Honba za klenotem Nilu

• USA The Jewel of the Nile (více)

Úspěšná spisovatelka milostných románů Joan Wilderová cestuje se svým přítelem Jackem po světě na jachtě. Její agentka Gloria po ní chce další román, ale Joan jaksi chybí inspirace. Půlroční pobyt na jachtě se jí už zdá příliš dlouhý, proto vítá, když se na francouzské Riviéře má zúčastnit recepce, která se tam koná na její počest. Konečně může opět vystoupit na pevninu. Zatímco Jack se mezi přítomnými snoby upřímně nudí, Joan je obletovaná. Mezi hosty se náhle objeví mocný arabský vládce Omar Kalífa, který má v úmyslu sjednotit všechny kmeny na Nilu a postavit se do jejich čela. Osloví Joan s přáním, aby s ním odjela k Nilu a napsala tam jeho životopis, který chce vydat u příležitosti své korunovace. Joan sice nerada opouští Jacka, cestování na jachtě už má ale dost. Rozhodne se tedy Omara následovat… Posmutnělý Jack se chystá na cestu do Řecka, kam už bude cestovat bez své milované. Na břehu se setká s dávným známým z Kolumbie Ralphem. Ten mu představí arabského vůdce, který patří k těm, kteří nechtějí Omara jako vládce. Dozvídá se, že Omar zdaleka není tak skvělý a dobrý muž, za jakého se vydává. Naopak, právě ukradl klenot Nilu, pro Araby důležitý symbol, bez něhož odpírají svým vládcům poslušnost. Má také v úmyslu uspořádat vojenské tažení a silou si podrobit všechny, kteří to neudělají dobrovolně. Ralph tvrdí, že ani Joan není v jeho rukou bezpečná. To úplně postačí k tomu, aby Jack ve vteřině změnil plány. Se svými společníky nasedá na první letadlo do Afriky… Joan mezitím přijíždí do Omarova honosného paláce. Brzy je jí ale jasné, že se vlastně stala jeho zajatkyní. Omar žádá, aby co nejdříve napsala jeho oslavný životopis a nehodlá ji pustit dřív, než tak učiní. Protože je mnoho těch, kteří nechtějí žít pod Omarovou nadvládou, palác je častým terčem útoků. Joan využije zmatku, který vznikne,  při jednom z útoků, a pokusí se utéct. Plátěnou střechou se přitom propadne do místnosti, kde je zavřený nějaký muž – duchovní, muž čistého srdce – Al-Džokara. Právě on je oním ukradeným „klenotem Nilu“… Do Afriky mezitím dorazí i Jack, o němž Omar Joan tvrdil, že je mrtvý. O to větší je Joanina radost, když se s ním opět shledá. Je ale třeba utéct před rozzuřeným Omarem, který si nehodlá Joan jen tak nechat vzít. Přípravy na jeho korunovaci vrcholí a Joan, Jack a klenot prchají před pronásledovateli... (TV Prima)

sud

Absence Roberta Zemeckise je bohužel hodně znát. Scénář má sice své světlé stránky, ale je děravý jak cedník. O dost slabší, přesto snesitelný relax. 40%. ()

castor

Režisér jedničky Robert Zemeckis podepsal smlouvu na první Návrat do budoucnosti, scénáristka první dílu Diane Thomas tragicky zahynula při autonehodě. I Kathleen Turner váhala, zda do pokračování jít. Dvojka holt přišla moc brzy. Déšť a bláto z jedničky vystřídalo slunce a písek, možná i kvůli dehydrataci tvůrců je tempo utahané a scénář je směšný asi zhruba stejně jako mrštění Joan, otrávené cestou kolem světa na lodi, psacím strojem do moře. Pitomý děj raději moc nekomentuju. Slušné nápady by se daly spočítat na prstech jedné ruky, vedle některých zbytečných akčních scén (pilotování letadla na zemi) asi nejvíc zamrzí herci. Mezi ústřední dvojicí už to zdaleka tolik nejiskří, vzájemné hádky spíš otravují, oba milenci působí unaveně, jakoby si ty necelé dvě hodinky prostě potřebovali jen odpracovat. Sebeironická poloha už prakticky nefunguje, Douglas už není ten syčák z jedničky, Turner se mile nemění z šedé myšky v dobrodružnou krásku, které v jedničce tolik slušely promáčené vršky. Slušný sešup dolů. Jo a hudba je šílená. 50% ()

ClintEastwood

Ne tak dobré, jako Honba za diamantem, ale přesto skvělé. Nadprůměrná dobrodružná komedie a příjemné setkání se starou známou partou. ()

CANNIBAL

Tak jsem se těšil na úžasné pokračování jedničky a hned z počátku jsem se i náramně bavil. Následně jsem strnul a byl jako opařený. Postupně moje očekávání začalo strmě klesat dolů. Nakonec to bylo úplně v čudu a tenhle ten film scénárista totálně a naprosto pohřbil a zadupal do země v momentě, když jsem se dozvěděl, že tím klenotem Nilu je onen černoch. V ten moment jsem nevěděl, jest-li se mám dřív smát anebo plakat. ()

