrovni, vážně postrádá smysl. ()

PoprockCZ

Hodnotit nebudu, jelikož jsem viděla jen půlku, ale prosím, zakažme už ten rychlý českodabing... úplně to zkazí dojem filmu a kolik replik se ztratí v překladu... ať mi nikdo netvrdí, že bychom tomu jako národ nerozuměli, když to bude na veřejné TV v originále, všichni si zas rychle zvyknou.. ()

Apofis28

Něco podobného jako jsem psal u Štědrovečerní pohádky - O Vánoční hvězdě, neurazí, nenadchne. Pohádku kazí velmi špatný dabing a "Syndrom Texe Averyho" po požití vody dobré nálady.... ()