Wacoslav1

O něco slabší než jednička, ale zase na druhou stranu na to jakej jsem slyšel, že byl ten film propadák mi nepřišel zase až tak špatnej. Možná už někdy trochu moc bláznivá komedie, ale slušná akce a tentokrát celkem naprosto neschopnej záporák co chce bejt diktátor rozhodně pobaví. Pořád solidní zábava.65%. ()

pepo

už to nie je ono ale douglas,turnerová a devito sú tutovky na ktoré sa dá spoľahnúť.teda,v tých časoch boli ()

Xmilden

Slabší pokračování dobrodružné rodinné podívané. Nejlepší scénou je návštěva takové obyčejné africké vesnice. Akce je na můj vkus až příliš naivní. 55% ()

cheyene

Jako jednohubka je to dobré, ale ve srovnání s prvním dílem tomu chybí jakési to těžko definovatelné kouzlo. ()

Fiftis

Druhé pokračovanie nijako nezaostáva za prvým dielom. Rovnaké akčné tempo až do konca. Joan sa so svojím milým už začínala nudiť, potrebovali chvíľu odlúčenia, aby poznali ako veľmi si vzájomne chýbajú. Ďalšie bláznivé dobrodružstvá Jacka a Joan sa tentoraz odohrávajú v horúcej Afrike. Oproti prvému dielu je tento film trošku iný, (čo je dané zmenou réžie), ale nepovedal by som, že horšie. Ja osobne som sa aspoň bavil úplne rovnako. Už som tento dobrodružný kúsok videl síce mnohokrát, ale predsa sa k nemu občas vraciam. Ono sa im to vtedy celkom podarilo. ()

JohnnyD

Druhý diel trpí klasickým neduhom odfláknutého na rýchlo zbúchaného pokračovania nečakaného hitu. Záverečná pointa s odhalením toho klenotu Nílu je fuckup na diváka, aký by sa robiť nemal. ()

kingik

Podle mého názoru se jedná celkem o zbytečné pokračování hitu "Honba za diamantem". Sešla se zde sice opět stará herecká parta, ale nápaditého režiséra Roberta Zemeckise vystřídal nenápaditý Lewis Teague a tragicky zesnulou scenáristku prvního dílu, rovněž vystřídali nijak objevní scenáristé a na výsledku je to dost znát. Nápadů je pomálu, herci jsou nepřesvědčiví, snaží se pouze Danny DeVito a čeká nás poměrně překvapivá pointa týkající se odhalení, kdo je ten bájný Klenot Nilu a o drahý kámen se rozhodně nejedná, ale o zbytečný film ano. 40% ()

Mariin

Tento film napodobuje některé Spielbergovy filmy, ale je slabší. Sledoval jsem pozorně český dabing, je to ukázka úpadku, vulgarit a klení: slovník se hemží slovy sakra (nejméně 10x), kruci, krucifix, zabiju tě!, blbečkové, zatraceně, Ježíši!, atd. Bylo by zajímavé porovnat tyto výrazy s původními slovy v originále. ()

nash.

Z vydařené a zábavné dobrodružné komedie zůstala jen prázdná ulita, která se sice snaží tvářit jako roh hojnosti, ale u níž jsem se nedokázal zbavit pocitu, že všechno je sem nacpáno a přifouknuto jen pro efekt, a je to všechno tak trochu v křeči. Teague zkrátka není Zemeckis a ani sebevětší rozpočet a výprava ho z něj neudělá. Ne že bych se vyloženě nudil, ale stejně tak nemohu říci, že bych se kdovíjak bavil. Prostě průměr, u něhož existence prvního dílu vytváří dojem podprůměru. ()

SeBig

Bylo to chvílema zábavné, ale spíše mě to už nudilo. Jednička byla úrovní fakt někde jinde. Tady je sice pěkné prostředí, akční honičky, pár hlášek, ale příběh stojí podle mě za houby i ten záporák byl nudný. ()

dopitak

A opět se střílí rychlou kadencí, tentokrát i kulomety, ale hlavní hrdinové jsou jako v trezoru. Potěšil Spiros Focás, kterého jsem prostě zaměnil za Omara Sharifa a až teď zjistil svůj omyl. Potěšil dabing (byť druhý, ve kterém ho namluvil Jiří Zahajský) a nepotěšil Miroslav Saic, který nakvákal asi padesát vedlejších postav. Lokality, moře, zápletka a závěr očekávané a tudíž průměrné. ()

MontyBrogan

"Jack je mŕtvy. Nebuďte smiešny, o niečom takom by ma informoval!" Že si prvú časť pamätám z detstva viac než Indiana Jonesa, to ma síce prekvapuje, ale možno ju naše televízie proste len častejšie dávali. Ale, že si ju pamätám aj viac ako dvojku, to veľmi nechápem, keďže Honba za Klenotom Nílu je vtipnejšia, má lepší príbeh a veľkolepé scény dokazujú aj správne využitie zjavne štedrejšieho rozpočtu. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022